Nr katalogowy: SW-1323
14 199,00 zł
W koszyku

Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Ostatnie sztuki

Dostawa

Zamów do godziny 15:00 dostarczenie następnego dnia (dot. przesyłek kurierskich GLS).

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Towar dostępny
Warszawa Niedostępny
Gdańsk Niedostępny
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Niedostępny
Menu

Od 1 Lutego 2017 WYDŁUŻAMY GWARANCJĘ TELESKOPÓW SKY-WATCHER DO 5 LAT!

Na podzespoły elektroniczne i napędowe przysługuje 2-letnia gwarancja.

Firma Sky-Watcher to światowy lider w dziedzinie produkcji teleskopów, zwłaszcza Newtonów na montażu Dobsona. Firma od lat przywiązuje szczególną wagę do najwyższej jakości optyki stosowanej w swoich teleskopach, co znajduje odzwierciedlenie w najpiękniejszych obrazach Wszechświata i w wielu pozytywnych recenzjach na całym świecie. Bogate doświadczenie sięgające 1990 roku powoduje, że Dobsony marki Sky-Watcher są produkowane w najbardziej eleganckiej, dojrzałej i klasycznej formie, która jest najbardziej ekonomiczna i przystępna cenowo. Choć na rynku znaleźć można wielu naśladowców, nikt nie równa się Sky-Watcherowi w umiejętności tworzenia nie tylko doskonałych optycznie, ale także przystępnych teleskopów Dobsona.

Dobson 14 to potężny teleskop zwierciadlany przeznaczony dla wymagających miłośników astronomii. Teleskop ten, ze swoją aperturą wynoszącą 35 cm pozwala na spektakularne obserwacje wszelkiego typu ciał niebieskich i przy swoich rozmiarach jest on zazwyczaj ograniczony jedynie stabilnością atmosfery ziemskiej, nie zaś rzeczywistymi możliwościami optycznymi. Ogromna ilość zbieranego światła w tym teleskopie doskonale uwidacznia odległe mgławice, galaktyki i gromady gwiazdowe pod ciemnym niebem.

System Go-To

Teleskop wyposażony jest w system Go-To pozwalający na automatyczne odnajdywanie i śledzenie obiektów. Dzięki precyzyjnym silnikom krokowym system Go-To bardzo poprawia komfort obserwacji. Obiekty można wybierać z listy, a teleskop można precyzyjnie ustawiać za pomocą elektronicznych mikroruchów. Dzięki podwójnym enkoderom osi i odkręcanym blokadom osi, można obracać teleskop ręcznie bez utraty możliwości śledzenia. Po ustawieniu na nowy obiekt, teleskop samoczynnie zaczyna podążać za jego ruchem.

System GoTo, dzięki swojej precyzji prowadzenia, doskonale przydaje się w fotografii planetarnej za pomocą prostego aparatu fotograficznego lub specjalistycznych kamer CCD. Poza tym system śledzący obiekty pozwoli na wykonywanie krótkoczasowych ekspozycji obiektów głębokiego nieba oraz przekazywanie wysokiej jakości obrazu HD na ekran monitora na żywo, w celach edukacyjnych i pokazowych, po doposażeniu teleskopu w odpowiednią kamerę CCD.

W zestawie brak zasilacza. Neleży dokupić zasilacz sieciowy lub akumulatorowy.

  

System optyczny

Teleskop wykonany został w systemie Newtona. Paraboliczne zwierciadło główne wykonane z Pyrexu ma średnicę 355 mm i ogniskową 1650 mm. Pokryte jest warstwą aluminium i dodatkowo zabezpieczone powłoką kwarcową przez co jest uodpornione na utlenianie i zarysowania. Podobnie wykonane jest też duże zwierciadło wtórne teleskopu. Układ ten przy światłosile f/4,5 pozwala na uzyskiwanie bardzo jasnych obrazów przy niskich powiększeniach i stosunkowo dużym polach widzenia co w rezultacie sprawia, że teleskop ten wybitnie dobrze nadaje się do obserwacji mgławic i galaktyk.

Rozsuwana konstrukcja flex-tube

Konstrukcji firmy Sky-Watcher jest unikalna na rynku - duże teleskopy Dobsona mogą być złożone na czas przechowywania dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca. Składanie odbywa się dzięki wysuwanym elementom tubusu, nie jest tu wymagane użycie jakichkolwiek narzędzi ani też nie jest wymagane rozmontowywanie tubusu na osobne elementy. Teleskop w ciągu kilku sekund gotowy jest do obserwacji. Precyzyjnie wykonany mechanizm to brak konieczności każdorazowej kolimacji po rozłożeniu tuby.

