Nr katalogowy: SW-1204
1 049,00 zł
W koszyku

Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Duża ilość

Dostawa

24h Zamów do godziny 15:00 dostarczenie następnego dnia (dot. przesyłek kurierskich GLS).

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Towar dostępny
Warszawa Towar dostępny
Gdańsk Towar dostępny
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Towar dostępny
Menu

GWARANCJA 5 LAT! Na podzespoły elektroniczne i napędowe przysługuje 2-letnia gwarancja.

Teleskop Sky-Watcher BK 1309 EQ2 oferuje wyjątkową cenę, mobilność oraz bogate wyposażenie. Światłosiła teleskopu wynosi f/6,9 dzięki czemu jest to dość uniwersalny sprzęt. Umożliwia on zarówno osiągnięcie szerokiego pola widzenia jak i stosowanie dużych powiększeń typowych dla obserwacji księżycowo-planetarnych. BK 1309 EQ2 jest jednym z najbardziej popularnych teleskopów i idealnym modelem do wprowadzenia w świat astronomii amatorskiej. Nic w tym dziwnego skoro ma jeden z najlepszych współczynników możliwości do ceny. Za niewielką cenę otrzymujemy sporych rozmiarów teleskop z dość dużym zwierciadłem, które przecież jest najważniejszym elementem naszego przyrządu.

System optyczny

Jest to teleskop zwierciadlany Newtona o aperturze 130mm i ogniskowej 900mm. Ze względu na umiarkowaną światłosiłę teleskop ten dobrze sprawdzi się zarówno w obserwacji planet i Księżyca jak i obiektów głębokiego nieba. Ponadto zjawisko komy w porównaniu do bardziej światłosilnych instrumentów (f/5 czy f/4) występuje tu w ograniczonym stopniu. Teleskop ten zbiera około 240 razy więcej światła niż ludzkie oko w nocy, zapewniając możliwość obserwacji obiektów do prawie 12 wielkości gwiazdowej (przy widoczności gołym okiem do 6 wielkości gwiazdowej). Wielkość zwierciadła związana jest również z rozdzielczością optyczną, która w tym teleskopie umożliwia rozdzielanie gwiazd, które są odległe od siebie więcej niż 1,1”.

Teleskop wyposażono w szukacz optyczny 6x24. Zestaw można rozbudować poprzez dokupienie okularu o ogniskowej ok. 4-6 mm, który da nam duże powiększenie odpowiednie do obserwacji księżycowo-planetarnych. Ponadto możemy dokupić drugi okular o ogniskowej ok. 35mm i szerokim polu widzenia do obserwacji rozległych obiektów głębokiego nieba.

Montaż

Montaż paralaktyczny EQ2 wyposażony w mikroruchy pozwala na ustawienie teleskopu wg. atlasu czy mapy nieba oraz płynne przemieszczanie w osi rektascensji i deklinacji. Jest to udoskonalona głowica o większej nośności i lepszej stabilności niż EQ1. Montaż należy odpowiednio ustawić i zgrać z biegunem północnym nieba, dzięki czemu będziemy mogli obsługiwać teleskop w prosty i wygodny sposób.

Montaż można doposażyć w napęd w jednej lub w dwóch osiach, co umożliwi automatyczne podążanie za obiektem po niebie. Dzięki temu teleskop ten można również wykorzystać w prostej astrofotografii.

Wyciąg

Teleskop wyposażony jest wyciąg okularowy, umożliwiający stosowanie okularów 1,25”. Do zestawu dołączono dwa okulary o ogniskowej 25 i 10mm, dające powiększenia 36x i 90x. Dodatkowo dołączona jest soczewka Barlowa 2x, dzięki której można uzyskać dodatkowo powiększenia 72x i aż 180x.

Obserwacje astronomiczne

1. Układ Słoneczny

  • obiekty na powierzchni Księżyca o rozmiarach większych niż 2,2 km;

  • plamy słoneczne i ich struktura;

  • wszystkie planety Układu Słonecznego;

  • fazy Merkurego i Wenus

  • tarcza Marsa, w czasie opozycji na Marsie widoczne są zarysy kontynentów i czapy polarne

  • pasy równikowe Jowisza i księżyce galileuszowe, w sprzyjających warunkach widoczna Wielka Czerwona Plama i cienie księżyców

  • pierścienie Saturna i największy księżyc Tytan, w polu widzenia mogą pojawiać się kolejne słabsze księżyce, w dobrych warunkach widoczna przerwa Cassiniego

  • Uran i Neptun widoczne jako malutkie tarczki

  • ruch planetoid na tle gwiazd

  • obserwacje jasnych komet

2. Gwiazdy

  • około 1,9 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 13 magnitudo

  • gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 1,1".

