Obserwacje Zaćmienia Słońca z Delta Optical

Zaćmienie Słońca to spektakularne, niecodzienne zjawisko, które warto wspólnie celebrować.

Częściowe zaćmienie Słońca 25.10.2022 w Polsce można by określić mianem "częściowo" widocznego :)

Prognozy dla całego kraju były mało obiecujące ale nikt się nie poddawał, również i my.

Czekaliśmy przygotowani na placu Starego Rynku w Mińsku Mazowieckim z teleskopami  Sky-Watcher SolarQuest 70/500 + montaże HelioFind, który automatycznie odnajduje Słońce i utrzymuje je w polu widzenia. Prosty i skuteczny sposób. Ustawiliśmy również kilka lunet Delta Optical 65 ED z folią słoneczną Baader AstroSolar z oprawami zbudowanymi z kartonu.

 

 

 

 

 

Plac Starego Rynku w Mińsku Mazowieckim przywitał nas chmurami i lekkim deszczykiem, jednak humory nam dopisywały, co jakiś czas mieliśmy niewielkie dziury w chmurach przez które można było zobaczyć Słońce w dużej fazie zaćmienia.

 

 

Kulminacyjnym momentem całego wydarzenia było ostatnie 30 minut zaćmienia. Nareszcie chmury rozstąpiły się na tyle aby w ruch poszły teleskopy i lunety. Razem z pogodą, jak na zawołanie, pojawiły się tłumy obserwatorów, którzy oblegali stanowiska, podziwiali i robili zdjęcia przez specjalnie przygotowane stanowiska z folią słoneczną. Były ochy i achy! Była walka o najmniejszą dziurę w chmurach ale każda z osób obecnych mogła spojrzeć na Słońce w zupełnie inny sposób.

 

 

Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu. Szczególne podziękowania dla Burmistrza Miasta Mińska Mazowiecki, Pana Marcina Jakubowskiego za objęcie wydarzenia honorowym patronatem.

Niektórzy mieli więcej szczęścia niż my :) Gratulujemy udanych obserwacji i wspaniałych zdjęć. Zostaliśmy zasypani fotografiami obserwatorów zaćmienia z każdego zakątka kraju, które przystąpiły do wydarzenia "Obserwacje Zaćmienia Słońca z Delta Optical" i znalazły się na mapce Delta Optical. Wspaniale jest zobaczyć jak takie wydarzenia łączą ludzi ciekawych świata.

   

PTMA Wrocław

 

Dziękujemy wszystkim miłośnikom za obecność. Rozwialiśmy chmury w najważniejszym momencie! Warto było czekać!

PTMA Gliwice

 

Jeszcze 10 minut przed zaćmieniem chowaliśmy się pod kopułą naszego obserwatorium przed deszczem. Odprawiane szamańskie modły przyniosły skutek i dokładnie w momencie rozpoczęcia zaćmienia poprawiła się pogoda. Szybko rozstawiliśmy na boisku szkolnym przed obserwatorium nasz sprzęt obserwacyjny (na zdjęciu) i oczywiście do obserwacji wizualnych, bezpośrednich, ustawiliśmy naszą armatę (Synta 16) w obserwatorium zaopatrzoną w odpowiednie filtry. Widzowie mieli możliwość spojrzeć w bezpieczny sposób na zjawisko zaćmienia bezpośrednio przez różne teleskopy i lornetki (zaopatrzone w odpowiednie filtry!) lub mogli oglądać cały przebieg zaćmienia na ekranach dwóch komputerów (prowadziliśmy równoległą transmisję na żywo na kilku kanałach mediów społecznościowych). Na jednym z ekranów był wyświetlany obraz z teleskopu słonecznego Coronado. Dodatkowo dla najmłodszych przedszkolaków zrobiliśmy krótką prelekcję o zaćmieniu (zdjęcie). Pogoda była dla nas na tyle łaskawa, że oprócz kilku chwil zasłonięcia Słońca przez chmury, nasi widzowie (głównie dzieci i młodzież szkolna i przedszkolna!) mieli szczęście zobaczyć przebieg całego zjawiska.

