Nr katalogowy: 2458398
409,00 zł
Pozycja niedostępna

Jeżeli chcesz dostać powiadomienie gdy pozycja będzie dostępna podaj swój e-mail.

Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Niedostępny

Dostawa

Już wkrótce

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Niedostępny
Warszawa Towar dostępny
Gdańsk Niedostępny
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Niedostępny
Menu

Specjalny filtr przeznaczony do refraktorów achromatycznych. Działanie filtra polega na redukcji aberracji chromatycznej przy jednoczesnym zachowaniu właściwego odwzorowania kolorów. Metoda redukcji aberracji jest dość klasyczna, w widmie promieniowania obcięto kraniec niebieski i czerwony. Jednocześnie aby uniknąć zażółcenia obrazu wycięto część widma w barwie żółtej. Wycięta część pokrywa się z położeniem linii emisyjnej sodu, filtr Semi-APO działa więc też podobnie do filtra neodymowego Moon&Skyglow poprawiając widoczność w miejscach o silniejszym zaświetleniu nieba. Zastosowanie filtra w refraktorach achromatycznych znacząco redukuje szczątkową aberrację chromatyczną. Dzięki temu znacząco wzrasta dostrzegalność szczegółów na powierzchniach planet. W szczególności pomaga w obserwacjach Jowisza i Marsa. 

Filtr wykonany został bardzo precyzyjnie przez firmę Baader Planetarium, pokryty został wielowarstwowo powłokami przeciwodbiciowymi. Obcięcie skrajnych części widma powoduje że odcięte są też części IR oraz UV. Filtr Semi-APO poprawia tym samym ostrość obiektów fotografowanych przez sprzęt o przeciętnej korekcji chromatycznej. Wersja przeznaczona do stosowania w okularach o średnicy ø=1,25".

Pokaż więcej
Numer katalogowy:
2458398
Klasyfikacja spektralna:
pasmowy
Oprawa: tak Rozmiar:
1,25"
Zakres spektralny (CWL):
zobacz wykres
Szerokość połówkowa (HBW):
zobacz opis
Powłoki przeciwodbiciowe:
MC (Phantom Group®)
Waga:
57 g
Zastosowanie: Obiekty obserwacyjne:
Okres gwarancji:
24 mies.
Pokaż więcej

Polecane akcesoria

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane
Ocena ogólna
5,0
Pozytywnie oceniło ten produkt
2 osoby
 • Filtr ten świetnie nadaje się do refraktorów achromatycznych do korekcji Aberracji chromatycznej.
  Kiedyś porównywałem ze sobą 3 wąskopasmowe filtry
  Contrast Booster -trochę zmieniał kolor na żółtawy całości ale kasował aberrację do 0
  Semi-APO-najdelikatniej ingerował w odwzorowanie kolorów, aberrację tłumił ok 30%
  UV/IR-Cut (L) korygował aberrację ok 50% ale już ingerował trochę bardziej w odwzorowanie kolorów.
  Maginus,
 • Używam w jasnym refraktorze SW 4 F5. Filtr spisuje się bardzo dobrze, zmniejsza aberracje o około 50-60% jednocześnie w niewielkim stopniu ściemnia obraz (daje podobny efekt jak założenie przysłony na obiektyw i zmniejszenie światłosiły z F5 na F8). W obserwacjach dziennych widziany obraz przypomina ten z rosyjskich lornetek wojskowych BPC i Kronos - odrobinę przyciemniony i z minimalnym żółtawym zabarwieniem. Wzrasta jednak kontrast, mniej przeszkadzają turbulencje atmosfery a kolory są ładnie podkreślone. Z filtrem znacznie łatwiej również wyostrzyć obraz. W nocy filtr ładnie przyciemnia światło lamp ulicznych które dzięki temu nie przeszkadzają w obserwacjach oraz o około 20% gasi światło gwiazd które jednak stają się bardzo punktowe. Wzrasta natomiast kontrast obiektów DS. U mnie w dużym mieście filtr bardzo ładnie podkreślił M57 które było lepiej widoczne z filtrem niż bez niego. Ładnie oddaje kolory gwiazd - testowane na Albireo. Generalnie polecam, ja się z nim już nie rozstaję przy obserwacjach - mam go na stałe wkręconego na wejściu kątówki i jestem bardzo zadowolony.

  yank,

Podobne produkty