Teleskop Officina Stellare RC Pro 250 LT
RC Pro
Reflektory serii RC Pro to najwyższa półka teleskopów zwierciadlanych dostępnych na światowym rynku. Wykonane zostały z najwyższą starannością i precyzją. Niezwykłe właściwości optyczne i mechaniczne teleskopów sprawiają, że są idealnym narzędziem w rękach nie tylko zaawansowanego amatora astrofotografii, ale i nadają się do profesjonalnych zastosowań. Stosunkowo mała światłosiła sprawia, że są one niezwykle kompaktowe. Użyte materiały mechaniczne (aluminium oraz kompozyty węglowych) zapewniają stosunkowo niewielką wagę teleskopów.
Optyka
Teleskopy RC Pro Officina Stellare wykonane zostały w systemie Ritchey-Chrétien (RC). Jest to najbardziej dokładna i aktualnie najczęściej stosowana (np. HST) modyfikacja systemu Cassegraina, obecnie przeznaczona przede wszystkim do zastosowań naukowych. Teleskopy RC charakteryzują się znacznie mniejszą komą (niwelują komę trzeciego stopnia) w stosunku do systemu Cassegraina, a także znaczną poprawą aberracji sferycznej. Oba zwierciadła w teleskopach RC mają kształt hiperboliczny. Zastosowanie takie rozwiązania daje znacznie większe pole widzenia wolne od wad optycznych. W teleskopach lustra wykonane są ze szkła charakteryzującego się niską rozszerzalnością termiczną LK7/Pyrex lub znacznie lepszego szkła ceramicznego typu SITALL*. To ostatnie charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem rozszerzalności termicznej. Gwarantuje to stabilność położenia płaszczyzny ogniskowej, a także brak zniekształceń obrazu wraz ze zmianą temperatury. Lustra standardowo pokryte są utwardzonymi warstwami aluminium, napylane są wielowarstwowo z powłokami antyrefleksyjnymi. Możliwa jest opcja pokrycia powłokami z domieszką srebra lub złota, w zależności od specyfikacji przeznaczenia teleskopu. Aby poprawić właściwości optyczne układu optycznego w teleskopach OS RC Pro, system rozszerzono o dodatkowe soczewki korekcyjne. W wyniku czego uzyskano znacznie większą płaszczyznę ogniskową wolną od wad optycznych popularnie spotykanych w systemach RC. Wielkość plamki w odległości 26 mm od osi optycznej wynosi zaledwie kilka mikronów. Użycie odpowiedniego szkła umożliwiło zapewnienie jak najszerszego spektrum przepuszczanego światła.
Mechanika
Tuba optyczna teleskopów OS RC Pro wykonana jest w formie ażurowej. Jedynie dla RC Pro 250 dostępna jest tuba zamknięta. Obie wykonane są ze stopów aluminium (6061/7075) i kompozytów węglowych, charakteryzujących się niemal zerową podatnością na zmiany temperatury otoczenia, co w połączeniu z lustrem wykonanym ze szkła ceramicznego (SITALL) daje bardzo stabilne położenie płaszczyzny ogniskowej. Zaawansowana technika projektowania daje gwarancję stabilności a wykorzystanie specjalnych stopów aluminium, brązu, tytanu, mosiądzu i nierdzewnej stali, wraz z wielokrotnym nanoszeniem lakieru i wcześniejszym anodowaniem metalu (elektroniczne wytworzenie warstw tlenku) sprawia, że tuby są lekkie i bardzo trwałe, a także odporne na warunki zewnętrzne. Zastosowanie trzech wentylatorów gwarantuje szybką stabilizację termiczną lustra i elementów mocujących lustro. Specjalna konstrukcja systemu montowania luster gwarantuje całkowity brak zniekształceń mechanicznych (brak astygmatyzmu), jak również daje pewność utrzymania luster w niezmiennej pozycji. Nie występuje efekt przesunięcia bądź przekrzywienia luster podczas zmiany położenia teleskopu, co gwarantuje dużą stałość położenia płaszczyzny ogniskowej. Brzeg luster obłożony jest odpowiednim materiałem nieprzeźroczystym, niwelującym wszelkie możliwe odbicia i rozproszenia światła. Przy projektowaniu tuby optycznej teleskopu wzięto pod szczególną uwagę szereg detali ułatwiających wyjustowanie optyki i dostrajanie elementów mechaniczno-optycznych. Wyposażenie obejmuje mikrometryczną radialną regulację "pająka" utrzymującego wtórne lustro, manualne lub automatyczne przesuwanie lustra wtórnego, bez zmiany jego położenia w osi optycznej. Pozwala to na zmianę położenia odległości płaszczyzny ogniskowej od lustra głównego, a także ogniskowanie teleskopu. Lustro wtórne zostało wyposażone w system zapobiegający osadzaniu się na nim pary wodnej. Sam pająk wykonany jest z nierdzewnej stali, wycinanej laserowo, a przewody puszczone są w taki sposób aby nie wprowadzały dodatkowego przesłaniania lustra głównego i dodatkowej dyfrakcji światła. Teleskop jest wyposażony w układ do regulacji nachylenia płaszczyzny ogniskowej, co jest szczególnie ważne przy zastosowaniu kamer CCD z dużymi matrycami.** Duża odległość ostrzenia daje możliwość współpracy ze wszelkimi dostępnymi kamerami CCD jak i akcesoriami (rotatory pola, mikrofokusery). Wszystkie elementy mechaniczne znajdujące się na drodze optycznej światła (pająk, bufler, oprawy luster) pokryte są odpowiednimi matowymi lakierami niwelującymi wszelakie odbicia światła. Teleskop jest zmontowany i ustawiony w taki sposób, aby był gotowy do natychmiastowego użytku.
