Czerwiec, miesiąc, kiedy obserwujemy najkrótsze noce w roku. Przyjemna temperatura, zazwyczaj pogodne niebo i pora urlopowa mogą być dobrą motywacją do spojrzenia wyżej.

 

W Czerwcu z uwagi na bardzo płytko chowające się pod horyzont Słońce, główna uwaga obserwatorów amatorów raczej będzie skierowana na Księżyc, stopniowo podnoszące się planety, gwiazdy i ulotne obłoki srebrzyste, niż na obiekty mgławicowe, które po prostu będą niewidoczne na rozjaśnionym niebie bądź słabo widoczne. Jednymi z obiektów, które można oglądać podczas "białych nocy" są gromady kuliste. To zwarte i jasne obiekty, dlatego na obiekt Miesiąca Czerwiec wybraliśmy wspaniałą gromadę kulistą.

 

Gromada kulista Messier 71

Messier 71, Hubble Space Telescope

 

Messier 71 (znana również jako M71 lub NGC 6838) to gromada kulista w gwiazdozbiorze Strzały. Została odkryta przez Philippe'a Loys de Chéseaux w 1745 roku i włączona przez Charlesa Messiera do jego katalogu obiektów w 1780 roku.

Ta gromada gwiazd znajduje się około 13 000 lat świetlnych od Ziemi i rozciąga się na 27 lat świetlnych (8 pc).

M71 była przez wiele dziesięcioleci uważana (aż do lat 70-tych XX wieku) za gęsto upakowaną gromadę otwartą i została sklasyfikowana jako taka przez czołowych astronomów w dziedzinie badań nad gromadami gwiezdnymi ze względu na brak gęstej kompresji centralnej, a jej metaliczność jest jedną z najwyższych wśród gromad kulistych.  Ponadto brakuje w niej pulsujących gwiazd zmiennych RR Lyrae, które są powszechne w większości gromad kulistych.

Jednak nowoczesne badania fotometryczne nie pozostawiły złudzeń, M71 jest luźno skoncentrowaną gromadą kulistą, podobnie jak M68 w Hydrze. M71 ma masę około 53 000 Mas Słońca.

 

Szkic M71 w towarzystwie komety C/2009 P1, autor: Michael Vlasov

Gromada Messier 71, wśród anglojęzycznych obserwatorów znana jest również pod nazwą "Angelfish", ten przydomek zawdzięcza kształtowi jaki przybiera podczas obserwacji wizualnych. "Angelfish" oznacza bardzo popularną rybkę akwariową "Skalar". Obserwowana w średnich powiększeniach zdaje się przybierać charakterystyczny kształt przypominający trójkąt bądź żagiel z delikatnym ogonem.

Ponadto M71 znajduje się w obrębie ramienia Drogi Mlecznej, dzięki czemu w okularze teleskopu oprócz samej gromady obserwujemy dziesiątki gwiazd. Tak bogate w gwiazdy tło nadaje temu obiektowi dodatkowego charakteru.

 

 

Odnalezienie Messier 71 jest wyjątkowo proste. Wystarczy odszukać gwiazdozbiór Strzały, którego kształt jest charakterystyczny i wycelować teleskop dokładnie w środek strzały. Ciężko spudłować 😀 Sama gromada jest na tyle jasna, że bez problemu możemy obserwować ją w lornetkach 10x50 czy 15x70 jednak aby zobaczyć kształt samej gromady potrzebujemy teleskopu minimum 150 mm apertury.

 

Jako sprzęt do obserwacji wybraliśmy uniwersalny zestaw, czyli Teleskop Sky-Watcher BKP 15075 EQ3-2 z wyciągiem Crayforda 150/750. Teleskop ten pozwoli na obserwację samej gromady jak i próbę wykonania prostych zdjęć tego obiektu. Wystarczy zamontować napęd w jednej osi aby zacząć swoją przygodę z astrofotografią. Napęd w jednej osi do EQ3-2

 

Życzymy owocnych obserwacji!