Nr katalogowy: SW-1207
3 199,00 zł
Pozycja niedostępna

Jeżeli chcesz dostać powiadomienie gdy pozycja będzie dostępna podaj swój e-mail.

Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Niedostępny

Dostawa

Już wkrótce

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Niedostępny
Warszawa Towar dostępny
Gdańsk Niedostępny
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Niedostępny
Menu

Uwaga teraz gwarancja na teleskopy Sky-Watcher trwa 5 lat!

Na podzespoły elektroniczne i napędowe przysługuje 2-letnia gwarancja.

Mało jest teleskopów o których można powiedzieć, że są uniwersalne - BKP 200/1000 EQ5 zdecydowanie należy do tej grupy. Głównym elementem tego teleskopu jest duże paraboliczne zwierciadło o średnicy 200 mm (8 cali) i ogniskowej 1000 mm. W nowej wersji znajdziemy precyzyjny wyciąg Crayforda o średnicy 2" z redukcją na 1,25" umożliwiający stosowanie w zasadzie wszystkich dostępnych okularów na rynku. Wyciąg tego typu to nowatorska konstrukcja, która umożliwia dużo bardziej precyzyjne ustawienie ostrości i działa bardziej płynnie, niż standardowe wyciągi zębatkowe. Ponadto na wyciągu znajdziemy gwint T-2, do którego dzięki dodatkowym redukcjom mamy możliwość zamontowania aparatu typu "lustrzanka". Sky-Watcher to wiodąca marka na rynku sprzętu astronomicznego. Zakup sprzętu tej firmy daje możliwość dalszej rozbudowy i doposażania teleskopu o wiele akcesoriów bez obawy o brak kompatybilności.

System optyczny

Jest to teleskop zwierciadlany Newtona. Ze względu na dużą jasność jest on szczególnie polecamy do obserwacji obiektów głębokiego nieba takich jak gromady gwiazd, galaktyki czy obiekty mgławicowe. Jednocześnie model ten umożliwia stosowanie dużych powiększeń, dzięki czemu doskonale sprawdzi się także podczas obserwacji planet i Księżyca.

Główną zaletą tego teleskopu jest duże paraboliczne zwierciadło o aperturze 203 mm i ogniskowej 1000 mm. Teleskop o tych parametrach wciąż pozwala na uzyskanie dość szerokiego pola widzenia. Zwierciadło tej wielkości zbiera około 320 razy więcej światła niż ludzkie oko w nocy, zapewniając możliwość obserwacji obiektów nawet do 13 wielkości gwiazdowej (przy widoczności gołym okiem do 6 wielkości gwiazdowej). Wielkość zwierciadła związana jest również z rozdzielczością optyczną, która w tym teleskopie umożliwia rozdzielanie gwiazd, które są odległe od siebie więcej niż 0,7”.

Dodatkowo w teleskopie znajdziemy soczewkę Barlow'a, która w połączeniu z okularem o średnicy 1,25" da nam dwukrotny wzrost powiększania. Wyposażenie teleskopu warto uzupełnić o dodatkowe okulary: jeden o krótkiej ogniskowej ok. 4-5 mm, do obserwacji planet oraz jeden szerokokątny dwu calowy ok. 25-30 mm umożliwiający dokonywanie przeglądu nieba czy obserwacje rozległych obiektów mgławicowych.

Montaż

Teleskop zamontowano na mocnym montażu paralaktycznym EQ-5. Montaż tej klasy oferuje wyjątkową stabilność i precyzję wraz z wieloma innymi użytecznymi funkcjami, przydatnymi dla każdego, nawet zaawansowanego astronoma. Głowica montażu pewnie spoczywa na szerokiej platformie montażowej statywu wykonanego ze stali nierdzewnej i wyposażonego w użyteczny stolik na akcesoria. Komplet zawiera ponadto wskaźnik wypoziomowania (poziomicę), regulację ustawienia szerokości geograficznej wraz ze skalą mikrometryczną oraz azymutalny regulator nastawu lunetki biegunowej na gwiazdę polarną. EQ-5 posiada również grawerowane aluminiowe pierścienie nastawcze oraz pokrętła mikroruchów.

Montaż ma możliwość zamontowania lunetki biegunowej. Możemy doposażyć go również w napęd w jednej lub w dwóch osiach albo przerobić w zautomatyzowany montaż z systemem Go-To, dzięki czemu zyskamy możliwość automatycznego namierzania i śledzenia obiektów.