  • barwy wielu jasnych gwiazd

3. Obiekty mgławicowe

  • wszystkie obiekty katalogu Messiera

  • dziesiątki, a nawet setki gromad kulistych, zaczynają być widoczne pojedyncze gwiazdy

  • setki gromad otwartych z widocznymi różnicami w budowie

  • kilkadziesiąt mgławic, wraz z pierwszymi szczegółami, szczegóły jasnych mgławic np M42

  • dziesiątki galaktyk wraz z widocznymi, kształtami i położeniem kątowym dysków

  • widoczna struktura i budowa jasnych mgławic planetarnych
Pokaż więcej
Symbol u dostawcy:
SW-1204
Układ optyczny teleskopu: Newton
Typ montażu: Paralaktyczny Apertura:
130 mm
Ogniskowa:
900 mm
Światłosiła:
6,9
Zasięg gwiazdowy:
13,0 magnitudo
Zdolność zbiorcza (w porównaniu do oka nieuzbrojonego):
345 x
Maksymalne użyteczne powiększenie:
195 x
Masa montażu:
5,4 kg
Masa tubusu:
4,0 kg
Masa całkowita:
13,0 kg
Przeciwwagi:
3,6 kg
Rodzaj statywu:
aluminiowy LT2
Długość tuby:
840 mm
Sterowanie montażem:
pokrętła mikroruchów
Ogniskowe okularów / powiększenie:
25mm/36x, 10mm/90x
Rodzaj wyciągu okularowego:
zębatkowy
Średnica wyciągu okularowego:
1,25 "
Szukacz:
optyczny 5x24
Średnica zwierciadła wtórnego:
34,5 mm
Maksymalna zdolność rozdzielcza:
1,08
Seria teleskopu:
EQ2
Okres gwarancji:
60 mies.
Pokaż więcej

Wyposażenie

okulary: 1,25" - Super 25, Super 10
opakowanie ozdobne
soczewka Barlowa 2x
szukacz: 6x24
Wyposażenie

Multimedia

Polecane akcesoria

Pytania klientów

?

tak więc i ja jestem posiadaczem tego cacka od wczoraj ;) powiem na razie tyle że powala wyglądem... ciężki i masywny ;) jak ktoś nie miał telepa będzie w zachwycie :D na dniach zapodam dalszą recenzje ;) mam pytanie do DELTY: czy te okulary to super plossle czy kellnery?

Nostra zapytał o ten produkt 18 lat temu, 2006-08-17

Okulary nie są oznaczone przez producenta, prawdopodobnie są to Kellnery.

Ekspert Delta Optical odpowiedział 18 lat temu, 2006-08-17
?

Panie Delta, jakie jest maksymalne praktyczne powiększenie tego teleskopu, a jakie za pomocą akcesoriów????

Andrzej zapytał o ten produkt 18 lat temu, 2006-08-19

Andrzej - maksymalne użyteczne powiększenie dla tego modelu to 195x. W cenie do 700 zł nie ma nic lepszego. Optycznie będzie dopiero lepszy Dob 6, ale nie ma on montażu paralaktycznego.

Ekspert Delta Optical odpowiedział 18 lat temu, 2006-08-19
?

Mam pytanie czy Vixen Barlow T 2x podejdzie do tego teleskopu i czy jest możliwość zakupienia teleskopu i powyżej wymienionej soczewki barlowa razem tzn. jednym kurierem . Za odpowiedź będę wdzięczny Pozdrawiam

krystian zapytał o ten produkt 15 lat temu, 2009-03-02

Krystian - na wszystkie pytania TAK :)

