AstroShow 2017
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej dla Młodych Badaczy
Wymiana - luneta nie wino, z wiekiem nie staje się lepsza...
rejestracja logowanie
Delta Optical
Podział
Zapraszamy do kontaktu na infolinię 801-011-337, z telefonów komórkowych (25) 786-05-20
Podział

Teleskop PlaneWave CDK 20”

Nr katalogowy: 200101
Producent:
PlaneWave
Dostępność:
Centrala (wysyłka): brak
Warszawa: brak
Katowice: brak
Gdańsk: brak
Gwarancja: 2 lata

Zapytaj o produkt:
e-mail: info@deltaoptical.pl
tel.: 25 786-05-20
tel.: 25 759-40-76


Cena:
46799 USD

Koszt przesyłki:

Kurier GLS: 20 złZdajemy sobie sprawę, że wybór pierwszego teleskopu nie należy do łatwych zadań. Mamy nadzieje, że powyższy poradnik odrobinę przybliży temat i zachęcił do spoglądania w niebo.

To co robimy, robimy z sercem, dlatego zaufało nam wielu profesjonalistów. Z naszego sprzętu korzysta m.in. Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wojskowa Akademia Techniczna, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, a nasze lornetki są na wyposażeniu 14 AstroBaz w woj. kujawsko-pomorskim.

Recenzja teleskopu PlaneWave CDK 17” i zestawu astrofotograficznego SBIG STF-8300 przygotowana przez mgr Marcina Cikałę - kierownika Obserwatorium Astronomicznego im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze.

 

Optyka

Teleskopy PlaneWave serii CDK oparte są na odpowiednio zmodyfikowanym systemie optycznym Dall-Kirkham (Corrected Dall-Kirkham). W podstawowej wersji systemu optycznego zwierciadło główne ma kształt eliptyczny, natomiast wtórne, wypukłe lustro jest sferyczne, co niesie za sobą wiele błędów w postaci komy, astygmatyzmu i krzywizny pola ogniskowej, prowadząc do szybkiego pogorszenia obrazów wraz z odejściem od osi optycznej. Firma PlaneWave wprowadziła odpowiednie modyfikacje do systemu optycznego, poprawiając zdecydowanie właściwości optyczne teleskopów. Korekcja wszelkich wad optycznych realizowana jest za pomocą zestawu soczewek umieszczonych w pobliżu punktu ogniska teleskopu. Taki zabieg gwarantuje, że otrzymujemy pole o średnicy 52mm całkowicie wolne od problemu komy, astygmatyzmu i krzywizny pola, a ustawienie pary soczewek korekcyjnych pracujących jako dublet blisko ogniska  eliminuje również aberrację chromatyczną. Teleskopy PlaneWave CDK są przygotowane do współpracy z kamerami CCD o rozmiarach czipu 35x35mm. Teoretyczna wielkość plamki w odległości 26mm od osi jest wielkości 6 um, co sprawia, że jest ona jest mniejsza niż piksel w standardowej kamerze CCD (9um), dając absolutną pewność, że obraz gwiazdy uzyskiwany przez teleskopy CDK w całym polu będzie limitowany turbulencjami atmosfery. Ciekawostką jest to, że firma PlaneWave publikuje obraz plamki wyznaczony dla trzech różnych długości fali - 720, 585 i 430. Daje to pewność co do poprawności zaprojektowania systemu optycznego.

