Nr katalogowy: SW-1326
34 699,00 zł
W koszyku

Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Ostatnie sztuki

Dostawa

Zamów do godziny 15:00 dostarczenie następnego dnia (dot. przesyłek kurierskich GLS).

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Towar dostępny
Warszawa Niedostępny
Gdańsk Niedostępny
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Niedostępny
Menu

Od 1 Lutego 2017 WYDŁUŻAMY GWARANCJĘ TELESKOPÓW SKY-WATCHER DO 5 LAT!

Na podzespoły elektroniczne i napędowe przysługuje 2-letnia gwarancja.

Firma Sky-Watcher to światowy lider w dziedzinie produkcji teleskopów, zwłaszcza Newtonów na montażu Dobsona. Firma od lat przywiązuje szczególną wagę do najwyższej jakości optyki stosowanej w swoich teleskopach, co znajduje odzwierciedlenie w najpiękniejszych obrazach Wszechświata i w wielu pozytywnych recenzjach na całym świecie. Bogate doświadczenie sięgające 1990 roku powoduje, że Dobsony marki Sky-Watcher są produkowane w najbardziej eleganckiej, dojrzałej i klasycznej formie, która jest najbardziej ekonomiczna i przystępna cenowo. Choć na rynku znaleźć można wielu naśladowców, nikt nie równa się Sky-Watcherowi w umiejętności tworzenia nie tylko doskonałych optycznie, ale także przystępnych teleskopów Dobsona.

OTO NAJWIĘKSZY NA ŚWIECIE SERYJNIE PRODUKOWANY TELESKOP DO OBSERWACJI WIZUALNYCH!

Sky-Watcher Dobson 20” to kratownicowy Dobson typu Ultra-Light z parabolicznym lustrem o średnicy 508 mm i światłosiłą f/3,9. Mimo wielkich rozmiarów jego transport nie stanowi żadnego problemu, a wszystko dzięki możliwości rozłożenia teleskopu na części. Imponuje fakt, że ten potężny teleskop można złożyć w pojedynkę i spakować do niewielkiego sedana czy hatchbacka i wyjechać z miasta pod ciemne niebo! Ogromne, 20-calowe lustro zapewnia niezwykłe doznania wizualne, które będą potęgowane przez ciemne niebo z daleka od zanieczyszczeń i świateł miast.

Innowacyjna konstrukcja

Sky-Watcher przy projektowaniu nowego Dosbona 20” obrał zupełnie nową drogę. Nowoczesna sztuka tworzenia współczesnych teleskopów, inspirowana wielkimi Dobsonami rodem z USA, zaowocowała przemyślaną konstrukcją. Przy budowie prototypu Sky-Watcher konsultował się z największymi specjalistami z USA, m.in. z Howie Glatter'em i Donem Pensackiem. Zamiast wielkich i masywnych płyt wiórowych, zastosowano obliczoną numerycznie lekką ramę stanowiącą klatkę lustra głównego i kratownicę z rur rozkręcanych na dwie części, aby rurki ją tworzące miały jak najmniejszą długość przy transporcie. Klatka lustra wtórnego ma postać symboliczną – pomaga to utrzymać środek ciężkości na małej wysokości, przez co wysokość podstawy jest minimalna. Dużą wagę przywiązano do zmniejszenia wysokości wyciągu podczas obserwacji w zenicie, większość czasu obserwator może obserwować z ziemi. Zamiast standardowego łożyska w osi wysokości zastosowano szerokie płozy poprawiające stabilność teleskopu przy obciążaniu wyciągu 2-calowymi okularami o wadze nawet do 1 kg.

System Go-To

Teleskop wyposażony jest w system Go-To pozwalający na automatyczne odnajdywanie i śledzenie tysięcy obiektów. Dzięki precyzyjnym silnikom krokowym bardzo poprawia się komfort obserwacji. Jest to napęd zupełnie innej klasy niż ten stosowany w pozostałych teleskopach Dobsona, precyzją dorównujący profesjonalnemu montażowi paralaktycznemu EQ8. Obiekty można wybierać pilotem z listy, a teleskop można precyzyjnie ustawiać za pomocą elektronicznych mikroruchów. Dzięki podwójnym enkoderom osi i odkręcanym blokadom osi, można obracać teleskop ręcznie bez utraty możliwości śledzenia. Po ustawieniu na nowy obiekt, teleskop samoczynnie zaczyna podążać za jego ruchem. Napęd osi ALT na stalowej lince oraz przekładnie na paskach zębatych zapewniają niemal całkowity brak luzów!

System Go-To, dzięki swojej precyzji prowadzenia, doskonale przydaje się w fotografii planetarnej za pomocą prostego aparatu fotograficznego lub specjalistycznych kamer CCD. Poza tym, system śledzący obiekty, pozwoli na wykonywanie krótkoczasowych ekspozycji obiektów głębokiego nieba oraz przekazywanie wysokiej jakości obrazu HD na ekran monitora na żywo, w celach edukacyjnych i pokazowych, po doposażeniu teleskopu w odpowiednią kamerę CCD.

W zestawie brak zasilacza. Neleży dokupić zasilacz sieciowy lub akumulatorowy.

