AstroShow 2017
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej dla Młodych Badaczy
Wymiana - luneta nie wino, z wiekiem nie staje się lepsza...
rejestracja logowanie
Delta Optical
Podział
Zapraszamy do kontaktu na infolinię 801-011-337, z telefonów komórkowych (25) 786-05-20
W dniach 8.07-25.07.2017 salon Delta Optical w Gdańsku będzie nieczynny.
W dniu 22 lipca salon DO w Katowicach będzie nieczynny.
Podział

Montaż paralaktyczny 10Micron GM4000

Nr katalogowy: 1454000
Producent:
Micron
Dostępność:
Centrala (wysyłka): brak
Warszawa: brak
Katowice: brak
Gdańsk: brak
Gwarancja: 2 lata

Zapytaj o produkt:
e-mail: info@deltaoptical.pl
tel.: 25 786-05-20
tel.: 25 759-40-76


Cena:
84280 zł

Koszt przesyłki:

Kurier GLS: 20 złWłoskiej produkcji montaż 10micron GM4000 QCI jest montażem paralaktycznym typu niemieckiego. Ze względu na swoją wagę i udźwig, przeznaczony głównie jest dla zastosowań profesjonalnych w małych obserwatoriach astronomicznych, a także dla bardzo zaawansowanych miłośników astrofotografii.

Obudowa teleskopu, jak i osie kąta godzinnego i deklinacji wykonane są z odpowiednich stopów stali. Grubościenne materiały zostały wykorzystane do wykonania obu osi mają średnice odpowiednio 85 i 80 mm dla osi kąta godzinnego i deklinacji. Do budowy montażu zdecydowano się na użycie stopu stali, ze względu na jej 3 krotnie większą sztywność od aluminium. Odbywa się to niestety kosztem wagi montażu, która w przypadku GM4000 wynosi 120kg. Dlatego też jego wykorzystanie ogranicza się do permanentnego zamontowania. Obie osie zostały osadzone na stożkowych łożyskach walcowych, które są znacznie sztywniejsze niż łożyska kulowe. W wyniku tego uzyskano bardzo dużą sztywność osi, co przekłada się na brak gięć pod wpływem przyłożonego ciężaru. Kolejną korzyścią z tego typu rozwiązań jest bardzo duży udźwig montażu, wynoszący maksymalnie 150 kg (bez przeciwwag). Optymalna wartość to jednak 125 kg dołączonej aparatury, bez przeciwwag. Wewnątrz osi kąta godzinnego wykonano 60mm otwór służący do przeciągnięcia przewodów do tubusa i dołączonych do niego akcesoriów. Aby nie tracić precyzji ustawiania, która jest mniejsza od 30 sekund kątowych, zrezygnowano z zacisków na obu osiach. Oznacza to, że montaż może być sterowany jedynie z poziomu PC, lub dołączonego pilota QCI.

Montaż można bardzo dokładnie wyregulować dla danej szerokości geograficznej, a bardzo szeroki zakres regulacji pozwala na usytuowanie montażu na szerokościach od 23 do 68 stopni. Po wyregulowaniu można zablokować pochylanie się osi 7 niezależnymi śrubami. W azymucie możliwa jest regulacja kąta w zakresie +/- 10 stopni, systemem dwóch śrub. Mocowanie montażu do słupa odbywa się za pomocą specjalnego kołnierza o średnicy 360mm za pomocą 6 śrub. Za ich pomocą również możliwe jest wypoziomowanie montażu.

Przekładnie ślimakowe (ślimacznice) zostały wykonane z brązu B14, natomiast ślimaki z hartowanej stali. Ślimacznica umieszczona w osi godzinnej ma średnicę 330mm i naciętych zostało na niej 430 zębów. W osi deklinacji została zastosowana nieco mniejsza ślimacznica o średnicy 244mm i 315 zębach. Obie są obracane ślimakiem o średnicy 32mm. Dzięki umocowaniu na mechaniźmie sprężynowym, w obu osiach nie jest mierzalny luz (backlash). Taka konstrukcja zapewnia również niewielki błąd periodyczny określany na +/- 3 sekundy łuku, bez korekcji na błędy okresowe. Po ich korekcji błąd periodyczny jest mniejszy niż pół sekundy łuku. Usunięto również luzy występujące przy połączeniu silnika z przekładniami. Zastosowano tu napęd paskiem klinowym.

Do napędu obu osi zastosowano bezszczotkowe silniki servo AC. Daje to gwarancję odpowiedniej mocy podanej na osie, a takżę długą żywotność silnika. Do ich zasilania potrzebne jest pięcio-amperowe źródło prądu o napięciu 24 wolt. Popór prądu przy prowadzeniu z prędkością gwiazdową wynosi 1.5 ampera. Taka technologia pozwala na przesuwanie teleskopu z prędkością 5 stopni na sekundę (maksymalna 8 stopni na sekundę) z dość dużą precyzją ustawiania na obiekty na niebie. Dla najbardziej podstawowej metody ustawiania dokładność ta jest mniejsza niż dwie minuty łuku, a po zorientowaniu teleskopu za pomocą 10 gwiazd, dokłądność sięgnie 30 sekund łuku. Maksymalna ilość gwiazd jaką mamy do dyspozycji kalibrując montaż to 25. Istnieje możliwość wyposażenia montażu w enkodery optyczne poprawiające znacznie dokładność ustawienia i prowadzenia. W montażu GM4000 dokładność jednego kroku wynosi 0.1 sekundy łuku. Prowadzenie może się odbywać z różnymi prędkościami: gwiazdową, słoneczną, księżycową i predefiniowaną przez użytkownika. Ta ostatnia pozwala na ustawienie prędkości w obu osiach niezbędną do fotografowania komet, czy planetoid.

