Nr katalogowy: SW-1310
2 599,00 zł
W koszyku

Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Duża ilość

Dostawa

24h Zamów do godziny 15:00 dostarczenie następnego dnia (dot. przesyłek kurierskich GLS).

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Towar dostępny
Warszawa Towar dostępny
Gdańsk Niedostępny
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Niedostępny
Menu

Od 1 Lutego 2017 WYDŁUŻAMY GWARANCJĘ TELESKOPÓW SKY-WATCHER DO 5 LAT!

Na podzespoły elektroniczne i napędowe przysługuje 2-letnia gwarancja

Firma Sky-Watcher to światowy lider w dziedzinie produkcji teleskopów, zwłaszcza Newtonów na montażu Dobsona. Firma od lat przywiązuje szczególną wagę do najwyższej jakości optyki stosowanej w swoich teleskopach, co znajduje odzwierciedlenie w najpiękniejszych obrazach Wszechświata i w wielu pozytywnych recenzjach na całym świecie. Bogate doświadczenie sięgające 1990 roku powoduje, że Dobsony marki Sky-Watcher są produkowane w najbardziej eleganckiej, dojrzałej i klasycznej formie, która jest najbardziej ekonomiczna i przystępna cenowo. Choć na rynku znaleźć można wielu naśladowców, nikt nie równa się Sky-Watcherowi w umiejętności tworzenia nie tylko doskonałych optycznie, ale także przystępnych teleskopów Dobsona.


Duży teleskop systemu Newtona o średnicy zwierciadła 20 cm zawieszony na stabilnym montażu Dobsona. Ze względu na znaczące możliwości optyczne i stosunkowo niską cenę teleskop ten jest świetną propozycją dla początkujących a jednocześnie wymagających miłośników astronomii. Zwierciadło o średnicy 20cm i umiarkowana światłosiła sprawia że teleskop ten nadaje się zarówno do obserwacji szczegółów na planetach Układu Słonecznego jak też pod ciemnym niebem pozwoli odnaleźć setki obiektów takich jak gromady i galaktyki. Teleskop ten nie wymaga zasilania, jest bardzo prosty w obsłudze i zawsze gotowy do użycia.


System optyczny

Teleskop zaprojektowany w klasycznym systemie Newtona. Zwierciadło główne teleskopu ma kształt paraboliczny, średnicę 200 mm i ogniskową 1200 mm. Światłosiła teleskopu wynosi f/6 co jest wartością dość optymalną przy której nie obserwuje się silnego zjawiska komy na brzegach obrazu. Teleskopy tego typu są w mniejszym stopniu obarczone cechami, które uznaje się za wady teleskopów Newtona. Stosunkowo niewielka koma, umiarkowana obstrukcja wtórna powoduje że obrazy z 8-calowych dobsonów są dość ostre a teleskop daje nie tylko dobre obrazy obiektów mgławicowych ale też bogate w szczegóły obrazy planet i Księżyca.


Rozsuwana konstrukcja

Konstrukcji firmy Sky-Watcher jest unikalna na rynku - duże teleskopy Dobsona mogą być złożone na czas przechowywania dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca. Składanie odbywa się dzięki wysuwanym elementom tubusa, nie jest tu wymagane użycie jakichkolwiek narzędzi ani też nie jest wymagane rozmontowywanie tubusu na osobne elementy. Teleskop w ciągu kilku sekund gotowy jest do obserwacji. Precyzyjnie wykonany mechanizm to brak konieczności każdorazowej kolimacji po rozłożeniu.


Pyrexowe lustro

Wszystkie teleskopy Sky-Watcher Dobson 8" i większe posiadają w standardzie lustro wykonane z PYREX-u, szkła o niskiej rozszerzalności termicznej, dzięki czemu jakość obrazu dawana przez teleskop z takim lustrem jest wyższa niż w przypadku teleskopów z lustrem ze zwykłego szkła.


Montaż

Teleskop zawieszony jest na azymutalnym montażu Dobsona. Montaż ten to prosta i bardzo stabilna konstrukcja pozwalająca na łatwe obracanie teleskopu w osi azymutu i wysokości. Teleskop zamocowany jest z dwóch stron w widłowym uchwycie, cała górna część montażu obraca się natomiast u podstawy. Bardzo nisko położony środek ciężkości i wykonanie z dość sztywnych materiałów powoduje że teleskop zawieszony jest w sposób znacznie stabilniejszy niż w przypadku montaży paralaktycznych.


