Nr katalogowy: GS680
4 432,00 zł
W koszyku

Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Duża ilość

Dostawa

24h Zamów do godziny 15:00 dostarczenie następnego dnia (dot. przesyłek kurierskich GLS).

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Towar dostępny
Warszawa Niedostępny
Gdańsk Niedostępny
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Niedostępny
Menu

Teleskop DO-GSO Dobson 8" F/6 M-CRF

Teleskop systemu Newtona Delta Optical GSO DOBSON 8" F/6 M-CRF zaprojektowany został z myślą o początkujących, średniozaawansowanych, aczkolwiek wymagających miłośnikach nocnego nieba. Łączy w sobie duże możliwości optyczne z umiarkowanym rozmiarem. Doskonały sprzęt w rozsądnej cenie, umożliwiający odnalezienie wszystkich obiektów mgławicowych z katalogu Messiera, obserwacje komet i planet wraz z drobnymi szczegółami powierzchni.

Tubus
Zaprojektowany w klasycznym systemie Newtona. Wykonany został z blachy walcowanej o dużej sztywności. Dodatkowo dobre wyczernienie wnętrza tubusu powoduje mniejsze odblaski i lepszy kontrast jasnych obiektów, w szczególności księżyca i planet.

System optyczny
Paraboliczne zwierciadło główne wykonane zostało ze szkła BK7 wysokiej jakości. Średnica wynosi 200 mm a ogniskowa 1200 mm. Zamocowane jest w solidnej celi z trzema punktami mocowania. Zwierciadło wtórne zamocowane na cienkim i trwałym pająku sprawia, że zminimalizowane są wady obrazu spowodowane odblaskami. Światłosiła teleskopu wynosi f/6, co jest wartością dość optymalną, przy której nie obserwuje się silnego zjawiska komy na brzegach obrazu. Teleskop z tą średnicą zwierciadła jest w mniejszym stopniu obarczony cechami, które uznaje się za wady teleskopów Newtona. Stosunkowo niewielka koma, umiarkowana obstrukcja wtórna powoduje, że obrazy z 8-calowego Dobsona są dość ostre a teleskop daje nie tylko dobre obrazy obiektów mgławicowych, ale też szczegółowe obrazy planet. Dzięki ulepszonym powłokom aluminiowym producent deklaruje współczynnik odbicia powłok odblaskowych zwierciadeł na poziomie około 93%.

Montaż
Ustawienie i przygotowanie teleskopu do obserwacji nigdy nie było takie proste. Teleskop zainstalowany jest na specjalnym montażu skrzyniowym, którego nie trzeba ustawiać zgodnie z kierunkami świata i zgrywać z biegunem północnym nieba. Montaż Dobsona to prosta i bardzo stabilna konstrukcja o dużej nośności, pozwalająca na łatwe obracanie teleskopu w osi azymutu i wysokości. Teleskop zamocowany jest z dwóch stron w widłowym uchwycie, przy pomocy dwóch metalowych czopów. Każdy z nich posiada blokadę w postaci pokręteł i zapewnia porządny docisk. Dzięki zastosowaniu łożysk rolkowych obracanie teleskopu w osi azymutu odbywa się w sposób lekki i płynny. Nisko położony środek ciężkości i wykonanie z dość sztywnych materiałów powoduje, że teleskop zawieszony jest w sposób znacznie stabilniejszy, niż w przypadku montaży paralaktycznych. Dodatkowo teleskopy GSO posiadają system wyważania tuby optycznej w zależności od ciężaru zastosowanego okularu.

Wyciąg
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów teleskopów GSO są wysokiej jakości wyciągi Crayforda wykonane z precyzyjnie obrabianego aluminium w technologii CNC. Dzięki czterem łożyskom i rolce tuleja wyciągu porusza się w sposób płynny i precyzyjny a konstrukcja nie wykazuje żadnych luzów. Wszystkie teleskopy DO GSO posiadają wyciągi wyposażone w mikroruchy z przekładnią 10:1. Wyciąg posiada również dwie duże śruby regulacyjne. Pierwsza z nich służy do całkowitego zablokowania pracy wyciągu, przydatna może być przy zastosowaniu najcięższych akcesoriów lub dla zabezpieczenia przed przypadkową zmianą ostrości. Druga śruba pozwala w sposób płynny regulować opór pracy. Dzięki dołączonej redukcji z wyciągiem współpracują okulary w rozmiarach 1,25” oraz 2”. Całkowita nośność wyciągu wynosi około 3 kg.