Wyciąg

Teleskop wyposażony jest w precyzyjny wyciąg okularowy Crayforda , umożliwiający stosowanie okularów 2” i 1,25”. W porównaniu ze standardowymi wyciągami zębatkowymi, które znajdziemy w podobnych teleskopach innych producentów, wyciągi Crayforda oferują większą precyzję i płynność działania. Do zestawu dołączono dwa okulary o średnicy 1,25”.

Astrofotografia

Teleskop BKP 200/1000 EQ5 to teleskop, który można z powodzeniem wykorzystać w astrofotografii, a to za sprawą solidnego montażu EQ5, który posiada duże możliwości rozbudowy. Dzięki dużej aperturze i światłosile f/5 możliwe jest uzyskanie ciekawych efektów już przy stosunkowo krótkim czasie naświetlania. Dodatkowym atutem tego teleskopu jest dwucalowy wyciąg okularowy.

Obserwacje astronomiczne

1. Układ Słoneczny

 • obiekty na powierzchni Księżyca o rozmiarach większych niż 1 km;

 • plamy słoneczne i ich struktura;

 • wszystkie planety Układu Słonecznego;

 • fazy Merkurego i Wenus

 • tarcza Marsa

 • pasy równikowe Jowisza i księżyce galileuszowe

 • pierścienie Saturna i kilka mniejszych księżyców planety

 • Uran i Neptun

 • ruch planetoid na tle gwiazd

 • obserwacje jasnych komet

2. Gwiazdy

 • około 2,7 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 14 magnitudo

 • gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 0,7".

 • barwy najjaśniejszych gwiazd

3. Obiekty mgławicowe

 • wszystkie obiekty katalogu Messiera

 • setki gromad kulistych, częściowo w wielu przypadkach rozbijanych na poszczególne gwiazdy

 • setki gromad otwartych

 • kilkadziesiąt mgławic, wraz z wieloma szczegółami

 • tysiące galaktyk wraz z widocznymi szczegółami struktur

Pokaż więcej
Numer katalogowy:
SW-1207
Układ optyczny teleskopu: Newton
Typ montażu: Paralaktyczny Apertura:
203 mm
Ogniskowa:
1000 mm
Światłosiła:
4,9
Zasięg gwiazdowy:
15,0 magnitudo
Zdolność zbiorcza (w porównaniu do oka nieuzbrojonego):
841 x
Maksymalne użyteczne powiększenie:
305 x
Masa tubusu:
8,8 kg
Masa całkowita:
29,0 kg
Przeciwwagi:
2 x 5,2 kg
Wysokość statywu:
710 - 1230 mm
Rodzaj statywu:
stalowy 1,75
Długość tuby:
900 mm
Sterowanie montażem:
pokrętła mikroruchów
Ogniskowe okularów / powiększenie:
25mm/40x, 10mm/100x
Rodzaj wyciągu okularowego:
Crayford
Średnica wyciągu okularowego: 2 " Szukacz:
optyczny 9x50 prosty
Średnica zwierciadła wtórnego:
51,0 mm
Maksymalna zdolność rozdzielcza:
0,69
Seria teleskopu:
EQ5
Okres gwarancji:
60 mies.
Pokaż więcej

Wyposażenie

okulary: 1,25" - 25 mm, 10 mm
soczewka barlowa 2x z adapterem T2
szukacz: 9x50

Multimedia

Teleskop BKP 2001 EQ5
Teleskop BKP 2001 EQ5
Teleskop BKP 2001 EQ5
Teleskop BKP 2001 EQ5
Teleskop BKP 2001 EQ5

