Nr katalogowy: 2459246D
7 549,00 zł
Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Na zamówienie

Dostawa

Zapytaj o termin dostawy

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Towar pod zamówienie
Warszawa Towar pod zamówienie
Gdańsk Towar pod zamówienie
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Towar pod zamówienie
Menu

Polerowane współpłaszczyznowo okrągłe filtry Baader D-ERF IR-Cut, o dokładności 1/10 λ (1/10 długości fali). Dzięki zastosowaniu powłok odbijających światło podczerwone (dielektryczny system powłok interferencyjnych z wieloma pojedynczymi warstwami) filtr pozwala uniknąć wnikania ciepła do wnętrza tubusu teleskopu. Blokada promieniowania cieplnego (IR-Cut) utrzymuje współpłaszczyznowość filtra D-ERF także przy długotrwałych obserwacjach.

Termicznie uwarunkowane ruchy powietrza w tubusie i związane z nimi pogorszenie seeingu zostają wyeliminowane. Ale przede wszystkim, filtr D-ERF chroni cenny filtr Baader Solar Spectrum H-alfa, umieszczany do obserwacji w okolicy ogniska, przed przedwczesnym zużyciem z powodu obciążenia termicznego. Ponadto stabilizuje się wybrana długość fali, która w przeciwnym razie przesuwałaby się wraz ze zmianą temperatury. Filtry D-ERF posiadają wielowarstwoe powłoki przeciwodbiciowe typu MC, które redukują współczynnik odbicia promieniowania widzialnego do 0,2% odbicia resztkowego, dzięki czemu wyeliminowane zostają odbicia z powierzchni płaskich, które w przeciwnym razie obniżałyby kontrast obrazu powierzchni Słońca i pretuberancji, jak również powłoki odcinające podczerwień IR-Cut. Aby wyprodukować tak idealnie płaską powierzchnię i utrzymać jej płasko-równoległóść mimo sił wywieranych przez różne powłoki przeciwodbiciowe typu MC, konieczny jest wysoki nakłd poziomu technicznego. Trzeba wybrać z dużej ilości surowego szkła tylko najlepiej wyhartowane beznapięciowo substraty, aby osiągnąć dobrą jakość końcową! Szkło bardzo łatwo się deformuje z powodu nieodpowiedniej obróbki albo przy nakładaniu powłok na parownikach starszego typu. Produkt końcowy jest praktycznie bezużyteczny, jeśli nie zadba się o dokładność na każdym etapie produkcji.

Filtry Baader Planetarium są pokrywane powłokami na najnowocześniejszych urządzaniach działających ze wsparciem wiązek jonowych (tzw. bombardowanie powierzchni szkła jonami), aby utrzymać możliwie jak najniższe naprężenie termiczne szkła i jednocześnie zapewnić nadzwyczaj trwałe, odporne na zadrapania powłoki przeciwodbiciowe typu MC.

Uwaga: filtry Baader D-ERF służą wyłącznie do redukcji przenikania promieniowania cieplnego do tubusu teleskopu przy zastosowaniach razem z filtrami Baader Solar Spectrum H-alfa, które przeznaczone są do bezpiecznych obserwacji słonecznych, zarówno wizualnych jak i astrofotograficznych. Filtry D-ERF montuje się przed obiektywem teleskopu w ten sposób, by powłoka odbijająca ciepło skierowana była bezpośrednio na Słońce. Informuje o tym znak strzałki umieszczony na krawędzi filtra. Niedozwolone jest używanie filtrów D-ERF do bezpośredniej obserwacji Słońca. Może to stać się przyczyną nieodwracalnego uszkodzenia wzroku lub zniszczenia matrycy kamery albo aparatu fotograficznego.

Pokaż więcej
Symbol u dostawcy:
2459246D
Klasyfikacja spektralna:
pasmowy
Rodzaj obserwacji:
  • astrofotograficzne
  • wizualne
Obiekty obserwacyjne:
Słońce
Zakres spektralny / CDF:
λ=650 nm
Szerokość połówkowa:
Δλ=80 nm
Transmisja:
Tmax=99 %
Rodzaj substratu:
szklany o jakości optycznej
Powłoki przeciwodbiciowe substratu:
MC
Rozmiar i oprawa:
ø=180 mm bez oprawy
Masa własna:
860 g
Okres gwarancji:
24 mies.
Pokaż więcej

Polecane akcesoria

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane

Podobne produkty