Ekspert Delta Optical odpowiedział 15 lat temu, 2009-03-02

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane
Ocena ogólna
5,0
Pozytywnie oceniło ten produkt
31 osób
  • Posiadam teleskop od kilku miesięcy. I jestem zadowolony, teleskop wart swojej ceny można. Montaż przyjemny w obsłudzę,da się zobaczyć wszystko co w opise a nawet więcej. Po dokupieniu jasno-niebieskiego filtru zaobserwowałem przerwę cassiniego oraz czerwoną plamę. Teleskop daje radę z obiektami głebokiego nieba, Widać najjaśniejsze mgławicę. Niestety przy stosowaniu soczewki barlowa ciężko złapać ostrość, dlatego watro dokupić okular 5-7 mm :)
    Marek,
  • Witam. chciałbym podziękować obsłudze za namówienie mnie na ten teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1309EQ2. teleskop choć nie mały daje radę i jesteśmy zadowoleni z jego możliwości . teraz czekamy z niecierpliwością na wiosnę i bezchmurne nocne niebo. dziękuję i pozdrawiam
    Dariusz Grabowski,
  • Witam,zastanawiam się nad kupnem pierwszego teleskopu.Po przeszukaniu neta wybór padł na w/w teleskop.Ważna dla mnie kwesia ,czy można dokupic adapter na aparat typu lustrzanka ?,aby móc robic zdjecia nieba.
    Piotr,
  • Posiadam ten teleskop prawie 1 rok. Obsługa jest wzorowa i teleskop zgodny z opisem. Obraz jest bardzo ostry szczególnie w najmniejszym powiększeniu. W nim widać obraz ostrzejszy niż gołym okiem dla mnie. Niestety już w większych powiększeniach obraz staje się coraz mniej ostry ale w można jeszcze coś zobaczyć. Merkurego widać jako drobną szarą tarczę ale da się jeszcze zobaczyć jego fazę. Wenus widać jako żółtą tarczę która przechodzi przez fazy. Dzięki ciemnym filtrom można ją oglądać w dzień lub rano i za jego pomocą nie widać czerwonych i niebieskich plam na niej. Na marsie widać brązowe plamy i niebieskie elementy jego atmosfery a jeśli ktoś ma dobry wzrok to może zobaczyć czapy lodowe. Bez problemu widać pasy Jowisza i jego księżyce, a czasem można zobaczyć cienie rzucane przez księżyce. Łatwo też zobaczyć pierścienie Saturna i jego największe księżyce, a także przerwę Cassiego ale to trudne gdyż Saturn zwykle znajduje się tuż nad horyzontem. Uran jest widoczny jako drobna jasno niebieska tarcza. Neptuna widać jako niebieski punkt. Łatwo można zobaczyć plamy na słońcu i do obserwacji słońca warto dokupić filtr szary lub żółty czy pomarańczowy aby je lepiej było widać. Księżyc jest piękny. Widać kratery morza i góry ale nieźle świeci więc polecam dokupić ciemny filtr lub też nie będzie mocno świecić jeśli użyjemy okularów słonecznych. Obiekty takie jak mgławice, galaktyki i gromady gwiazd widać bardzo dobrze lecz niestety są widoczne w odcieniach szarości więc warto robić im zdjęcia. Gwiazdy są piękne .Takie jak Betelgeza lub Polarna są widoczne jak na niektórych tapetach na np komputer. Do krajobrazów nie nadaje się za bardzo ze względu na montaż i zwierciadło zamiast soczewki. Super widać przez niego samoloty lecz nie jest to łatwe. Dzieci 6-11 lat warto pilnować gdyż teleskop nie łatwo przenosić i ustawiać na obiekty. Teleskop jest idealny dla początkujących i nie wymagających miłośników astronomii. Polecam ten teleskop.
    Mariusz,
  • Chodziłem po różnych sklepach internetowych związanych z astronomią, dopiero na sklepie internetowym deltaoptical dostałem najszybszą odpowiedź. Gorąco polecam sklep internetowy deltaoptical :) Szybka odpowiedź, miła obsługa :)
    Piotr,
  • Przede wszystkim polecam sklep, teleskop doszedł po 20 godzinach od zakupu, rewelacja :]. Jest to mój pierwszy teleskop, i póki co próbuję obsługę jego ogarnąć, więc nie będe go oceniał. Choć dziś rano widziałem Jowisza z księżycami :D Mam pytanie odnośnie powiększenia poszczególnych okularów. I ile zyskam kupując np Okular GSO PL 6 mm 1,25\'\', w kombinacjach ze standardowymi z zestawu.
    mpknap,
  • Teleskop posiadam od lutego 2012, muszę przyznać ze dla początkującego jest to odpowiedni sprzęt i w tej klasie cenowej naprawdę warto.Tym teleskopem można zobaczyć całkiem sporo ciekawych obiektów.Jednak dobrze zaopatrzyć się w okular krótkoogniskowy do planet i księżyca wtedy zobaczymy o wiele więcej szczegółów. Pozdrawiam i polecam sklep DO!
