Jak bezpiecznie i efektywnie obserwować Słońce

Wielkimi krokami zbliża się 10 czerwca, a więc dzień, kiedy nastąpi częściowe zaćmienie Słońca, widoczne w Polski. Również w ostatnich miesiącach wzrasta aktywność słoneczna, co może zachęcać do obserwacji.We wstępie należy wspomnieć, że pierwszą i podstawową zasadą przy obserwacjach Słońca jest zachowanie bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. Pod żadnym pozorem nie obserwujmy Słońca przez żadne, niezabezpieczone instrumenty optyczne, ponieważ grozi to częściową, a nawet całkowitą utratą wzroku.

Jak przygotować sprzęt optyczny do obserwacji Słońca?

Polecaną przez nas metodą obserwacji Słońca to wykorzystanie w tym celu folii Baader Astrosolar ND 5.0

Jest to filtr, który przepuszcza zaledwie ułamek promieniowania słonecznego, dzięki czemu obserwacja jest w pełni bezpieczna.

Warto od razu zaznaczyć, że taka folia musi zostać bezpiecznie oprawiona i osadzona na obiektywie lornetki lub teleskopu.

 

Do wielu teleskopów, w tym również marki SkyWatcher, występują dedykowane oprawy na folie, np. :

Mocowanie do filtra słonecznego 11mm (Newton)

 

Jeśli jednak do naszego teleskopu nie ma dedykowanej oprawy, wtedy można takie mocowanie wykonać samodzielnie z kartonu.

 

Po skompletowaniu zestawu, czyli folii i oprawy, folię należy wkleić po oprawy i całość założyć na obiektyw teleskopu.

Metoda ta pozwala na w pełni bezpieczne obserwacje, jednak zawsze trzeba zwracać uwagę, czy folia nie została uszkodzona, przedziurawiona itp.

 

Jak osiągnąć lepszy obraz przy obserwacji Słońca?

Słońce, oglądane przez folię, wygląda jak jasna, szara tarczka. Stosując kolorowe filtry, możemy nieco zwiększyć kontrast i jakość szczegółów. Szczególnie polecamy tutaj filtry zielone, a w szczególności dedykowany filtr słoneczny, np. Solar Continuum

Najbardziej charakterystycznym elementem na tarczy Słońca są plamy na jego powierzhchni. W zależności od aktualnej fazy cyklu, na Słońcu ich może w ogóle nie być, mogą być bardzo małe i nieliczne, lub bardzo duże i obfite. Taki cykl słoneczny trwa 11 lat, aktualnie jesteśmy w fazie wzrostu aktywności. Widok słońca wraz z plamami, możemy śledzić na stronie Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego

 

W teleskopie, plamy wyglądają jak ciemne miejsca na Słońcu.

 

Oprócz plam, na najbliższej nam gwieździe obserwujemy również granulację. Przy większych powiększeniach, około 100x, powierzchnia Słońca zaczyna przypominać skórkę pomarańczy, widoczne stają się „pory”, nazywane również granulacją.Jaki teleskop wybrać do obserwacji Słońca?

Do obserwacji Słońca polecamy używać przede wszystkim teleskopów soczewkowych, ponieważ generują one najbardziej kontrastowe obrazy, co ma duże znaczenie przy tym obiekcie.

Konkretnie, do obserwacji zaćmienia, proponujemy używać małych powiększeń, ponieważ tylko wtedy cała tarcza słoneczna może być widoczna w polu widzenia okularu.
Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.