Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej dla Młodych Badaczy
AstroShow 2017
Wymiana - luneta nie wino, z wiekiem nie staje się lepsza...
rejestracja logowanie
Delta Optical
Podział
Zapraszamy do kontaktu na infolinię 801-011-337, z telefonów komórkowych (25) 786-05-20
Podział

FAQ - Bliżej nieba

1. Czy przez teleskop widać kolorowe obrazy?
W ograniczonym stopniu. Jedynie najjaśniejsze obiekty takie jak planety i jasne gwiazdy wykazują wyraźną kolorystykę. Obiekty mgławicowe widoczne są w odcieniach szarości. Wiąże się to z własnościami komórek siatkówki ludzkiego oka. Komórki najbardziej czułe na światło (pręciki) są niewrażliwe na barwy, dopiero przy dość silnym oświetleniu uaktywniają się tzw. czopki odpowiedzialne za widzenie barw. Stąd przykładowo Mars w teleskopie będzie wyraźnie pomarańczowy natomiast słynna M42 która na zdjęciach ujawnia wspaniałe barwy w teleskopie widoczna jest jako szary subtelny obiekt. Jak mówi przysłowie - w nocy wszystkie koty są szare :)

2. Jakie jest maksymalne powiększenie mojego teleskopu?
Powiększenie maksymalne to największe powiększenie przynoszące widoczny wzrost ilości obserwowanych szczegółów i nie powodujące znaczącej straty jakości obserwowanego obrazu. Jest to wartość w pewnym stopniu umowna, przyjmuje się że jest to dwukrotność apertury teleskopu wyrażonej w milimetrach. Przykładowo maksymalne powiększenie teleskopu o średnicy 120mm to 240x. Praktyka pokazuje że nie zawsze jest to do końca prawda, przy krótkoogniskowych teleskopach zwierciadlanych bezpieczniej jest przyjąć czynnik x 1.5, przy teleskopach apochromatycznych można używać powiększenia przekraczającego 2x średnicę obiektywu. Powiększenie maksymalne nie oznacza maksymalnego powiększenia jakiego można użyć w praktyce danej nocy, powiększenia należy dostosowywać do stanu atmosfery.

3. Teleskop w supermarkecie jest tańszy a powiększa 525 razy....dlaczego?
W przypadku najtańszego sprzętu często można spotkać się z doborem akcesoriów optycznych niezgodnym z wszelkimi zasadami spotykanymi w astronomii obserwacyjnej. Teleskopy te rzeczywiście dają bardzo wysokie powiększenia, jakość obrazu jest jednak nieakceptowalna. Warto pamiętać że niewielki refraktor o średnicy 50mm może dawać powiększenia najwyżej 100x.

4. Co to jest powiększenie minimalne?
Jest to powiększenie dające maksymalną jasność obrazu w teleskopie, zarazem minimalne powiększenie przy którym całe światło wpada do źrenicy ludzkiego oka. Minimalne powiększenie wyznaczamy dzieląc średnicę zwierciadła przez średnicę źrenicy ludzkiego oka. Dobrym przybliżeniem jest dzielenie tej średnicy przez 6. Przykładowo teleskop 120mm ma minimalne powiększenie równe 120/6 czyli 20x.

5. Jak obliczyć powiększenie teleskopu?
Powiększenie teleskopu wyliczamy dzieląc ogniskową teleskopu przez ogniskową okularu. Przykładowo dysponując teleskopem o ogniskowej 500mm i okularem 25mm dostajemy powiększenie 20x.

6. Jaki teleskop wybrać dla małego dziecka?
Teleskop dla początkującego młodego obserwatora musi być urządzeniem niekłopotliwym w obsłudze, dającym obrazy przyzwoitej jakości. Najlepiej sprawdzi się niewielki refraktor na montażu azymutalnym - lekki, łatwy do przenoszenia, ważący kilka kilogramów. Celowanie w obiekt przy użyciu refraktora jest prostsze niż celowanie przy użyciu teleskopu zwierciadlanego. Nawet najtańsze modele, (takie jak SkyWatchery 705AZ2) pozwalają bez problemu obserwować kratery na księżycu, pierścienie saturna czy też jasne galaktyki i gromady gwiazdowe.

