Nr katalogowy: SW-1303
2 949,00 zł
W koszyku

Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Duża ilość

Dostawa

24h Zamów do godziny 15:00 dostarczenie następnego dnia (dot. przesyłek kurierskich GLS).

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Towar dostępny
Warszawa Towar dostępny
Gdańsk Niedostępny
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Niedostępny
Menu

Od 1 Lutego 2017 WYDŁUŻAMY GWARANCJĘ TELESKOPÓW SKY-WATCHER DO 5 LAT!

Na podzespoły elektroniczne i napędowe przysługuje 2-letnia gwarancja

Firma Sky-Watcher to światowy lider w dziedzinie produkcji teleskopów, zwłaszcza Newtonów na montażu Dobsona. Firma od lat przywiązuje szczególną wagę do najwyższej jakości optyki stosowanej w swoich teleskopach, co znajduje odzwierciedlenie w najpiękniejszych obrazach Wszechświata i w wielu pozytywnych recenzjach na całym świecie. Bogate doświadczenie sięgające 1990 roku powoduje, że Dobsony marki Sky-Watcher są produkowane w najbardziej eleganckiej, dojrzałej i klasycznej formie, która jest najbardziej ekonomiczna i przystępna cenowo. Choć na rynku znaleźć można wielu naśladowców, nikt nie równa się Sky-Watcherowi w umiejętności tworzenia nie tylko doskonałych optycznie, ale także przystępnych teleskopów Dobsona.

Jest to duży teleskop zwierciadlany Newtona o aperturze 10 cali (254mm) i ogniskowej 1200mm. Tuba zawieszona jest na bardzo stabilnym montażu azymutalnym Dobsona. Jest to typowy światłosilny teleskop Newtona idealnie sprawdzający się przy obserwacjach obiektów mgławicowych pod ciemnym niebem. Jednocześnie teleskop przy tak dużej aperturze umożliwi bardzo szczegółowe obserwacje planet Układu Słonecznego i Księżyca. Pomimo potężnych możliwości jest to teleskop dość tani, polecany początkującym ale jednocześnie wymagającym miłośnikom astronomii.

Pyrexowe zwierciadło

Wszystkie teleskopy Sky-Watcher Dobson 10” posiadają w standardzie zwierciadło wykonane z PYREX-u, szkła o niskiej rozszerzalności termicznej, dzięki czemu jakość obrazu jest wyższa niż w przypadku teleskopów ze zwierciadłem ze zwykłego szkła.

System optyczny

Teleskop wykonany został w klasycznym systemie Newtona. Zwierciadło główne paraboliczne ma średnicę 254 mm i ogniskową 1250 mm. Jest to teleskop o dużej światłosile wynoszącej f/5. Dzięki takim parametrom teleskop pomimo dużej średnicy jest urządzeniem o użytecznej długości. Umiarkowana ogniskowa pozwala na uzyskanie małych powiększeń pozwalających na komfortowe obserwacje subtelnych i słabych obiektów mgławicowych. Jednocześnie możliwe do uzyskania są duże powiększenia typowe dla obserwacji księżycowo-planetarnych.

Montaż

Teleskop zawieszony jest na azymutalnym montażu Dobsona. Montaż tego typu to prosta i bardzo stabilna konstrukcja pozwalająca na łatwe obracanie teleskopu w osi azymutu i wysokości. Teleskop zamocowany jest z dwóch stron w widłowym uchwycie, cała górna część montażu obraca się natomiast u podstawy. Bardzo nisko położony środek ciężkości i wykonanie z dość sztywnych materiałów powoduje, że teleskop zawieszony jest w sposób znacznie stabilniejszy niż w przypadku montaży paralaktycznych.

Wyciąg

Teleskop wyposażony jest w 2" wyciąg okularowy z redukcją na 1,25". Jest to wyciąg Crayforda, działający płynnie i bez luzów. Wyposażony w przedłużkę na 2", przedłużkę/redukcję na 1,25". Przedłużek należy używać zamiennie nie łącząc ich w jeden zestaw. Wyciąg kompatybilny jest z napędami autofocuserów produkowanymi przez Sky-Watchera.