 

 

Salon Delta Optical, Gdańsk

W Gdańsku pogoda pozwoliła obserwować na różne sposoby! Jak widać nie brakowały chętnych do podziwiania tego niezwykłego zjawiska. Obserwacje były prowadzone zarówno w formie projekcji okularowej, przez teleskop z filtrem jak i okulary słoneczne z folią Baader AstroSolar.

 

 

 

Obserwatorium Astronomiczne

Grodzisk Mazowiecki

 

Dzisiaj od godz. 11:00 przez ponad 2 godziny mieliśmy przyjemność razem z uczniami Szkoły Podstawowej Nr 6 i przybyłymi mieszkańcami Grodzisk Mazowiecki obserwować częściowe zaćmienie Słońca.
Do dyspozycji były cztery teleskopy z filtrem słonecznym oraz specjalne okulary do obserwacji zaćmienia Baader Planetarium. Ponad 250 uczniów, zanim zabrało się do obserwacji tego wyjątkowego zjawiska, wysłuchało prelekcji nt. naszej najbliższej gwiazdy i samego zaćmienia z astronomicznego punktu widzenia. Dziękujemy naszym astro-Wolontariuszom Antkowi i Frankowi za przygotowanie ciekawej prezentacji! 
Dziękujemy także firmie Delta Optical Polska za nieodpłatne udostępnienie dodatkowego teleskopu słonecznego.

 

 

Salon Delta Optical, Warszawa

 

Wczoraj, 25.10 byliśmy świadkami częściowego zaćmienia Słońca. Mimo nie najlepszych prognoz pogody, ekipa z naszego Salonu z Warszawy przygotowała dwa teleskopy wyposażone w filtry słoneczne i o 10:45 rozpoczęliśmy czekanie na pojawienie się Słońca między chmurami.
Pogoda zaczęła się poprawiać, i praktycznie przez cały czas trwania zaćmienia Słońce prześwitywało przez chmury, które okazały się być najlepszym filtrem słonecznym. 

Obserwacje przyciągnęły wielu zainteresowanych, którzy mieli okazję obejrzeć to niecodzienne zjawisko.

Możliwe również było sfotografowanie obrazu przez teleskop. Wystarczyło przyłożyć smartfon do okularu, aby uwiecznić to zaćmienie.

Obserwacje zakończyliśmy o godzinie 13:30, kiedy tarcza księżyca całkowicie odkryła słońce.

Kolejna okazja do podziwiania zaćmienia słońca z Polski nadarzy się dopiero 29.03.2025, dlatego bardzo cieszymy się, że obserwacje w Warszawie można zaliczyć do bardzo udanych.

 

 

 

Mobilne Obserwatorium Terenowe "Jelcz"

 

Wyjazd autobusu zaplanowaliśmy na godzinę 10:00 z Centrum Warszawy, gdzie uzbrojony w sprzęt do obserwacji autobus wyruszył z kilkoma osobami na poszukiwania pogodnego nieba :)
Sprawdzając na bieżąco zdjęcia satelitarne pierwotnie udaliśmy się do Piaseczna, gdzie po przerwie na kawę i weryfikacji map pogodowych udaliśmy się jednak na zachód. W trakcie podróży niebo zaczęło się przecierać, a pasażerowie Jelcza przez okna autobusu w specjalnych okularach mogli już obserwować początek zjawiska :)
Finalnie dojechaliśmy tuż przed maksimum zaćmienia do Nadarzyna, gdzie na małej polance mogliśmy przy bardzo ładnej pogodzie rozstawić sprzęt (Sony A7s2 + Helios 75-150mm 1:3.8 + filtr) i skierować oczy wraz z naszym Jelczem NA SŁOŃCE :)
Dzięki mobilności jaką dał nam autobus z wyprawy wróciliśmy w pełni zadowoleni, gdyż udało przemieścić się sprawnie i trafić w okienko pogodowe, a co za tym idzie cieszyć się obserwacją oraz udanymi zdjęciami :)