7. Jaki teleskop oferuje najlepszy stosunek jakości obrazu do ceny?
Jeżeli potrzebujemy teleskopu który ma nam dostarczyć pięknych widoków za niewielkie pieniądze to warto zainwestować w teleskop na montażu Dobsona. Teleskopu tego typu mają bardzo uproszczoną konstrukcję mechaniczną, w to miejsce jednak otrzymujemy zwykle bardzo dobrą optykę. Bez większych inwestycji można zdobyć teleskop o średnicy 20cm lub nawet większy, pokazujący bez problemu szczegóły znanych obiektów mgławicowych. Dla osób obserwujących dla czystej przyjemności to idealny wybór. Osoby zainteresowane astrofotografią powinny jednak wybrać sprzęt na montażu paralaktycznym.

8. Czy do teleskopu można podłączyć aparat fotograficzny?
Tak, do większości oferowanych przez nas teleskopów można podłączać aparaty fotograficzne. W bezproblemowy sposób teleskopy można łączyć z lustrzankami różnych typów (kupując odpowiedni T-Ring), małe aparaty kompaktowe można łączyć przy użyciu adapterów mocowanych na okular (np. Baader Microstage). Problemy występują z dużymi aparatami kompaktowymi (określanymi jako superzoomy) które zwykle nie mieszczą się do adapterów a przez swoją znaczną masę stwarzają dodatkowe problemy ze stabilnością.

9. Co to jest T-Ring?
T-Ring to pierścień pozwalający podłączyć lustrzankę do teleskopu. Z jednej strony zakończony mocowaniem charakterystycznym dla danego aparatu, z drugiej wyposażony w typowy dla teleskopów gwint M42 x 0.75 (zwany też gwintem T-2). T-Ringi wykonywane są w wersjach dla różnych aparatów, istnieją T-Ringi do Canona, Nikona,Pentaxów K oraz S, do Minolty/Sony jak też do Olympusów.

10. Co to jest montaż azymutalny?
Montaż azymutalny jest to sposób zawieszenia teleskopu przy którym tuba optyczna obracana jest w pionie i w poziomie (w osi azymutu i wysokości). Jest to rozwiązanie bardzo wygodne przy obserwacjach krajobrazu, dość ekonomiczne a zarazem wytrzymałe, bezawaryjne. Teleskop na montażu azymutalnych obsługiwany jest w prosty, intuicyjny sposób.

11. Co to jest montaż paralaktyczny?
Montaż paralaktyczny to taki mechanizm zawieszenia tuby optycznej w którym jedna z osi obrotu ma kierunek obrotu zgodny z osią ziemską. W praktyce wygląda jest więc to montaż o jednej osi charakterystycznie pochylonej w stronę bieguna niebieskiego. Zaletą montażu paralaktycznego jest fakt, że po prawidłowym zorientowaniu osi biegunowej śledzimy obiekty obracając teleskop tylko w jednej osi - kierunki obrotu takiego montażu są zgodne z kierunkami obrotu obiektów na niebie. Montaż paralaktyczny dobrze spisuje się przy obserwacjach nieba, przy obserwacjach ziemskich jest niepraktyczny.

12. Nic nie widzę w swoim teleskopie.....
Czasem jest kilka prozaicznych przyczyn..
- sprawdź czy zmontowałeś zestaw we właściwej kolejności
- sprawdź czy założyłeś okular. Początkującym obserwatorom zdarza się patrzeć w pusty wyciąg okularowy
- czy na pewno zdjąłeś cały dekiel zasłaniający wlot do tubusa? Niektóre dekielki składają się z części, można np. wyjąć część środkową zamiast całości
- sprawdź ustawienie ostrości. Jeśli masz problem z ustawieniem ostrości spróbuj ustawić ostrość w dzień na odległym obiekcie terenowym.
- warto skierować najpierw teleskop na znany i prosty w obserwacjach obiekt, np na księżyc. Teleskop skierowany w przypadkowym kierunku pokazuje zwykle tylko mrowie gwiazd

13. Co to jest filtr księżycowy?
Filtr księżycowy jest to filtr pozwalający na komfortowe obserwacje Księżyca. Obserwacje Księżyca bez takiego filtra nie są szkodliwe dla wzroku, osoba obserwująca traci jednak adaptację wzroku do ciemności i po skierowaniu teleskopu w inne miejsce nieba trudno jest dostrzegać słabe obiekty.

