HISTORIA KOMETĄ SIĘ TOCZY.

C/2022 (ZTF) PO 50 TYSIĄCACH LAT ZNOWU ZBLIŻA SIĘ DO ZIEMI

 

Mamy dwie wiadomości: świetną i zdumiewającą. Świetna to ta, że zbliża się do Ziemi kometa  C/2022 E3 (ZTF), a zdumiewająca jest wiadomość, że ostatni raz zbliżyła się w epoce kamiennej.  Oznacza to, że przeleciała wtedy nad głowami neandertalczyków! Po 50 tysiącach lat kometa C/2022 E3 (ZTF) zbliży się do naszej planety na odległość 42 milionów kilometrów.

 

Kometa C/2022 E3 (ZTF) została odkryta przez astronomów używających szerokopolowej kamery, w ośrodku “Zwicky Transient” na początku marca 2022 roku. Od tego czasu nowa kometa długookresowa znacznie się rozjaśniła i obecnie znajduje się w okolicy gwiazdozbioru Smoka i Małego Wozu. Podczas podróży przez wewnętrzny Układ Słoneczny kometa 2022 E3 znalazła się
w peryhelium, czyli najbliżej Słońca, 12 stycznia tego roku, a w perygeum, czyli najbliżej naszej planety, będzie 1 lutego.

 

Szacuje się, że kometa osiągnie jasność pozwalającą na obserwacje nieuzbrojonym okiem na przełomie stycznia i lutego. Aby zobaczyć kometę konieczne będzie jednak bardzo ciemne niebo, wolne od zanieczyszczenia sztucznym światłem. Niestety na początku lutego na niebie pojawi się Księżyc, którego blask może skutecznie utrudniać obserwacje komety.

 

Kometa C/2022 E3 (ZTF) to ogromna gratka dla fanów obserwacji i astrofotografii.
Już teraz można obserwować ją za pomocą lornetek lub teleskopów. Na długoczasowych zdjęciach widoczne jest halo i delikatny, długi warkocz w odcieniach zieleni. Im większa zawartość węgla w jądrze komety, tym wyraźniejszy zielony kolor. Warto zaznaczyć, że wspomniana barwa widoczna jest jedynie podczas zdjęć wykonywanych o dłuższym czasie ekspozycji. Natomiast obserwowana gołym okiem oraz przez teleskop kometa ma odcień szary.

 

Jak odnaleźć kometę

24 stycznia kometa była w gwiazdozbiorze Smoka, a w przeciągu kilku dni znajdzie się w pobliżu gwiazdy Kochab, należącej do Małego Wozu.

Poniżej przedstawiamy mapę od 24.01 do 28.02. Jak widać, kometa zbliżając się do Ziemi pozornie nabiera „rozpędu” i w szybkim tempie zmienia swoją pozycję na niebie.

 


 

Kometa będzie przemieszczać się z północnego-wschodu na północny-zachód, w okolicach gwiazdy polarnej, co powinno ułatwić jej odnalezienie na niebie. Dodatkowo, dzięki aktualnemu umiejscowieniu w niewielkiej odległości od gwiazdy polarnej, kometa C/2022 E3 jest widoczna przez całą noc, zatem wystarczy poczekać na bezchmurne niebo.

 

Czego potrzeba do obserwacji komety C/2022 E3 (ZTF)?

Na pewno jeszcze w tym miesiącu wiele osób posiadających lornetki i małe teleskopy będzie próbowało śledzić drogę C/2022 E3 na nocnym niebie. Jednak to, czy uda się ją dostrzec, zależy w dużej mierze od miejsca obserwacji.

 

Przeglądając portale popularnonaukowe można odnieść wrażenie, że wystarczy spojrzeć w górę, aby bez trudu dostrzec kometę. Nic bardziej mylnego.

 

A jaka jest prawda?

