Nr katalogowy: SW-1311
3 499,00 zł
W koszyku

Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Duża ilość

Dostawa

24h Zamów do godziny 15:00 dostarczenie następnego dnia (dot. przesyłek kurierskich GLS).

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Towar dostępny
Warszawa Niedostępny
Gdańsk Towar dostępny
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Niedostępny
Menu

Od 1 Lutego 2017 WYDŁUŻAMY GWARANCJĘ TELESKOPÓW SKY-WATCHER DO 5 LAT!

Na podzespoły elektroniczne i napędowe przysługuje 2-letnia gwarancja.

Firma Sky-Watcher to światowy lider w dziedzinie produkcji teleskopów, zwłaszcza Newtonów na montażu Dobsona. Firma od lat przywiązuje szczególną wagę do najwyższej jakości optyki stosowanej w swoich teleskopach, co znajduje odzwierciedlenie w najpiękniejszych obrazach Wszechświata i w wielu pozytywnych recenzjach na całym świecie. Bogate doświadczenie sięgające 1990 roku powoduje, że Dobsony marki Sky-Watcher są produkowane w najbardziej eleganckiej, dojrzałej i klasycznej formie, która jest najbardziej ekonomiczna i przystępna cenowo. Choć na rynku znaleźć można wielu naśladowców, nikt nie równa się Sky-Watcherowi w umiejętności tworzenia nie tylko doskonałych optycznie, ale także przystępnych teleskopów Dobsona.

Jest duży teleskop zwierciadlany Newtona o aperturze 10 cali (254mm) i ogniskowej 1200mm. Tuba zawieszona jest na bardzo stabilnym montażu azymutalnym Dobsona. Jest to typowy światłosilny teleskop Newtona idealnie sprawdzający się przy obserwacjach obiektów mgławicowych pod ciemnym niebem. Jednocześnie teleskop przy tak dużej aperturze umożliwi bardzo szczegółowe obserwacje planet Układu Słonecznego i Księżyca. Pomimo potężnych możliwości jest to teleskop dość tani, polecany początkującym, ale jednocześnie wymagającym miłośnikom astronomii.

Pyrexowe zwierciadło

Wszystkie teleskopy Sky-Watcher Dobson 10” posiadają w standardzie zwierciadło wykonane z PYREX-u, szkła o niskiej rozszerzalności termicznej, dzięki czemu jakość obrazu jest wyższa niż w przypadku teleskopów ze zwierciadłem ze zwykłego szkła.

Rozsuwana konstrukcja

Konstrukcji firmy Sky-Watcher jest unikalna na rynku - duże teleskopy Dobsona mogą być złożone na czas przechowywania dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca. Składanie odbywa się dzięki wysuwanym elementom tubusa, nie jest tu wymagane użycie jakichkolwiek narzędzi ani też nie jest wymagane rozmontowywanie tubusu na osobne elementy. Teleskop w ciągu kilku sekund gotowy jest do obserwacji. Precyzyjnie wykonany mechanizm to brak konieczności każdorazowej kolimacji po rozłożeniu.

Montaż

Teleskop zawieszony jest na azymutalnym montażu Dobsona. Montaż tego typu to prosta i bardzo stabilna konstrukcja pozwalająca na łatwe obracanie teleskopu w osi azymutu i wysokości. Teleskop zamocowany jest z dwóch stron w widłowym uchwycie, cała górna część montażu obraca się natomiast u podstawy. Bardzo nisko położony środek ciężkości i wykonanie z dość sztywnych materiałów powoduje, że teleskop zawieszony jest w sposób znacznie stabilniejszy niż w przypadku montaży paralaktycznych.

Wyciąg

Teleskop wyposażony jest w 2" wyciąg okularowy z redukcją na 1,25". Jest to wyciąg Crayforda, działający płynnie i bez luzów. Wyposażony w przedłużkę na 2", przedłużkę/redukcję na 1,25". Przedłużek należy używać zamiennie nie łącząc ich w jeden zestaw. Wyciąg kompatybilny jest z napędami autofocuserów produkowanymi przez Sky-Watchera.