    norbert91,
  • Teleskop sprawdza się znakomicie :) Naprawdę polecam go początkującym :)
    pawel5163,
  • Zakupiłem niedawno ten telep i jestem bardzo zadowolony. Pierwsze wycelowania w niebo to opanowanie ustawiania i obsługi montażu EQ2 oraz nauka szukania obiektów przy pomocy szukacza, lornetki 10x50 i okularu. Wnioski: jasne obiekty (planety i jasne gwiazdy) nie są problemem, ale z ciemniejszymi jest. Stąd przydatne są programy astronomiczne dające możliwość wydruku fragmentu nieba. Użycie dołączonych okularków (Kellner 10 i 25mm) pozwoliły także na bardzo ładne obrazy Księżyca (powalają kratery), Jowisza (widoczne szczegóły atmosfery). DS-ów (tylko okular 25mm) na pokład poszły przede wszystkim M42, M31. Wrażenia bardzo fajne, rosnące po dłuższym wpatrywaniu. Następnie przyszła kolej na nieco ciemniejsze DS-y. Niestety pogoda nie rozpieszczała (wietrznie i zimno) i dopiero w kwietniu dało się ponownie zaatakować. Udało mi się namierzyć M51, a także dwie fajne pary M65 i M66 oraz M81 i M82. Dobra akomodacja i długie wpatrywanie dają miły dla oka efekt. W tzw. międzyczasie dokupiłem okularek SW WA 66 6 mm dający pow. 150x) i lepszy filtr księżycowo-planetarny. Na strzał poszła Wenus, zaraz po zmroku, i piękny obraz. Mars ładny ale bez fajerwerków. Za to Saturn powalił mnie na kolana. Cudo. Wkrótce planuję lepszy okular 20mm, szerokokątny i atak na kolejne DS. Mam pytanie, do kolegów i Pana Delty, czy zakup napędu do EQ2 (np ekonomicznego) oraz adapter Microstage Baadera do aparatu cyfrowego da możliwość uzyskania w miarę przyzwoitych fotek?
    Frontier,
  • Witam ponownie :) Teleskop mam już od 3 tyg i jestem bardzo zadowolony z zakupu. dzięki norbert za saturna > rzeczywiście pięknie się prezentuje przez okular 25 mm a przy 10 cudo > już planuje zakup następnych okularów (przynajmniej 6mm) tym teleskopem zaobserwowałem już (mając niewiele ładnych nocy :/ ) Księżyc (który najładniejszy jest w pierwszej kwadrze, Wenus, Jowisz z księżycami, Saturna, Marsa, parę gromad i mgławic (jak na razie pięknie prezentowała się wielka w Orionie i m67 > na celowniku są kolejne > polecam program Stellarium który przyda się każdemu astronomowi :D
    bartt85,
  • Teleskop świetny jak dla osoby początkującej. Bez problemu ustawiłem go i już dokonałem pewnych obserwacji: Jowisz, Wenus ... Księżyc w I Kwadrze. :)
    Rafał,
  • Mam ten teleskop od niedawna.Jest super jeśli chodzi o tą klasę cenową.Na samym początku proponuję zakup dodatkowego okularu: Okular Vixen NLV 6 mm,bo te znajdujące się w zestawie to nic rewelacyjnego.Proponuje zbudować sobie zestaw paru takich okularów.Są to okulary z japońską optyką bardzo dobre:). Zdecydowanie polecam.
    Greg42,
  • Witam Od dwóch dni jestem szczęśliwym posiadaczem tego teleskopu... radocha za składania była ogromna chociaż trafiło się parę nerwowych sytuacji spowodowanych \niedoróbkami\ montażu \made in PRC\. Mam też pierwsze odkrycia astronomiczne za sobą... gwiazdka która tak pięknie świeciła mi w ostatnich dniach prosto w okno okazała się... Jowiszem :) który zresztą wczoraj wraz ze swoimi księżycami tworzył prawie idealną linię prostą... wspaniały widok... Jeśli chodzi o teleskop dla osoby totalnie nie znającej się na astronomii rozróżniającej na niebie do tej pory jedynie Księżyc ;) to idealny wybór na start... po pierwszych próbach ustawienia teleskopu już widzę, że czeka mnie ciężka praca i mnóstwo wytrwałości... dokupiłem od razu okular SWA Plossl 5mm i nie żałuje... księżyc w nim wygląda jak nigdy dotąd :)... Co do Delty, obsługi itp... najwyższy poziom... na pewno zagoszczę u Was na dłużej...
    Michał K.,
  • Mam telepika, kawałek sprzętu :D polecam
    Tomas,
  • Witka Astromaniakom! Pytanie do Pana Delty. Synta 1309 na EQ2 podczas ostrzenia nieco się telepie. Może jakiś pomysł na dodatkową stabilizację teleskopu? Uwaga, gdyby ktoś miał zamiar kupić ten reflektorek niech od razu pomyśli o lepszych okularach => 6-7mm, bo standardowe 10mm i 25mm nie dają frajdy. Co prawda można oblookać Jowisza z księżycami, ale to nie to. serdelecznie pozdrawiam