14. Co to jest teleskopowy filtr polaryzacyjny?
W tym akurat konkretnie przypadku pod nazwą kojarzącą się z filtrami fotograficznymi kryje się coś nieco innego. Mocowany do okularu tzw. filtr polaryzacyjny to w rzeczywistości zestaw dwóch filtrów polaryzacyjnych liniowych ustawionych w jednej osi optycznej. Poprzez obrót jednego filtru względem drugiego możemy regulować jasność dochodzącego do okularu światła. Jest to bezcenne przy obserwacjach jasnych planet gdzie zbyt duża jaskrawość obrazu powoduje że nie dostrzegamy subtelnych szczegółów na powierzchni. Filtr polaryzacyjny jest często niedocenianym elementem który potrafi zdziałać cuda przy krótkoogniskowych teleskopach newtona i refraktorach.

15. Co to jest aberracja chromatyczna?
Jest to wada systemu optycznego polegająca na skupianiu światła o różnej długości fali w różnych punktach osi optycznej. W praktyce wada ta objawia się kolorowymi obwódkami wokół obserwowanych obiektów i wraz ze wzrostem powiększenia staje się coraz bardziej dokuczliwa dla obserwatora. Z aberracją chromatyczną walczy się konstruując wielosoczewkowe układy optyczne złożone z rożnych gatunków szkła. Inną metodą jest stosowanie specjalnych filtrów takich jak np. Contrast Booster - filtry takie obcinają skrajną czerwoną oraz fioletową cześć widma poprawiając ostrość obserwowanego obrazu.

16. Co to jest obiektyw ED?
Jest to obiektyw wieloelementowych(minimum dwusoczewkowy) w którym jedna z soczewek wykonana jest ze szkła niskodyspersyjnego. Szkło stosowane w tego typu soczewkach to zazwyczaj szkło fluorytowe (FPL-51 lub FPL-53). Układy ED gwarantują doskonałą jasność otrzymywanego obrazu, w szczególności wykazują one zaledwie szczątkową aberrację chromatyczną. Bardzo dobrze spisują się przy obserwacjach planet, Księżyca, przy dużych powiększeniach obrazu jak też w astrofotografii.

17. Dublet czy triplet?
W opisach refraktorów często można spotkać takie określenia jak dublet, triplet a nawet kwadruplet. Te ostatnie ze względu na ceny są raczej mniej popularne, z dubletem i tripletem zetknąć można się jednak stosunkowo często. Dublet to obiektyw dwusoczewkowy, triplet zaś jest obiektywem trójsoczewkowym. Większa ilość soczewek zapewnia lepsze własności optyczne takiego układu choć też znacząco podnosi cenę. W przypadku teleskopów ED mniejszych niż 100mm można przyjąć że różnica między dobrze wykonanym dubletem a tripletem jest zaniedbywalna, przy sprzęcie powyżej 100mm lepiej zainwestować jest w układ trójsoczewkowy.

18. Jak działa system GOTO?
GoTo jest elektronicznym systemem składającym się z układu sterującego (pilota, niekiedy komputera) oraz silników zamontowanych na montażu. Zadaniem systemu jest prowadzenie teleskopu za obserwowanym obiektem z uwzględnieniem odpowiednich poprawek oraz co bardzo charakterystyczne - odnajdywanie obiektów na niebie na podstawie współrzędnych zawartych w pamięci sterownika. Przed obserwacją przeprowadza się procedurę wyrównywania systemu GoTo, inaczej mówiąc wskazuje się na niebie kilka punktów odniesienia na podstawie których montaż wyznacza siatkę współrzędnych horyzontalnych.

19. Co daje nam napęd w teleskopie?
Napęd podłączony do montażu pozwala na prowadzenie teleskopu za obserwowanym obiektem. Tańsze napędy tego typu pozwalają na utrzymanie obiektu w polu widzenia przez dłuższy czas co znacząco zwiększa komfort obserwacji przy dużym powiększeniu, napędy lepszej klasy, zwłaszcza w połączeniu z systemem go-to są wystarczająco precyzyjne aby stosować je do astrofotografii.

