1 899,00 zł

Dostępność
Ostatnie sztuki
Producent Sky-Watcher
Koszt dostawy od 0,00 zł

Od 1 Lutego 2017 WYDŁUŻAMY GWARANCJĘ TELESKOPÓW SKY-WATCHER DO 5 LAT!

Na podzespoły elektroniczne i napędowe przysługuje 2-letnia gwarancja.

Jest to refraktor achromatyczny o aperturze 90mm i ogniskowej 900mm. Teleskop przeznaczony dla początkujących obserwatorów nieba. Zamocowany jest na stabilnym montażu paralaktycznym EQ3-2, który dobrze wygasza wszelkie drgania tubusu. Teleskop ten pozwala na szczegółowe obserwacje Księżyca, planet Układu Słonecznego z podstawowymi detalami takimi jak czapy polarne Marsa w okresach dobrej widoczności, pasy w atmosferze Jowisza czy też pierścienie Saturna. Możliwe jest odnalezienie jaśniejszych mgławic i gromad gwiazdowych. Jednak ze względu na konstrukcję optyczną i wysoki kontrast, teleskop ten plecami zwłaszcza do obserwacji planet i Księżyca.

System optyczny

Teleskop BK 909 EQ3-2 jest klasycznym refraktorem achromatycznym wyposażonym w obiektyw soczewkowy o średnicy 90mm i ogniskowej 900mm. Światłosiła obiektywu wynosi f/10, dzięki czemu aberracja chromatyczna występuje tu w niewielkim stopniu. Jest to typowy dublet achromatyczny zbudowany z dwóch elementów o różnych współczynnikach załamania światła, pokryty powłokami przeciwodblaskowymi. W zestawie znajduje się nasadka kątowa lustrzana 90 stopni 1,25", 2 okulary systemu Kellnera o ogniskowych 10mm i 25mm oraz soczewka Barlowa. Teleskop warto doposażyć w okular o ogniskowej ok 35-40mm do obserwacji przy mniejszych powiększeniach.

Montaż

Teleskop wyposażony został w stabilny montaż paralaktyczny EQ3-2. Montaż ten jest zdecydowanie lepszy mechanicznie oraz bardziej stabilny niż mniejsze EQ1 i EQ2. Elementy głowicy są dość masywne a całość jest wystarczająco stabilna, aby pozwolić na instalację teleskopu o dużo większej średnicy obiektywu, niż 90mm. Montaż ten posiada precyzyjne mikroruchy w obu osiach.

Ponadto można wyposażyć go w napęd w jednej lub w dwóch osiach, czy też w system Go-To umożliwiający automatyczne wyszukiwanie i śledzenie obiektów.

Wyciąg okularowy

Teleskop wyposażony jest w wyciąg okularowy w standardzie 1.25". Jest to wyciąg zębatkowy (tzw. wyciąg Rack&Pinion). Wyciąg ten zakończony jest mocowaniem ze śrubą mocującą nasadkę kątową. Nasadka kątowa lustrzana 90 stopni w standardzie 1.25" jest dołączona do kompletu. Wyciąg ten kompatybilny jest w napędem do wyciągów Sky-Watcher.

Obserwacje astronomiczne

Układ Słoneczny

  • struktura plam słonecznych i granulacja na Słońcu
  • widoczne fazy Merkurego i Wenus
  • szczegóły na powierzchni Księżyca o wielkości powyżej 3 km, widoczne pasma górskie i kratery
  • w czasie opozycji na Marsie widoczne zarysy kontynentów i czapy polarne
  • pasy na Jowiszu, delikatnie widoczna struktura, w dobrych warunkach widoczna Wielka Czerwona Plama i cienie ksieżyców
  • pierścienie i jeden pas na powierzchni Saturna, w sprzyjających warunkach widoczna przerwa Cassiniego
  • Uran w dużym powiększeniu widoczny jest jako tarczka
  • Neptun widoczny jako niebieskawy punkcik
  • widoczne jaśniajsze komety i planetoidy

Gwiazdy

  • gwiazdy odległe od siebie nie mniej niż 1,56"
  • zasięg gwiazdowy 12 mag

Obiekty poza Układem Słonecznym

  • gromady otwarte z katalogu Messiera i NGC
  • gromady kuliste gwiazd
  • najjaśniejsze mgławice emisyjne widoczne z pierwszymi szczegółami np M42
  • widoczne mgławice planetarne np M27 czy M57
  • galaktyki, poza M31, widoczne jako plamki

Nasze filmy astronomiczne:

Jak obserwować przez teleskop?

Jak robić zdjęcia przez teleskop?

