Nr katalogowy: 1454000
84 900,00 zł
Pozycja niedostępna

Jeżeli chcesz dostać powiadomienie gdy pozycja będzie dostępna podaj swój e-mail.

Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Niedostępny

Dostawa

Już wkrótce

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Towar pod zamówienie
Warszawa Towar pod zamówienie
Gdańsk Towar pod zamówienie
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Towar pod zamówienie
Menu

Włoskiej produkcji montaż 10micron GM4000 QCI jest montażem paralaktycznym typu niemieckiego. Ze względu na swoją wagę i udźwig, przeznaczony głównie jest dla zastosowań profesjonalnych w małych obserwatoriach astronomicznych, a także dla bardzo zaawansowanych miłośników astrofotografii.

Obudowa teleskopu, jak i osie kąta godzinnego i deklinacji wykonane są z odpowiednich stopów stali. Grubościenne materiały zostały wykorzystane do wykonania obu osi mają średnice odpowiednio 85 i 80 mm dla osi kąta godzinnego i deklinacji. Do budowy montażu zdecydowano się na użycie stopu stali, ze względu na jej 3 krotnie większą sztywność od aluminium. Odbywa się to niestety kosztem wagi montażu, która w przypadku GM4000 wynosi 120kg. Dlatego też jego wykorzystanie ogranicza się do permanentnego zamontowania. Obie osie zostały osadzone na stożkowych łożyskach walcowych, które są znacznie sztywniejsze niż łożyska kulowe. W wyniku tego uzyskano bardzo dużą sztywność osi, co przekłada się na brak gięć pod wpływem przyłożonego ciężaru. Kolejną korzyścią z tego typu rozwiązań jest bardzo duży udźwig montażu, wynoszący maksymalnie 150 kg (bez przeciwwag). Optymalna wartość to jednak 125 kg dołączonej aparatury, bez przeciwwag. Wewnątrz osi kąta godzinnego wykonano 60mm otwór służący do przeciągnięcia przewodów do tubusa i dołączonych do niego akcesoriów. Aby nie tracić precyzji ustawiania, która jest mniejsza od 30 sekund kątowych, zrezygnowano z zacisków na obu osiach. Oznacza to, że montaż może być sterowany jedynie z poziomu PC, lub dołączonego pilota QCI.

Montaż można bardzo dokładnie wyregulować dla danej szerokości geograficznej, a bardzo szeroki zakres regulacji pozwala na usytuowanie montażu na szerokościach od 23 do 68 stopni. Po wyregulowaniu można zablokować pochylanie się osi 7 niezależnymi śrubami. W azymucie możliwa jest regulacja kąta w zakresie +/- 10 stopni, systemem dwóch śrub. Mocowanie montażu do słupa odbywa się za pomocą specjalnego kołnierza o średnicy 360mm za pomocą 6 śrub. Za ich pomocą również możliwe jest wypoziomowanie montażu.

Przekładnie ślimakowe (ślimacznice) zostały wykonane z brązu B14, natomiast ślimaki z hartowanej stali. Ślimacznica umieszczona w osi godzinnej ma średnicę 330mm i naciętych zostało na niej 430 zębów. W osi deklinacji została zastosowana nieco mniejsza ślimacznica o średnicy 244mm i 315 zębach. Obie są obracane ślimakiem o średnicy 32mm. Dzięki umocowaniu na mechaniźmie sprężynowym, w obu osiach nie jest mierzalny luz (backlash). Taka konstrukcja zapewnia również niewielki błąd periodyczny określany na +/- 3 sekundy łuku, bez korekcji na błędy okresowe. Po ich korekcji błąd periodyczny jest mniejszy niż pół sekundy łuku. Usunięto również luzy występujące przy połączeniu silnika z przekładniami. Zastosowano tu napęd paskiem klinowym.

Do napędu obu osi zastosowano bezszczotkowe silniki servo AC. Daje to gwarancję odpowiedniej mocy podanej na osie, a takżę długą żywotność silnika. Do ich zasilania potrzebne jest pięcio-amperowe źródło prądu o napięciu 24 wolt. Popór prądu przy prowadzeniu z prędkością gwiazdową wynosi 1.5 ampera. Taka technologia pozwala na przesuwanie teleskopu z prędkością 5 stopni na sekundę (maksymalna 8 stopni na sekundę) z dość dużą precyzją ustawiania na obiekty na niebie. Dla najbardziej podstawowej metody ustawiania dokładność ta jest mniejsza niż dwie minuty łuku, a po zorientowaniu teleskopu za pomocą 10 gwiazd, dokłądność sięgnie 30 sekund łuku. Maksymalna ilość gwiazd jaką mamy do dyspozycji kalibrując montaż to 25. Istnieje możliwość wyposażenia montażu w enkodery optyczne poprawiające znacznie dokładność ustawienia i prowadzenia. W montażu GM4000 dokładność jednego kroku wynosi 0.1 sekundy łuku. Prowadzenie może się odbywać z różnymi prędkościami: gwiazdową, słoneczną, księżycową i predefiniowaną przez użytkownika. Ta ostatnia pozwala na ustawienie prędkości w obu osiach niezbędną do fotografowania komet, czy planetoid.

Pracą montażu zarządza system QCI. Jest to niezależny komputer, oparty na procesorze AMD, pracujący pod systemem operacyjnym Linux. System QCI sprawia, że nie jest potrzebne zastosowanie zewnętrznego komputera PC. Zaopatrzony jest w klawiaturę numeryczną, oraz 2 liniowy wyświetlacz pozwalający wypisać łącznie 32 znaki. Temperatura pracy tego urządzenia zawiera się w zakresie +40 -20 stopni Celsjusza. Montaż można połączyć z komputerem PC, a sterowanie odbywa się za pomocą protokołu ASCOM, LX200, czy też AP GTO. Możliwe jest sterowanie montażem używając najbardziej popularnych programów MaximDL, TheSky, czy też Perseus. Montaż może być sterowany używając kabla RS-232, na odległość nie większą niż 15m. Przy użyciu przewodu LAN, odległość ta zwiększa się do 100m. System może być również sterowany z zewnętrznej sieci ethernet. Sterowanie odbywa się za pomocą "wirtualnego" pilota QCI.

W system wbudowany jest monitor liczący ilość obrotów montażu w danym kierunku. Pozwoli to na uniknięcie skręcania i przerwania przewodów połączeniowy. Możliwe jest prowadzenie do 30 stopni po przejściu przez południk lokalny, a system pozwala na ustawienie obiektu znajdującego się do 15 stopni za południkiem lokalnym.  

Montaż wyposażony jest w szereg wejść. Dostępny jest port LAN umożliwiający komunikację montażu z komputerem PC. Dostępne jest również port autoguidera w systemie S-Big, oraz port do opcjonalnego odbiornika GPS. Dodatkowym portem można dołączyć akcesoria oferowane przez firmę AlpineAstro.

Zewnętrzne części wykańczane są ręcznie. Mimo, że jest to pracochłonny proces, to jednak otrzymany efekt jest bardzo estetyczny, co w połączeniu z metalicznie szarym kolorem daje mu niezwykły wygląd.

Pokaż więcej
Symbol u dostawcy:
1454000
Okres gwarancji:
24 mies.

Polecane akcesoria

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane

Podobne produkty