1 099,00 zł

Wybierz dodatkowo:

Dostępność
Ostatnie sztuki
Producent Nikon
Koszt dostawy od 0,00 zł
Warianty

Seria Action EX CF firmy Nikon jest uznawana za najlepszą serię lornetek porropryzmatycznych tego producenta. Wszystkie modele z tej serii łączą w sobie wysoką jakość wykonania i wciąż akceptowalną cenę. W jej skład wchodzą zarówno kompaktowe, sportowe lornetki o niskiej masie takie jak 7x35 czy 8x40, jasne instrumenty nocne o dużej sprawności 7x50 i 10x50, jak również przyrodnicze lornetki dzienne o dużym powiększeniu 12x50 i 16x50.

Wykonane ze stopów metali lekkich, wypełnione azotem obudowy lornetek Nikon z serii Action EX CFwodoszczelne. Zgodnie ze specyfikacją producenta lornetki wytrzymują zanurzenie do głębokości 1 metra przez maksymalnie 5 minut. Z wierzchu lornetki pokryte są bezwonną, niealergiczną gumą, a ergonomiczne kształty umożliwiają pewnych chwyt w każdych warunkach. Powierzchnie soczewek i pryzmatów zostały pokryte wysokiej jakości, odpornymi na ścieranie, wielowarstwowymi powłokami przeciwodbiciowymi typu MC, dzięki czemu transmisja światła we wszystkich lornetkach z serii Action EX CF przekracza 90%, a obraz jest kontrastowy i neutralny kolorystycznie.

Muszle oczne typu twist-up wraz ze źrenicą wyjściową komfortowo odsuniętą od okularu o przynajmniej 16 mm pozwalają na wygodne obserwacje celu nawet przez osoby noszące szkła korekcyjne. Pięcioelementowe okulary, wykorzystujące soczewki asferyczne o dużym stopniu korekcji, posiadają szerokie pole własne, niemal 60°. Solidna konstrukcja mostka wraz z centralnym ogniskowaniem pracuje płynnie i szybko, a na prawym okularze znajduje się dodatkowa regulacja, umożliwiająca korekcję dioptrażu.

Lornetka Action EX 16x50 CF jest to lornetka o powiększeniu umożliwiającym dostrzeżenie najbardziej odległych celów. Świetnie nadaje się do obserwacji przyrody za dnia, na przykład ptaków. Inne zastosowanie lornetki Action EX 16x50 CF to obserwacje wydarzeń sportowych bądź obserwacje samolotów na wysokościach przelotowych. Minimalna odległość ustawiania ostrości wynosi 7 m.

Rozwiń opis

Specyfikacja

Nr katalogowy ID-02212
Seria: Action
Powiększenie: 16 x
Średnica soczewki obiektywu: 50 mm
Typ pryzmatu: Porro
Szkło w pryzmatach: BaK4
Materiał soczewki obiektywu: szkło
Powłoki przeciwodbiciowe soczewek: MC
Kątowe pole widzenia: 3,5 °
Liniowe pole widzenia na 1000 m: 61 m
Średnica źrenicy wyjściowej: 3,1 mm
Odsunięcie źrenicy wyjściowej: 18 mm
Minimalna odległość ostrzenia: 7 m
Jasność względna: 9,6
Sprawność zmierzchowa: 28,3
Regulacja ostrości: centralna
Regulacja rozstawu okularów: 56-72 mm
Korekcja dioptrażu: tak
Mocowanie do statywu: adapter 1/4"
Wypełnienie azotem: tak
Wodoszczelność: tak
Waga: 1040 g
Wymiary: 177x196x68 mm
Okres gwarancji: 120 miesięcy

Wyposażenie

pasek lornetkowy
pokrowiec lornetkowy
zakrywki obiektywowe
zakrywki okularowe

Multimedia

Polecane akcesoria

Pytania klientów

Masz pytanie odnośnie tego produktu?

Obecnie nie ma jeszcze żadnych pytań i odpowiedzi dotyczących tego produktu.
Nasi specjaliści są gotowi udzielić Ci profesjonalnych porad i szczegółowych informacji.