Obserwacje Astronomiczne

Teleskop o średnicy zwierciadła 10" (25cm) to instrument dający bardzo duże możliwości obserwacyjne


1. Układ Słoneczny

obiekty na powierzchni Księżyca o rozmiarach mniejszych niż 1 km;

plamy słoneczne i ich złożona struktura, granulacja fotosfery wyraźnie widoczna;

wszystkie planety Układu Słonecznego;

fazy Merkurego i Wenus, detal atmosfery Wenus widoczny z filtrem szarym

widoczne podstawowe twory na tarczy Marsa i wyraźnie widoczne czapy polarne

wyraźne widoczne kilka stref pasów w atmosferze Jowisza, księżyce galileuszowe, cienie księżyców na tarczy planety w trakcie tranzytów

struktura pierścieni Saturna z przerwą Cassiniego, pasy w atmosferze i kilka mniejszych księżyców planety

Uran i Neptun widoczne jako tarczki o wyraźnie niebieskim zabarwieniu

ruch wielu planetoid na tle gwiazd

obserwacje wielu słabych komet, widoczna struktura komet


2. Gwiazdy

około 6,5 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 15,5 magnitudo

gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 0,6".

pięknie widoczne barwy wielu gwiazd


3. Obiekty mgławicowe

wszystkie obiekty katalogu Messiera, setki obiektów NGC i IC

setki gromad kulistych, w wielu przypadkach rozbijanych na poszczególne gwiazdy aż do samego centrum

tysiące gromad otwartych z wieloma widocznymi różnicami w budowie

setki mgławic, wiele ze szczegółami, spektakularne szczegóły jasnych mgławic

setki galaktyk wraz z widocznymi szczegółami, wyraźne kształty i położenie kątowe dysków, widać ramiona spiralne

widoczna struktura i budowa wielu mgławic planetarnych, duży wzrost kontrastu z filtrami mgławicowymi

widoczne subtelne szczegóły pozostałości po supernowych


Z racji wzrostu średnicy lustra teleskopu do średnicy wynoszącej 25cm, obiekty widoczne są zdecydowanie wyraźniej a szczegóły prezentują się w bardziej oczywisty sposób niż w przypadku teleskopów o średnicach 130 czy 150 mm. Z tego powodu obraz widziany w tak dużym teleskopie staje się podatny na wpływ zaświetlenia nieba światłem sztucznym, zanieczyszczenia powietrza oraz stabilność atmosfery (seeing), jak również na dokładność kolimacji optyki. Prosimy pamiętać o tych ograniczeniach i brać je pod uwagę w celu uzyskania optymalnych obrazów nieba w teleskopach 20 cm i większych. Światłosiła teleskopu wynosi f/4,8. Z tego powodu kluczowe jest używanie dobrej klasy okularów astronomicznych.

Obserwacje naziemne

Teleskop z tego rodzaju optyką nie nadaje się dość dobrze do obserwacji naziemnych. Do odwrócenia obrazu należy użyć tzw. soczewki prostującej, dzięki której odwrócimy obraz do naturalnego (prostego). Wraz z soczewką prostująca i montażem na którym został zamieszczony można go używać jako prostego przyrządu do obserwacji naziemnych. Z racji tego, że montaż Dobsona umożliwia w prosty sposób sterowanie teleskopem w osiach pionowej i poziomej oraz posiada wysoką sztywność i redukuje wszystkie drgania, staje się możliwe obserwowanie samolotów na wysokościach przelotowych.