Chłodzenie
Teleskopy Delta Optical-GSO Dobson posiadają wbudowany wentylator umieszczony pod zwierciadłem głównym. Wentylator zasilany napięciem 12V poprawia cyrkulację powietrza wokół zwierciadła i przyspiesza jego chłodzenie. Zasilanie odbywa się przy użyciu dołączonego pojemnika bateryjnego 8xAA.

Obserwacje naziemne
Teleskop z tego rodzaju optyką nie nadaje się dość dobrze do obserwacji naziemnych, ponieważ generowany obraz jest odwrócony. Do „wyprostowania” obrazu należy użyć tzw. soczewki prostującej. Wraz z soczewką prostująca i montażem, na którym został zamieszczony można go używać jako prostego przyrządu do obserwacji naziemnych. Dzięki bardzo prostemu w obsłudze i stabilnemu montażowi teleskop staje się bardzo dobrym narzędziem do obserwowania samolotów na wysokościach przelotowych.

Obserwacje Astronomiczne
1. Układ Słoneczny
   a. Obiekty powierzchni Księżyca o rozmiarach większych niż 1,5 km;
   b. Wszystkie planety układu słonecznego:
      - Fazy Merkurego i Wenus;
      - Tarcza Marsa, czapy polarne w okresach opozycji i szczegóły powierzchni planety;
      - Wyraźne kilka stref pasów Jowisza i księżyce galileuszowe;
      - Pierścienie Saturna z przerwą Cassiniego. Pasy w atmosferze oraz księżyce planety;
      - Uran i Neptun widoczne jako gwiazdy o wyraźnie niebieskim zabarwieniu;
      - Ruch wielu planetoid na tle gwiazd;
      - Obserwacje wielu słabych komet;
2. Gwiazdy
   a. Około 2,7 mln gwiazd na całym niebie o jasności do około 14 mag.;
   b. Gwiazdy podwójne i wielokrotne, odległe od siebie nie mniej niż 0,8";
3. Obiekty mgławicowe
   a. Wszystkie obiekty katalogu Messiera oraz niektóre z katalogu NGC.

Dzięki średnicy zwierciadła teleskopu wynoszącej 20 cm, obiekty widoczne są znacznie wyraźniej a szczegóły prezentują się w bardziej oczywisty sposób niż w przypadku mniejszych teleskopów. Z tego powodu obraz widziany w tak dużym teleskopie staje się bardzo podatny na wpływ zaświetlenia nieba światłem sztucznym, zanieczyszczenia powietrza oraz stabilność atmosfery (seeing). Znaczącą rolę również odgrywa dokładność kolimacji optyki. Prosimy pamiętać o tych ograniczeniach i brać je pod uwagę w celu uzyskania optymalnych obrazów nieba.

 

Dodatkowe akcesoria do teleskopu:

 

Filtr Baader UHC-L / Ultra-L-Booster 2"

Filtr UHC-L jest głównie stosowany w obserwacji wizualnej i fotografii mgławic emisyjnych w warunkach średnio do silnie zanieczyszczonych niebem. Jego użycie jest również interesujące w obserwacji komet: Przepuszcza linię OIII przy 501 nm oraz dwie linie C2 przy 511 nm i 514 nm, które są charakterystyczne dla ogonów gazowych wielu komet.

Filtr UHC-L jest następcą dobrze znanego filtra Baadera UHC-S. Konsekwentnie uzupełnia go zaletami optymalizacji pod kątem matryc CMOS (brak dokuczliwego halo, przyciemnione krawędzie filtra, powłoka Life-Coat™), zapewniając jednocześnie ulepszone spektrum transmisji dostosowane do nowoczesnego zanieczyszczenia światłem LED. Daje jaśniejszy obraz niż wiele klasycznych filtrów przeciw zaświetleniu nieba (ALP) i dlatego nadaje się nie tylko do dużych, światłosilnych teleskopów, ale także do mniejszych teleskopów zbierających mniej światła, gdzie nie można osiągnąć dużej źrenicy wyjściowej. Z tego tez powodu filtr UHC-L jest więc doskonałym uzupełnieniem wizualnym dla wąskopasmowych filtrów OIII.

 

Zestaw Baader Hyperion 8-24 Mark IV 1,25" + Barlow 2,25x 2/1,25"

 

Okular Zoom Baader Hyperion 8-24 mm to wyjątkowej jakości okular z płynną zmianą powiększenia. Bardzo wydajne powłoki antyodblaskowe Phantom Group Coatings i świetne wyczernienie środka obudowy pozwalają na osiągnięcie świetnego kontrastu obrazów wszystkich obiektów na nocnym niebie. Duża odległość źrenicy wyjściowej, która jest dobrze kontrolowana od 8 do 24 mm powoduje, że wraz z regulowaną muszlą w standardzie, obserwacja tym okularem to czysta przyjemność.

