Kwiecień to kolejny miesiąc przesilenia wiosennego w którym przyroda budzi się do życia. W dalszym ciągu długie noce i dodatnie temperatury zachęcają do obserwacji.
W Kwietniu obiektem miesiąca zostaje mgławica planetarna Kocie Oko NGC 6543 w gwiazdozbiorze Smoka.
Mgławica planetarna Kocie Oko NGC 6543 o jasności 8.2 magnitudo i rozmiarze 23” x 18” jest obiektem dostępnym praktycznie dla każdego teleskopu. Jej wiek szacuje się na 1000 lat a odległość od Ziemi na około 3000 lat świetlnych.
NGC 6543 znajduje się blisko gwiazdy polarnej, co to oznacza dla obserwatorów? Mianowicie to, że jej ruch pozorny na niebie w ciągu nocy nie jest znaczny. Pomaga to w jej obserwacji dla posiadaczy teleskopów na ręcznie prowadzonych montażach typu Dobson, w bardzo dużych powiększeniach, które ta mgławica lubi.
Do jej zaobserwowania wystarczy nawet lornetka ale aby w pełni docenić jej piękno potrzeba teleskopu, który jest w stanie wygenerować duże powiększenie. Mgławica jest mała, wielkości planety Mars podczas opozycji, najlepiej prezentuje się w powiększeniach 150x i większych… dużo większych, nawet w okolicach 600x, dzięki czemu możemy dostrzec nieregularności w jej strukturze.
Jako obiekt mgławicowy dobrze reaguje na stosowanie filtrów mgławicowych typu UHC czy OIII, które pomogą w jej obserwacjach pod niebem zanieczyszczonym sztucznym światłem.
Odnalezienie Kociego Oka nie powinno nastręczyć nikomu problemów. Znajduje się około 5 stopni od jasnej gwiazdy Aldhibab. Tworzy prawie kąt prosty ze wspomnianą gwiazdą i dwiema jasnymi gwiazdami 28 Dra, 27 Dra.
Zaczynamy od okularu z największym polem widzenia, w szukaczu odnajdujemy Aldhibab, wspomagając się widokiem wspomnianej parki jasnych gwiazd 28 i 27 Dra celujemy w miejsce gdzie spodziewamy się znaleźć mgławicę. Mgławica powinna znaleźć się w widoku okularu jako "rozmyta gwiazdka" z zabarwieniem zielonkawo/niebieskawym.
Jako, że mgławica lubi duże powiększenia, sprzęt do jej obserwacji proponujemy Teleskop Celestron NexStar 6" SLT z montażem GoTo aby teleskop śledził obiekt podczas obserwacji. Pozwoli to skupić się na wyłapywaniu szczegółów jej struktury. Przydatnym będzie również filtr .
Dla uzyskania bardzo dużego powiększenia aczkolwiek nadal użytecznego na mgławicach planetarnych i np. Księżycu polecamy okular Okular Baader Classic Ortho 6 mm 1,25".
Mgławice planetarne to obiekty, które dzięki swojej dużej jasności powierzchniowej, możemy podziwiać również podczas obecności Księżyca na nocnym niebie.
O wiele ciekawiej wyglądają obserwacje kiedy mamy wiedzę na co aktualnie patrzymy stąd też GRATIS w zestawie znajdują się również Mapa Księżyca, do nauki gwiazdozbiorów Obrotowa mapa nieba Delta Optical DO-6800 i do podziwiania piękna kosmosu na co dzień.
Cena regularna zestawu 5637,00 zł, cena promocyjna 5073,00 zł
Udanych obserwacji!