Marzec jest miesiącem, w którym czuć powiew wiosny. Zwiększona ilość dni słonecznych i bezchmurnych nocy, wyższe temperatury oraz brak problemów z roszeniem optyki zachęcają do obserwacji astronomicznych. W tym roku na pierwszy tydzień miesiąca przypada nów Księżyca, stąd też udane obserwacje można prowadzić do pierwszej kwadry przypadającej w okolice 10 marca. Kolejne "okno" to ostatnie dni miesiąca, kiedy mamy możliwość prowadzenia kilkugodzinnych obserwacji przed wschodem Księżyca.

 

 

Od teraz, co miesiąc, będziemy wybierać jeden wyjątkowy obiekt i przedstawiać go bardziej szczegółowo, zachęcając do własnych obserwacji. Będzie to również połączone z promocją zestawu dedykowanego i szczególnie polecanego do obserwacji tego obiektu.

W tym miesiącu wybraliśmy galaktykę spiralną NGC 4565 Igła.

 

NGC 4565 jest to galaktyka spiralna z poprzeczką (typ SA (s)b), oddalona od nas o około 40 milionów lat świetlnych, znajdująca się w gwiazdozbiorze Warkocza Bereniki. Znana jest również pod nazwą Galaktyka Igła dzięki jej charakterystycznemu wąskiemu profilowi widocznemu z Ziemi.

 

Wspaniały obiekt do obserwacji przez większe teleskopy. Olbrzymi pas pyłowy przecina jądro galaktyki na pół, z łatwością widoczny w 8” teleskopach. Pod ciemnym niebem widoczny już w 6” apertury teleskopu lustrzanego. Sama galaktyka (bez pasa), w dobrych warunkach obserwacyjnych widoczna jest już nawet w lornetkach 10x50.

 

 

 

 

Odnalezienie NGC 4565 jest proste, ponieważ galaktyka ta znajduje się w bliskim sąsiedztwie jasnych gwiazd „drogowskazów”. Zaczynamy od okularu dającego najmniejsze powiększenie np. 40x i największe pole widzenia, ustawiamy teleskop w kierunku gwiazdy „Al Dafirah” tworzącej gwiazdozbiór Warkocza Bereniki. W szukaczu powinniśmy zobaczyć łańcuch gwiazd o podobnej jasności tworzących skraj gromady otwartej Melotte 111. Kierujemy teleskop z szukaczem w dół poprzez gwiazdy 14 com, 16 com, zatrzymujemy się na 17 com, następnie skręcamy w lewo pod kątem prawie 90 stopni w stosunku do uprzednio miniętych słońc o odległość mniej więcej równą odległości kątowej 17 com i 14 com.

Galaktyka powinna nam ukazać się w okularze jako cienki „przecinek”. Po odnalezieniu obiektu zmieniamy powiększenie na większe i delektujemy się widokiem.

 

 

 

 

Skomponowaliśmy odpowiedni zestaw w promocyjnej cenie. Do obserwacji polecamy teleskop o aperturze minimum 8” taki jak Teleskop DO-GSO Dobson 8" F/6 M-CRF i źrenicę wyjściową w okolicy 2 mm, aby ciemny pas pyłowy wyraźnie kontrastował z jasnym jądrem galaktyki. Odpowiednie powiększenie i źrenicę wyjściową z proponowanym teleskopem uzyskamy z okularem np. 13 mm Baader Hyperion. Pod słabszym, miejskim niebem dobrym wyborem jest skorzystanie z filtra redukującego wpływ sztucznego światła miejskiego na obraz w okularze. Filtr Baader Moon&Skyglow 2" ma za zadanie wyciąć z widma pasma światła, którymi świecą latarnie miejskie, dzięki temu tło nieba staje się ciemniejsze i bardziej przyjemne dla oka. Czerwona latarka to nieodłączny kompan astronomów.

 

Cena regularna zestawu 3432,00 zł,   cena promocyjna 3089,00 zł

 

Zachęcamy do korzystania z pogodnym nocy i prowadzenia obserwacji!