Recenzja głowicy astrofotograficznej Sky-Watcher Star Adventurer Mini

.

Na początek trochę danych technicznych:

 • Rodzaj montażu: kompaktowa platforma śledząca.
 • Obszar użytkowania: bez ograniczeń, dla obu półkul.
 • Funkcje: śledzenie, sterowanie kamerą ( DSLR), oraz realizacja time – lapse.
 • Prędkości śledzenia: gwiazdowa), 0,5x gwiazdowej, księżycowa, słoneczna i ustawiana ręcznie.
 • Udźwig: do 3 kg.
 • Zębatka: średnica 36 mm, 72 zęby- aluminiowa.
 • Ślimacznica: średnica 11 mm, materiał – mosiądz.
 • Napęd: precyzyjne serwo prądu stałego.
 • Zasilanie: 2 baterie R6 (AA) wystarczające wg. producenta na 24 godziny pracy.
 • Zakres temperatur roboczych: -10 do + 40 C°.
 • Wymiary: 76x70x103 mm.
 • Waga: 650 gram.
 • Gwinty mocujące: 1/4 i 3/8 cala z załączonym adapterem 3/8 cala.
 • Montaż ma wbudowany router WiFi i buduje własną sieć bezprzewodową.
 • Montaż ma dwa elementy pomagające w ustawieniu na Polarną: podświetlany celownik typu muszka – szczerbinka oraz podświetlaną lunetkę biegunową.

Montaż przychodzi w estetycznym opakowaniu zawierającym:

 • Montaż,
 • Dovetail do instalacji aparatu foto,
 • lunetkę biegunową,
 • Układ podświetlenia lunetki biegunowej,
 • Baterię typu 2032 do zasilania podświetlenia lunetki biegunowej,
 • Instrukcję obsługi.

Montaż ma z dwóch stron zaślepki otworu w osi RA. Po ich wyjęciu otwór stanowi gniazdo lunetki biegunowej. Lunetka biegunowa ma bardzo precyzyjną grafikę (grawerkę) na podświetlanej szybce wewnątrz oraz doskonale spasowane gniazdo z zatrzaskami kulowymi mocującymi lunetkę w pewny i powtarzalny sposób.

Montaż nie ma własnych śrub regulacji kąta w poziomie i w pionie. W założeniach wykorzystuje w tym celu głowicę statywu fotograficznego lub inną, przez którą mocowany jest do podstawy (np. balustrady balkonu). Druga głowica np. przegub kulowy zamocowany do dovetaila pozwala na zmianę kadru aparatu foto.

Jako opcję fabryka proponuje kilka elementów mechanicznych, znanych z „dużego” Adventurera oraz spory asortyment kabli do sterowania DSLR za pomocą montażu.

Funkcje montażu

Montaż nie ma możliwości włączenia śledzenia lub jakiejkolwiek innej funkcji bez skorzystania z urządzeń zewnętrznych – tabletu, komputera lub telefonu. Ponieważ korzystam z Ipada załadowałem z AppStore aplikację SAM Console.

Konsola zgłasza się przez logo Sky-Watcher a potem pokazuje kilka opcji: Ustawienia (Settings) ma całkiem bogate menu. Włączyłem montaż i od razu aplikacja znalazła go i połączyła się. W prawym dolnym rogu ekran pokazuje stan baterii montażu, lewy dolny to nazwa sieci z którą jest połączony – w tym wypadku z siecią montażu. Można oczywiście zmienić zabezpieczenia sieci. Funkcja Polar Clock Utility to niezbędne dla prawidłowego ustawienia montażu aktualne położenie Polarnej z wykorzystaniem lunetki biegunowej.

Montaż oprócz dokładnego ustawienia przy pomocy lunetki biegunowej oferuje tez uproszczony sposób celowania w Polaris, taki jak na rysunku poniżej.

Producent zapewnia, że jest on wystarczający dla większości przypadków. Sprawdziłem to w następujący sposób: ustawiłem montaż na Polaris metoda standardową tzn. przez lunetkę i skontrolowałem położenie Polaris przez celownik – była dokładnie w centrum. Sadzę że przy zachowaniu pewnej staranności tego ustawienia pozwala ona na szybko ustawić montaż na biegun. Do celów astrofotografii zalecałbym jednak ustawianie przy pomocy lunetki. Zajrzałem też do opcji Time-lapse, jest sporo do ustawiania. Funkcja Time-lapse jest realizowana na kilka sposobów:

1. Astro time – lapse – ciekawa funkcja w której napęd śledzi ruch nieba przez określony czas, a potem wraca o taki sam kąt i zaczyna następną ekspozycję. Daje to ciekawy efekt końcowy opisany ładnie przez Phila Harta http://philhart.com/content/star-adventurer-mini-review

2. Regular exposure time lapse – używany do dziennych projektów time-lapse z możliwością sterowanego automatycznie obrotu głowicy, co daje ładne panoramy w połączeniu w typowym time-lapse jak z nieruchomego statywu.

