Nr katalogowy:
849,00 zł
W koszyku

Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Ostatnie sztuki

Dostawa

Zamów do godziny 15:00 dostarczenie następnego dnia (dot. przesyłek kurierskich GLS).

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Towar dostępny
Warszawa Niedostępny
Gdańsk Niedostępny
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Niedostępny
Menu

Pryzmaty Herschela (zwane też klinami Herschela lub pryzmatami słonecznymi) umożliwiają obserwację i fotografowanie Słońca w świetle białym. Pryzmaty Herschela są przeznaczone głównie do stosowania w refraktorach.

Klin Herschela pozwala na uzyskiwanie obrazów słońca w świetle widzialnym, są to obrazy o jakości lepszej niż w przypadku wykorzystania standardowej folii Baadera, najlepszy kontrast i widoczność granulacji spośród wszystkich metod obserwacji Słońca w paśmie widzialnym.

Kąt Brewstera (56,5°) zastosowany w tym pryzmacie Herschela pozwala uzyskać polaryzację bliską 100%, czyli przy wykorzystaniu obowiązkowego filtra ND3 oraz filtra polaryzacyjnego umożliwia praktycznie pełną regulację natężenia światła.

Bez filtra polaryzacyjnego pryzmat z ND3 może być używany w fotografii, pracuje wtedy z gęstością przyciemnienia ND4.07.

Do obserwacji wizualnych konieczne jest zastosowanie również filtra polaryzacyjnego. Ponieważ światło pryzmatu Herschela jest spolaryzowane, wystarczy zwykły, pojedynczy filtr polaryzacyjny, który wkręca się w okular lub adapter. Zmianę jasności uzyskuje się po prostu przez obrócenie okularu lub adaptera.

 

Jak używać pryzmatu Herschela?

Kolejność biegu światła jest zawsze następująca: teleskop, pryzmat Herschela, filtr ND3, aparat lub okular jednak do obserwacji wizualnej z okularem potrzebny jest ponadto filtr polaryzacyjny przed okularem.

 

Oferowany Klin Lacerta 1,25" od strony teleskopu wyposażony jest w nosek w standardzie 1,25", od strony okularu jest mocowanie okularowe w standardzie 1,25" z wbudowanym filtrem ND3. Taki zestaw umożliwia fotografowanie Słońca w świetle widzialnym, do obserwacji wizualnej potrzebny jest również filtr polaryzacyjny.

Preferowany rozmiar refraktora do 120 mm apertury. Większe apertury do obserwacji mogą wymagać dodatkowego filtra IR Block.

Skierowanie teleskopu zwierciadlanego o dużej aperturze w kierunku Słońca może spowodować uszkodzenie klina lub uszkodzenie lustra wtórnego.

Pokaż więcej

Polecane akcesoria

Pytania klientów

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane

Podobne produkty