To była dla mnie przyjemność, że mogłem zorganizować wyprawę na obserwacje zaćmienia słońca i zabrać ze sobą wszystkich zainteresowanych. Okulary oraz folia na obiektyw zakupione w sklepie w Warszawie sprawdziły się rewelacyjnie. Pozdrawiam całą załogę ze sklepu :)

Zapraszam oczywiście do współpracy oraz wspólnych obserwacji różnego rodzaju zjawisk wraz z Jelczem, który chętnie zabierze ze sobą nie tylko zainteresowane osoby jak również sprzęt do obserwacji.

Pozdrawiam serdecznie,

Tomasz Łysakowski

 

 

 

Pan Kamil, Warszawa

 

Ogółem nie wierzyłem, ze coś z tego będzie po dzień przed prognozy były okropne. Tak czy siak wieczorem z kartonu udało mi się zrobić filtr na aparat i połączyć to wszystko taśma, chałupniczo ale zadziałało :)

Rano okazało się, ze pogoda jakaś tam będzie więc ruszyłem, pobrałem bilet na parking i rozstawiłem sprzęt. 
To był Nikon P900 na montażu Sky-Watcher SA i refraktor Sky-Watcher 90/910 z dedykowanym filtrem. 
SWSA ustawiony orientacyjnie na północ ale bez kalibracji na "polaris", więc czasem trzeba było poprawić kadr na głowicy kulowej.

Wieść o wydarzeniu rozesłałem swoim znajomym a także na osiedlowej grupie FB. 

Frekwencja mocno dopisała. Pojawiły się osoby z mapki Delta Optical, osoby z osiedla (uż jestem z sąsiadem dogadany na wypad obserwacyjny), losowi ludzie, ochroniarz(swoją droga jakieś 2-3 lata temu również się z nim widziałem przy okazji zaćmienia. Skojarzył mnie). Rodzice z dzieciakami, same dzieci, które biegły na zajęcia a nawet marynarz który opowiadał o nocach na morzu i pięknych pełniach :)

Timelapse wyszedł jak wyszedł, był odpalony od samego początku do samego końca. Czarne klatki - chmury wyciąłem w większości ale końcówka niestety była tragiczna - 30 minut ciągłych chmur stad taki przeskok na timelapse)

Świetna inicjatywa, bardzo fajnie spędzony czas, bardzo pozytywni ludzie :) 

 

 

 

 

PTMA Warszawa

 

Pokaz pod Centrum Nauk Kopernik wypadł wyśmienicie. Pogoda dopisała jak i liczba osób chętnych obejrzeć zaćmienie.
Przez nasze stanowisko przewinęło się co najmniej 400 dzieci podążające na pokaz lub wychodzące z Planetarium CNK.
Ponadto podchodzili do nas zaciekawieni dorośli z dziećmi, młode pary, przypadkowi przechodnie. Do tego wykonaliśmy transmisję live na nasz kanał YT PTMA Warszawa oraz prowadziliśmy międzynarodowy zoom zrzeszający oddziały PTMA, szkoły oraz prywatne obserwatoria.
Drugim miejscem organizacji eventu przez PTMA Warszawa było Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika. W tej lokalizacji prowadziliśmy zaawansowane obserwacje wizualne, wykonywaliśmy astrofotograficzną dokumentacje zaćmienia. Odbył się również otwarty pokaz dla pracowników i rezydentów Centrum Astronomicznego.

Dziękuje wszystkim za organizację i zaangażowanie w pokazy.

Tomasz Zwoliński.

 

 

CWINT Obserwatorium Astronomiczne

 

Pan Wojciech, Poznań

Warunki niezbyt sprzyjające były w Poznaniu.
Kilka razy Słońce się przebiło przez chmury.

