5 999,00 zł

Dostępność
Na zamówienie
Czas realizacji Kilka(naście) tygodni
Producent DO-GSO
Koszt dostawy od 0,00 zł

Teleskop układu Ritchey-Chretiena GSO 8" F/8 M-LRS RC OTA Carbon jest kompletną tubą optyczną przeznaczoną zarówno do obserwacji wizualnych jak również zaawansowanej astrofotografii. Łączy w sobie duże możliwości optyczne z niewielkim rozmiarem. Doskonały sprzęt w rozsądnej cenie, umożliwiający odnalezienie wszystkich obiektów mgławicowych z katalogu Messiera, NGC, obserwacje komet i planet.

Tubus
Zaprojektowany w systemie optycznym Ritchey-Chretiena, wykonany z włókien węglowych. Dodatkowo bardzo dobre wyczernienie wnętrza tubusu powoduje znikome odblaski i poprawia kontrast dawanych obrazów.

System optyczny
System optyczny Ritchey-Chretiena zbudowany na bazie dwóch zwierciadeł hiperbolicznych wykonanych ze szkła wysokiej jakości. Średnica wynosi 200 mm, ogniskowa 1600 mm a światłosiła f/8. Dwa hiperboliczne zwierciadła całkowicie redukują aberracje geometryczne. Brak korektorów i soczewek oznacza brak aberracji chromatycznej. Jego pomysłodawcy i realizatorzy pierwszych projektów: Amerykanin George Wills Ritchey i Francuz Henri Chrétien, stworzyli doskonały system optyczny, pozbawiony komy - najczęstszej wady, występującej praktycznie we wszystkich reflektorach. Wykorzystanie zwierciadeł hiperbolicznych wyeliminowało tę wadę, a jako konstrukcja zwierciadlana, system RCT nie wykazuje aberracji chromatycznych typowych dla układów katadioptrycznych.

Montaż
Tuba optyczna przeznaczona jest do współpracy z montażami paralaktycznymi o nośności powyżej 10 kg. Bardzo dobrze współpracuje z montażami EQ5, AZ-EQ5, HEQ5, EQ6, NEQ6.

Wyciąg
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów teleskopów GSO są wysokiej jakości wyciągi Crayforda wykonane z precyzyjnie obrabianego aluminium w technologii CNC. W tym modelu zastosowano wyciąg DO GSO Crayford M-LRS 2" (RC). Znakomity wyciąg okularowy będący udoskonaleniem konstrukcji Crayforda. Charakterystyczną cechą wyciągu jest obecność specjalnej stalowej prowadnicy. Prowadnica zamocowana w miejscu zębatki klasycznych wyciągów ma płaską powierzchnię i odpowiednio dostosowany profil. Wyciąg tak skonstruowany nie wykazuje luzów w żadnym kierunku i co najważniejsze – jest bardzo odporny na poślizg pod wpływem dużego obciążenia. W tym wypadku producent gwarantuje że wyciąg bez większego problemu znosi obciążenie do 4 kilogramów. Wszystkie teleskopy GSO posiadają wyciągi wyposażone w mikroruchy z przekładnią 10:1, co pozwala na bardzo precyzyjną regulację ostrości. Wyciąg posiada również dwie duże śruby regulacyjne. Pierwsza z nich służy do całkowitego zablokowania pracy wyciągu, przydatna może być przy zastosowaniu najcięższych akcesoriów lub dla zabezpieczenia przed przypadkową zmianą ostrości. Druga śruba pozwala w sposób płynny regulować opór pracy. Dzięki dołączonej redukcji z wyciągiem współpracują okulary w rozmiarach 1,25” oraz 2”.

Chłodzenie
Otwarte konstrukcje Ritchey-Chretiena posiadają zdolność chłodzenia wnętrza tuby w dwa razy krótszym czasie niż konstrukcje Maksutowa lub Schmidta-Cassegraina. Dodatkowo tuby RC nie są obarczone problemem z osadzającą się rosą.

Rozwiń opis

Specyfikacja

Nr katalogowy GS-RC8
Układ optyczny teleskopu: Ritchey-Chretien
Typ montażu: Bez montażu
Apertura: 200 mm
Ogniskowa: 1600 mm
Światłosiła: f/8,0
Zasięg gwiazdowy: 14,9 magnitudo
Maksymalne użyteczne powiększenie: 300 x
Maksymalna zdolność rozdzielcza: 0,70 "
Zdolność zbiorcza: 816 x
Rodzaj wyciągu okularowego: Crayford
Średnica wyciągu okularowego: 2 "
Okres gwarancji: 24 miesięcy

Wyposażenie

wyciąg okularowy: z mikrofocuserem 2" z redukcją 1,25

Multimedia

Polecane akcesoria

Pytania klientów

?

Czy ten teleskop nadaje się do obserwacji wizualnych?

marcin zapytał o ten produkt 10 lat temu, 2014-03-26

Każdy teleskop nadaje się do obserwacji wizualnych, ale jedne nadają się lepiej, inne mniej, ze względu na wyspecjalizowaną w danej dziedzinie konstrukcję. Ten akurat teleskop GSO systemu Ritchey-Chretien jest wyspecjalizowany w dziedzinie astrofotogfrafii, a nie w obserwowaniu. Po doposażeniu go w okular do obserwacji, można nim obserwować, jednak są lepsze i tańsze teleskopy o tej samej średnicy, które służą obserwacjom wizualnym, np. Tuby optyczne SCT Celestron C8, C9.25 czy C11 XLT lub tuby optyczne Newtona o światłosile f/5 (ale nie f/4).

Ekspert Delta Optical odpowiedział 10 lat temu, 2014-03-26

Opinie

Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych opinii.

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten produkt.