Miesiąc Maj. Z jednej strony coraz cieplejsze wieczory i wyższa temperatura w nocy zachęcają do obserwacji nieba, z drugiej jednak noce stają się coraz krótsze, a w drugiej połowie miesiąca w naszych szerokościach geograficznych będziemy mogli obserwować białe noce astronomiczne.

 

Rozpocznie się również sezon na widoczność najwyżej położonych chmur w atmosferze Ziemi, a więc obłoków srebrzystych.

 

Szybko wydłużający się dzień i coraz krótsze noce astronomiczne zachęcają do wykorzystania tego czasu na obserwacje obiektów ciemniejszych, które wymagają jak najciemniejszego nieba.

 

Na obiekt miesiąca Maj wybraliśmy jedną z najbardziej znanych galaktyk wiosennego nieba, Messier M51, galaktyka Wir.

 

 

 

Galaktyka spiralna (Sbc) położona w odległości około 23 milionów lat świetlnych od Ziemi o jasności 8,96 magnitudo. Przynależy do gwiazdozbioru Psów Gończych, jednak z racji bliskości położenia od Alkaid, ostatniej gwiazdy i jednej z jaśniejszych gwiazd dyszla asteryzmu Wielkiego Wozu, jest bardziej kojarzona właśnie z gwiazdozbiorem Wielkiej Niedźwiedzicy.

 

Galaktyka posiada niewielkie ale jasne jądro i delikatne ramiona spiralne jednak najbardziej spektakularną i charakterystyczną cechą jest oddziaływanie grawitacyjne z towarzyszącą galaktyką soczewkowatą NGC 5195. Razem tworzą piękny duet. Pod wpływem przyciągania NGC 5195 jedno z ramion M51 zostało rozciągnięte, tworząc most gwiezdny między tymi galaktykami. Jądra galaktyczne obu obiektów są widoczne bez trudu w lornetkach 15x70 jak Lornetka Delta Optical StarLight 15x70.

 

 

Odnalezienie galaktyki M51 na nocnym niebie nie powinno nastręczyć problemów nawet początkującym. Znajduje się pod ostatnią gwiazdą dyszla Wielkiego Wozu, asteryzmu znanemu każdemu, który choć trochę interesuje się nocnym niebem. Wystarczy odnaleźć wspomnianą gwiazdę w szukaczu teleskopu, następnie skierować się na „południe” w stosunku do gwiazd Alkair i Mizar, tworzących dyszel wozu.

Obiekty powinny być widoczne bezpośrednio w szukaczu jako ulotne mgiełki.

 

Z racji swojej wyjątkowej urody jest to jeden z najczęściej wybieranych obiektów przez początkujących astrofotografów. Idąc tym tropem oferujemy ciekawy zestaw w postaci teleskopu systemu Newtona o lustrze głównym 150 mm na montażu paralaktycznym EQ3-2 w zestawie z napędami w obu osiach aby móc sprawdzić swoich sił w astrofotografii. Wystarczy w tym celu zwykła lustrzanka i odpowiedni do niej adapter T2.

 

Jeżeli chodzi o obserwacje wizualne to tym teleskopem pod dobrym niebem jesteśmy w stanie dostrzec obydwie galaktyki jednak most gwiezdny łączący je pozostanie niewidoczny. Do zestawu dołączyliśmy również średnioogniskowy Okular DO-GSO Super View 15 mm 1,25", który wygeneruje bardzo przyjemne powiększenie i źrenicę wyjściową idealną do oglądania galaktyk.

 

Cena regularna zestawu 3157,00 zł,   cena promocyjna 2841,00 zł

 

Życzymy udanych pierwszych obserwacji i zdjęć!