Przewagą mechaniczną systemu Dall-Kirkhamf w stosunku do systemu Ritchey-Cretien jest sferyczne lustro wtórne, przez co ustawienie lustra wtórnego nie ma tak krytycznego znaczenia jak w przypadku hiperbolicznego lustra wtórnego w systemie RC. Dzięki temu kolimacja układu optycznego możliwa jest do wykonania samodzielnie w przeciągu kilku minut. Zwierciadło główne wykonane jest z szkła pyreksowego spreparowanego tak, aby nie pojawiały się w nim żadne mechaniczne naprężenia. Dotyczy to również lustra wtórnego. Szkło pyreksowe nadaje się wyśmienicie do budowy optyki zaawansowanych teleskopów, ze względu na niski współczynnik rozszerzalności termicznej. Przy zastosowaniu tego typu szkła obraz pozostanie bez widocznych zniekształceń wywołanych odkształceniami mechanicznymi optyki przez całą sesję obserwacyjną. Oba lustra napylane są specjalnymi warstwami aluminium gwarantującymi 96% refleksyjności. Ciekawostką jest, że strata światła na soczewkach korekcyjnych napylonych warstwami antyrefleksyjnymi jest bardzo mała, mniejsza niż 0.5% w zakresie 400 do 700 nm.

Wszystkie teleskopy PW CKD (prócz 12.5") mają bardzo dużą światłosiłę - f/6.8, najmniejszy model rodziny ma nieco większy ten parametr bo f/8. Oznacza to, że są one bardzo dobre do fotografii obiektów astronomicznych, przy zachowaniu stosunkowo krótkiego (jak na teleskopy systemu Cassegraina) czasu ekspozycji i dużego pola widzenia, wolnego od wad optycznych.

Mechanika

Tubus teleskopów CDK wykonany jest całkowicie z włókien węglowych. W przypadku najmniejszego teleskopu serii, mamy do czynienia z tubusem zamkniętym, w większych teleskopach zastosowano tubus ażurowy. Elementy mechaniczne, połączeń tubusa wykonane również są włókien węglowych w połączeniu z niekorozyjną stalą i najlepszej jakości stopami aluminium. Daje to gwarancje małej podatności na zmianę temperatury i niewielką wagę tuby optycznej. Stabilność termiczna teleskopu gwarantuje położenie ogniska (i płaszczyzny ogniskowej) w jednym miejscu podczas całonocnej sesji fotograficznej. Połączenie mechaniczne ze statywem wykonane jest za pomocą masywnego systemu dovetail, pasującego do większości montaży dostępnych na rynku. Szyna dovetail została połączona w taki sposób z konstrukcją tuby optycznej, aby nie miała wpływu na rozszerzalność termiczną elementów z jakich tuba jest wykonana. Niwelowane tym samym są również odkształcenia samej tuby optycznej.

Teleskop został zaopatrzony w system chłodzenia zwierciadła głównego, którego trzon stanowią trzy wentylatory umieszczone pod lustrem. Pozwala to na szybkie wychłodzenie lustra. Jeśli zastosować opcjonalny regulator, prędkość wentylatorów może być kontrolowana i regulowana za pomocą komputera PC. Umożliwia to regulację temperatury lustra tak, aby nie osiągnięty został na nim punkt rosy, sprawiający osiadanie pary wodnej na lustrze. Standardowo każdy teleskop wyposażony jest w dwa czujniki pozwalające na pomiar temperatury otoczenia i lustra głównego. Wtórne lustro wymaga zastosowania opaski grzejnej.

System optyczny wspomagany jest przez 2.75" fokuser Hedrika. Prowadzony jest na pięciu niezależnych prowadnicach, co gwarantuje stabilność wyciągu i brak możliwości przechylania się części ruchomej. Zastosowanie odpowiedniego mechanizmu wyciągowego uniemożliwia jego samoczynne wysuwanie się. Wyciąg okularowy daje możliwość regulacji ostrości na przestrzeni 32 mm. Wyciąg okularowy wyposażony jest w adapter - przejściówkę ze średnicy 2.75" na 2", dzięki czemu możliwe jest zastosowanie wszelkich dostępnych akcesoriów astronomicznych. Przy zastosowaniu odpowiedniej przejściówki, możliwe jest użycie dowolnej kamery CCD dostępnej na rynku. Dodatkowo wyciąg okularowy może zostać wyposażony w mikrofokuser.

Standardowo tuba optyczna wyposażona jest w narzędzia niezbędne do kolimacji systemu optycznego.

