Relacja z Letnich Warsztatów Mikroskopii Optycznej 2024

Tegoroczne Letnie Warsztaty Mikroskopii Optycznej, organizowane we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Instytut Nauk Leśnych oraz Instytut Nauk Ogrodniczych – Katedra Ochrony Środowiska i Dendrologii), odbyły się w dniach 20-22 czerwca na terenie SGGW.

Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję zapoznać się z budową mikroskopów biologicznych i stereoskopowych. Każdy z uczestników miał do dyspozycji mikroskop Genetic Pro Trino + Aku (z wbudowanym akumulatorem), SZ-630T oraz kamerę DLT Cam PRO 6.3 USB 3.0. Przedstawione zostały techniki jasnego pola, ciemnego pola i kontrastu fazowego, a także cyfrowe kamery mikroskopowe, ich parametry i funkcje. Dodatkowo uczestnicy mogli praktycznie zapoznać się z m.in. mikroskopem metalograficznym (DO MET-200TRF), mikroskopem odwróconym (NIB620), mikroskopem polaryzacyjnym (DO POL-200T), mikroskopem fluorescencyjnym (DO L-1000 z modułem do epifluerescencji) oraz mikroskopem cyfrowym DO SMART 5MP.

 

 

Uczestnicy nauczyli się obsługi oprogramowania kamer DLT-Cam Viewer, w tym kalibracji, pomiarów, wstawiania podziałki do zdjęcia, wykonywali zdjęcia z rozszerzoną głębią ostrości, a także mikropanoramę. Przy pomocy programu Helicon Focus wykonali model trójwymiarowy.

 

Mamy nadzieję, że praktyczne ćwiczenia, w tym barwienie preparatów, pomogły uczestnikom w utrwaleniu nowych umiejętności. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w warsztatach.

 

Gościem tegorocznej edycji był także dr Krzysztof Nejbert z Wydziału Geologii UW, który wprowadził nas w podstawy mikroskopii polaryzacyjnej i jej wykorzystanie w pracy geologa (i nie tylko).

 

Zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnej edycji. Termin (druga połowa września) Jesiennych Warsztatów Mikroskopii Optycznej (JWMO) ogłosimy wkrótce. Osoby zainteresowane prosimy zgłaszać się mailowo na adres: warsztatymikroskopowe@deltaoptical.pl

 

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów mikroskopowych.
https://blog.mikroskopia.com/relacja-z-letnich-warsztatow-mikroskopowych-2024/

 

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.