Nr katalogowy: VELRH300
109 900,00 zł
Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Na zamówienie

Dostawa

Zapytaj o termin dostawy

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Towar pod zamówienie
Warszawa Towar pod zamówienie
Gdańsk Towar pod zamówienie
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Towar pod zamówienie
Menu

Astrografy Veloce to potężne narzędzie do fotografowania dużych obszarów nieba. Duża światłosiła (f/3) i bardzo duże pole widzenia w zależności od modelu (42-60mm) dają możliwość użycia dowolnej kamery CCD dostępnej na rynku. Prócz zdumiewających własności optycznych teleskopy zostały zaprojektowane we włoskim stylu - są dokładnie wykonane i mają bardzo ciekawy i nowatorski wygląd.

Optyka

Astrografy Veloce wykonane są w bardzo nowatorskim systemie optycznym Riccardi-Honders
, należących do grupy teleskopów katadioptrycznych*. Głównym elementem tego typu systemów optycznych jest lustro Mangina, będące jednocześnie elementem refrakcyjnym jak i refleksyjnym. Jest to soczewka wklęsło wypukła z nałożonymi na tylną powierzchnię powłokami refleksyjnymi. Światło docierając do niego przechodzi przez warstwę szkła (BK7) ulegając załamaniu. Następnie docierając do drugiej krawędzi szkła ulega odbiciu od powłoki refleksyjnej nałożonej na tylną powierzchnię lustra i ponownie ulega załamaniu przechodząc raz jeszcze przez szkło z którego wykonane jest lustro Mangina. W efekcie uzyskujemy imitację tripletu soczewek. Całość dopełnia płyta korekcyjna umieszczona na wlocie tubusu, zwierciadło wtórne i zestaw soczewek korekcyjnych umieszczonych w tylnej części tubusa. Zestaw dwóch soczewek korekcyjnych gwarantuje niezwykle dużą płaszczyznę wolną od wad optycznych i niezwykle mały rozmiar plamki daleko od osi optycznej. Niezmiernie istotnym faktem jest sferyczność każdej powierzchni zwierciadeł i płyty korekcyjnej, co gwarantuje łatwość kolimacji systemu i jego bardzo długą stabilność. Astrografy Veloce wykonane są z najwyższej klasy szkła BK7 a lustro wtórne ze szkła SITALL charakteryzującego się niemalże zerową ekspansją termiczną. Astrografy Veloce charakteryzują się bardzo dużą światłosiłą (f/3) umożliwiające wykonywanie zdjęć dużych fragmentów nieba z jednocześnie możliwym krótkim czasem naświetlania. Pole ogniskowe wolne od wad optycznych wynosi 42mm dla astrografu o średnicy 200mm i aż 60mm dla średnicy 300mm co daje możliwość zastosowania kamer opartych na czipie Kodak KAF 16803, o rozmiarach liniowych 36.8x36.8mm.

Mechanika

Zamknięta tuba optyczna, której elementy zostały wykonane stopów aluminium (7075 potocznie zwany Ergal, lub Zicral), nierdzewnej stali, brązu, została zaprojektowana w ten sposób, aby uniemożliwiać zmianę położenia płaszczyzny ogniskowej podczas zmian temperatury otoczenia. Specjalne dopasowanie materiałów i konstrukcja tuby optycznej gwarantuje kompensowanie się wzajemne elementów tuby optycznej, tak aby termiczna zmiana długości całego układu była stała. Gwarantuje to stabilność ostrości obrazu podczas całej sesji fotograficznej. Duża odległość ogniskowania umożliwia współpracę teleskopu wraz z każdą dostępną kamerą CCD lub lustrzanką DSLR dostępną na rynku. Mechanicznie "back focus" wynosi 180mm dla Veloce 300 i 115 dla Veloce 200, a po zastosowaniu mikrofokusera, który specjalnie został zaprojektowany do tego teleskopu, do dyspozycji pozostaje około 65 mm. Duży odrośnik gwarantuje brak osadzania się rosy na płycie korekcyjnej. Wszystkie elementy zostały wykonane z największą możliwą precyzją mechaniczną i poddane zostały anodyzacji, co sprawia, że są odporne na wszelkie warunki zewnętrzne. Tuba optyczna wyposażona jest w szynę dovetail typu Vixen GP. Używając opcjonalnych akcesoriów można podłączyć teleskop do dowolnego typu montażu. Dodatkowo tuba została zaopatrzona w manualny wyciąg okularowy Crayforda, lub też opcjonalnie teleskop może zostać przystosowany do współpracy z mikrofokuserem FLI Atlas. Do tuby dołączony jest także dodatkowy uchwyt typu piggy-back umożliwiający montaż niezależnego zestawu do autoguidingu.

Akcesoria dodatkowe

Jak każdy teleskop Officina Stellare, również linia Veloce jest przygotowana do współpracy z dedykowanym mikroprocesorowym kontrolerem ATC-02, wyposażonym w sześcioliniowy wyświetlacz LCD. Do podstawowych zadań ATC można zaliczyć ustawienie oraz kontrolowanie temperatury luster, monitorowanie warunków otoczenia takich jak temperatura, wilgotość względna, czy ciśnienie. Na podstawie tych danych potrafi wyznaczyć punkt rosy i utrzymać temperaturę wewnątrz tubusa tak, aby nie osiadała na nich para wodna. Możliwa jest współpraca z komputerem poprzez platformę ASCOM umożliwiającą sterowanie funkcjami teleskopu z poziomu PC, wraz z tworzeniem dziennika zdarzeń. Teleskopy Veloce stanowią zamknięty system astrofotograficzny. Dostępne są w odpowiednich pakietach z różnymi akcesoriami, po to aby zminimalizować problemy wynikające z innowacyjnego systemu mechaniki i optycznej konstrukcji teleskopu. Dlatego też nie będą dobrze współpracowały z dostępnymi na rynku akcesoriami astronomicznymi typu rotatory pola, mikrofokusery, itp.

Pokaż więcej
Numer katalogowy:
VELRH300
Układ optyczny teleskopu: Riccardi-Honders
Typ montażu: Bez montażu Apertura: 300 mm
Ogniskowa: 900 mm Światłosiła:
3,0 f
Maksymalna zdolność rozdzielcza:
0,46 "
Zdolność zbiorcza:
1837 x
Masa tubusu:
28,0 kg
Okres gwarancji:
24 miesięcy
Pokaż więcej

Polecane akcesoria

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane

Podobne produkty