Obejrzyj jak Richard Hedrick prezentuje PW
http://www.youtube.com/watch?v=3c7FHk0Dhsk&feature=related
www.planewave.com


Akcesoria
Producent oferuje szeroki zakres akcesoriów wspó
łpracujących z teleskopami CDK. Najbardziej atrakcyjnym urządzeniem jest elektroniczny mikrofokuser wraz z elektronicznym sterownikiem (Electronic Focus Accessory - EFA). Jest to bardziej zaawansowane technicznie urządzenie, ponieważ do jego zadań, prócz obsługi mikrofokusera, dochodzi również sterowanie wiatrakami chłodzącymi lustro główne. Urządzenie montowane jest bezpośrednio do obudowy w większych teleskopach, stanowiąc z teleskopem integralną część. W przypadku teleskopu 12.5"" dostarczane jest wraz z obudową pozwalającą na montaż do tylnej części tuby optycznej. EFA dostarczane jest z odpowiednim oprogramowaniem pozwalającym na sterowanie tym urządzeniem z komputera PC. Kolejnym ciekawym urządzeniem jest mikrofokuser z wbudowanym rotatorem pola (Integrated Rotating Focuser - IRF90). Urządzenie to przystosowane jest jedynie do pracy z teleskopami o średnicy od 17". Zakres regulacji ostrości wynosi 30mm, a obrót rotatora to pełne 360 stopni bez punktów początkowych i końcowych. IRF90 wymaga zainstalowanego elektronicznego sterownika mikrofokuserem (EFA). Z mechanicznych części dostępne są systemy dovetail, umożliwiające zamontowanie teleskopu do dowolnego montażu, czy do przypięcia dodatkowej tuby optycznej (np. do autoguidingu), szereg złączek do podłączenia kamery CCD czy też lustrzanki DSLR. Możliwe jest również dołączenie lunetki celowniczej 9x50.

 

Parametry ogólne

system optyczny: skorygowany Dall-Kirkham
apertura: 508 mm
ogniskowa: 3454 mm
światłosiła: f/6.8
zakrycie lustra głównego lustrem wtórnym: 39,00%
odległość płaszczyzny ogniskowej od punktu mocowania wyciągu okularowego: 224 mm
odległość płaszczyzny ogniskowej od wyciągu okularowego: 147 mm
waga: 63.5 kg
długość tuby optycznej: 1194 mm
materiał wykorzystany do budowy tuby optycznej: włókna węglowe

Lustro główne

średnica: 521 mm
apertura: 508 mm
światłosiła: f/3
sposób zamontowania: na stałe, kolimowane laserowo
materiał: odprężony Pyrex
kształt: eliptyczne
powłoki: wzbogacone aluminium, 96% odbicia

Lustro wtórne

średnica: 191 mm
materiał: odprężone szkło borosilikatowe
kształt: sferyczne
powłoki: wzbogacone aluminium, 96% odbicia

Korektor krzywizny pola

średnica: 90 mm
liczba soczewek: 2
powłoki: powłoki antyrefleksyjne, przepuszczalność większa niż 99.5% dla długości fali między 400 a 700 nm
mikrofokuser: Hedrick, 3.5”

Pakowanie

waga całkowita: 132 kg
szerokość: 813 mm
wysokość: 914 mm
długość: 1499 mm

Brak opinii o tym produkcie!Imię i nazwisko / Nick

Adres e-mail


Jest to miejsce przeznaczone na opinie użytkowników. NIE rozpatrujemy na forum opinii ewentualnych zgłoszeń reklamacyjnych. Tego typu zgłoszenia prosimy kierować na adres serwis@deltaoptical.pl.

Zapytania m.in. o dostępność, zakupy ratalne itp. prosimy kierować na adres e-mail info@deltaoptical.pl

Opinia

Wprowadź ponizszy kod potwierdzający do formularza
...


Innowacyjna gospodarka

Paczkomaty InPost

Stopka

Oferta zawarta na stronie nie jest ofertą w rozumieniu K.C.

Copyright © 2002-2017 Delta Optical
0.034439086914062