Wyposażenie dodatkowe
Teleskop jest przygotowany do współpracy z dedykowanym mikroprocesorowym kontrolerem ATC-02, wyposażonym w sześcioliniowy wyświetlacz LCD. Do podstawowych zadań ATC można zaliczyć ustawienie oraz kontrolowanie temperatury luster, mikrometryczne sterowanie ruchem lustra wtórnego, monitorowanie warunków otoczenia takich jak temperatura, wilgotność względna, czy ciśnienie. Na podstawie tych danych potrafi wyznaczyć punkt rosy i utrzymać temperaturę luster tak, aby nie osiadała na nich para wodna. Możliwa jest współpraca z komputerem poprzez platformę ASCOM umożliwiającą sterowanie funkcjami teleskopu z poziomu PC, wraz z tworzeniem dziennika. Dzięki zastosowaniu dodatkowych portów ATC może również sterować popularnymi akcesoriami jak mikrofokusery, czy rotatory pola. Poza ATC teleskop może zostać wyposażony w układ ogniskujący wtórnym lustrem, czy też mikrofokuser umieszczony blisko płaszczyzny ogniskowej. Możliwa jest również automatyzacja systemu zamykania i otwierania pokrywy lustra głównego dzięki zastosowaniu dodatkowych płaszczyzn montujących. Teleskop bardzo dobrze współpracuje z dostępnymi na rynku akcesoriami dodatkowymi (kamery CCD, pozaosiowy autoguider, itp). Możliwe jest dołączenie szukacza optycznego o średnicy obiektywu 50 do 80 mm, jak również laserowego (zielony laser o długości fali 532nm).
* SITALL (Sitall CO-115M lub Astrositallto) to ceramiczne szkło krystaliczne, produkowane w Rosji. Charakteryzujące się bardzo małym liniowym współczynnikiem rozszerzalności termicznej. Parametr CTE wielkościowo charakteryzujący rozszerzalność termiczną substancji wynosi tutaj 0 +-1.5 x 10-7 / oC w zakresie temperatur od -60°C do 60°C. Ten typ szkła przeznaczony jest głównie do budowania luster głównych teleskopów optycznych. Przykładem mogą być zwierciadła teleskopu SALT, które wykonane są z tego typu szkła.
** W kamerach CCD wyposażonych w chipy o dużych rozmiarach może się zdarzyć, że płaszczyzna chipu będzie nieznacznie nachylona względem płaszczyzny ogniskowej. Spowoduje to brak ostrości obrazu na przeciwległych sobie rogach chipu (diagonalna nieostrość). Układ regulacji ustawienia płaszczyzny ogniskowej pozwala zlikwidować ten problem, dając w efekcie idealnie ostry obraz gwiazd na całym chipie.
Specyfikacja
Nr katalogowy | ProRC250 |
Układ optyczny teleskopu: | Ritchey-Chretien |
Typ montażu: | Bez montażu |
Apertura: | 250 mm |
Ogniskowa: | 2000 mm |
Światłosiła: | f/8,0 |
Maksymalna zdolność rozdzielcza: | 0,56 " |
Zdolność zbiorcza: | 1276 x |
Masa tubusu: | 18,0 kg |
Długość tuby: | 690 mm |
Średnica tuby: | 400 mm |
Okres gwarancji: | 24 miesięcy |
Polecane akcesoria
Pytania klientów
Masz pytanie odnośnie tego produktu?
Obecnie nie ma jeszcze żadnych pytań i odpowiedzi dotyczących tego produktu.
Nasi specjaliści są gotowi udzielić Ci profesjonalnych porad i szczegółowych informacji.
Opinie
Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych opinii.
Bądź pierwszą osobą, która oceni ten produkt.