AstroShow 2017
LSMO 2017
Wymiana - luneta nie wino, z wiekiem nie staje się lepsza...
rejestracja logowanie
Delta Optical
Podział
Zapraszamy do kontaktu na infolinię (25) 786-05-20
Podział

Teleskop słoneczny LUNT LS60THa/B1200 CPT Double Stack

Nr katalogowy:
Producent:
Lunt Solar System
Dostępność:
Centrala (wysyłka): na zamówienie
Warszawa: brak
Katowice: brak
Gdańsk: brak
Gwarancja: 2 lata

Zapytaj o produkt:
e-mail: info@deltaoptical.pl
tel.: 25 786-05-20
tel.: 25 759-40-76


Cena:
tel.

Koszt przesyłki:

Kurier GLS: 20 złZdajemy sobie sprawę, że wybór pierwszego teleskopu nie należy do łatwych zadań. Mamy nadzieje, że powyższy poradnik odrobinę przybliży temat i zachęcił do spoglądania w niebo.

To co robimy, robimy z sercem, dlatego zaufało nam wielu profesjonalistów. Z naszego sprzętu korzysta m.in. Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wojskowa Akademia Techniczna, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, a nasze lornetki są na wyposażeniu 14 AstroBaz w woj. kujawsko-pomorskim.

Specjalny instrument optyczny pozwalający na obserwacje tarczy słonecznej w sposób jaki jeszcze niedawno nie był dostępny dla miłośników astronomii. Teleskop wyposażony został w filtr H-alpha. Najlepsza seria instrumentów optycznych Lunt Solar Systems została wyposażona w specjalny, podwójny etalon (tzw. Double Stack)  i strojony ciśnieniowo (pressure-tuned ethalon). To rozwiązanie zapewnia najbardziej kontrastowy obraz 3D tarczy słonecznej i znacznie zwiększa kontrastowość i ostrość szczegółów tarczy słonecznej, niewidocznych dla modeli wyposażonych w pojedynczy filtr. Szerokokątna wersja filtra blokującego B1200 umożliwia wygodną astrofotografię tarczy słonecznej.

Cechy produktu:

  • apertura 60 mm, ogniskowa 500 mm
  • Technologia Double Stack
  • Podwójny etalon, tilt-tuned, pasmo 0.5 Å
  • Filtr blokujący: B1200
  • Wersja z filtrem CPT - pressure tuned

Z technicznego punktu widzenia LUNT LS60THa jest refraktorem dubletowym z obiektywem o średnicy 60 mm i ogniskową 500 mm. Teleskopy słoneczne przeznaczone do obserwacji w wybranych liniach widmowych w praktyce amatorskiej są stosowane od niedawna. To na ogół kompletne układy optyczne przeznaczone do obserwacji naszej gwiazdy dziennej w sposób zupełnie niezwykły, ujawniając szczegóły takie, jak m.in. protuberancje widoczne na brzegu tarczy słonecznej. Spotyka się kompletne teleskopy słoneczne, do których wystarczy zamocować okular, jak też niekiedy duże filtry obiektywowe montowane na tubusie refraktora. Teleskopy H-alfa są przeznaczone do obserwacji w paśmie 656,3 nm. Jest to czerwona linia wodorowa, pierwsza z linii serii Balmera. Teleskop słoneczny jest w stanie wydzielić światło zawierające się w bardzo wąskim paśmie wokół linii H-alfa, zazwyczaj szerokość połówkowa dla tego typu urządzeń jest mniejsza niż 0,5 Å. Serce teleskopu to specjalny filtr interferencyjny zwany etalonem, który pozwala na uzyskanie tak wąskiego pasma. Dodatkowo w układzie optycznym są montowane też filtry odcinające nadmiar promieniowania (tak zwane ERF, Energy Rejection Filters).

Prawidłowe zredukowanie ilości promieniowania musi nastąpić przed etalonem, gdyż ten jest wrażliwy na zmiany temperatury i pod wpływem nagrzania może zmienić swoje własności. Element ten wykonany jest bardzo precyzyjnie z dwóch półprzepuszczalnych płytek szklanych. Dokładność wykonania powierzchni zazwyczaj przekracza 1/20 lambda, stąd też produkcja teleskopów słonecznych wiąże się ze sporymi kosztami. Etalon można precyzyjnie dostrajać specjalnym pokrętłem. Pozwala to na ustawienie pasma w przypadku możliwej niestabilności termicznej oraz umożliwia dostrojenie filtru do konkretnego obszaru tarczy słonecznej. Warto pamiętać, że wskutek rotacji Słońca obserwujemy dopplerowskie przesunięcie linii widmowych: pewne części tarczy zbliżają się w naszym kierunku, inne oddalają i efekt ten również może wymagać niewielkich korekt. Możliwe jest stosowanie dwóch etalonów ustawionych w jednej osi optycznej. Pozwala to dodatkowo zawęzić pasmo wokół linii wodorowej. Zmiana ta wpływa wyraźnie na widoczność i rodzaj obserwowanych szczegółów.

Na tle konkurencyjnych rozwiązań LUNT LS60THa wyróżnia się doskonałym wykonaniem mechanicznym, porównywalnym z konstrukcjami takimi jak William Optics ZenithStar czy też SkyWatcher Equinox. Metalowy tubus malowany na biało zakończony jest 2” wyciągiem okularowym Crayforda z przekładnią 1:10.20160901_131918_132791.jpg


układ optyczny: refraktor
średnica: 60m z filtrem wewnętrznym H Alfa Double Stack (0,5 Angstrema)
ogniskowa 500mm
światłosiła: f/8.3
filtr UV/IR Block: B1200
wyciąg okularowy: (GSO) Crayford z mikrofocuserem 1:10
technologia Pressure Tuned Etalon

nasadka kątowa z filtrem UV/IR Block B1200
wyciąg: Crayford z przekładnia 1:10
obejma z mocowaniem statywowym 1/4
zakrywka obiektywu

Brak opinii o tym produkcie!Imię i nazwisko / Nick

Adres e-mail


Jest to miejsce przeznaczone na opinie użytkowników. NIE rozpatrujemy na forum opinii ewentualnych zgłoszeń reklamacyjnych. Tego typu zgłoszenia prosimy kierować na adres serwis@deltaoptical.pl.

Zapytania m.in. o dostępność, zakupy ratalne itp. prosimy kierować na adres e-mail info@deltaoptical.pl

Opinia

Wprowadź ponizszy kod potwierdzający do formularza
...


Innowacyjna gospodarka

Paczkomaty InPost

Stopka

Oferta zawarta na stronie nie jest ofertą w rozumieniu K.C.

Copyright © 2002-2017 Delta Optical
0.027312040328979