    Tomi-Lee,
  • Dostałem dzisiaj SK1309EQ2 i to kawał teleskopu za te pieniądze zobaczę co potrafi jak pogoda dopisze :)) ps. wrażenie pozytywne.

    pawelino24,
  • brydzia oczywiscie SK1309EQ2 bez chwili zastanowienia...pewnie jestes osoba ktora poszukuje teleskopu z najlepszymi parmetrem jakosc/cena , wiec SK1309 to jest ten najlepszy / najbardziej popularny wybor..a co do zywieckich teleskopow...hmm ja pamietam ze kiedys ten Teleskop Uniwersal to byla nagroda w teleturnieju Krzyzowka 13 latkow wiec hmm sama sobie odpowiedz dla kogo sa te teleskopy ;D
    quack,
  • witam,jestem nowy. czytałem na niektórych forach,że podobno sky-watcher 130/650 jest kiepski. nie mogę się z tym zgodzić. mam go osobiście i uważam, że sprawuje się znakomicie. hehe, jeśli ktoś nie umie porządnie poskręcać teleskopu, nic dziwnego,że mu się trzęsie:p niektórzy(nie na tym forum oczywiście) udają wielce doświadczonych a tak naprawdę to...szkoda mi się wyrażać.każdy teleskop (odpowiedniej firmy)jest dobry,jeśli umie się z niego korzystać. same obserwacje wizualne wymagają pewnego doświadczenia.sam dopiero po jakimś czasie zacząłem dostrzegać szczegóły mgławic i innych słabych obiektów.
    zad,
  • Nie wiedziałem że Sky- Warher jest produkcji Chińskiej bo naprawdę zastanowił bym się poważnie nad zakupem tego telepa na kolimacje laserem nie ma szans (wyciąg chodzi może i lekko lecz ma luzy w obudowie) chyba że na takowy trafiłem! pozdro
    czarny,
  • Witam :) Zamówiłem w piątek, dziś; pierwszy test :) Księżyc w 99 % do pełni, rewelacja (barlow ładnie przyciemnił). Saturn prezentował się wyś;mienicie, ale już wiem, że trzeba dokupić okularki by wycisnąć maksymalne powiększenie. Na szukanie ds'ow brakło już dziś; czasu :) Polecam zakupy w Delta, jak i sam teleskop. Pozdrawiam Aderek
    Aderek,
  • porównanie teleskopów SK1309EQ2 (a) i SK13065PEQ2 (b) OTA/montaż (a)100cm./EQ2 (b)70cm/ EQ2 ten sam montaż w teleskopie krótszym i nieco lżejszym (13065) daje większą stabilnoś;ć a co za tym idzie komfort obsserwacji optyka (a) 130/900 (b) 130/650 ta sama ś;rednica oznacza tę samą zdolnoś;ć rozdzielczą i maksymalne użyteczne powiększenia (ok 300+x), z tym że, z okularami które są w zestawie 13065 da nieco mniejsze powiększenia (maks. 65x; podczas gdy 900-ka z barlowem da - teoretycznie - powiększenie 180x. niestety podstawowy okular plossl i przeciętnej jakoś;ci barlow spowodoują, że obraz będzie taki sobie.) Lepiej w przyszłoś;ci dokupić sobie albo dobrego barlowa, albo dobry okular. lustro (a) sferyczne (b)paraboliczne krótkie teleskopy są jaś;niejsze (fotograficznie) i trudniejsze do wykonania, ponieważ wymagają stosowania zwierciadeł o trudniejszej w wykonaiu powierzchni parabolicznej. W 13065 zastosowano lustro paraboliczne a dbałoś;ć o szegóły i jakoś;ć uszykiwanych obrazów można poznać po tym, że lustro to ma oznaczony ś;rodek optyczny, co ułatwia w przyszłoś;ci wykonywanie regulacji (kolimacji) optyki teleskopu mocowane M2 (a) szerokie wsporniki (b)wąskie wsporniki żeby zminimalizować w teleskopach konstrukcji newtona spadek kontrastu wynikający z dyfrakcji ś;wiatła na elementach mocujących lustro wsteczne dąży się do zastosowania jak najwęższych profili mocujących te lustro. Plus do 13065PEQ2 szukacz (a) lunetkowy (b) red dot finder choć szukacz najczęś;ciej kojarzy się z lunetką, to te, które są stosowane w małych teleskopach nijak mają się do szuakczy (dużych, jasnych lunet często z podś;wietlonym krzyżem) z zaawansowanych teleskopów. Dużo lepiej, moim zdaniem oraz coraz większej liczby producentów i obserwatorów, dużo lepiej sprawdzają się celowniki rzutujące czerwony znacznik (w tym wypadku - kropkę) na niebie tam, gdzie patrzy teleskop. Podsumowując - SkyWatcher SK1309EQ2 - mając nieco bogatsze (o barlowa) wyposażenie, można traktować jako bardziej domknięty zestaw da początkującego, jednak wg mnie SkyWatcher SK13065PEQ2 ma cechy stawiające go zdecydowanie wyżej, nawet jeżeli z paczki nie uzyskamy aż tak dużych powiększeń. Do tych ostatnich jednak zawsze warto kupić dobry okualr hybrydowy - jako minimum można traktować x-Cella lub Vixena LV, a wówczas pozostanie komfort długiej ogniskowej teleskopu i dużych powiększeń bez obciążania