Soczewka Barlowa Hyperion zoom 2,25x

Soczewka Baader Hyperion Zoom 2,25x przekształca okular Baader Hyperion 8-24mm w okular o ogniskowej 3,5-10,5mm zachowując znakomitą jakość optyki. Z tymi dwoma akcesoriami możemy zastąpić cały komplet okularów.

 

Filtr DO-GSO księżycowy 1,25"

 

Filtr DO-GSO księżycowy w standardzie ø=1,25". Filtry tego typu stosuje się w celu ograniczenia ilości światła księżycowego docierającego do ludzkiego oka. Światło Księżyca nie jest w żaden sposób niebezpiecznie niemniej przy większych teleskopach jaskrawo świecący Księżyc całkowicie psuje adaptację wzroku do ciemności jak też powoduje wyraźny dyskomfort dla obserwatora. Filtr Księżycowy pozwala na znaczne ograniczenie jasności naszego naturalnego satelity poprawiając przy tym delikatnie widoczność szczegółów na jego tarczy.

Pokaż więcej

Aby zobaczyć dane techniczne produktu wchodzącego w zestaw kliknij w nazwę

Teleskop DO-GSO Dobson 8" F/6 M-CRF
Numer katalogowy:
GS680
Układ optyczny teleskopu: Newton
Typ montażu: Dobson Apertura:
200 mm
Ogniskowa:
1200 mm
Światłosiła:
6,0
Zasięg gwiazdowy:
14,0 magnitudo
Zdolność zbiorcza (w porównaniu do oka nieuzbrojonego):
816 x
Maksymalne użyteczne powiększenie:
300 x
Masa montażu:
11,2 kg
Masa tubusu:
9,5 kg
Masa całkowita:
21,0 kg
Długość tuby:
1150 mm
Średnica tuby:
230 mm
Sterowanie montażem:
ręczne
Ogniskowe okularów / powiększenie:
30mm/40x, 9mm/133x
Rodzaj wyciągu okularowego:
Crayford mikrofokuser 1:10
Średnica wyciągu okularowego: 2 "
Szukacz:
optyczny 8x50 prosty
Obstrukcja centralna:
50 mm
Maksymalna zdolność rozdzielcza:
0,80
Okres gwarancji:
24 mies.
Zestaw Baader Hyperion 8-24 Mark IV 1,25" + Barlow 2,25x 2/1,25"
Numer katalogowy:
2454827
Średnica oprawy:
  • 2 "
  • 1,25 "
Ogniskowa okularu:
8,0-24,0 mm
Układ optyczny okularu:
zoom
Pozorne pole widzenia:
68-48 °
Masa okularu:
290 g
Maksymalna średnica okularu:
55,0 mm
Długość oprawy 1,25":
24,5 mm
Długość oprawy 2":
27,0 mm
Liczba soczewek / grup soczewek:
7/4
Powłoki soczewek:
FMC (Phantom Coating® Group)
Muszla oczna:
wykręcana
Gwint mocujący aparat / kamerę:
M43 x 0.75
Seria okularu: Hyperion
Filtr DO-GSO księżycowy 1,25"
Numer katalogowy:
AD068
Klasyfikacja spektralna:
pasmowy
Rodzaj obserwacji:
  • astrofotograficzne
  • wizualne
Obiekty obserwacyjne:
  • Księżyc
  • planety
Transmisja:
Tmax=18 %
Rodzaj substratu:
szklany o jakości optycznej
Rozmiar i oprawa:
ø=1,25" w oprawie
Okres gwarancji:
24 mies.
Filtr Baader UHC-L / Ultra-L-Booster 2"
Numer katalogowy:
2961563
Waga:
120 g
Klasyfikacja spektralna:
pasmowy
Rodzaj obserwacji:
  • astrofotograficzne
  • wizualne
Obiekty obserwacyjne:
głębokiego nieba
Zakres spektralny / CDF:
zobacz wykres
Transmisja:
Tmax=97 %
Rodzaj substratu:
szklany o jakości optycznej
Powłoki przeciwodbiciowe substratu:
AR
Rozmiar i oprawa:
ø=2" w oprawie
Okres gwarancji:
24 mies.