Montaż teleskopu Sky-Watcher SK1309EQ2

Rozwiń opis

Specyfikacja

Nr katalogowy SW-2205
Seria teleskopu: EQ3
Układ optyczny teleskopu: Refraktor
Typ montażu: Paralaktyczny
Apertura: 90 mm
Ogniskowa: 900 mm
Światłosiła: f/10,0
Zasięg gwiazdowy: 12,0 magnitudo
Maksymalne użyteczne powiększenie: 180 x
Maksymalna zdolność rozdzielcza: 1,56 "
Zdolność zbiorcza: 165 x
Masa tubusu: 2,5 kg
Masa montażu: 7,0 kg
Przeciwwagi: 3,2 + 1,8 kg
Długość tuby: 910 mm
Rodzaj statywu: aluminiowy
Wysokość statywu: 710 - 1230 mm
Sterowanie montażem: pokrętła mikroruchów
Rodzaj wyciągu okularowego: Rack and pinion
Średnica wyciągu okularowego: 1,25 "
Okres gwarancji: 60 miesięcy

Wyposażenie

achromatyczna soczewka Barlowa 2x 1,25" z adapterem T2
nasadka kątowa (lustro) 90 st. 1,25"
okulary 1.25" - Super 25, Super 10
szukacz 6x30

Multimedia

Polecane akcesoria

Pytania klientów

?

Pytanie. Jakie pole widzenia maja zestawowe okulary? Jake daja pole z tym teleskopem? Pozdrawiam, Wojo

Wojo zapytał o ten produkt 12 lat temu, 2012-08-14

Okulary mają pole własne 52st. Z 25 mm pole widzenia wyniesie 1,44 stopnia, a z 10 mm 0,57 stopnia.

Ekspert Delta Optical odpowiedział 12 lat temu, 2012-08-14
?

Czy to jest na pewno EQ3-2 zy EQ3?

Karasss zapytał o ten produkt 13 lat temu, 2011-08-14

EQ3 i EQ3-2 to w zasadzie ten sam montaż: różni się sposobem mocowania (w jednym obejmy tuby optycznej są przykręcane bezpośrednio do głowicy, w drugim do dovetaila i ten jest mocowany do głowicy).

Ekspert Delta Optical odpowiedział 13 lat temu, 2011-08-14

Opinie

5,0
Ocena ogólna
3 osoby
Pozytywnie oceniły ten produkt
  • Golebiak,
    25.03.2012 napisał:
    Sprzęt przyszedł błyskawicznie. Elegancko zapakowany. Ku mojemu zaskoczeniu sam tubus był już zmontowany z osprzętem! Jestem kompletnie zielony i dopiero zaczynam, więc to ogromne ułatwienie. Jeszcze tej nocy zabrałem się za łowienie planet! Teraz uwaga: jedna ale zasadnicza. Instrukcja. Zarówno oryginalna jak i polska. Zajmuję się zawodowo komunikacją oraz dokumentacją techniczną. Jak widzę, ta branża też uległa zarazie - instrukcje pisane są przez inżynierów lub konstruktorów. Najlepsze instrukcje pisane są przez firmy zewnętrzne, które piszą je z punktu widzenia użytkownika a nie z punktu widzenia \jak będziesz używał sprzętu, który skonstruowałem....\. Nie ma w tym grama złośliwości. Tylko refleksje. Konkret: pierwszego wieczora nie mogłem za nic w świecie znaleźć Marsa przez teleskop. Przez szukacz - jest i to jaki. Uparłem się i ręcznie go znalazłem w ok. 20 minut. Zrozumiałem, że mam źle skalibrowany szukacz. Ale jak to zrobić?? Dopiero za którymś razem czytania instrukcji zrozumiałem, że śruby, którymi go przykręciłem do końca, to właśnie regulacja :))) Skalibrowałem go nocą...na...księżycu... Jednak gdyby instrukcja podawała: kolego, to co wydaje się śrubką, jest elementem kalibracji.... Ale w sumie to detal - a przy okazji ile wyzwań, przed którymi człowiek staje aby ....per aspera ad astra .... Ogólnie rewelacja i temat mnie wciągnął jak mało który. Mieszkam na wsi od 10 lat i codziennie niebo z milionami gwiazd. Wreszcie się zdecydowałem i jadę dalej. Teraz pytania: - jaki okular najlepiej do tego modelu? - czy warto montować na tym teleskopie lustrzankę cyfrową i czy zdjęcia będą warte trudu walki? - czy cyfrówka odda kolory np. Wenus czy Marsa czy też będziemy mieli b/w? Raz jeszcze dziękuję Panie Delta!!!
  • dejta,
    05.12.2011 napisał:
    Naprawde fajny zestaw. Dlugo zastanawiałem sie nad zakupem pierwszego teleskopu w rozsądnej cenie. W tym przedziale cenowym napewno nie znajdziecie lepszego sprzętu. Montaż jest bardzo solidny, dobrze wykonany. Dosyć szybko nauczyłem sie go obsługiwać. Teleskop jest lekki, sprawia wrażenie delikatnego, ale jest naprawde przyzwoity ( montaż jest stosunkowo znacznie lepszy i można go wykorzystać do innych teleskopów ). Szukacz jest swietnej jakości. Często trzeba go regulować ale, jest to bardzo proste. Z wad napewno trzeba wymienić kiepską jakość standardowych okularów. Ale można założyć, że dostajemy je za free bo każdy wie ile kosztuje dobry okular. Biorąc to pod uwagę okulary dołączone do zestawu są \uczciwe\.
  • Inzynier,
    30.06.2009 napisał:
    właśnie przyszedł ten zestaw - bez zarzutu. EQ3-2 wiadomo pierwszy solidny! ale ostrzegam sklep i nabywców w opisie jest malutki błąd - waga całości - zapewne przepisana z opisu na AZ3. Powinno być około 16 kg? Sama luneta leciutka max 2 Kg.