Czy można obserwować niebo przez lornetkę?

Lornetka to nie teleskop. Wiadomo. Ale nie tylko teleskop jest świetnym sprzętem optycznym. Lornetka, zapewniając nam duże pole widzenia pozwala szybko i łatwo odnaleźć obiekty na nocnym niebie.
Zatem, choć lornetka to nie teleskop, to lornetka jest o niebo lepszym sposobem na oglądanie gwiazd, niż nasze oczy. 

A jak oglądać lornetki? Lornetki, oprócz nazwy producenta i serii, opisywane są dwiema liczbami np. 7x50, 10x50, 12x60. Pierwsza oznacza powiększenie lornetki, druga określa średnicę obiektywu w milimetrach, czyli np. lornetka 7x50 ma powiększeniem 7-krotne i obiektywy o średnicy 50 mm.
Rozmiar obiektywu wpływa na jasność obserwowanego obrazu, co jest istotne przy obserwacjach nocnego nieba -  im większa średnica obiektywu, tym lepiej, bo zwiększa się zasięg i możemy zobaczyć dalsze obiekty.
Powiększenie lornetki musi być optymalnie dobrane do celów obserwacyjnych.
Najbardziej uniwersalne lornetki to te, powiększające od 7x do 10x. Dają stabilny, kontrastowy obraz, a w czasie obserwacji nie wymagają statywu.

Nawet najprostsza i relatywnie tania lornetka DO Voyager II 10x50 pozwoli nam popatrzeć na Księżyc, kilka planet Układu Słonecznego:, m.in. Jowisza i jego cztery galileuszowe księżyce, czy Wenus, która obiegając Słońce zmienia fazy jak Księżyc.
Warto obserwować Księżyc w każdej jego fazie, ale niezwykle ciekawe są obserwacje tuż przed, lub po pierwszej i ostatniej kwadrze Księżyca - wtedy to cienie na powierzchni są wyjątkowo długie, a obraz staje się bardziej „plastyczny”.

Kiedy już znudzi nas Księżyc, Jowisz czy Wenus i zapragniemy zajrzeć w kosmos głębiej, wybierzmy lornetki o większych średnicach: 60, 70 czy 80mm. Większe obiektywy zbierają duże ilości światła, umożliwiając obserwowanie jasnych gromad kulistych, galaktyk i mgławic. Idealna jest DO StarLight 15x70 Dzięki tej lornetce wszystkie obiekty Głębokiego Nieba są lepiej widoczne. W naszym zasięgu będą teoretycznie wszystkie obiekty z katalogu Messiera. 

Aha, już słyszę pytanie: po co są w takim razie teleskopy?
Dzięki dużym powiększeniom teleskopy pozwalają dostrzegać szczegóły, których nie zobaczymy używając lornetki. Księżyc obserwowany w lornetce zazwyczaj wypełnia niewielką część pola widzenia i o ile dzięki lornetce daje się dostrzec kratery, to używając teleskopu widzimy całą strukturą wałów, z centralnymi wzniesieniami, widoczne są także różnego rodzaju szczeliny i łańcuchy górskie. W siedmiocentymetrowym refraktorze, powiększającym obraz stukrotnie, tarcza Księżyca nie mieści się już w polu widzenia, wypełniając cały obraz (np. Sky-Watcher BK709EQ1).

Jeżeli zdecydujemy się na teleskop, to warto rozważyć Astromaster 90AZ popularny  teleskop soczewkowy, który posiada montaż azymutalny, znacząco ułatwiający obserwacje plenerowe. Obiektyw o średnicy 90 mm pozwala dobrze przyjrzeć się Układowi Słonecznemu, zobaczyć pas chmur Jowisza i mniejsze, bądź większe nieregularności w jego  atmosferze. Nie przegapicie też Saturna z jego pierścieniami i przerwy Cassiniego. Takim teleskopem można również obserwować popularne obiekty Głębokiego Nieba.


A jeśli komuś mało, to modelem o większych możliwościach jest zwierciadlany Sky-Watcher BK1309EQ2, powiększający obraz do 180x. (dla przykładu tarcza Księżyca wypełnia całe pole widzenia przy powiększeniu około 80x). Ten model pozwoli zobaczyć tarcze większości planet, a szczęśliwcy mieszkający z dala od świateł miejskich, odnajdą dziesiątki różnego rodzaju obiektów mgławicowych. 

Kiedy chcemy sięgnąć naprawdę daleko w kosmos, znajdźmy teleskop o jak największym lustrze. Idealnym połączeniem możliwości i ceny jest niezwykle popularny teleskop  DO-GSO Dobson 8”. Duże lustro główne pokazuje bardzo wiele szczegółów na wszystkich obiektach na niebie. Ten teleskop, dzięki wysokiej klasy optyce, umożliwia w przyszłości rozbudowę i doposażenie w dodatkowe filtry, okulary i soczewki, co pozwoli użytkownikowi na duży krok w astronomii, a kto wie, może będzie to duży krok dla całej ludzkości!  

A na koniec dobra rada: nie dajmy się zwieść napisom na kolorowych pudełkach bardzo tanich teleskopów. Rozsądne maksymalne powiększenie zależy od średnicy teleskopu - w amatorskich urządzeniach to zazwyczaj około 150 - 200x.

A jeśli ktoś woli odkrywać świat w skali mikro polecamy mikroskopy.

Zapraszamy do zakupów on-line deltaoptical oraz do sklepów stacjonarnych:
Warszawie, Katowicach, Gdańsku i Toruniu.

 

Do zobaczenia w Kosmosie!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.