IX Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej – zakończona

W dniach 14-16 czerwca w Hotelu Logos w samym centrum Warszawy odbyła się IX edycja warsztatów mikroskopowych LSMO organizowanych przez producenta mikroskopów Delta Optical. Uczestnikami warsztatów byli przedstawiciele instytucji naukowych, przemysłu oraz edukacji – osoby, które chciały zdobyć nowe doświadczenia w pracy z mikroskopami lub poszerzyć zdobytą wcześniej wiedzę.

W dniach 14-16 czerwca w Hotelu Logos w samym centrum Warszawy odbyła się IX edycja warsztatów mikroskopowych LSMO organizowanych przez producenta mikroskopów Delta Optical. Uczestnikami warsztatów byli przedstawiciele instytucji naukowych, przemysłu oraz edukacji – osoby, które chciały zdobyć nowe doświadczenia w pracy z mikroskopami lub poszerzyć zdobytą wcześniej wiedzę.

W trakcie warsztatów każdy mógł skorzystać z bogatej oferty sprzętu mikroskopowego, dostarczonego przez firmę Delta Optical. Wśród urządzeń optycznych znajdowały się zarówno mikroskopy biologiczne (również w układzie odwróconym), stereoskopowe, metalograficzne, polaryzacyjne i fluorescencyjne. Do każdego z nich dostępna była szeroka gama akcesoriów, pozwalających m.in. na oglądanie preparatów w różnych technikach obserwacji (np. w ciemnym polu, kontraście fazowym), czy rejestrację obrazów bezpośrednio spod mikroskopu przy użyciu kamer lub aparatów za pomocą specjalnych adapterów.

Uczestnicy zapoznali się z parametrami i bogatymi funkcjami cyfrowych kamer mikroskopowych oraz ich oprogramowaniem. Zdobyli praktyczną wiedzę na temat tego, jaką kamerę wybrać do konkretnych obserwacji, jakie są sposoby montażu kamery w mikroskopach oraz jak efektywnie używać funkcji ich oprogramowania, np. do przeprowadzania pomiarów, czy składania obrazów. Zaprezentowano metody podstawowej obróbki zarejestrowanych obrazów oraz użycie urządzeń multimedialnych do ich prezentacji.

Gościem tegorocznej edycji był dr Krzysztof Nejbert z Wydziału Geologii UW (Instytut Geochemii, Mineralogii i Petrologii), który wprowadził uczestników w podstawy mikroskopii polaryzacyjnej i możliwości jej wykorzystania w pracy geologa. Dzięki niemu można było poznać ukryty przed ludzkimi oczami świat skał i minerałów. Bardziej dociekliwi mogli też nauczyć się jak rozpoznawać skład skał na podstawie ich zachowania w świetle spolaryzowanym z wykorzystaniem specjalnych tablic.

Goszczący na LSMO Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik, pokazał nicienie wyznakowane fluorochromami, które w świetle fluorescencyjnym „świecą” w niezwykle efektowny sposób.

Uczestnicy zdobywali wiedzę w zakresie użytkowania mikroskopów od podstaw ich budowy i montażu, przez metody konserwacji sprzętu, aż po najważniejsze procedury przy prowadzeniu badań w różnych technikach obserwacji. Każdy miał okazję do własnoręcznego wykonania barwionych preparatów, mógł przy pomocy mikrotomu zrobić skrawki lub pod mikroskopem stereoskopowym obejrzeć w dużym powiększeniu różne gatunki bezkręgowców.

Efektem umiejętności i wiedzy zdobytej z zakresu mikro- i makrofotografii były prace konkursowe. Zdjęcia i filmy oceniane były w trzech kategoriach: najlepsze zdjęcie mikroskopowe, najlepszy film mikroskopowy oraz najlepszy model 3D wykonany programem Helicon Focus.

W tym roku nagrodzono następujące prace:

Wiktoria Sobocińska – „2”

Aneta Antolik – „Beton”

Michał Ledowski – „Głowa osy”


Poza nagrodzonymi pracami powstało wiele ciekawych obrazów mikroskopowych, które prezentujemy poniżej.

Zuzanna Dobrzyńska

Michał Ledowski – Pająk

Julia Truss – Nabłonek parzysty

Danuta Paździora

Bogumiła Kujawa

Aneta Antolik – Skrobia

Beata Romanowska

Michał Ledowski

Przypominamy, że LSMO jest jedynym takim szkoleniem w Europie Centralnej, gdzie w przystępnej formie wykładów i warsztatów uczestnicy podnoszą swoje kwalifikacje. Zdobywają wiedzę w zakresie mikroskopii optycznej, budowy mikroskopów oraz stosowania różnych technik obserwacji, którą wykorzystają i utrwalają w praktyce podczas zajęć warsztatowych.

Kolejna edycja warsztatów mikroskopowych planowana jest na jesień br.
Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.