Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak uchwycić magię gwiazd, mgławic i galaktyk na swoich własnych fotografiach? Teraz masz okazję zgłębić tajniki astrofotografii pod czujnym okiem jednego z najbardziej doświadczonych astrofotografów w Polsce, który podzieli się swoją wiedzą i praktycznymi umiejętnościami.
 

ASTROSHOT - Warsztaty astrofotografii


Założeniem spotkania jest pokazanie uczestnikom podstaw astrofotografii amatorskiej z niedużą podstawą teoretyczną i częścią zajęć na sprzęcie, będącym w sprzedaży przez firmę Delta Optical. Zajęcia są  przewidziane na weekend tzn, od piątku wieczorem do niedzieli rano w Willi Zagórze.

 
Blok pierwszy: piątek 
   1. Co to jest astrofotografia amatorska – rys historyczny, podział na grupy sprzętowe i obiektowe. 

Wykład bogato ilustrowany zdjęciami i pokazem sprzętu. Oprócz mojego zestawu Takahashi do zajęć będą potrzebne także –mały teleskop słoneczny na statywie i napęd w jednej osi na sztywnym statywie ( DSLR Canon i obiektyw oraz sterownik do Canona mam) Czas trwania 2  godziny z przerwą 10 minut.
Na zakończenie pokaz astrofotografii i blok pytań od kursantów dotyczących przedstawionego materiału. 

 
Blok drugi: sobota
    2.  Jak zacząć fotografowanie nieba gwiaździstego – opis wymaganego sprzętu, oprogramowanie.


Jak przygotować sprzęt aby sesja była udana? Jak i co fotografować? Pokaz darmowego oprogramowania i stron służących do wsparcia sesji astro fotograficznej.
Czas 3 godziny z dwoma przerwami. ( od śniadania do obiadu)

 
Blok trzeci :sobota 
    3. Podstawowe pojęcia i terminy dotyczące obróbki zdjęć astro fotograficznych. 


Pierwsze próby obróbki na trialowym oprogramowaniu ( PixInsught i Photshop) dostarczonego przeze mnie materiału demo.
Czas – bez ograniczeń. Wykład przerywany po każdym bloku tematów przez krótki blok pytań od uczestników. Zasadnicze pytania musimy zostawić na niedzielę rano.
Jeśli którykolwiek z uczestników będzie miał swój materiał – to świetnie. Będziemy go grupowo analizowali i obrabiali.

 

Blok czwarty- niedziela 
    4. Max. 2 godziny poświęcone na szczegółowe pytania o powtórki najmniej zrozumiałych fragmentów materiału.

 

 

 

Prowadzący - Maciej Kapkowski

Na forach internetowych znany jako "Wessel" - zajmuje się astrofotografią amatorską od 2008 roku. Jest laureatem wielu konkursów astrofotograficznych, a jego prace otrzymywały kilkukrotnie tytuły Europejskiej Astrofotografii Dnia, Astrofotografii Dnia prestiżowego portalu Astrobin i były doceniane w konkursie astrofotograficznym organizowanym przez Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich.

Jest także autorem wielu poczytnych tutoriali na temat obróbki zdjęć astrofotograficznych. Był pomysłodawcą i wieloletnim wydawcą portalu Polski APOD sponsorowanego przez firmę Delta Optical. Portal ten był krajowym odpowiednikiem prowadzonego pod egidą NASA portalu Astronomy Picture Of the Day. Specjalizuje się w fotografowaniu bardzo ciemnych mgławic planetarnych i pozostałości po wybuchach Supernowych.