409,00 zł

Dostępność
Ostatnie sztuki
Producent Baader Planetarium
Koszt dostawy od 0,00 zł

Specjalny filtr przeznaczony do refraktorów achromatycznych. Działanie filtra polega na redukcji aberracji chromatycznej przy jednoczesnym zachowaniu właściwego odwzorowania kolorów. Metoda redukcji aberracji jest dość klasyczna, w widmie promieniowania obcięto kraniec niebieski i czerwony. Jednocześnie aby uniknąć zażółcenia obrazu wycięto część widma w barwie żółtej. Wycięta część pokrywa się z położeniem linii emisyjnej sodu, filtr Semi-APO działa więc też podobnie do filtra neodymowego Moon&Skyglow poprawiając widoczność w miejscach o silniejszym zaświetleniu nieba. Zastosowanie filtra w refraktorach achromatycznych znacząco redukuje szczątkową aberrację chromatyczną. Dzięki temu znacząco wzrasta dostrzegalność szczegółów na powierzchniach planet. W szczególności pomaga w obserwacjach Jowisza i Marsa. 

Filtr wykonany został bardzo precyzyjnie przez firmę Baader Planetarium, pokryty został wielowarstwowo powłokami przeciwodbiciowymi. Obcięcie skrajnych części widma powoduje że odcięte są też części IR oraz UV. Filtr Semi-APO poprawia tym samym ostrość obiektów fotografowanych przez sprzęt o przeciętnej korekcji chromatycznej. Wersja przeznaczona do stosowania w okularach o średnicy ø=1,25".

Rozwiń opis

Specyfikacja

Nr katalogowy 2458398
Klasyfikacja spektralna: pasmowy
Oprawa: tak
Rozmiar: 1,25"
Zakres spektralny (CWL): zobacz wykres
Szerokość połówkowa (HBW): zobacz opis
Powłoki przeciwodbiciowe: MC (Phantom Group®)
Waga: 57 g
Zastosowanie:
Obiekty obserwacyjne:
Okres gwarancji: 24 miesięcy

Polecane akcesoria

Pytania klientów

Masz pytanie odnośnie tego produktu?

Obecnie nie ma jeszcze żadnych pytań i odpowiedzi dotyczących tego produktu.
Nasi specjaliści są gotowi udzielić Ci profesjonalnych porad i szczegółowych informacji.

Opinie

5,0
Ocena ogólna
2 osoby
Pozytywnie oceniły ten produkt
  • Maginus,
    17.05.2022 napisał:
    Filtr ten świetnie nadaje się do refraktorów achromatycznych do korekcji Aberracji chromatycznej.
    Kiedyś porównywałem ze sobą 3 wąskopasmowe filtry
    Contrast Booster -trochę zmieniał kolor na żółtawy całości ale kasował aberrację do 0
    Semi-APO-najdelikatniej ingerował w odwzorowanie kolorów, aberrację tłumił ok 30%
    UV/IR-Cut (L) korygował aberrację ok 50% ale już ingerował trochę bardziej w odwzorowanie kolorów.
  • yank,
    17.06.2010 napisał:

    Używam w jasnym refraktorze SW 4 F5. Filtr spisuje się bardzo dobrze, zmniejsza aberracje o około 50-60% jednocześnie w niewielkim stopniu ściemnia obraz (daje podobny efekt jak założenie przysłony na obiektyw i zmniejszenie światłosiły z F5 na F8). W obserwacjach dziennych widziany obraz przypomina ten z rosyjskich lornetek wojskowych BPC i Kronos - odrobinę przyciemniony i z minimalnym żółtawym zabarwieniem. Wzrasta jednak kontrast, mniej przeszkadzają turbulencje atmosfery a kolory są ładnie podkreślone. Z filtrem znacznie łatwiej również wyostrzyć obraz. W nocy filtr ładnie przyciemnia światło lamp ulicznych które dzięki temu nie przeszkadzają w obserwacjach oraz o około 20% gasi światło gwiazd które jednak stają się bardzo punktowe. Wzrasta natomiast kontrast obiektów DS. U mnie w dużym mieście filtr bardzo ładnie podkreślił M57 które było lepiej widoczne z filtrem niż bez niego. Ładnie oddaje kolory gwiazd - testowane na Albireo. Generalnie polecam, ja się z nim już nie rozstaję przy obserwacjach - mam go na stałe wkręconego na wejściu kątówki i jestem bardzo zadowolony.