Pyrexowe lustro

Wszystkie teleskopy Sky-Watcher Dobson 8" i większe posiadają w standardzie lustro wykonane z PYREX-u, szkła o niskiej rozszerzalności termicznej, dzięki czemu jakość obrazu dawana przez teleskop z takim lustrem jest wyższa niż w przypadku teleskopów z lustrem ze zwykłego szkła.

Lustro tego teleskopu wykonane jest w nowatorskiej technice, jako lustro stożkowe z użebrowaniem wzmacniającym jego konstrukcję. Zaletami tego rozwiązania są przede wszystkim niższa masa, dużo szybsze studzenie i brak konieczności stosowania skomplikowanej mechanicznie celi z pływającymi punktami podparcia. Duże lustro wtórne zastosowane w tym teleskopie zapewnia 100% iluminacji dla dużego pola widzenia, na przykład widocznego w okularze Nagler 31mm.

Montaż

Teleskop zawieszony jest na azymutalnym montażu Dobsona z łożyskowaniem w osi azymutu. Montaż Dobsona to prosta i bardzo stabilna konstrukcja pozwalająca na łatwe obracanie teleskopu w osi azymutu i wysokości. Teleskop zamocowany jest z dwóch stron w widłowym uchwycie, cała górna część montażu obraca się natomiast u podstawy. Bardzo nisko położony środek ciężkości i wykonanie z dość sztywnych materiałów powoduje, że teleskop zawieszony jest w sposób znacznie stabilniejszy niż w przypadku montaży paralaktycznych.

Wyciąg

Teleskop wyposażony jest w 2" wyciąg okularowy z mikrofocuserem i z redukcją na 1,25". Jest to wyciąg Crayforda, działający płynnie i bez luzów. Wyposażony w przedłużkę na 2", przedłużkę/redukcję na 1.25". Przedłużek należy używać zamiennie nie łącząc ich w jeden zestaw. Wyciąg kompatybilny jest z napędami autofocuserów produkowanymi przez Sky-Watchera.

Obserwacje astronomiczne

Obiekty mgławicowe

Sky-Watcher Dobson 14" to potężne narzędzie obserwacyjne, nie tylko jeśli chodzi o gabaryty. Najjaśniejsze obiekty głębokiego nieba, takie jak Wielka Mgławica w Orionie M42, Gromada Podwójna w Perseuszu, Gromada kulista M13 w Herkulesie, ten teleskop prezentuje w sposób spektakularny, na długo pozostający w pamięci. W obiektach takich jak M42 czy w mgławicach planetarnych pod wyjątkowo ciemnym niebem można spróbować odszukać subtelne ceglasto-różowe czy zielono-niebieskie barwy, widoczne do tej pory tylko na zdjęciach. Nawet przy średniej jakości niebie wiele obiektów prezentuje się w nim bardzo dobrze, a połączenie tak dużej apertury i ciemnego nieba to z kolei gwarancja niezapomnianych widoków w okularze tego teleskopu. Gromady kuliste katalogu Messiera rozpadają się na tysiące pojedynczych gwiazd, mgławice emisyjne ukazują swoją, delikatną strukturę, a galaktyki nie tylko swoje jądra, ale rozległe ramiona spiralne. Wprawny obserwator może dostrzec teleskopem Sky-Watcher Dobson 14" setki galaktyk, gromad gwiazd i mgławic, można spróbować odszukać nim gromady kuliste należące do galaktyki M31 w Andromedzie, oraz słabe obiekty spoza katalogów Messiera, NGC i IC

Obiekty Układu Słonecznego

Ale to nie wszystkie jego możliwości. Tak duża apertura, wynosząca ponad 35cm, to przede wszystkim bardzo duża rozdzielczość kątowa, która może zostać użyta do skutecznej obserwacji planet i Księżyca. Jowisz czy Saturn w tym teleskopie nie są tylko bladymi tarczkami, lecz wyraźnymi obrazami planet z wieloma szczegółami i barwami, które po natrafieniu na szczególnie dobre warunki seeingu są spektakularne. Jest możliwe obserwowanie struktur w obrębie pasów atmosfery Jowisza, subtelnych pasów w atmosferze Saturna, pięknej struktury jego pierścieniu wraz z przerwą Cassiniego, a w sprzyjających warunkach także niezwykle ulotnej przerwy Enckego. Do zaobserwowania są także tarcze Urana, Neptuna i Merkurego, a także ogrom struktur na powierzchni Księżyca w dnach kraterów czy wśród łańcuchów gór księżycowych. Teleskop Sky-Watcher Dobson 14" to nie tylko teleskop do tzw. "DS-ów" ale także prawdziwy król obserwacji planetarnych, który rywalizuje pod względem jakości obrazu obiektów Układu Słonecznego z dużo droższymi konstrukcjami SCT.