Polecane akcesoria

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane
Ocena ogólna
5,0
Pozytywnie oceniło ten produkt
6 osób
 • Witam!
  Czy wraz z zakupem tego teleskopu, będzie trzeba dokupywać lunetkę polarną czy jest ona już w zestawie?
  Kacper,
 • Mam ten teleskop już prawie tydzień (bez 2 dni)i szczerze mówiąc jestem z niego zadowolony. Bardzo mnie uszczęśliwił widok Saturna a kolejne obserwacje planet i głębokiego nieba planuję w najbliższych dniach tylko ostatnio chmury mi zasłaniają pół nieba i zanim przelecą to planety chowają się za budynki i drzewa bo aktualnie obserwuję przez balkon a mieszkam na parterze więc łatwo nie jest.
  Grzegorz Szymanowski,
 • ja powiem krótko wcześ;niej miałem SK13065EQ3.2 ,ale ten w porównaniu z tamtym to jest taka różnica jak pomiędzy poziomem naszych piłkarzy a piłkarzy Hiszpańskich rewelacja
  Delta klient,
 • Teleskop jest ś;wietny,niemal fotograficzne widoki M27 czy M57 zrobiły na mnie ogromne wrażenie,znakomicie poradził sobie też z gromadami kulistymi(wspaniale rozdzielona M13).Planety w tym sprzęcie to też wysoka klasa,saturn z przerwą cassiniego niezwykle plastyczny,piękny cień na jego globie to wspaniały widok.Zaskoczony byłem patrząc na jowisz,słysząc opinie jakoby ten teleskop nie nadawał się do obserwacji tego obiektu,ja widziałem bardzo wiele,mnóstwo plam,zawirowań w atmosferze,oczywiś;cie pasy i WCP,wrażenie robią tranzyty jego księżyców.Generalnie polecam ten teleskop(za odpowiednie pieniądze otrzymacie sprzęt którym można się nacieszyć).Jeś;li chodzi o wady,to montaż mógłby być nieco lepszy.Pozdrawiam.
  Janus,
 • To moj pierwszy wiec nie mam odniesienia. Mimo to jestem bardzo zadowolony (m13 czy m57 na żywo to dopiero widok) choćby z tego powodu warto.
  Bob,
 • Nabyłem ten teleskop w ubiegłym tygodniu. Po przywiezieniu go do domu - rozpakowałem i postanowiłem go złożyć (a jeszcze jestem zielony w tej dziedzinie). Mimo początkowych problemów samo złożenie poszło stosunkowo gładko - po około godzinie stał w całej okazałości na środku pokoju. Pierwsze spostrzeżenia - teleskop otrzymał nowy design, tuba w kolorze nocy pustyni nie będzie razić oczu podczas obserwacji, szkoda natomiast, że obejmy, montaż oraz głowica statywu są białe. Sam teleskop był troszkę rozkolimowany - ale nawet ja ;) poradziłem z tym sobie beż większego problemu. Lustra idealnie gładkie - bez zarysowań. Montaż bez większych luzów na mikroruchach, statyw stabilny. Wszystkie części składowe teleskopu dokładnie do siebie dopasowane. Sprzęt z racji wymiarów nie należy może do najbardziej mobilnych, ale spokojnie mieści się w bagażniku Peugeota 206 (oczywiście bez pudeł;) ) Pierwsze obserwacje: na pierwszy strzał poszedł Mizar - podwójna gwiazda w Wielkim Wozie w gwiazdozbiorze Ursa Major - rozdzielenie gwiazdy już przy powiększeniu 40x, następnie gromady kuliste M3 i M13 - obie ładnie widoczne już przy pow. 40x (przy pow. 166x rozdzielone nieomal do centrum), tu pazurki pokazał szukacz (9x50) przez którego to obie eMki były wyraźnie widoczne w postaci szarej mgiełki, wyraźnie już odcinającej się tła, niezbyt ciemnego o tej porze roku, nieba. Saturn- chyba jedyna widoczna teraz wieczorem planeta - niestety jest już tak nisko nad horyzontem, że niewiele można zobaczyć, poza tym teleskop z racji swojej światłosiły jest przeznaczony bardziej do obiektów dalekiego nieba (i od razu można to zauważyć). W każdym razie widoczna była jego tarcza, kreska pierścieni oraz największe księżyce. Na koniec pod ostrzał poszły, wschodzące właśnie gromady otwarte w okolicach Wegi - po prostu mrowie gwiazd. Podsumowując - plusy: bardzo dobry teleskop za rozsądną cenę, solidny montaż oraz statyw, dość łatwy do złożenia nawet dla zupełnie początkującego obserwatora, w miarę mobilny. Solidny szukacz oraz 2'' wyciąg Cryforda to również duże plusy tego sprzętu. Okulary dołączone w zestawie też niczego sobie, 25mm jest ok - niestety troszkę gorzej z 10mm (choć to nieco dziwne bo są tej samej serii), polecony mi i zakupiony dodatkowo okular SWA 6mm świetnie uzupełnia cały zestaw i co ważniejsze doskonale z nim współdziała. minus - montaż i statyw mógłby być jednak w ciemniejszym kolorze. Polecam. Dla posiadaczy lustrzanek Sony alfa - aparat ostrzy w ognisku głównym przy zastosowaniu samej przejściówki bez potrzeby kupowania extendera. Polecam.
  pladal,

Podobne produkty