Po niezbyt łaskawym dla obserwatorów Styczniu z nadzieją patrzymy na miesiąc Luty. Chcielibyśmy przybliżyć Wam pewną grupę obiektów, które wchodzą w okres bardzo dobrej widoczności, będąc wysoko na niebie przez większość nocy od lutego do kwietnia.

 

Na obiekt miesiąca Luty wybraliśmy…

 

 

Triplet Lwa

Delta Optical Triplet Lwa, ESO/INAF-VST/OmegaCAM

 

Triplet Lwa, to mała grupka spiralnych galaktyk oddalonych od Ziemi o około 35 milionów lat świetlnych, znajdują się w gwiazdozbiorze Lwa. Grupka ta składa się ze spiralnych galaktyk oznaczonych numerami M65, M66 i NGC 3628.

Najjaśniejszym składnikiem grupy jest M66 (8,9 magnitudo), następnie M65 (9,3 magnitudo) i na końcu NGC 3628 (9,5 magnitudo).

Wszystkie trzy galaktyki są powiązane grawitacyjnie co wpływa na ich strukturę. Galaktyka M65 posiada lekko wygięty dysk co sugeruje zewnętrzny wpływ. Z kolei w przypadku M66 oddziaływanie grawitacyjne wynikające z jej przeszłego spotkania z sąsiednią NGC 3628 spowodowało niezwykle dużą koncentrację masy w centrum.

 

Najbardziej widoczną cechą NGC 3628 jest szerokie i ciemne pasmo pyłu znajdujące się wzdłuż zewnętrznej krawędzi jej ramion spiralnych przecinające galaktykę z widoku z Ziemi.
Ze względu na obecność wybrzuszenia w kształcie litery X potwierdzono interakcję ze swoimi dwoma dużymi sąsiadkami.

 

To najjaśniejsze galaktyki w tym obszarze nieba, które w dobrych warunkach można zobaczyć nawet przez niewielką lornetkę. NGC 3628 jest najtrudniejsza do zaobserwowania z racji mniejszej jasności i rozciągłości na większym obszarze nieba. Na niebie znajdują się na tyle blisko, że zobaczymy je razem w polu widzenia okularu nawet w średnim powiększeniu.

 

W teleskopie o średnicy przynajmniej 20 cm bez trudu zobaczymy struktury M65 i M66. Także pasmo pyłów przecinające NGC3628, ustawionej do nas brzegiem. Może to się udać również w mniejszych teleskopach – potrzeba tylko znakomitych warunków: ciemnego nieba z dala od świateł miasta i dobrej przejrzystości powietrza.

 

Triplet Lwa jest jednym z klasyków nieba. Wielokrotnie fotografowany i obserwowany przez amatorów przez najróżniejsze sprzęty. Naszym zdaniem magia tripletu polega na bliskości jasnych galaktyk, które są dostrzegalne nawet w niewielkich aperturach. Możliwość obserwacji trzech, tak majestatycznych galaktyk w jednym polu teleskopu potrafi pobudzić wyobraźnię.

 

 

Do odnalezienia galaktyk potrzebujemy jedynie podstawowej znajomości nieba. Jeżeli potrafimy zlokalizować gwiazdozbiór Lwa na niebie to już połowa sukcesu. Teraz wystarczy skierować szukacz teleskopu na gwiazdę "Chertan".

Triplet znajduje się zaledwie 2,5 stopnia od wspomnianej gwiazdy będącej częścią gwiazdozbioru i bez problemu będzie widoczny w szukaczu.

 

Obiekt ten, wręcz prosi o wykorzystanie krótkoogniskowych teleskopów aby w pełni cieszyć się obserwacjami w szerokim polu widzenia. Idealnymi teleskopami będą refraktory achromatyczne ze światłosiłą F5. Łatwość uzyskania niskich powiększeń i jasnej źrenicy wyjściowej. Wysoka mobilność i prostota obsługi, refraktorowy, wysoki kontrast obrazu pozwolą obserwować Triplet Lwa w wysokiej jakości obrazu.

 

Wybraliśmy dwie tuby optyczne Sky-Watcher o aperturach 102 i 120 mm, które idealnie współgrają z azymutalnym montażem Sky-Watcher AZ4. Lekki, mobilny ale jednocześnie stabilny zestaw pozwoli na wygodne obserwacje wysoko położonych obiektów. Dla uzyskania 3 mm źrenicy wyjściowej dobraliśmy okular szerokokątny Sky-Watcher WA-66 15 mm. Źrenica wyjściowa uzyskiwana z okularem jest idealna do obiektów głębokiego nieba takich jak galaktyki i gromady kuliste, tło zostaje przyciemnione co zwiększa kontrast.

 

Przygotowaliśmy dwa zestawy w promocyjnej cenie, które świetnie sprawdzą się do obserwacji obiektów Głębokiego Nieba w szerokim polu widzenia.