3. Long exposure time lapse – jak powyżej, tylko do zdjęć nieba nocnego.

Wrażenia z użytkowania i ocena

Pierwsze wrażenie: idealny montaż dla latających samolotami na wakacje i dla takich co nie mogą się rozstać z astrofoto. Moje zainteresowanie jak na razie budzi tylko sposób mocowania lunetki biegunowej, która trzeba wyjąć aby zainstalować dovetail z aparatem. Jeśli montaż nie będzie wystarczająco stabilnie zainstalowany, to może się poruszyć przy tej czynności. Raczej lekki statyw foto się nie będzie nadawał w tej wersji, ale można wykorzystać dla niego opcję celownika muszka- szczerbinka. Mój zestaw testowy składał się z dwóch przegubów kulowych i uchwytu do rury produkcji Manfrotto typu fotograficznego, do rur o średnicy do 2 cali. Powiesiłem wszystko wysoko na płocie, aby wygodnie ustawiało się na Polaris.

Pierwsze próby na gwiazdach wykonałem 10.02.2017 przy pełni Księżyca, zachmurzenie cirrus, obrzeża Warszawy. W sumie warunki bez znaczenia , bo chodzi o ruch gwiazd a nie o jakość fotki. Kamera Nikon D 60, obiektyw SIGMA 50-200 HSM. ISO zmienne ze względu na LP nie pozwalające na długie ekspozycje. Waga 1250 gramów. Zestaw składał się z dwóch przegubów kulowych i uchwytu do rury – typu fotograficznego, do rur o średnicy do 2 cali. Powiesiłem to wysoko na płocie, aby wygodnie ustawiało się na Polaris. Samo ustawienie na biegun- bardzo proste, przy wspomaganiu aplikacji SAM Console na Ipada (albo Androida). Trwało dosłownie sekundy. Zestaw był zamocowany bardzo sztywno. Po delikatnym wyjęciu lunetki biegunowej i ponownym jej włożeniu położenie Polaris się nie zmieniło. Włożenie dovetaila (typowy Sky-Watcher) już nie jest tak ” agresywną” czynnością, bo lunetka ma zatrzaski kulowe, których opór trzeba pokonać a dovetail wsuwa się bez oporu i blokuje się go śrubą. Różnice w ustawieniu ostrości i krzywizna pola tego obiektywu zniekształca wyniki pomiarów, ale wprawne oko jest w stanie ocenić prawidłowość prowadzenia. Ocenę przeprowadziłem na pełnych klatkach, tutaj siłą rzeczy zamieszczam miniatury.

200 mm, 30 sekund:

200 mm 150 sekund:

200 mm 300 sekund:

Pomiar PE. Skala 6.28 arcsec/piksel. Montaż wykazuje błąd okresowy PE około 45 – 47 arcsec.

Oceniam te wyniki jako bardzo dobre. Do tej pory wykorzystywałem montaż podobnej klasy innej firmy, który z racji swej konstrukcji mechanicznej nie zapewniał takiej powtarzalności wyników i stabilności ustawienia na Polaris. Proste platformy śledzące spotykane do tej pory na rynku pozbawiony opcji time – lapse, sterowania aparatem i połączenia bezprzewodowego.

Sky-Watcher Mini Adventurer to ciekawa propozycja platformy śledzącej z opcjami time lapse, łatwa do spakowania do plecaka czy małej walizki. Według moich prób bez większych starań pozwala uzyskać nie poruszone obrazy nieba dla obiektywów 100-150 mm i czasach naświetlania do 240 sekund. Przy nieco większym nakładzie pracy i staranności ustawienia na gwiazdę Polarną można korzystać z obiektywów 200 mm.

Plusy:

 • Lekka, kompaktowa platforma śledząca o dużych możliwościach.
 • Udźwig wystarczający do standardowych DSLR.
 • Precyzyjne śledzenie i wyposażenie w lunetkę biegunową ( w standardzie) umożliwia wykorzystanie obiektywów o ogniskowych do 200 mm.

Minusy:

 • Wymaga dodatkowej platformy paralaktycznej do zdjęć astro-fotograficznych
 • Ma duży pobór prądu- znacznie większy od deklarowanego przez producenta. Nowe baterie Duracell wystarczyły na 2 godziny sesji z włączonym WiFi.
 • Wymaga pewnego mocowania do podstawy lub cięższego statywu ze względu na konieczność demontażu lunetki biegunowej. Stwarza to niebezpieczeństwo przestawienia [położenia względem bieguna.

Maciej Kapkowski

www.astrofun.pl

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.