Obserwacje Astronomiczne

Teleskop o średnicy zwierciadła 10" (25cm) to instrument dający bardzo duże możliwości obserwacyjne


1. Układ Słoneczny

obiekty na powierzchni Księżyca o rozmiarach mniejszych niż 1 km;

plamy słoneczne i ich złożona struktura, granulacja fotosfery wyraźnie widoczna;

wszystkie planety Układu Słonecznego;

fazy Merkurego i Wenus, detal atmosfery Wenus widoczny z filtrem szarym

widoczne podstawowe twory na tarczy Marsa i wyraźnie widoczne czapy polarne

wyraźne widoczne kilka stref pasów w atmosferze Jowisza, księżyce galileuszowe, cienie księżyców na tarczy planety w trakcie tranzytów

struktura pierścieni Saturna z przerwą Cassiniego, pasy w atmosferze i kilka mniejszych księżyców planety

Uran i Neptun widoczne jako tarczki o wyraźnie niebieskim zabarwieniu

ruch wielu planetoid na tle gwiazd

obserwacje wielu słabych komet, widoczna struktura komet


2. Gwiazdy

około 6,5 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 14,3 magnitudo

gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 0,6".

pięknie widoczne barwy wielu gwiazd


3. Obiekty mgławicowe

wszystkie obiekty katalogu Messiera, setki obiektów NGC i IC

setki gromad kulistych, w wielu przypadkach rozbijanych na poszczególne gwiazdy aż do samego centrum

tysiące gromad otwartych z wieloma widocznymi różnicami w budowie

setki mgławic, wiele ze szczegółami, spektakularne szczegóły jasnych mgławic

setki galaktyk wraz z widocznymi szczegółami, wyraźne kształty i położenie kątowe dysków, widać ramiona spiralne

widoczna struktura i budowa wielu mgławic planetarnych, duży wzrost kontrastu z filtrami mgławicowymi

widoczne subtelne szczegóły pozostałości po supernowych


Z racji wzrostu średnicy lustra teleskopu do średnicy wynoszącej 25cm, obiekty widoczne są zdecydowanie wyraźniej a szczegóły prezentują się w bardziej oczywisty sposób niż w przypadku teleskopów o średnicach 130 czy 150 mm. Z tego powodu obraz widziany w tak dużym teleskopie staje się podatny na wpływ zaświetlenia nieba światłem sztucznym, zanieczyszczenia powietrza oraz stabilność atmosfery (seeing), jak również na dokładność kolimacji optyki. Prosimy pamiętać o tych ograniczeniach i brać je pod uwagę w celu uzyskania optymalnych obrazów nieba w teleskopach 20 cm i większych. Światłosiła teleskopu wynosi f/4,8. Z tego powodu kluczowe jest używanie dobrej klasy okularów astronomicznych.

Obserwacje naziemne

Teleskop z tego rodzaju optyką nie nadaje się dość dobrze do obserwacji naziemnych. Do odwrócenia obrazu należy użyć tzw. soczewki prostującej, dzięki której odwrócimy obraz do naturalnego (prostego). Wraz z soczewką prostująca i montażem, na którym został zamieszczony, można go używać jako prostego przyrządu do obserwacji naziemnych. Z racji tego, że montaż Dobsona umożliwia w prosty sposób sterowanie teleskopem w osiach pionowej i poziomej oraz posiada wysoką sztywność i redukuje wszystkie drgania, staje się możliwe obserwowanie samolotów na wysokościach przelotowych.