    eyess,
  • Upatrzyłem sobie tego telepa już kilka miechów temu, ale jak zdecydowałem się na kupno to już go nie było. Więc zamówiłem za pomocą e-maila. W poniedziałek 27 sierpnia o 12:52 dostałem e-maila od Delty że teleskop jest dostępny. Zamówiłem. Dostawa nie trwała nawet 24h bo dostałem sprzęt o 11 z hakiem. Teleskop BARDZO DOBRZE zapakowany. 10 minut zajęło mi przebrnięcie przez 3 kartony i pudełeczka. Wszystko owinięte w folie powietrzną. Złożenie sprzętu proś;cizna. Niestety pogoda była taka sobie i obraz był troszkę rozmyty. Zobaczymy co będzie w dalszych dniach i dam znać:) PODSUMOWUJĄC: - kontakt ze sklepem: 5+ - szybkoś;ć realizacji: 6 - jakoś;ć paczki: 6 - instrukcja obsługi i poradnik: 5 - ocena końcowa: 5+ POLECAM TEN SKLEP!!!
    Dragoo,
  • Witam! Przed dwoma tygodniami dotarł do mnie ten teleskop i muszę powiedzieć że jest super. Poskręcanie całego teleskopu jest wg instrukcji banalnie proste i nie ma się czego bać. Na początku zachwyciła mnie wielkość bo na prawdę myślałem, że nie będzie aż tak duży;-) Na razie byłem patrzeć trzy razy i tylko na planety, bo więcej pogoda nie pozwoliła. Obserwacja Wenus w fazie wspaniała, pierścienie Saturna widać jak na dłoni, przerwy Cassiniego na razie nie widziałem:-/ Jowisza z księżycami po prostu super! Jeśli chodzi o powiększenie to oprócz soczewek co są w zestawie dokupiłem 6mm Super Plossl (polecam jednak zakupu 7mm). Powiększenie 45x 90x i 150x obraz wspaniale ostry... W zestawie Barlow 2x, który jednak nie jest jakoś rewelacyjny, mi jako początkującemu jednak wystarczył. Przy powiększenie 45x2 i 90x2 obraz był ok. Maksymalne dla tego teleskopu to 260x (130mmx2, dla tego tez polecam okular 7 mm by uzyskać maksymalne powiększenie). Spróbowałem jednak powiększenie 2x150 i uzyskałem tylko trochę nie ostry obraz (patrzyłem na Saturna). Gdy będzie pogoda to się wybieram na obiekty głebokiego nieba więc znów napiszę. Pozdrówka:-)
    Leneas,
  • Super obsługa! Zamówiłam wczoraj ok 9.00 za pobraniem, dotarł dziś też ok. 9-tej. Dziękuję. Za tydzień komunia syna, wtedy bedziemy montować i przekażemy wrażenia z pierwszych obserwacji.
    Zmysia,
  • Zaciekawiony opiniami na tym forum też kupiłem ten teleskop. Chciałem porównać obrazy dawane przez ten teleskop i przez posiadany Tał 2 . Rzetelna dostawa. Sprzęt ładnie się prezentuje. Drobnym mankamentem była zbyt krótka ś;rubka mocująca przeciwwagę, ale to drobiazg. Po złożeniu należy dokonać jednak ustawienia lustra głównego, co też jest raczej zrozumiałe. Teleskop nie jest przystosowany do tego, że będzie zabierał się za to początkujący miłoś;nik astronomii i mimo, że mam nieco wprawy zajęło mi to dużo czasu ( ok 1 h ). Należy pochwalić , że instrukcja bardzo jasno informuje kiedy należy dokonać korekty lustra głównego, a kiedy lustra płaskiego. Rzeczywiś;cie wyciąg jest chyba plastykowy, na razie funkcjonuje dobrze , ale nie wiem jak będzie funkcjonował z biegiem czasu. Ponieważ mam też napęd do tego montażu, to muszę nadmienić że sprzęgiełko coś; nie do końca pasuje, ale w końcu ręcznie można przerywać przeniesienie napędu, gdy dokonuje się poważniejszych zmian kierunku, a nawet możę jest to wygodniejsze:). Zgodnie z prawem Marfiego od momentu zakupu teleskopu trafił mi sie tylko jeden wieczór ( nie noc!) , gdzie mogłem poprzez przemykajace chmury dokonać obserwacji Marsa i Księżyca. Mogę powiedzieć, że spotkało mnie miłe zaskoczenie, nie będę rozpisywał sie o Księżycu, który zawsze jest piękny i to przez znacznie słabszy sprzęt, ale Mars to rzeczywiś;cie ładny widoczek. Zastrzegam że pogoda nie była zbyt astronomiczna, ale o ile dwa tygodnie wcześ;niej w Tale nie