 

Pan Jakub, Chochołów

Dobry wieczór. Udało mi się uchwycić kilka ciekawych kadrów. Niestety fazę maksymalną zdominowały chmury :/ Zrobiłem też trochę filtrów dla dzieciaków ze Szkoły Podstawowej w Chochołowie by i one mogły popatrzeć na to niecodzienne zjawisko.

 

Centrum Nauki Experyment, Gdynia

W Centrum Nauki Experyment odbyły się bardzo owocne obserwacje częściowego zaćmienia Słońca. Każdy gość z naszej wystawy oraz nawet z zewnątrz mogli obejrzeć te niezwykle zjawisko. Obserwacje cieszyły się bardzo dużą popularnością, zarówno wśród młodych jak i starszych odbiorców! Pojawiało się wiele pytań z zakresu budowy teleskopów czy nawet charakterystyki Słońca, na które z chęcią odpowiadaliśmy. Była to dla nas niezwykła okazja, aby wypromować nauki z zakresu astronomii. 

 

Pan Robert, Gliwice

Pogoda trzymała w napięciu od samego początku, w drodze na miejsce obserwacji (obserwatoriom astronomiczne w Kamieńcu) humor był średni gdyż, trasa odbyła się w towarzystwie solidnego deszczu! Zanosiło się na Armagedon i klęskę... jednak dobre prognozy min. VENTUSKY, powodowały że nie odpuściliśmy. Jeszcze 15-20 min przed początkiem zaćmienia... deszczyk dawał o sobie znać... Na szczęście przestało i szybciutko zaczęliśmy rozstawiać sprzęt…statywy, teleskopy, montaże, kamerki lornetki.. Zdążyliśmy prawie…no prawie… Samo zaćmienie obserwowaliśmy od samego początku, jednak opóźnienie start LIVE-a -odbyło się z delikatnym opóźnieniem, ze względu n pogodę i początkowe problemy z łącznością. Do samego końca mogliśmy cieszyć się zjawiskiem z małymi przerwami na chmurki, a w międzyczasie odwiedzający mogli poznać podstawowe zasady obserwacji słonecznych, jak i w dogodnych chwilach zajrzeć do okularów teleskopów. Reakcje najmłodszych były niesamowite i bardzo entuzjastyczne to dla takich chwil warto to robić!!!

 

Pan Piotr, Bojmie

Prowadziłem obserwacje zaćmienia Słońca w szkole podstawowej imienia Januarego Suchodolskiego w Bojmiu przy użyciu teleskopu GSO 12 z filtrem słonecznym. Pogoda nie dopisała. Obserwacje rozpocząłem z opóźnieniem (kropił deszcz). Okienko pogodowe pozwalające na obserwacje trwało około 60 sekund - było to około 12:25.
Przedstawiłem budowę, działanie i obsługę teleskopu. Podczas rozmowy z kadrą nauczycielską dowiedziałem się, że realizacja programu Laboratoria Przyszłości została zrealizowana z mikroskopami i lornetkami Delta Optical. Obecnie zastanawiają się nad otworzeniem w szkole kółka astronomicznego.

 

 

 

Pan Piotr Osiński, Warszawa

Do obserwacji częściowego zaćmienia słońca zaprosiłem uczniów ze Szkoły Podstawowej, gdzie dokonywałem obserwacji. Początkowo pogoda nie sprzyjała obserwacji bo naszły ciemne chmury i tylko przez nie częściowo można było zaobserwować początki zaćmienia. Dopiero w późniejszej godzinie udało się złapać w teleskopie i na ekranie lustrzanki.

Pierwsze zdjęcie wykonane tylko za pomocą lustrzanki Sony A37 i teleobiektyw 70 - 300 mm a kolejne już w połączeniu z Sky Watcher  MAK 127 na statywie azymutalnym.

 

 

Wszystkie lokalizacje miejsc obserwacji znajdziesz na naszej mapie.

 

 

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.