Opinie

5,0
Ocena ogólna
5 osób
Pozytywnie oceniło ten produkt
  • Pertynaks,
    08.08.2024 napisał:
    Niedawno, jak wspomniałem w poprzedniej opinii, bez statywu oglądałem tą lornetką Księżyc. Obraz drgał, ale znośnie. Kratery i góry pięknie widoczne. Widoki okolic terminatora (Księżyc był dzień przed pierwszą kwadrą) powalają. Jest czym się zachwycać. Pod względem dostrzegania detali Nikon Action 16x50 deklasuje zupełnie tak szeroko polecane lornetki o parametrach 10x50. Tym stwierdzeniem Ameryki nie odkryłem, ale pod zaświetlone niebo miejskie nie ma do ręki nic lepszego. Mam wiele lornetek, od 7x35 po 25x100, i wiem, że pełna mobilność wcześniej czy później poskutkuje rezygnacją z regularnego dźwigania statywu na miejsce obserwacji. Można wprawdzie brać 7x35 czy 7x50 do oglądania nieba, ale czasem człowiek ma ochotę zobaczyć coś w większym powerku. I tutaj właśnie z pomocą przychodzi mi Nikon Action 16x50. Jest bardziej poręczna, lepiej wyważona i lżejsza niż którakolwiek z lornet 15x70, więc do łapek nadaje się znacznie lepiej, a przybliża w zasadzie tak samo. Mogę ją zawsze zapakować do małego plecaka, wskoczyć na dwa kółka i pojechać w plener. Ze statywem, żurawiem czy leżakiem już się tak nie da. Tu już bez samochodu się nie obejdzie, a taszczenie tego na własnych plecach pieszo też wypada słabo. Dlatego wolę samą lornetkę.
    W dzień Nikonik daje sporo frajdy. Fajnie ogląda się nim obiekty na horyzoncie, ptaki na stawach czy jeziorach, samoloty, zabytkowe (i nie tylko) budynki położone w oddali... Na otwartej przestrzeni pokaże, co potrafi. Do ograniczonych przestrzeni, jak np. las czy park, już się nie nada, chyba że zimą. Wtedy można nim namierzyć nawet nieduże ptaki buszujące pośród pni i bezlistnych gałęzi.
    Podsumowując, zakupu nie żałuję, szkoda że dopiero po paru latach zacząłem na poważnie odkrywać jego przydatność w bliższym poznawaniu świata i kosmosu, co daje mi sporo frajdy. Polecam zaopatrzyć się w lornetkę o tak niedocenianych parametrach.
  • Pertynaks,
    12.07.2024 napisał:
    Lornetka nie nadaje się do astronomii, ponieważ jest zbyt ciemna z powodu małej źrenicy wyjściowej, a ponadto nie da się nią obserwować bez statywu. Takie panują opinie na temat przydatności nikona action 16x50. Minionej nocy postanowiłem zabrać ją na obserwacje rozgwieżdżonego nieba. Bez statywu, żeby było bardziej ekstremalnie. Poniżej kilka najważniejszych wniosków.
    1. Wąskie pole widzenia. Są lornetki z mniejszym polem, a w naszej 16x50 miejsca jest wystarczająco dużo, by zmieścić w nim galaktykę Andromedy.
    2. Jest zbyt ciemna do obserwacji słabych gwiazd. Nie jest. Gwiazdy ósmej wielkości pokazuje na zaświetlonym miejskim niebie bez wysilania wzroku z naszej strony.
    3. Drgania obrazu przy obserwacji bez statywu. Cóż. Saturn wykonywał niesamowicie piękne i zamaszyste świetlne zygzaki, a księżyców Jowisza nie dało się nawet zauważyć. Znawcy tematu pewnie uśmiechają się z wyższością i politowaniem, przeczytawszy poprzednie zdanie. Oto brutalna prawda: O ile obrazu wspomnianego Saturna nie dało się ustabilizować na dłużej niż sekundę, o tyle podobnego problemu nie miałem z Jowiszem. Ciemnożółtą tarczą tej planety zachwycałem się przez co najmniej pół godziny - oczywiście nie bez odejmowania lornetki od oczu, ale taki jest urok oglądania przez lornetkę - również obiektów naziemnych w dzień. Mars, Uran i Neptun dały się podziwiać bez problemu, czytaj: bez znaczących drgań. To samo z Galaktyką Andromedy, Plejadami, Chichotkami, Kijem Golfowym czy Wieszakiem. Gwiazdy w pobliżu Neptuna, zbliżone blaskiem do ostatniej planety Układu Słonecznego, również nie "umykały" wzrokowi. Widok ich był w pełni komfortowy. Względna stabilizacja obrazu przy takim powiększeniu lornetki jest więc jednak możliwa. Właściwie jedynie Saturn sprawiał pod tym względem kłopot. Że towarzyszą mu pierścienie (był wyraźnie eliptyczny), dało się dostrzec nawet podczas silnych drgań. Jak więc widać, powiększenie 16x nie dyskwalifikuje lornetki z używania jej bez statywu. Na pewno jest gorzej niż przy 10x, ale da się oglądać. Myślę, że z czasem, gdy ręce bardziej się przyzwyczają do wagi lornetki, niekontrowane ruchy odrobinkę się zmniejszą.
    Ja z tej lornetki jestem zadowolony. Powiększenie sprawia, że dalekie obiekty (budynki, pociągi, samoloty, ptaki) ukazują się wyraźnie, co robi spore wrażenie. Można czytać billboardy z odległości kilku kilometrów. Na pewno niedługo zapoluję przy jej pomocy na Księżyc. To dopiero powinien być widok.
  • Ogr88,
    16.05.2022 napisał:
    dobry produkt - ładny desigh - bardzo podoba się mojej żonce!
  • C. Shane,
    30.03.2022 napisał:
    Otrzymałem wczoraj, przetestuję dokładniej w najbliższy weekend. Wstępnie, mimo paru zauważalnych niedbałości w wykonaniu lornetki, sprzęt jest świetnej jakości w swojej klasie cenowej. Wygodnie trzyma się w dłoniach, obraz również daje niezły. Warta wydanych pieniędzy (polecam wszystkim, którzy planują kupić pierwszą lornetkę - zainwestujcie trochę więcej w lepszej jakości sprzęt, unikajcie tanich wyrobów firm, których stron internetowych nie można znaleźć w necie. To badziewia.). Model ten polecam tym, którzy chcą mieć coś powiększającego bardziej niż standardowe 10x, a równocześnie o w miarę niewielkich jeszcze wymiarach. Do tego doradzam dokupić żurawia, chyba że komuś nie przeszkadza drgający obraz. Ogólnie polecam.
  • dom,
    28.12.2020 napisał:
    mam narazie pare dni - super lezy w dloniach, obraz ostry jak 4 k, swietne powiekszenie, dobra jasnosc