Pracą montażu zarządza system QCI. Jest to niezależny komputer, oparty na procesorze AMD, pracujący pod systemem operacyjnym Linux. System QCI sprawia, że nie jest potrzebne zastosowanie zewnętrznego komputera PC. Zaopatrzony jest w klawiaturę numeryczną, oraz 2 liniowy wyświetlacz pozwalający wypisać łącznie 32 znaki. Temperatura pracy tego urządzenia zawiera się w zakresie +40 -20 stopni Celsjusza. Montaż można połączyć z komputerem PC, a sterowanie odbywa się za pomocą protokołu ASCOM, LX200, czy też AP GTO. Możliwe jest sterowanie montażem używając najbardziej popularnych programów MaximDL, TheSky, czy też Perseus. Montaż może być sterowany używając kabla RS-232, na odległość nie większą niż 15m. Przy użyciu przewodu LAN, odległość ta zwiększa się do 100m. System może być również sterowany z zewnętrznej sieci ethernet. Sterowanie odbywa się za pomocą "wirtualnego" pilota QCI.

W system wbudowany jest monitor liczący ilość obrotów montażu w danym kierunku. Pozwoli to na uniknięcie skręcania i przerwania przewodów połączeniowy. Możliwe jest prowadzenie do 30 stopni po przejściu przez południk lokalny, a system pozwala na ustawienie obiektu znajdującego się do 15 stopni za południkiem lokalnym.  

Montaż wyposażony jest w szereg wejść. Dostępny jest port LAN umożliwiający komunikację montażu z komputerem PC. Dostępne jest również port autoguidera w systemie S-Big, oraz port do opcjonalnego odbiornika GPS. Dodatkowym portem można dołączyć akcesoria oferowane przez firmę AlpineAstro.

Zewnętrzne części wykańczane są ręcznie. Mimo, że jest to pracochłonny proces, to jednak otrzymany efekt jest bardzo estetyczny, co w połączeniu z metalicznie szarym kolorem daje mu niezwykły wygląd.


średnica osi kąta godzinnego: 85 mm
średnica osi deklinacji: 80 mm
materiał: stopy stali
ułożyskowanie: stożkowe łożyska walcowe o średnicy 130 mm
Przekładnia ślimakowa osi kąta godzinnego

średnica ślimaka : 32 mm
materiał: stopy hartowanej stali
średnica ślimacznicy: 330
ilość zębów na ślimacznicy: 430
materiał: brąz B14
Przekładnia ślimakowa osi deklinacji

średnica ślimaka : 32 mm
materiał: stopy hartowanej stali
średnica ślimacznicy: 244
ilość zębów na ślimacznicy: 315
materiał: brąz B14
maksymalny luz bliski zeru dzięki zastosowaniu paska przenoszącego napęd z silników na przekładnie ślimakową
silnik: AC Servo
napięcie zasilania: 24 V
pobór prądu: 1.5 A przy śledzeniu, maksymalnie 5 amper
maksymalna prędkość przemieszczania 5o/sekundę
dokładność ustawiania: <30” z wewnętrznym mapowaniem na 10 gwiazdach, standardowo 2'
dokładność prowadzenia: +/- 3” (maksymalnie +/-4”) bez korekcji na błędy periodyczne
system sterowania: QCI
waga: 120kg
nośność: maksymalnie 150 kg, optymalna 120 kg bez przeciwwag
regulacja nachylenia osi deklinacji 23o-68o
regulacja w azymucie: +/- 10o
ramię przeciwwagi: 60mm średnicy, długość 600mm wykonane z nierdzewnej stali, waga 13kg
przeciwwagi: 26 kg, średnica 230 mm, stal nierdzewna
lunetka biegunowa: brak możliwość instalacji
Rozmiary

całkowita wysokość (nachylenie osi polarnej 45o): 800 mm
długość bez osi przeciwwagi: 750 mm
średnica podstawy: 360 mm

Brak opinii o tym produkcie!Imię i nazwisko / Nick

Adres e-mail


Jest to miejsce przeznaczone na opinie użytkowników. NIE rozpatrujemy na forum opinii ewentualnych zgłoszeń reklamacyjnych. Tego typu zgłoszenia prosimy kierować na adres serwis@deltaoptical.pl.

Zapytania m.in. o dostępność, zakupy ratalne itp. prosimy kierować na adres e-mail info@deltaoptical.pl

Opinia

Wprowadź ponizszy kod potwierdzający do formularza
...


Innowacyjna gospodarka

Paczkomaty InPost

Stopka

Oferta zawarta na stronie nie jest ofertą w rozumieniu K.C.

Copyright © 2002-2017 Delta Optical
0.026540040969849