widziałem żdnych szczegółów na powierzchni Marsa , to w opisywanym teleskopie widać było wyrażnie na miesiąc przed opozycją ciemniejsze plamki na powierzchni planety i to przy okularze 10mm. Plamki te też były widoczne z tą samą ostroś;cią przy zastosowaniu Barlowa i okularu posiadanego osobno 6,3 mm (Plossl). Uzyskane powiększenie zbliżone było wtedy do maksymalnego: 286 razy. Wydaje się , że sferycznoś;ć zwierciadła nie obniża jakoś;ci obrazu. Wokół obrazu w okularze pojawiła sie delikatna obwódka i drobne refleksy, ale widziałem podobne także w innych teleskopach, za znaczne większe pieniądze. Nie podzielam opinii, że Barlow to badziewie, w Tale wydaje sie, że nie jest lepszy, może mi się po prostu taki trafił, ale nie stwierdziłem by pogarszał obraz . Owszem obraz był ogólnie mniej wyraś;ny ale przed ustawieniem lustra. Natomiast prawdą jest, że Barlow raczej wygląda na niezbyt skompikowany optycznie:). Przy dużych powiększeniach teleskop staje sie delikatny i ale doś;ć szybko stabilizuje się. Pozdrawiam wszystkich rozpoczynających dopiero przygodę z astronomią , odezwę sie jak przetestuję na tym teleskopie projekcje okularową , i przystosowaną do tego teleskopu kamerke internetową .
    lecho,
  • Kupilem ten sprzet po dluzszym uzytkowaniu duzo mniejszego teleskopu. Nie mialem na razie dobrych warunkow do obserwacji DS-ow (glownie to mnie interesuje). Widzialem tyko Saturna, ale na takim seeingu, ze mozna bylo dostac choroby morskiej. Tak czy siak ta Synta wydaje mi sie rewelacyjnym sprzetem za taka cene. Mechanika bardzo starannie wykonana, nie ma sie do czego przyczepic. Obrazy gwiazd w prawie calym polu widzenia - ostre. Po wywazeniu teleskop daje sie lekko prowadzic (do nastawien zgrubnych). Mikroruchy chodza sprawnie, jak sie ich uzywa z uwaga, to nie trzesie sie obraz, pomimo trzymania galek w rekach. Wyrazna wada to slaby szukacz (dosc ciemny, ostrzy tylko na srodku, niewygodna adjustacja trzysrubkowa). Barlow - sredni. Nie potrafie jeszcze powiedziec, jaki problem stwarza poprawne ustawienie osi polarnej (montaz EQ2 nie ma lunetki), bo na razie wystarczalo mi ustawienie zgruba na polnoc, jakies 52* do gory pozdrawiam Adrub
    adrub,
  • Niedawno oglądałem nim m31-powala z nóg. To samo jest z m57-wyraźnie widać pierścień, plejady-bez komentarza(bez zarzutu), Droga Mleczna-setki gwiazd, nieprawda że statyw i montaż jest delikatny-nawet po przyłączeniu Zenita nic nie drgało. Niedługo opis planet.
    Maćko,
  • Właśnie zakupiłem tego telepa i coż choć nie miałem możliwości większych obserwacji to w porównianiu z wcześniejszym Optisanem 114/900 na paralaktyku i małym Tałem z 50/600 (miał super optykę) to ten zwala z nóg. Wykonanie OK a optyka na Kellnerach całkiem w porzo. Nie mogę się doczekać jak dołożę Pllosle i achromata Barlowa. Statyw i głowica paralaktyka bardzo przyjemna. Jak wcześniej napisano szukacz i Barlow jest do bani ale za tą kasę nie można się spodziewać więcej. Ogólnie na pierwszy rzut polecam w tej cenie chyba najlepszy telep na rynku. Jak przeprowadzę dalsze obserwacje na pewno napiszę. Test powstał na podstawie wizji M13, M41 oraz Księżyca. Pozdrówka Astro
    coy_coyote,
  • ok. 2 tygodnie temu kupiłem ten teleskop. Pierwsze spojrzenie i szok. Ale potężny. Mam zastrzeżenia tylko do barlowa, jest kiepski. Montaż jest dobry i stabilny, tak samo statyw. Ogólnie powala wyglądem. Oglądałem nim tylko księżyc-super widok. Za tydzień podam opisy obiektów DS i planet.
    Maćko,
