Zaćmienie Słońca z Delta Optical

CZĘŚCIOWE SZCZĘŚCIE!

Oglądać zaćmienie Słońca to szczęście, a oglądać częściowe zaćmienie Słońca to nadal szczęście, choć może częściowe.

W czwartek 10 czerwca 2021 mieliśmy w Polsce to częściowe szczęście.

 

Dlatego Delta Optical przygotowała dla wszystkich zainteresowanych tym zjawiskiem tymczasowe obserwatorium astronomiczne na Starym Rynku w Mińsku Mazowieckim.
Zainteresowani mieli do dyspozycji wyposażone w profesjonalne filtry teleskopy do obserwacji Słońca, oraz lornetki z obiektywami zabezpieczonymi folią ND5.

Częściowe zaćmienie Słońca rozpoczęło się tuż przed południem i wtedy Stary Rynek zapełnił się chętnymi do obserwacji. Nas szczególnie ucieszyli młodzi obserwatorzy - przedszkolaki i uczniowie szkół pod opieką nauczycieli. Po krótkim instruktażu odnośnie bezpieczeństwa podczas słonecznych obserwacji wszyscy mogli podziwiać tarczę słoneczną, stopniowo zakrywaną przez Księżyc.
Nasze polowe obserwatorium astronomiczne odwiedził także burmistrz Mińska Mazowieckiego –Marcin Jakubowski, który objął Patronat honorowy nad organizowanym przez nas wydarzeniem.  

Maksymalna faza zaćmienia przypadła na godzinę 12:55; wtedy tarcza Słońca była zakryta przez Księżyc w około 10 procentach. Po godzinie 13.00 Księżyc zaczął wycofywać się z tarczy Słońca, tak aby definitywnie odkryć ją o godzinie 14.00.
I to był koniec zaćmienia Słońca, ale nie koniec naszych obserwacji. Na Stary Rynek nadal przybywali chętni do spoglądania w niebo, a nasze teleskopy nadal były wycelowane w Słońce
i pozwalały spragnionym kosmicznych widoków podziwiać tę najjaśniejszą gwiazdę.

 

Cieszymy się z tak licznych odwiedzin naszego polowego obserwatorium, a tych, którzy nie dotarli pocieszamy, że kolejne zaćmienie Słońca już za rok – 25 października.

 

A najbliższa okazja na wspólne z nami obserwowanie nieba to X zlot Astroshow 2021: 27-29 sierpnia 2021, który w tym roku odbędzie się w Hotelu cukrownia Żnin.
Wszelkie szczegóły pod adresem www.astroshow.pl

 

Serdecznie zapraszamy.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.