  

Zaawansowana optyka

Równie nowatorskie jest serce teleskopu. Paraboliczne lustro główne o średnicy 508 mm i ogniskowej 2000 mm, zostało wykonane w nowatorskiej technice – pyrexowy blank wykonany jest w formie użebrowanego stożka zmniejszającego jego masę i pojemność cieplną. Wraz z otwartą konstrukcją mocowania lustra, umożliwiającą swobodny przepływ powietrza, znacznie przyspieszono uzyskanie jego termicznej równowagi z otoczeniem. Zwierciadło zamontowane jest na stałe w sposób znany z Dobsona 16”, co chroni je przed przypadkowym wypadnięciem, ułatwia utrzymanie kolimacji i czystości lustra w przypadku chęci jego wyczyszczenia. Teflonowe łożyska ślizgowe gwarantują lekkość i niezrównaną płynność ruchów w obu osiach, dzięki czemu możliwe jest ręczne prowadzenie nawet przy powiększeniach przekraczających 300x.

Niesamowity zasięg i jakość obserwacji

Parametry optyczne tego giganta są równie niesamowite jak jego konstrukcja. Zdolność zbiorcza przy tej aperturze ponad pięciokrotnie przekracza to, co można uzyskać z popularnej, 8-calowej Synty, a powierzchnia zbiorcza jest 56,5% większa niż w do tej pory największym modelu Dobsona o aperturze 16 cali. Zasięg gwiazdowy wyrażany w jednostkach magnitudo, jest o 9 mag. większy niż dla oka nieuzbrojonego, przez co gwiazdy i planetoidy aż do 17 mag. mogą być widoczne w tym teleskopie. Oznacza to, że jasność i ostrość obrazów jest imponująca, a w dobrym okularze, przy ciemnym niebie, widoki mgławic, galaktyk czy planet zapierają dech w piersi i przypominają zdjęcia z internetu. Możliwe do uzyskania są potężne powiększenia dochodzące do 500x, a jakość obrazu ograniczona jest jedynie warunkami atmosferycznymi.

Nowe możliwości w świecie dużych teleskopów Dobsona

Na koniec, co warto nadmienić, nowy teleskop na montażu Dobsona produkcji Sky-Watchera ma szansę zdobyć zupełnie nowe kręgi odbiorców niezrównaną kombinacją kompaktowej konstrukcji, mobilności i monstrualnej apertury. Każdy, kto marzył o Dobsonie 16” i obawiał się jego wielkich gabarytów, z niecierpliwością powinien wyczekiwać pierwszych egzemplarzy nowych teleskopów.

Rekomendowane akcesoria

Ze względu na znaczną światłosiłę tego teleskopu, wynoszącą f/3,9 gorąco namawiamy do stosowania wysokiej klasy okularów, dobrze radzących sobie z tak stromym stożkiem światła pochodzącym od szybkiego, parabolicznego lustra. Najlepszym przykładem są okulary Tele Vue Nagler, Delos czy Ethos, okulary Vixen LVW, Pentax z serii XW, czy Morpheus od Badeera. Są one bardzo dobrymi partnerami tak dużego zwierciadła i doskonałym uzupełnieniem toru optycznego tego wyjątkowego teleskopu. Ze względu na występowanie zjawiska komy warto doposażyć ten teleskop w korektor komy - zarówno do celów astrofotografii jak i obserwacji wizualnych. Polecamy także stosowanie filtrów mgławicowych typu UHC oraz innych filtrów, w szczególności wąskopasmowych filtrów takich jak OIII czy H-beta. Doskonale wyizolują one rejony emisji wodorowej czy tlenowej, szczególnie filtr OIII w kombinacji z dużym powiększeniem podczas obserwacji mgławic planetarnych.

Pokaż więcej
Symbol u dostawcy:
SW-1326
Układ optyczny teleskopu: Newton
Typ montażu: Dobson Apertura:
508 mm
Ogniskowa:
2000 mm
Światłosiła:
3,9
Zasięg gwiazdowy:
17,0 magnitudo
Zdolność zbiorcza (w porównaniu do oka nieuzbrojonego):
5267 x
Maksymalne użyteczne powiększenie:
762 x
Masa całkowita:
65,0 kg
Sterowanie montażem:
SynScan Go-To
Ogniskowe okularów / powiększenie:
28mm/71x, 10mm/200x
Rodzaj wyciągu okularowego:
Crayford mikrofokuser 1:10
Średnica wyciągu okularowego:
2" z redukcją na 1,25 "
Szukacz:
optyczny 9x50 prosty
Średnica zwierciadła wtórnego:
136,0 mm
Maksymalna zdolność rozdzielcza:
0,28
Okres gwarancji:
60 mies.
Pokaż więcej

Wyposażenie

montaż: Dobson
okular do kolimacji
okular: LET 28 mm, SP 10 mm
osłony lustra głównego i wtórnego
redukcja okularowa: 2/1,25"
rozsuwana osłona przeciwświetlna
szukacz: 9x50

Multimedia

Teleskop Dobson 20" SynScan Go-To
Teleskop Dobson 20" SynScan Go-To
Teleskop Dobson 20" SynScan Go-To
Teleskop Dobson 20" SynScan Go-To
Teleskop Dobson 20" SynScan Go-To

Polecane akcesoria

Pytania klientów

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane

Podobne produkty