Wyciąg

Teleskop wyposażony jest w 2" wyciąg okularowy z redukcją na 1,25". Jest to wyciąg Crayforda, działający płynnie i bez luzów. Wyposażony w przedłużkę na 2", przedłużkę/redukcję na 1.25". Przedłużek należy używać zamiennie nie łącząc ich w jeden zestaw. Wyciąg kompatybilny jest z napędami autofocuserów produkowanymi przez Sky-Watchera.


Obserwacje Astronomiczne

1. Układ Słoneczny

obiekty na powierzchni Księżyca o rozmiarach większych niż 1 km;

plamy słoneczne i ich struktura, granulacja fotosfery wyraźnie widoczna;

wszystkie planety Układu Słonecznego;

fazy Merkurego i Wenus

tarcza Marsa, czapy polarne w okresach opozycji, pierwsze szczegóły powierzchni widoczne

wyraźne kilka stref pasów Jowisza i księżyce galileuszowe

pierścienie Saturna z przerwą Cassiniego, pasy w atmosferze i kilka mniejszych księżyców planety

Uran i Neptun widoczne jako gwiazdy o wyraźnie niebieskim zabarwieniu

ruch wielu planetoid na tle gwiazd

obserwacje wielu słabych komet, widoczna struktura komet

2. Gwiazdy

około 2,7 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 15 magnitudo

gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 0,7-0,8".

barwy wielu gwiazd

3. Obiekty mgławicowe

wszystkie obiekty katalogu Messiera

dziesiątki, a nawet setki gromad kulistych, w wielu przypadkach rozbijanych na poszczególne gwiazdy

setki gromad otwartych z wieloma widocznymi różnicami w budowie

kilkadziesiąt mgławic, wraz z pierwszymi szczegółami, bogate i subtelne szczegóły jasnych mgławic

dziesiątki galaktyk wraz z widocznymi szczegółami struktur, wyraźne kształty i położenie kątowe dysków

widoczna struktura i budowa wielu mgławic planetarnych, wzrost kontrastu z filtrami mgławicowymi

widoczne pozostałości po supernowych


Z racji wzrostu średnicy lustra teleskopu do średnicy wynoszącej 20 cm, obiekty widoczne są znacznie wyraźniej a szczegóły prezentują się w bardziej oczywisty sposób niż w przypadku teleskopów o średnicach 130 czy 150 mm. Z tego powodu obraz widziany w tak dużym teleskopie staje się podatny na wpływ zaświetlenia nieba światłem sztucznym, zanieczyszczenia powietrza oraz stabilność atmosfery (seeing), jak również na dokładność kolimacji optyki. Prosimy pamiętać o tych ograniczeniach i brać je pod uwagę w celu uzyskania optymalnych obrazów nieba w teleskopach 20 cm i większych.


Obserwacje naziemne

Teleskop z tego rodzaju optyką nie nadaje się dość dobrze do obserwacji naziemnych. Do odwrócenia obrazu należy użyć tzw. soczewki prostującej, dzięki której odwrócimy obraz do naturalnego (prostego). Wraz z soczewką prostująca i montażem na którym został zamieszczony można go używać jako prostego przyrządu do obserwacji naziemnych. Z racji tego, że montaż Dobsona umożliwia w prosty sposób sterowanie teleskopem w osiach pionowej i poziomej oraz posiada wysoką sztywność i redukuje wszystkie drgania, staje się możliwe obserwowanie samolotów na wysokościach przelotowych.