Pokaż więcej
Numer katalogowy:
SW-1303
Układ optyczny teleskopu: Newton
Typ montażu: Dobson Apertura:
254 mm
Ogniskowa:
1200 mm
Światłosiła:
4,8
Zasięg gwiazdowy:
15,5 magnitudo
Zdolność zbiorcza (w porównaniu do oka nieuzbrojonego):
1317 x
Maksymalne użyteczne powiększenie:
381 x
Masa montażu:
12,0 kg
Masa tubusu:
13,0 kg
Masa całkowita:
25,0 kg
Wysokość statywu:
740 mm
Długość tuby:
1130 mm
Sterowanie montażem:
ręczne
Ogniskowe okularów / powiększenie:
20mm/62,5x, 12.5mm/100x
Rodzaj wyciągu okularowego:
Crayford
Średnica wyciągu okularowego: 2 "
Szukacz:
optyczny 9x50 prosty
Średnica zwierciadła wtórnego:
58,0 mm
Maksymalna zdolność rozdzielcza:
0,55
Okres gwarancji:
60 mies.
Pokaż więcej

Wyposażenie

adapter 2
szukacz: 9x50
adapter do smartfona
okular 12.5mm Wide Angle 70°
okular 20mm Wide Angle 70°

Multimedia

Teleskop Dobson 10
Teleskop Dobson 10
Teleskop Dobson 10
Teleskop Dobson 10
Teleskop Dobson 10

Polecane akcesoria

Pytania klientów

?

Czy można dokupić do tego teleskopu statyw stojący z pokrętłami mikroruchów?

adas zapytał o ten produkt 13 lat temu, 2011-08-19

Jest to możliwe, ale na montażu minimum nośności EQ6, np. http://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-sky-watcher-eq6-syntrek,d896.html lub http://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-sky-watcher-eq6-pro-synscan,d795.html. Dodatkowo musi się doposażyć w dovetail http://deltaoptical.pl/szyna-montazowa-dovetail-32-cm,d714.html oraz obejmy do 10\ http://deltaoptical.pl/obejmy-2szt-o-srednicy-288-mm-do-reflektorow-250-mm,d851.html

Ekspert Delta Optical odpowiedział 13 lat temu, 2011-08-19
?

A co z kolimacją? Czy trzeba to wykonać samodzielnie?

wkkr zapytał o ten produkt 11 lat temu, 2013-01-28

Kolimację sprawdzamy kolimatorem laserowym przed wysyłką.

Ekspert Delta Optical odpowiedział 11 lat temu, 2013-01-28
?

Czy ten teleskop nadaje się do astrofotografii?

Paweł zapytał o ten produkt 11 lat temu, 2013-12-29

Teleskopy na montażu Dobsona są instrumentami stworzonymi do dawania maksimum frajdy z obserwacji wizualnych za minimum wydanych pieniędzy, astrofotografia w ich przypadku jest możliwa ale w niewielkim zakresie - Księżyc, planety i Słońce przy zastosowaniu folii słonecznej. Aby zacząć przygodę z astrofotografią należy sięgnąć po mniejszy teleskop na dobrym montażu paralaktycznym, np 15075EQ3 lub refraktor 80ED na montażu EQ3 lub lepszym.