Ze względu na znaczną światłosiłę tego teleskopu, wynoszącą f/4,5 gorąco namawiamy do stosowania wysokiej klasy okularów, dobrze radzących sobie z tak stromym stożkiem światła pochodzącym od szybkiego, parabolicznego lustra. Najlepszym przykładem są okulary Tele Vue Nagler, Delos czy Ethos, okulary Vixen LVW, Pentax z serii XW czy Baader Planetarium Morpheus. Są one bardzo dobrymi partnerami tak dużego zwierciadła i doskonałym uzupełnieniem toru optycznego tego wyjątkowego teleskopu. Ze względu na występowanie zjawiska komy, warto doposażyć ten teleskop w korektor komy - zarówno do astrofotografii jak i obserwacji wizualnych.

Uwaga: Teleskop nie posiada zamontowanego w tubusie zwierciadła głównego. Lustro główne, ze względu na bezpieczeństwo oraz rozmiar, jest dostarczane w osobnym kartonie. Zwierciadło jest przez producenta osadzone w celi i jest przygotowane do montażu w tubusie.

Z uwagi na charakter przenośny zestawu, nie jest on fabrycznie wyposażony w zasilacz sieciowy.
W wyposażeniu znajdziemy wyłącznie zasilacz do gniazda samochodowego.
Pasującym zasilaczem sieciowym jest: Zasilacz ESPE 12V/3A

Pokaż więcej
Symbol u dostawcy:
SW-1323
Układ optyczny teleskopu: Newton
Typ montażu: Dobson Apertura:
355 mm
Ogniskowa:
1650 mm
Światłosiła:
4,6
Zasięg gwiazdowy:
16,2 magnitudo
Zdolność zbiorcza (w porównaniu do oka nieuzbrojonego):
2586 x
Maksymalne użyteczne powiększenie:
534 x
Masa montażu:
38,0 kg
Masa tubusu:
24,0 kg
Wysokość statywu:
830 mm
Długość tuby:
1510 mm
Sterowanie montażem:
SynScan Go-To
Ogniskowe okularów / powiększenie:
25mm/66x, 10mm/165x
Rodzaj wyciągu okularowego:
Crayford mikrofokuser 1:10
Średnica wyciągu okularowego:
2" z redukcją na 1,25 "
Szukacz:
optyczny 9x50 prosty
Średnica zwierciadła wtórnego:
93,0 mm
Maksymalna zdolność rozdzielcza:
0,39
Okres gwarancji:
60 mies.
Pokaż więcej

Wyposażenie

montaż: składany Dobson
okulary: Super PL 10mm, Super PL 25
pilot: AZ SynScan
szukacz: 9x50
wyciąg okularowy: 2" z adapterem 1.25

Multimedia

Teleskop BKDOB 14" Pyrex Flex Tube GoTo
Teleskop BKDOB 14" Pyrex Flex Tube GoTo
Teleskop BKDOB 14" Pyrex Flex Tube GoTo
Teleskop BKDOB 14" Pyrex Flex Tube GoTo
Teleskop BKDOB 14" Pyrex Flex Tube GoTo

Polecane akcesoria

Pytania klientów

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane
Ocena ogólna
5,0
Pozytywnie oceniło ten produkt
2 osoby
  • Teleskop dotarł do mnie w 3 dni, a w środku paczki dodatkowo znalazłem jeden mały gratis. Solidna firma, polecam. Następne zakupy też tutaj.
    Mateusz,
  • Teleskop spełnił moje oczekiwania. Daje wspaniałe obrazy w porównaniu do wcześniej używanych przeze mnie o aperturze 8\. Raczej nie jest to sprzęt mobilny ze względu na rozmiary i wagę. Do przenoszenia i kolimacji potrzebne są 2 osoby. Jednak samo używanie podczas obserwacji nie sprawia większego kłopotu. Potencjalni użytkownicy powinni pomyśleć o dobrych okularach 2\. Widok przez szerokokątny 2\ okular jest ;-) nieziemski. Używając potem okularów 1,25\ nawet dobrych czuje się pewien niedosyt. Teleskop ten \lubi\ niezaśmiecone światłem niebo (?może osłona na tubę by pomogła?). Wydaje mi się że 8\ SCT dawał większy kontrast przy włączonych nieopodal ulicznych ksenonówkach. Jednak przy czystym i średnio zaśmieconym światłem niebie sprzęt pokazuje swoje duże możliwości. Plusem są także: solidny, dokładny wyciąg, stabilność systemu kratownicowego, szybkie schładzanie się jak na system pasywny i szybkie goto. Jednak prowadzenie w dwóch osiach powoduje lekkie \przeskoki\ uniemożliwiające wykorzystywanie takiej konfiguracji do poważniejszej astrofotografii. Teleskop godny polecenia, a opisane przeze mnie ograniczenia wynikające z tego typu rozwiązań konstrukcyjnych, rekompensowane są tym co można nim zaobserwować. Pozdrawiam.
    Zbyszek,

Podobne produkty