  • No więc zaryzykowałem i jakiś miesiąc temu kupiłem ten właśnie teleskop. Zacznijmy od statywu, jest niezbyt ciężki, ma dobrą półeczkę na akcesoria i co najważniejsze nie trzęsie podczas obserwacji. Montaż to EQ2. Kiedy dobrze poskręcamy wszystkie śruby, jest całkiem sztywny i nie trzęsie nawet przy większych powiększeniach. Nieźle radzi sobie z wiatrem. Mikroruchy chodzą dość płynnie, jak narazie nie ma z nimi problemów. I część najważniejsza czyli tuba optyczna. Wykonana ze zwiniętej blachy, nieźle wyczerniona. 84cm długości i 16cm średnicy. Robi wrażenie. Lustro bez zastrzeżeń. W zestawie dostajemy dwa okulary (25mm i 10mm) oraz barlowa. Okularki to kellnery. Pokryte niebieskimi warstwami przeciwodblaskowymi. Ostrość w polu widzenia utrzymuje się na przyzwoitym poziomie ok 75% dla 25 i 70% dla 10. Barlow to badziewie. Bez warstw przeciwodblaskowych. Nie daje ostrych obrazów. Szukacz też jest nienajlepszy. 6x24 to mało, a dotego jeszcze diafragma zawęża średnicę do ok 1cm. Potworna aberancja chromatyczna. Ale do szukania planet i jasnych gwiazd się nadaje. Co do obserwacji to: Księżyc jest super, bez zastrzeżeń, obraz kontrastowy i plastyczny. Jowisz. Przy 36x widać dwa pasy, 4 księżyce. 90x to już 4 pasy, Wielka Czerwona Plama, i struktura chmur (zależy od pogody). Saturn. Pierścienie bez problemu, 90x widziałem cassiniego ale słabo bo saturn jest już zbyt nisko. Z gwiaz podwójnych pod lupę poszedł castor i mizar. Rozdzielone bez problemu. A co do DS-ów to: m13 rozdziela się przy 72x. 90x to już całkiem niezły widok. m5 podobnie jak m13, z tym że jest troszkę mniejsza. m57 widoczny pierśnionek już przy 36x. 90x całkiem ładna mgławica. m27 72x widoczny kształt, ze strukturą gorzej. Podsumowują to już całkiem niezły teleskop. Ale żeby pokazał pełnię możliwości to niezbędne jest zrobienie kilku zakupów. Przede wszystkim barlowa i okurarków. Okular 7.5mm i barlow 2x powinny dać powiększenie 240x a więc prawie maxymalne dla tego telpa. No i warunki obserwacji. Letnie noce to nienajlepszy okres. Tło nieba jest zbyt jasne. Pozdrawiam wszystkich astro obserwatorów. Jo!
    Maxwell,
  • Cześć Mack! Narazie nie miałem możliwości obserwacji. Pogoda :( Ale w porównaniu do Powerseekera 114/900, Synta powala wyglądem i wyposażeniem. Pierwsza sprawa, statyw: potężne i grube nogi z aluminium, wysokość zabójcza, i ten stolik na akcesoria he he na kanapeczki kawę i ciasteczka, naprawdę kawał stolika. Na zdjęciach statywy wyglądają tak samo ale to zmyłka zaznaczam. Montaż EQ2 tak to napewno nie EQ1. Większy, stabilniejszy, lepsza skala, większa nośność, przekładnie ślimakowe chodzą lekko no może do doskonalości troszkę brakuje..., prawdziwe giętkie (czyt. elastyczne) uchwyty mikroruchów no i przeciwwaga straszny kawał odważnika. No i w końcu tubus, robi wrażenie 17 cm średnicy, szukacz 30x6 wyciąg chodzi super lekko tak trochę śmiesznie jakby miał wypaść ale git przynajmniej nie będzie trzęsło. Jest jeszcze na obejmie uchwyt do aparatu fotograficznego. Całość robi dobre wrażenie! Powiem więcej wpadli do mnie dziś znajomi którzy nie znają się na astro jak zobaczyli Syntę to ich powaliło! Odnoszę wrażenie że przeszedłem na inny poziom rozumiecie ...to tak jak z Golfa I na Golfa II. Jeszcze wspomnę o dodatkach czyli : okular 25 i 10 Super Plossl i Barlow x2. Nie wiem jak optyka ale Jak dopisze pogoda to napiszę więcej i co tam na niebie piszczy....Pozdrawiam ... Astro Hey!!!
    Cesar,
  • Witam wszystkich.Dzis dotarł do mnie teleskop i jestem z niego bardzo zadowolony.A do tego trafilem na bez chmurne niebo....poprostu bajeczka. Nie miałem dużych problemów by dostrzec ksieżyc i saturna...choć przydał by sie filtr do księżyca;)Jednyną małą wadą jest szukacz,który nie pomaga w pracy no i przydałby się 4mm okular. Po pierwszym dniu SYNTA sprawuje sie super:)Pozdrawiam
    SpectralGate,
  • No tak Panowie i Panie. Słowo się rzekło, kobyłka u płota. Miała być Synta na Dobsonie 150, ale kaski mało a pogoda coraz lepsza ;) Witam (bo jestem pierwszy i czuję się jak gospodarz ;) ) wszystkich i zapraszam do komentarzy. Ja zamówiłem i dam znać jakie wrażenia z przesiadki ze 114/900 Powerseeker na 130/900 Synta. Oj.....będzie o czym poczytać, będzie...... P.S. Panowie DELTA mogliby założyć prawdziwe FORUM na stronie internetowej, widać wszak, że zainteresowanie jest bardzo duże!!! Astro Hej!
    Cesar,

Podobne produkty