Ekspert Delta Optical odpowiedział 11 lat temu, 2013-12-29

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane
Ocena ogólna
5,0
Pozytywnie oceniło ten produkt
6 osób
 • Długo zastanawiałem się jaki teleskop kupić, aby spełnił moje oczekiwania, jako amatora, na początku przygody z astronomią. Zdecydowałem się na Sky Watchera Dobson 10. Teraz chciałbym podzielić się swoją oceną. Ten teleskop to był strzał w dziesiątkę. Jestem zachwycony realnymi obrazami, które do tej pory udało mi się zobaczyć przy jego użyciu. Wiem, że będzie ich dużo więcej, potrzeba tylko dobrej pogody. Dla mnie znaczenie ma to, aby zobaczyć coś na własne "oczy". Publikowane zdjęcia są piękne, to fakt, ale samodzielnie odnaleźć obiekt na niebie i go dostrzec - bezcenne. POLECAM BO WARTO INWESTOWAĆ W MARZENIA
  Paweł Piotrowski,
 • Witam wszystkich. Mam zamiar skompletować sobie teleskop synte 10\ + filtry + bardzo mi zależny na kamerce do robienia zdjęć. Wiec mam parę pytań. Czy ten teleskop jest dobry do tego typu pracy (wiem ze dużo zależy od kamerki ale czy 250 mm zwierciadła zrobi swoje żeby zdjęcia wyszły w dobrej jakości). nom i czy ktoś może się pochwalić zdjęciami z takiego sprzętu?? Bardzo proszę o odp. i jeżeli ktoś może mi podesłać parę fotek na e-maila proszę ---> angelikastefaniak@wp.pl <---. Pozdrowienia dla wszystkich.
  Angela,
 • Owy teleskop zakupiłem około miesiąc temu również zastanawiałem nie mocno miedzy 8 a 10 główną bariera była cena lecz zmieniając zakwaterowanie wziąłem kredyt i po zmianie loku zostało jeszcze na teleskop:D (jak by ktoś chciał polecam Demian Godlewski 509284534:) ) wracając do opinii niestety nie miąłem zbyt wielu okazji do obserwacji mimo to księżyc co tu dużo pisać masakra zapiera dech w piersiach to samo planety wenus Jowisz. Obiekty DS mgławice planetarne gromady kuliste cudo jestem bardzo zadowolony z zakupu polecam. Pogodnego nieba:)
  Michal,
 • Z tego co wiem to Celestron jest firma wykupiona przez Synte i wlasciwie te teleskopy nie roznia sie. Kiedys czytalem negatywne opinie na temat dolaczonych okularow Celestron Ploosl, ze nie rysuja najlepiej. Teleskopy Synty to sprzet dobry w szczegolnosci gdy bedziemy brali pod uwage jakosc - cena a Celestron w adekwatnej klasie nie bedzie lepszym sprzetem.
  Koper,
 • Po 2 tygodniach użytkowania teleskopu i kilku nieprzespanych nockach mogę powiedzieć, że to jest b. dobry teleskop pod wieloma względami: 1 - cena, za taką cenę chyba nigdzie nie kupie się tyle lustra; 2 - mobilnoś;ć i prostota w obsłudze, mimo sporej wagi błyskawicznie rozkłada i składa się na 2 częś;ci, także z samochodem nie ma problemu (tuba na tylnim siedzeniu, montaż w bagażniku i heja do ciemnego lasu ;), 3 - rewelacyjny szukacz, o niebo lepszy od tego gorszego Synciatego 6x30; 4 - komfort z kolimacją LG, ś;ruby mają wysunięte główki i nie używa się ś;rubokrętu. Teraz małe minusiki: 1 - okulary, ale to już jest chyba norma z tym naszym SW, z tego zestawu używam tylko SP 25; 2 - chłodzenie, minus może dla tego, że jest to mój pierwszy Newton, to jest niesamowite, jak niewystudzone lustro degraduje obraz. ___ W tym teleskopie widać naprawdę dużo, szczególnie pod ciemnym niebem. Można studiować struktury mgławic planetarnych i gromad kulistych z 200x przybliżeniem, a w gromadzie w Pannie i w Warkoczu wręcz nie idzie się doliczyć galaktyk - cudowny widok. Również Księżyc i planety się dobrze prezentują. Jednym słowem POLECAM teleskop i zakupy w DO.
  Stacho,
 • Od wczoraj jestem właścicielem tego teleskopu. Jestem bardzo zadowolony. Wysoka jakość opytki i samego wykonania. Jednak teleskop jest bardzo duży i nie poręczny... Okular SP 10mm jest słabej jakość... Teleskop nadaje się do obserwacji mniej więcej po 1.5h od wystawienia... Jednak ASCT jest niezbędne... Szukacz jest powalający : )) P.S.:Ja zachorowałem, i jestem bardzo zadowolony... Bez problemu można zobaczyć tym sprzętem M57 2 dni przed pełnią, na miejscówce gdzie zasięg mag. w bez księżycową noc wynosi ok. 5.3 mag... Pozdrawiam : )
  W0l3k,

Podobne produkty