Pokaż więcej
Numer katalogowy:
SW-1311
Układ optyczny teleskopu: Newton
Typ montażu: Dobson Apertura: 254 mm
Ogniskowa: 1200 mm Światłosiła:
4,8 f
Zasięg gwiazdowy:
15,5 magnitudo
Maksymalne użyteczne powiększenie:
381 x
Maksymalna zdolność rozdzielcza:
0,55 "
Zdolność zbiorcza:
1317 x
Masa tubusu:
15,0 kg
Masa montażu:
12,0 kg
Masa całkowita:
27,0 kg
Długość tuby:
800 mm
Wysokość statywu:
740 mm
Sterowanie montażem:
ręczne
Rodzaj wyciągu okularowego:
Crayford
Średnica wyciągu okularowego: 2 "
Średnica zwierciadła wtórnego:
58 mm
Okres gwarancji:
60 miesięcy
Pokaż więcej

Wyposażenie

okulary 1,25" Super PL: 25 mm, 10 mm
szukacz: 9x50

Multimedia

Teleskop Dobson 10" Flex Tube
Teleskop Dobson 10" Flex Tube
Teleskop Dobson 10" Flex Tube
Teleskop Dobson 10" Flex Tube
Teleskop Dobson 10" Flex Tube

Polecane akcesoria

Pytania klientów

?

Witam. Czy ten teleskop ma lustro z pyrexu? Pozdrawiam.

Adam zapytał o ten produkt 13 lat temu, 2011-05-30

Wszystkie dobsony (poza 6\) mają zwierciadło z pyrexu.

Ekspert Delta Optical odpowiedział 13 lat temu, 2011-05-30
?

Jaki okular do obserwacji planet w granicach 400 zł można dokupić do tego teleskopu?

Rafal zapytał o ten produkt 12 lat temu, 2012-05-22

Polecamy okulary serii SWA Sky-Watchera lub ewentualnie okulary NLV z firmy Vixen.

Ekspert Delta Optical odpowiedział 12 lat temu, 2012-05-22

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane
Ocena ogólna
5,0
Pozytywnie oceniło ten produkt
3 osoby
  • Zrobiłem sobie gwiazdkę Teleskop Sky-Watcher (Synta) Dobson 10 ROZSUWANY. Montaż i składanie proste jak konstrukcja cepa. Zero problemów (no może poza kiepskim małym kluczem imbusowym - wytrzymał 5 śrub a jest ich może z 10). Pomógł zestaw małego technika. Opcja rozsuwanej tuby to faktycznie świetna rzecz. Nie tylko jeśli chodzi o transport ale oszczędzenie miejsca w małym mieszkaniu. Co do optyki to na razie nie wypowiadam się (mamy Wigilię 2010 - leje jak z cebra). Jak będzie ładne niebo to wyrażę opinię (na razie idę podglądać sąsiadki :P - joke). Pozdrawiam fanów astronomii i wszystkiego dobrego w Nowym Roku. PS. Chciałbym podziękować panu sprzedawcy z Delta Optical za pomoc w wyborze sprzętu. Pozdrawiam
    _Spirit_,
  • Deltaoptical to jedyna firma w Polsce która poważnie traktuje swoich klientów,towar zamówiony 8.04.2010 r. z zastrzeżeniem by wysłać 13.04.2010 r. i tak się stało.14.04 towar w domu i cóż tu dużo gadać,towar pierwsza klasa teraz tylko czyste niebo i w teren przetestować te 507 cm2 lustra.

    manius65,
  • Teleskop łatwy w kolimacji, dzięki rozsuwanej tubie zyskujemy 30 cm więcej miejsca w samochodzie (co u mnie okazało się zbawienne). Rozsuwana funkcja na pewno nie jest jak to niektórzy mówią zbędnym bajerem. Mogę od razu rozwiać obawy na temat wpadającego światła, trzeba by być chyba pod latarnią m aby światło zewnętrzne zakłóciło pracę teleskopu. Moim zdaniem warto dołożyć te 150 - 200 zł i wziąć wersję rozkładaną, raz że bardziej praktyczna , dwa że lepiej się prezentuje. Polecam !

    B,

Podobne produkty