Na co zwrócić uwagę przy wyborze lunety do AR15?

Lunety celownicze typu LPVO (Low Power Variable Optic) powszechnie określane lunetami biegowymi stają się coraz bardziej popularnym uzupełnieniem karabinków na amunicję pośrednią. Obecnie każdy z producentów optyki ma w ofercie tego typu lunety celownicze. Dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę.

Dzięki możliwości ustawienia powiększenia 1x można korzystać z lunety jak z kolimatora. Dlatego ważne jest aby krotność 1x było krotnością dokładnie 1x.

Strzelanie dynamiczne z karabinka AR15 wymaga szybkiego składu. Duży eyebox czyli duża tolerancja w jakiej oko znajdzie światło ułatwia szybkie oddanie strzału szczególnie kiedy pozycja strzelecka jest niewygodna.

Obecnie na rynku można spotkać lunety 1-4, 1-6, 1-8, 1-10. Dokonując wyboru przyszli użytkownicy mają pokusę wybrania możliwie największego powiększenia. Czy słusznie? Duży zakres powiększenia obarczony jest mocnym nadwyrężeniem układu optycznego. Dlatego dobre lunety 1-8 i 1-10 są tak drogie - wymagają bardziej zaawansowanego układu optycznego. Natomiast w tanich lunetach z dużym powiększeniem maksymalnym najczęściej trudno znaleźć światło i odpowiedni skład trwa dłużej.

Pierwszy czy drugi plan optyczny?

Pierwszy plan optyczny (FFP) powszechny w lunetach snajperskich pozwala korzystać ze znaczników siatki niezależnie od powiększenia. Jeśli dla przykładu luneta ma powiększenie maksymalne 25x a sytuacja wymaga obserwacji przedpola i korzystania z szerokiego pola widzenia to ustawiając powiększenie na 10x cały czas można robić korekty korzystając z siatki. Nieco inaczej jest w lunetach celowniczych LPVO. Ciężko wykorzystać pierwszy plan optyczny w lunetach o małym powiększeniu 1-4 czy 1-6. Po pierwsze strzelając na dystansie powyżej 150m i tak odruchowo wykorzystywane jest powiększenie maksymalne. Po drugie markery siatki FFP na małym powiększeniu 2x-3x są mało czytelne. Po trzecie punkt celowniczy w siatkach FFP na powiększeniu 1x jest tak mały, że praktycznie niedostrzegalny dlatego takie siatki wymagają stosowania dodatkowych podświetlanych markerów. Dlatego w lunetach 1-4 i 1-6 przyjęło się stosować siatki w drugim planie optycznym (SFP) wyskalowane na powiększeniu maksymalnym. Natomiast pierwszy plan można spotkać w lunetach 1-8 i 1-10 gdzie powiększenie maksymalne jest stosunkowo duże. Wtedy możemy korzystać z siatki na powiększeniu 5x-6x zachowując duże pole widzenia.

Mężczyzna z karabinem szturmowym AR15

Punkt celowniczy powinien być możliwie najmniejszy i możliwie najjaśniejszy na maksymalnym stopniu potencjometra. Mała kropka pozwala oddawać precyzyjne strzały na dalsze odległości nie przysłaniając tym samym celu. Jasne podświetlenie pozwala używać czerwonej kropki nawet w słoneczne dni. Należy unikać celowników w których cała siatka jest podświetlana ponieważ nie ma możliwości korzystania z niej jak z kolimatora na powiększeniu 1x.

Siatka w lunetach celowniczych może być umieszczona na szkle albo może być druciana. Zaletą siatki na szkle jest możliwość uzyskania przez producenta dowolnie rozbudowanego kształtu. Natomiast siatka druciana pozwala uzyskać bardzo jasne podświetlenie zachowując mały punkt celowniczy. Siatka druciana w lunecie celowniczej wpływa również pozytywnie na klarowność całego układu optycznego.

MOA czy MRAD? Strzelcy sportowi strzelający konkurencje tarczowe nie powinni mieć problemu z korzystaniem z lunet wyskalowanych w minutach kątowych (MOA). Natomiast dla znacznej większości strzelców wygodniejsza będzie luneta wyskalowana w tysiącznej(MRAD). Miliradian to tysiączna część radiana. Jeden miliradian to 10cm na 100m.

Warto ocenić lunetę pod względem ergonomii. Miłym akcentem są dźwignie zmiany powiększenia w komplecie z lunetą. Ułatwiają obsługę lunety podczas dynamicznego strzelania.

W ofercie firmy Delta Optical dostępne są dwie lunety celownicze LPVO: Delta Hornet 1-6x24 i Delta Stryker HD 1-6x24. Obie z dwoma wariantami siatek celowniczych. Hornet z siatkami na szkle, Stryker HD z siatkami drucianymi. Hornet DDBR to siatka z podkową i znacznikami balistycznymi uwzględniającymi kaliber .223. DDMR to siatka ze znacznikami wyskalowanymi w miliradianach. Siatki lunet celowniczych Hornet posiadają „choinki” ułatwiające korekty na dalszym dystansie nawet przy dużym wietrze bocznym. W przypadku serii Stryker HD obie siatki są wyskalowane w miliradiach. DSMR ma znaczniki zarówno na belce wiatru jak i na belce elewacji. Siatka DGMR została ograniczona tylko do najpotrzebniejszych znaczników elewacji, a jej linie są znacznie cieńsze dla ułatwienia bardziej precyzyjnych strzałów. W obu siatkach Stryker HD zastosowano ultra jasne podświetlenie. Zarówno Hornet 1-6x24 jak i Stryker HD 1-6x24 posiadają siatki wyskalowane na powiększeniu maksymalnym 6x co zapewnia bardzo intuicyjną pracę.

Od Ciebie zależy jaką lunetę celowniczą wybierzesz. Produkty polskiej marki Delta to przemyślane i dopracowane konstrukcje. Jedne z najlepszych w swojej klasie sprzętowej.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.