 

Kometa może być widoczna nieuzbrojonym okiem, ale słabo i to tylko dla doświadczonego obserwatora, podczas bardzo dobrej przejrzystości powietrza i pod ciemnym niebem.
Entuzjazm zgasimy jeszcze jednym zastrzeżeniem: bez odpowiedniej znajomości nieba, bez wiedzy jak może wyglądać obiekt, zaobserwowanie tej komety będzie bardzo trudne.

 

Odnalezienie komety może okazać się wyzwaniem także dlatego, że w miarę zbliżania się do Ziemi, stanie się ona dość duża pod względem rozmiarów kątowych - być może będzie prawie tak duża jak Księżyc - ale także będzie dość rozproszona. Dlatego nie szukamy zwartego, gwiazdopodobnego obiektu a raczej delikatnej, rozproszonej mgiełki światła.

 

A jak możemy sobie pomóc w obserwacji komety C/2022 E3 (ZTF)?

 

Najlepszymi narzędziami do odnalezienia i obserwacji komety będą lornetki. Zbierają dużo więcej światła niż nasze oczy, dzięki czemu kometa będzie łatwa do zauważenia na tle ciemnego nieba. Dodatkowo lornetki posiadają szerokie pole widzenia, ułatwiające odnalezienie i obserwację obiektu.

 

A oto kilka modeli lornetek, dzięki którym bez trudu odnajdziecie kometę C/2022 E3 (ZTF)

 

 

Delta Optical StarLight 12x60 i 15x70

 

 

Lornetki Delta Optical z serii StarLight odznaczają się wyjątkowo lekką obudową w połączeniu z dużymi obiektywami. Szerokie pole widzenia, jasny i przejrzysty obraz, to cechy, które ułatwią odnalezienie i obserwacje komety nawet przez początkujące osoby. Dzięki umiarkowanej wadze możliwe są długie obserwacje z wolnej ręki.

 

Delta Optical SkyGuide 15x70

 

 

Delta Optical SkyGuide to klasyk gatunku i jedna z najbardziej popularnych lornetek astronomicznych. Jej przystępna cena i rewelacyjna optyka stała się już legendą. Lornetka SkyGuide powiększa obraz 15x, a dzięki obiektywom o średnicy 70 mm uzyskuje bardzo dobry zasięg gwiazdowy. Duże pole widzenia o wartości 4,4° przy powiększeniu 15x. Duże pryzmaty wykonane ze szkła BaK4 to standard w lornetkach z serii SkyGuide.

 

Delta Optical Extreme 15x70 i 10,5x70

 

 

Gdy celujemy w najwyższą jakość obrazu to wybór może być tylko jeden. Lornetki Delta Optical z serii Extreme to flagowe modele lornetek do zastosowań astronomicznych. Mamy tu świetnej jakości wielowarstwowe powłoki typu FMC, którymi powlekane są wszystkie elementy soczewkowe oraz, co chyba najważniejsze, obiektywy wykonane ze szkła typu ED o bardzo niskiej dyspersji i średnicy 70 mm.

 

Delta Optical Entry 10x50

 

 

Lornetka Delta Optical Entry 10x50 to idealny sprzęt do ogólnych zastosowań. Świetne połączenie solidnej obudowy, dobrej optyki z wysoką transmisją i uniwersalnymi parametrami, 10 krotnego powiększenia i 50 mm obiektywu. Oprócz obserwacji nocnych świetnie sprawdzi się również jako lornetka do turystyki.

 

Delta Optical Titanium 7x50

 

Pod ciemnym niebem najlepiej sprawdzają się lornetki z dużą, jasną źrenicą wyjściową. Dzięki temu obiekty o niskiej jasności są wyraźniejsze na tle nieba. Lornetka Delta Optical Titanium 7x50 to wysokiej jakości optyka zamknięta w wytrzymałej, wodoszczelnej obudowie z wypełnieniem azotem. Przyda się nie tylko do obserwacji komety ale i do obserwacji dziennych czy o zmierzchu.