20. Czy obraz z teleskopu można przesłać na komputer?
Żaden z produkowanych seryjnie teleskopów nie posiada możliwości bezpośredniego przekazu obrazu na komputer, wbudowana kamera nie byłaby bowiem każdemu potrzebna i podnosiłaby znacząco cenę sprzętu. Nie ma natomiast najmniejszego problemu aby dowolny teleskop wyposażyć w dodatkową kamerę mocowaną w miejsce okularu. Kamery takie łączy się z komputerem przy użyciu złącz USB lub niekiedy FireWire, pozwalają one zwykle na zapis sekwencji wideo, rejestrację pojedynczych klatek a lepsze modele pozwalają też na długotrwałe naświetlania z czasem do kilku minut.

21. Co to jest lornetka?
Lornetka jest przyrządem optycznym zbudowanym z dwóch lunet połączonych równolegle. Główną funkcja lornetki jest możliwość obserwacji odległych obiektów obojgiem oczu. Konstrukcja optyczna lornetki daje obraz prosty tzn., nie odwrócony do góry nogami. Zaletą lornetki w porównaniu z lunetą o takim samym obiektywie jest większa jasność, rozdzielczość oraz plastyczność obrazu.

22. Jakie są główne części składowe lornetki?
Lornetka, jako układ równoległych lunet składa się z dwóch obiektywów (układ soczewek skierowany w stronę obserwowanego obiektu) oraz dwóch okularów (układ soczewek doprowadzający obraz do oka). Pomiędzy nimi w korpusie lornetki jest układ pryzmatów zapewniający prosty obraz. Prawa i lewa strona lornetki są połączone. Z reguły w miejscu złączenia obu stron (osi) lornetki znajduje się mechanizm regulacji ostrości.

23. Jakie są rodzaje lornetek?
W zależności od budowy wyróżniamy dwa najpopularniejsze typy lornetek: porropryzmatyczne i dachowopryzmatyczne. Podstawową różnica jest ułożenie obiektywów względem okularów. W lornetkach porro (patrz rys. 1) obiektywy są rozmieszczone szerzej niż okulary, a w lornetkach dachowych (rys. 2) obiektywy są ustawione na wprost okularów.

24. Jakie są podstawowe parametry lornetki?
Podstawowe parametry lornetki to powiększenie i średnica obiektywów (przedstawiane razem) oraz pole widzenia.

25. Jak odczytać powiększenie i średnicę obiektywów lornetki?
Powiększenie oraz średnica obiektywów są przedstawiane jako dwie liczby oddzielone znakiem „x”, np. 10x50. Pierwsza liczba oznacza powiększenie, a druga średnicę obiektywów (wyrażona w milimetrach). Lornetki o zmiennym powiększeniu zakres powiększeń mają oddzielony myślnikiem, np. 8-20.

26. Jak odczytać pole widzenia lornetki?
Pole widzenia lornetki może być przedstawione dwojako: w stopniach lub w metrach w odniesieniu do danej odległości. Pole widzenia wyrażone w stopniach oznacza kąt widzenia, z jakim prowadzimy obserwacje. Pole widzenia wyrażone w metrach oznacza długość wycinka horyzontu, jaki jesteśmy w stanie zobaczyć na danej odległości (najczęściej jest to 100 lub 1000 metrów). Często na lornetkach produkowanych za granicą pole widzenia jest oznaczane skrótem FOV (z ang. field of view).

27. Jak prawidłowo ustawić obraz w lornetce?
Prawidłowe ustawienie lornetki polega na ustawieniu odpowiedniego rozstawu okularów oraz ustawieniu ostrości.

28. Jak ustawić odpowiedni rozstaw okularów w lornetce?
W celu ustawienia odległości rozstawu okularów uchwyć korpus lornetki, a następnie dobierz kąt zgięcia, aby uzyskać obraz tworzący jedno koło (kąt ustawienia dla Twoich oczu odczytaj na skali umieszczonej na osi lornetki i ew. zanotuj do późniejszego wykorzystania).

29. Jak prawidłowo ustawić ostrość obrazu?
Jeśli Twoja lornetka jest wyposażona w centralną regulacją ostrości zamknij prawe oko i patrząc przez lewy okular ustaw ostrość wykorzystując centralne pokrętło regulacji ostrości. Otwórz prawe oko i zamknij lewe. Wykorzystując regulację ostrości znajdującą się na prawym okularze, ustaw ostry obraz (wartość ustawienia dla Twoich oczu odczytaj na skali umieszczonej na okularze lornetki i ew. zanotuj do późniejszego wykorzystania). Ostrość na obu okularach jest teraz ustawiona względem siebie, dzięki czemu dalsze korekcje ostrości przy obserwacjach można prowadzić wykorzystując tylko centralne pokrętło regulacji ostrości lornetki.