Pokaż więcej
Numer katalogowy:
SW-1310
Układ optyczny teleskopu: Newton
Typ montażu: Dobson Apertura:
203 mm
Ogniskowa:
1200 mm
Światłosiła:
5,9
Zasięg gwiazdowy:
15,0 magnitudo
Zdolność zbiorcza (w porównaniu do oka nieuzbrojonego):
841 x
Maksymalne użyteczne powiększenie:
305 x
Masa montażu:
12,0 kg
Masa tubusu:
11,0 kg
Masa całkowita:
23,0 kg
Wysokość statywu:
740 mm
Długość tuby:
1120 mm
Sterowanie montażem:
ręczne
Ogniskowe okularów / powiększenie:
25mm/48x, 10mm/120x
Rodzaj wyciągu okularowego:
Crayford
Średnica wyciągu okularowego: 2 "
Szukacz:
optyczny 9x50 prosty
Średnica zwierciadła wtórnego:
51,0 mm
Maksymalna zdolność rozdzielcza:
0,69
Okres gwarancji:
60 mies.
Pokaż więcej

Wyposażenie

okulary 1,25" Super PL: 25 mm, 10 mm
szukacz: 9x50

Multimedia

Teleskop Dobson 8" Pyrex Flex Tube
Teleskop Dobson 8" Pyrex Flex Tube
Teleskop Dobson 8" Pyrex Flex Tube
Teleskop Dobson 8" Pyrex Flex Tube
Teleskop Dobson 8" Pyrex Flex Tube

Polecane akcesoria

Pytania klientów

?

Witam. Panie Delta ;) zastanawiam się nad zakupem Synty 8``. Oczywiś;cie jest dylemat, Standard tuba czy kratownica? Mobilnoś;c oczywiś;cie ma znaczenie ale czy ta kratownica nie jest za delikatna? Czy za każdym razem jak ją złożę i rozłożę będę musiał kolimowac? Jeszcze chodzi o wyposażenie. Czy kratownica ma lepszy szukacz (kątówka na szukaczu?), lepsze okularki i Dobsona? Czy może ... brac Syntię 10`` ?

Cesar zapytał o ten produkt 16 lat temu, 2008-11-27

Cesar - nie należy mylić konstrukcji Meada z obecnym tu modelem SkyWatchera. Montaż kratownicowy w modelach SW został bardzo dobrze przemyślany. Precyzyjne i sztywne prowadzenie minimalizuje konieczność ponownej kolimacji. Rozkładanie i składanie tuby to zaledwie kilka sekund. W jednym zdaniu - chodzi jak marzenie :) Akcesoria są tej samej jakości - czyli wyciąg Cryforda, okulary oraz szukacz 8x50. Podobnie montaż jest ten sam. Czy warto 10''? Tak, ale przy 10'' jeszcze bardziej kierowałbym się ku modelowi kratownicowemu, bo tutaj mobilność ma jeszcze wyższy priorytet.

Ekspert Delta Optical odpowiedział 16 lat temu, 2008-11-27
?

Witam mam pytanie do P.Delty który teleskop byłby lepszy Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKDOB 8 ROZSUWANY lub Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP15075EQ3-2 i czy w obu jest możliwość robienia zdjęć.

Michał zapytał o ten produkt 14 lat temu, 2010-06-13

Wszystko zależy od przeznaczenia. Dob 8 w tej klasie cenowej ma najlepszą optykę, ale montaż dobsona nieszczególnie sprawdzi się w fotografii. EQ3-2 w 15075 pozwoli na dłuższe prowadzenie teleskopu za obiektem czyli również dłuższe czasy ekspozycji. Oba teleskopy umożliwiają fotografię, wymagana jest tylko odpowiednia redukcja.

Ekspert Delta Optical odpowiedział 14 lat temu, 2010-06-13
?

Panie Delta zamierzam dziś zamówić ten teleskop mam tylko pytanie dotyczące kolimacji. Czy przed zapakowaniem teleskop jest dodatkowo kolimowany lub poprawiany przez Was?;)

kreedo zapytał o ten produkt 14 lat temu, 2010-06-21

Tak, teleskop będzie kolimowany przed wysyłką.

