AstroShow 2017
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej dla Młodych Badaczy
Wymiana - luneta nie wino, z wiekiem nie staje się lepsza...
rejestracja logowanie
Delta Optical
Podział
Zapraszamy do kontaktu na infolinię 801-011-337, z telefonów komórkowych (25) 786-05-20
W dniach 8.07-25.07.2017 salon Delta Optical w Gdańsku będzie nieczynny.
W dniu 22 lipca salon DO w Katowicach będzie nieczynny.
Podział

Teleskop słoneczny LUNT LS100THa/B1200

Nr katalogowy: 0551401
Producent:
Lunt Solar System
Dostępność:
Centrala (wysyłka): na zamówienie
Warszawa: brak
Katowice: brak
Gdańsk: brak
Gwarancja: 2 lata

Zapytaj o produkt:
e-mail: info@deltaoptical.pl
tel.: 25 786-05-20
tel.: 25 759-40-76


Cena:
tel.

Koszt przesyłki:

Kurier GLS: 20 złZdajemy sobie sprawę, że wybór pierwszego teleskopu nie należy do łatwych zadań. Mamy nadzieje, że powyższy poradnik odrobinę przybliży temat i zachęcił do spoglądania w niebo.

To co robimy, robimy z sercem, dlatego zaufało nam wielu profesjonalistów. Z naszego sprzętu korzysta m.in. Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wojskowa Akademia Techniczna, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, a nasze lornetki są na wyposażeniu 14 AstroBaz w woj. kujawsko-pomorskim.

Potężny instrument optyczny pozwalający na szczegółowe obserwacje tarczy słonecznej w sposób jaki jeszcze niedawno nie był dostępny dla miłośników astronomii. Teleskop wyposażony został w filtr H-alpha typu Pressure Tuned z nieprzysłoniętą niczym aperturą 100 mm, która wraz z dedykowanym obiektywem do pasma H-alpha pozwala już na bardzo wiele.

Cechy produktu:

  • apertura 100 mm, ogniskowa 700 mm
  • Pojedynczy etalon, pasmo 0.7 Å
  • Wersja z filtrem CPT - pressure tuned
  • Filtr blokujący: B1200

Z technicznego punktu widzenia LUNT LS100THa jest refraktorem dubletowym z obiektywem o średnicy 100 mm i ogniskową 700 mm. Teleskopy słoneczne przeznaczone do obserwacji w wybranych liniach widmowych w praktyce amatorskiej są stosowane od niedawna. To na ogół kompletne układy optyczne przeznaczone do obserwacji naszej gwiazdy dziennej w sposób zupełnie niezwykły, ujawniając szczegóły takie, jak m.in. protuberancje widoczne na brzegu tarczy słonecznej. Spotyka się kompletne teleskopy słoneczne, do których wystarczy zamocować okular, jak też niekiedy duże filtry obiektywowe montowane na tubusie refraktora. Teleskopy H-alfa są przeznaczone do obserwacji w paśmie 656,3 nm. Jest to czerwona linia wodorowa, pierwsza z linii serii Balmera. Teleskop słoneczny jest w stanie wydzielić światło zawierające się w bardzo wąskim paśmie wokół linii H-alfa, zazwyczaj szerokość połówkowa dla tego typu urządzeń jest mniejsza niż 0,7 Å. Serce teleskopu to specjalny filtr interferencyjny zwany etalonem, który pozwala na uzyskanie tak wąskiego pasma. Dodatkowo w układzie optycznym są montowane też filtry odcinające nadmiar promieniowania (tak zwane ERF, Energy Rejection Filters).

Prawidłowe zredukowanie ilości promieniowania musi nastąpić przed etalonem, gdyż ten jest wrażliwy na zmiany temperatury i pod wpływem nagrzania może zmienić swoje własności. Element ten wykonany jest bardzo precyzyjnie z dwóch półprzepuszczalnych płytek szklanych. Dokładność wykonania powierzchni zazwyczaj przekracza 1/20 lambda, stąd też produkcja teleskopów słonecznych wiąże się ze sporymi kosztami. Etalon można precyzyjnie dostrajać specjalnym pokrętłem. Pozwala to na ustawienie pasma w przypadku możliwej niestabilności termicznej oraz umożliwia dostrojenie filtru do konkretnego obszaru tarczy słonecznej. Warto pamiętać, że wskutek rotacji Słońca obserwujemy dopplerowskie przesunięcie linii widmowych: pewne części tarczy zbliżają się w naszym kierunku, inne oddalają i efekt ten również może wymagać niewielkich korekt. Możliwe jest stosowanie dwóch etalonów ustawionych w jednej osi optycznej. Pozwala to dodatkowo zawęzić pasmo wokół linii wodorowej. Zmiana ta wpływa wyraźnie na widoczność i rodzaj obserwowanych szczegółów.

Na tle konkurencyjnych rozwiązań LUNT LS100THa wyróżnia się doskonałym wykonaniem mechanicznym, porównywalnym z konstrukcjami takimi jak William Optics ZenithStar czy też SkyWatcher Equinox. Metalowy tubus malowany na biało zakończony jest 2” wyciągiem okularowym Starlight Instruments FeatherTouch z przekładnią 1:10.20160901_151417_816064.jpg


układ optyczny: refraktor
średnica: 100m z filtrem wewnętrznym H Alfa (0,7 Angstrema)
ogniskowa 700mm
filtr UV/IR Block: B1200
wyciąg okularowy: Starlight Instruments FeatherTouch Crayford 2" z mikrofocuserem 1:10
technologia Pressure Tuned Etalon

okular Lunt zoom
szukacz TeleVue Sol Searcher
obejmy + mocowanie dovetail Losmandy l=300 mm
nasadka kątowa z filtrem UV/IR Block B1200
zakrywka obiektywu
wyciąg: Crayford Starlight Instruments FeatherTouch z przekładnia 1:10

Brak opinii o tym produkcie!Imię i nazwisko / Nick

Adres e-mail


Jest to miejsce przeznaczone na opinie użytkowników. NIE rozpatrujemy na forum opinii ewentualnych zgłoszeń reklamacyjnych. Tego typu zgłoszenia prosimy kierować na adres serwis@deltaoptical.pl.

Zapytania m.in. o dostępność, zakupy ratalne itp. prosimy kierować na adres e-mail info@deltaoptical.pl

Opinia

Wprowadź ponizszy kod potwierdzający do formularza
...


Innowacyjna gospodarka

Paczkomaty InPost

Stopka

Oferta zawarta na stronie nie jest ofertą w rozumieniu K.C.

Copyright © 2002-2017 Delta Optical
0.028867959976196