W przypadku lornetek z indywidualną regulacją ostrości zamknij jedno oko i wykorzystując pokrętło ostrości na okularze, przez który spoglądasz ustaw ostry obraz. Następnie w analogiczny sposób ustaw ostrość dla drugiego oka. Zmieniając dystans obserwowanego obiektu należy ponownie ustawić ostrość dla obu torów optycznych według punktów 1 i 2.

30. Czy przez lornetkę może komfortowo prowadzić obserwacje osoba nosząca okulary?
Większość lornetek posiada regulowane lub składane muszle oczne okularów przystosowane do obserwacji przez osoby noszące okulary. Jeśli Twoja lornetka posiada gumowe osłonki złóż je zaginając w dół, uzyskując w ten sposób pełne pole widzenia. Jeśli Twoja lornetka posiada wykręcane osłonki muszli ocznych okularów (Twist-up Eyecups) złóż obrotowe osłonki przekręcając je w prawo, uzyskując w ten sposób pełne pole widzenia.

31. Co oznacza, że lornetka jest wodoszczelna?
Jeżeli Twoja lornetka jest wodoszczelna oznacza to, że jest ona wypełniona azotem i uszczelniona przeciwko dostawaniu się do środka pary wodnej i innych zanieczyszczeń. Jednak pamiętaj, że może ona przebywać w wodzie max. 15 min. na głębokości 1m.

32. Co oznacza, że lornetka jest mgłoodporna?
Mgłoodporność jest funkcją podobną do wodoszczelności. Oznacza to, że lornetka jest wypełniona azotem i uszczelniona przeciwko dostawaniu się do środka pary wodnej z powietrza o dużej wilgotności, jak i innych zanieczyszczeń. Mgłoodporność nie oznacza właściwości lornetki polegającej na rozpraszaniu lub patrzeniu poprzez mgłę tak, jak przy przejrzystym powietrzu.

33. Dlaczego warto kupić lornetkę wypełnioną azotem?
Wypełnienie lornetki azotem gwarantuje, że nie zaparuje ona od wewnątrz podczas trudnych warunków atmosferycznych (duża wilgotność powietrza, mgła, deszcz, śnieg) oraz przy gwałtownych zmianach temperatury (wyjście z ciepłego pomieszczenia, wnętrza samochodu na mróz). Azot zwiększa niezawodność i zwiększa prawdopodobieństwo, że sprzęt nie zawiedzie Cię, gdy akurat najbardziej będziesz go potrzebować.

34. Czy lornetkę można umocować na statywie?
Większość lornetek posiada zaczep umożliwiający zamocowanie lornetki na statywie. Zaczep ten w postaci gwintowanego gniazda znajduje się z przodu lornetki pod specjalną zakrywką. Chcąc zamontować lornetkę na statywie, należy zdjąć/odkręcić zakrywkę gniazda i wkręcić w nią adapter statywowy. Drugi koniec adaptera statywowego przykręcamy do statywu, np. fotograficznego. Zamocowanie lornetki na statywie zwiększa komfort obserwacji, zwłaszcza przy dużych powiększeniach.

35. Jak wyczyścić lornetkę?
Chcąc wyczyścić soczewki używaj zawsze załączonej do lornetki specjalnej szmatki lub ewentualnie innej, wykonanej z delikatnej tkaniny. Chcąc usunąć mocniejsze zabrudzenia nawilż szmatkę jedną lub dwoma kroplami alkoholu izopropylowego. Nigdy nie próbuj czyścić wnętrza lornetki, a także nie rozkładaj jej na części.
W przypadku zabrudzenia korpusu najbezpieczniej wyczyścić go w zależności od potrzeb suchą lub wilgotną szmatką, a w przypadku silnych zabrudzeń można wspomóc się środkiem (np. detergentem) odpowiednim do rodzaju materiału użytego do wykończenia lornetki (guma, plastik, skóra).


Innowacyjna gospodarka

Paczkomaty InPost

Stopka

Oferta zawarta na stronie nie jest ofertą w rozumieniu K.C.

Copyright © 2002-2017 Delta Optical
0.042092800140381