Ekspert Delta Optical odpowiedział 14 lat temu, 2010-06-21

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane
Ocena ogólna
5,0
Pozytywnie oceniło ten produkt
6 osób
  • Fajny sprzęt, który póki co trochę mnie przerasta ;) Kiedy go rozpakowałem, pomyślałem - "mogłem wziąć mniejszy". Po złożeniu i pierwszej obserwacji wiem, że jest odpowiedni.
    Po dotychczasowych obserwcjach lornetkę, pierwsze zerknięcie przez ten teleskop spowodowało opad szczęki.
    Sprzęt jest faktycznie duży i trochę waży. Ale obserwcje będę prowadzić głównie na swoim podwórku, więc powinno być OK. Składana tuba ułatwia przechowywanie.
    Na wybór teleskopu wpłynęła rozmowa z ekspertem tego sklepu. Jego rady i argumenty były bardzo rzeczowe.
    Rafał,
  • Bardzo dobry sprzęt, a w połączeniu z dobrym okularem wręcz rewelacyjny. Zachęcam do przeczytania recenzji na Astronocach.
    Bero,
  • Super sprzęcik zawłaszcza po zastosowaniu się do wskazówek Pana Polarisa :-) Gorąco polecam !!!
    Grzegorz Bereziuk,
  • Teleskop doszedł do mnie na drugi dzień od momentu nadania przesyłki-świetna obsługa i fachowość. Polecam sklep Deltaoptical! Jak do tej pory nie miałem okazji jeszcze przetestować teleskopu ze względu na pogodę, ale na obiektach naziemnych spisuje się całkiem nieźle. Kolimacja jest fabrycznie ustawiona-ja musiałem nieco skorygować swoją, ale nie zabrało mi to wiele czasu i teraz jest ok. Pozdrawiam Sebastian Cywiński

    sebacyw,
  • Przyszłego odbiorcę przesyłki może zrazić napis na opakowaniu i obudowie teleskopu - MADE IN CHINA, na szczęście to tylko pozory - wykonanie jest solidne. Niestety, w SYNCIE 8 montaż Dobsona nie posiada łożysk kulkowych - posiada je tylko SYNTA 12. Jednak użyte w niej elementy teflonowe na razie znakomicie się sprawdzają. Przy tej masie teleskopu i szerokiej podstawie, po dobrym wyregulowaniu elementów obu osi, manewrowanie jest płynne a po ukierunkowaniu - obraz jest stabilny. Luneta celownicza posiada okular prosty zamiast kątowego (jak na zdjęciu ofertowym). Tylna część teleskopu (pod zwierciadłem głównym) nie jest zasłonięta z zewnątrz chociaż widoczne są 3 gwintowane otwory do przykręcenia dodatkowej osłony. To szczegół - można to sobie dorobić - a poza tym odsłonięcie tego elementu przyspiesza wyrównanie temperatury zwierciadła z otoczeniem. Okulary Super Plossl (dobry wybór między jakością i ceną) - typowy dla tej półki. No i montaż kratownicowy, którego się najbardziej obawiałem - pozytywnie zaskakuje. Elementy prowadnic są solidne, rozłożenie teleskopu trwa moment a kolimacja układu optycznego po pierwszych rozłożeniu była idealna. Zwierciadło główne posiada na środku naklejony mały czarny pierścień co powoduje, że w prosty sposób, bez żadnych problemów i dodatkowego wyposażenia układ można ewentualnie doregulować (kierując się instrukcją i zdolnościami manualnymi). Zwierciadło wtórne - bez zastrzeżeń. Przede wszystkim mocowanie na 4-ch wspornikach, które wykonane są z cienkich 0.5 mm stalowych, trójkątnych pasków - praktycznie nie ograniczających ilości światła wpadającego na zwierciadło główne. Zwierciadło wtórne mocowane w sposób właściwy i w miarę stabilny - w tylnej części na 30% jego powierzchni - co zapewnia szybkie wyrównanie jego temperatury z otoczeniem. Teleskop w stanie złożonym, pomimo że to już 8-calowa kobyła, zajmuje niewiele miejsca w pokojowym garażu - praktycznie mniej mój 3-calowy poprzednik na nóżkach. Ogólne wrażenie jest pozytywne. POLECAM.
    Silesia,
  • Super instrument! Wcześniej byłem posiadaczem 10 -w jednym kawałku. Mobilność 8 w wersji rozsuwanej to baja, wykonanie i solidność na świetnym poziomie (żadnych luzów). Złożony tubus osadzony na dobsie ma zaledwie metr wysokości!. DO -sklep który polecam z czystym sumieniem... TIP-TOP!
    arek_ilawa_olsztyn,

Podobne produkty