Wyposażenie

extension tube 35mm
okular 1.25" 9 mm
okular 2" 30 mm
szukacz 8x50 prosty
wentylator chłodzący zwierciadło główne z koszykiem na baterie

Multimedia

Polecane akcesoria

Pytania klientów

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane
Ocena ogólna
5,0
Pozytywnie oceniło ten produkt
9 osób
  • ,swietny teleskop, fachowe doradztwo .Super
    Czaka,
  • Pełen profesjonalizm w sprawie doradzenia wyboru pierwszego teleskopu. Szybka dostawa . Jeśli chodzi o teleskop to Bomba ,jest cudowny i świetnie się sprawdza.
    Polecam serdecznie
    Kika,
  • Powiem tak . Obsługa świetna. Zamówione zapłacone i dostawa w ciągu 3 dni z wawy do Amstersamu. Jeżeli chodzi o sam teskop to jeszcze muszę poczekać na to by przestało padać, ale udało mi się coś zobaczyć pierwszej nocy.
    Sebastian,
  • Świetny teleskop. Napiszę może to, co każdy oczekuje. Co wybrać, Sky-Watcher czy GSO? Gdy tylko zobaczyłem na żywo obydwa teleskopy, moja decyzja trwała kilka sekund. Różnica w jakości wykonania jest naprawdę duża na korzyść GSO. Wyciąg okularowy z mikrofokuserem wykonany obróbką skrawaniem, a nie odlany. Niezłe okulary w zestawie. Możliwość zmiany środka ciężkości. Ale przede wszystkim łożyskowana podstawa. Nie ma co porównywać z SW, to jest zupełnie inny komfort użytkowania. Nie trzeba nic odkręcać, by zdjąć tubus z podstawy. Wystarczy po prostu podnieść go do góry.
    Jedyne minusy to takie, że jest troszkę więcej kombinacji z podłączeniem aparatu fotograficznego i teleskop ten jest niekompatybilny z systemem GoTo.
    Polecam ten teleskop i sklep Delta Optical, który zapewnił fachową obsługę i doradztwo. Gdyby nie państwa pomoc, pewnie kupiłbym SW i bym żałował.
    Piotr,
  • Realizacja zamówienia na najlepszym poziomie. Sam teleskop spisuje się świetnie. Ostatnio oglądałem M42 w Orionie i widok niezapomniany
    ( nawet bez filtra ) Mars w okresie dobrej widoczności daje super widoki : czapy oraz pociemnienie . Na księżyc mógłbym patrzeć bez końca. Najlepsze widoki w okolicach 10-20% zaświetlenia. W tym okresie super widać nieoświetloną stronę. Super prezentują się jasne gwiazdy takie ja Syriusz czy Betelgeza. Gromady gwiazd widać niesamowicie. Osobiście widziałem tylko Hiady i Plejady, ale sądząc po ich przykładzie inne też będą niczego sobie. Z całego serca polecam
    Piotr Lorens,
  • Cóż mogę napisać... realizacja zamówienia na wysokim poziomie, teleskop starannie zapakowany, nierozkolimowany, eięc wszystko ok. Jeśli chodzi o sam teleskop i jego możliwości to jestem w pełni zadowolony, wspaniałe widoki księżyca i planet. Podstawowe okularki dają radę, żeby wykożystać go w pełni potrzebne jest ciemne niebo.... i duży bagażnik ;)
    Marcin,
  • Mam ten teleskop i jestem z niego bardzo zadowolony. Polecam z czystym sumieniem!
    maciek_kor,
  • Mam, polecam.
    Mateusz Obara,
  • Zdecydowałem się na zakup GSO 8 w DO mając kontakt z \białą\ Syntą 8 wcześniej oraz około 10 lat amatorskiego doświadczenia i możliwość korzystania z kilku sprzętów różnej klasy w zasięgu cenowym do 3000zł. Ze swojej strony podzielę się spostrzeżeniami, które może przydadzą się osobom które zastanawiają się czy jest między \białą\ Syntą a GSO różnica, za którą warto dopłacić. Są dwie wersje odpowiedzi w sprawie tej kwestii. Krótka oraz długa. Wersja krótka- Warto. Wersja dłuższa to opowieść o powolnym precyzowaniu swoich wymagań co do sprzętu i celu jakiemu ma służyć. W moim wypadku zakończyło się to w taki sposób: -Budżet to maksymalnie 2000 zł na sprzęt i akcesoria kupione \na raz\. -Cel kupna- obserwacje wizualne. Astrofotografia mnie nie interesuje. -Przedmiot obserwacji wizualnych: obiekty głębokiego nieba (DS) jako główne zadanie. Rekreacyjnie Księżyc, Jowisz i Saturn. Po miesiącach dojrzewania tematu wybór ograniczył się do trzech pozycji które zostały jako ostatnie na placu boju spełniając wymagania: \białe\ Synta 8+ okulary/akcesoria i Synta 10 bez akcesoriów bo całkowicie pożarłaby budżet, oraz właśnie GSO 8+ mniejsza ilość akcesoriów bo jest droższa niż jej bliźniak ze stajni SW. Długo kusiło, żeby kupić największe lustro na które było mnie stać- Syntę 10 cali. Za całą przeznaczoną kwotę mogłem to zrobić jakkolwiek to byłby koniec zakupów na najbliższy czas w światłosilnym teleskopie, który aż się prosi o dobre dodatkowe okulary lub raczej...wymaga takowych (w grę wchodziłą też już waga i mobilność zestawu. Na mój gust na 10 calach kończy się mobilność) Synta 8 i GSO 8 dają nam praktycznie identyczne parametry w nieidentycznej cenie. Róznica jest niemała więc warta przemyślenia. Miałem kontakt z Syntą dlatego pomimo pierwszego impulsu na zasadzie \skoro nie widać różnicy to po co przepłacać\ postanowiłem obejrzeć około 400 zł droższe GSO. Po 20 minutach wiedziałem, że warto dopłacić. Deklarowana lepsza jakość wykonania to nie jest chwyt marketingowy a realne rozwiązania poprawiające komfort korzystania ze sprzętu. W mojej opinii przede wszystkim wyciąg Crayforda z mikrofocuserem. Pokocha każdy kto miał do czynienia z wyciągami Synty lub modeli półkę niżej- to jest zupełnie inny poziom. Możliwość tak idealnego ustawienia ostrości to istotnie zmiana jakości przeprowadzania obserwacji. Druga najważniejsza modyfikacja to łożyska w Dobsonie zamiast teflonowych powierzchni ciernych. W Syncie to rozwiązanie jest stosowane od dawna (do 12cali) i na co dzień działa sprawnie. Nie mogę powiedzieć że jest gorsze w doświadczeniu z mojego amatorskiego korzystania. Jakkolwiek dobson na łożyskach w GSO to znowu niesamowita płynność i brak wrażliwości gdy przez przypadek wpadnie między obracające się elementy trochę piasku. Te dwie rzeczy uważam za najważniejszą różnicę. Z rzeczy mniejszych to różnica w cenie zakupu teleskopu a akcesoria dołączone do zestawu. W Syncie dostajemy dwa kitowe (znaczy zestawowe a nie kitowe w sensie złe) okulary. 10mm i 25mm (czy są to Plossle czy Kelnery na chwilą obecną się nie wypowiem bo kilka lat temu kupując teleskop miałem Plossla ale później widziałem dodawane w zestawach gorsze Kellnery). Sam kupując pierwszego Sky Wachera jakieś 10 lat temu korzystałem z nich przez 2 lata zanim poczułem, że pora na więcej. W GSO dostajemy w zestawie konkretny szerokokątny okular Erfla 30mm na 2 cale- spokojnie może być traktowany jako docelowy do przeglądu nieba na małym powiększeniu. Zakup jednego okularu odpada. W Syncie trzeba by się w taki szeroki kąt zaopatrzyć oddzielnie- dodatkowo około 250 zł. Drugim okularem gso jest 9mm Plossl- słowo przyzwoity myślę że jest najbardziej odpowiednie nie ma potrzeby go wymieniać gdy jednocześnie dokupimy okulary około 12-14 mm- najczęściej wykorzystywana przeze mnie ogniskowa oraz 6mm do dużych powiększeń. Niebagatelną sprawą jest też przy teleskopach zwierciadlanych konieczność kolimacji. Sprawa nie jest tak trudna jak wielu amatorów się obawia i mając kolimator laserowy (około 170 zł) sprawa staje się banalnie prosta. W Gso bardziej niż w Syncie za sprawą zamontowanych w lustrze głównym pokręteł zamiast śrubek do których potrzebujemy dodatkowo klucza. Lusterko wtórne ustawiamy w obydwu teleskopach identycznie. Brawa dla Delty za sprawną i szybką wysyłkę. Pozytywne opinie w internecie na temat działania sklepu wysyłkowego mogę tylko potwierdzić.
    Orland Krzyżanowski,

Podobne produkty