Nr katalogowy: PMT-5126
1 369,00 zł
W koszyku

Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Ostatnie sztuki

Dostawa

Zamów do godziny 15:00 dostarczenie następnego dnia (dot. przesyłek kurierskich).

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Towar dostępny
Warszawa Towar dostępny
Gdańsk Niedostępny
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Niedostępny
Menu

Soczewka Barlowa, skonstruowana na bazie ujemnego elementu optycznego ma pewne ograniczenia, jeśli chodzi o zakres zastosowań, jak też wprowadza zmiany w charakterystyce całego układu optycznego. Przykładowo pojedyńcza soczewka ujemna wydłuża znacząco odstęp źrenicy wyjściowej od okularu. Przy okularach krótkoogniskowych efekt ten jest pomijalny, jednak przy długoogniskowych źrenica może odsunąć się znacznie dalej, niż było to zamierzone przy projektowaniu okularów, co w wielu wypadkach kończy się winietowaniem i degradacją jakości obrazu. Nowa, 4-elementowa konstrukcja optyczna pozwala sięgnąć tam, gdzie zazwyczaj klasyczne soczewki Barlowa stawały się bezużyteczne. Powermate, który od strony użytkowej jest odpowiednikiem Barlowa, jest konstrukcją uniwersalną. Jego zastosowanie nie ma wpływu na odstęp źrenicy wyjściowej od okularu.” - Al Nagler

Nowa 4-elementowa konstrukcja opracowana przez Naglera doskonale pasuje do koncepcji jakiej wierna jest firma Tele Vue. Korzystając z bezkompromisowych rozwiązań uzyskuje się doskonale ostre, wolne od aberracji obrazy w całym polu widzenia. W przeciwieństwie do standardowych soczewek Barlowa konstrukcja tego typu nie zmienia odstępu źrenicy wyjściowej od okularu i nie wywołuje winietowania. Otwiera to zupełnie nowe możliwości. Wystarczy wyobrazić sobie ostrość i komfort 32mm Plossla, który dzięki użyciu soczewki Powermate 5x zachowuje się jak planetarny okular o ogniskowej zbliżonej do 6mm.

Powermate a soczewka Barlowa

Aby zrozumieć działanie soczewek Powermate musimy zrozumieć działanie klasycznych soczewek Barlowa. Można uznać je za reduktor ogniskowej okularu, bądź też traktując problem odwrotnie za element zwiększający ogniskową teleskopu. Współczesne soczewki Barlowa, dedykowane do określonych serii okularów nie tylko nie degradują powstającego obrazu ale wręcz uzupełniają się pod względem optycznym z owymi okularami. Wysokiej jakości soczewka Barlowa musi być zaprojektowana w sposób przemyślany, w przeciwnym wypadku wprowadzić może dodatkową aberracją chromatyczną i sferyczną do uzyskiwanych obrazów. Soczewki Barlowa Tele Vue należą do tych najlepszych – czytelnicy magazynów astronomicznych określili je mianem soczewek „niewidocznych”.

Projektując soczewki Powermate Tele Vue sięgnęło poza dotychczas stosowane schematy. Powstał kompaktowy i dobrze skorygowany konwerter powiększenia. Od strony optycznej jest to 4-elementowy układ skupiony w dwóch dubletach. Pierwszy dublet składa się z dwóch soczewek ujemnych, drugi dublet, który ma za zadanie korygować wpływ soczewek rozpraszających na źrenicę wyjściową składa się z dwóch soczewek skupiających. Układ optyczny Powermate daje płaski obraz w ognisku. Kierunek promieni świetlnych jest niezależny od odległości od osi optycznej i wzajemnie równoległy. Wpływa to korzystnie na obserwacje w wąskich pasmach widmowych (np. H-Alfa).

Soczewki Powermate pasują do wszystkich typów teleskopów. Nie mają wpływu na punkt ogniskowania oraz są parafokalne. Za wyjątkiem modelu 5x skala obrazu niezależna jest od odległości pomiędzy soczewką a detektorem światła. Dzięki większej doskonałości optycznej uzyskać możemy większe maksymalne powiększenia niż w przypadku okularów łączonych z tradycyjnymi soczewkami Barlowa.

Fotografowanie ciał Układu Słonecznego przy użyciu soczewek Powermate

Wiele wspaniałych zdjęć ciał Układu Słonecznego zostało wykonanych przy użyciu soczewek Powermate. Bez większych strat jakościowych można przedłużyć ogniskową teleskopu do poziomu wymaganego przy obserwacjach planetarnych. Soczewki Powermate łączyć można w zestawy, przy czym wypadkowe powiększenie układu jest iloczynem powiększeń składowych. Wystarcza to do uzyskania skali przy jakiej zbędne staje się używanie okularów do projekcji okularowej.

Dane techniczne:

oprawa: 1,25"

Pokaż więcej
Symbol u dostawcy:
PMT-5126
Powiększenie:
5 x
Masa:
202 g
Gwint filtrowy:
1,25 "
Średnica oprawy:
1,25 "
Mocowanie okularu:
clamping ring
Powłoki:
FMC
Okres gwarancji:
60 mies.
Pokaż więcej

Polecane akcesoria

Pytania klientów

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane
Ocena ogólna
5,0
Pozytywnie oceniło ten produkt
2 osoby
  • ...nie dziwię się, nawet po 2 latach od pisania tej opinii... :) Dwuoczne patrzenie - to zupełnie inna bajka !
    zbignieww,
  • WO bino + SW 8``..... do tego ten barlow. Stałem jak głupi i gapiłem się na Księżyc przez bitą godzinę:) Tak nie odrywając wzroku. Polecam każdemu coś pięknego.

    zenon-priest,

Podobne produkty