2 949,00 zł

Dostępność
Niedostępny
Producent Sky-Watcher
Warianty

Firma Sky-Watcher to światowy lider w dziedzinie produkcji teleskopów, zwłaszcza Newtonów na montażu Dobsona. Firma od lat przywiązuje szczególną wagę do najwyższej jakości optyki stosowanej w swoich teleskopach, co znajduje odzwierciedlenie w najpiękniejszych obrazach Wszechświata i w wielu pozytywnych recenzjach na całym świecie. Bogate doświadczenie sięgające 1990 roku powoduje, że Dobsony marki Sky-Watcher są produkowane w najbardziej eleganckiej, dojrzałej i klasycznej formie, która jest najbardziej ekonomiczna i przystępna cenowo. Choć na rynku znaleźć można wielu naśladowców, nikt nie równa się Sky-Watcherowi w umiejętności tworzenia nie tylko doskonałych optycznie, ale także przystępnych teleskopów Dobsona.

Jest to duży teleskop zwierciadlany Newtona o aperturze 10 cali (254mm) i ogniskowej 1200mm. Tuba zawieszona jest na bardzo stabilnym montażu azymutalnym Dobsona. Jest to typowy światłosilny teleskop Newtona idealnie sprawdzający się przy obserwacjach obiektów mgławicowych pod ciemnym niebem. Jednocześnie teleskop przy tak dużej aperturze umożliwi bardzo szczegółowe obserwacje planet Układu Słonecznego i Księżyca. Pomimo potężnych możliwości jest to teleskop dość tani, polecany początkującym ale jednocześnie wymagającym miłośnikom astronomii.

Pyrexowe zwierciadło

Wszystkie teleskopy Sky-Watcher Dobson 10” posiadają w standardzie zwierciadło wykonane z PYREX-u, szkła o niskiej rozszerzalności termicznej, dzięki czemu jakość obrazu jest wyższa niż w przypadku teleskopów ze zwierciadłem ze zwykłego szkła.

System optyczny

Teleskop wykonany został w klasycznym systemie Newtona. Zwierciadło główne paraboliczne ma średnicę 254 mm i ogniskową 1250 mm. Jest to teleskop o dużej światłosile wynoszącej f/5. Dzięki takim parametrom teleskop pomimo dużej średnicy jest urządzeniem o użytecznej długości. Umiarkowana ogniskowa pozwala na uzyskanie małych powiększeń pozwalających na komfortowe obserwacje subtelnych i słabych obiektów mgławicowych. Jednocześnie możliwe do uzyskania są duże powiększenia typowe dla obserwacji księżycowo-planetarnych.

Montaż

Teleskop zawieszony jest na azymutalnym montażu Dobsona. Montaż tego typu to prosta i bardzo stabilna konstrukcja pozwalająca na łatwe obracanie teleskopu w osi azymutu i wysokości. Teleskop zamocowany jest z dwóch stron w widłowym uchwycie, cała górna część montażu obraca się natomiast u podstawy. Bardzo nisko położony środek ciężkości i wykonanie z dość sztywnych materiałów powoduje, że teleskop zawieszony jest w sposób znacznie stabilniejszy niż w przypadku montaży paralaktycznych.

Wyciąg

Teleskop wyposażony jest w 2" wyciąg okularowy z redukcją na 1,25". Jest to wyciąg Crayforda, działający płynnie i bez luzów. Wyposażony w przedłużkę na 2", przedłużkę/redukcję na 1,25". Przedłużek należy używać zamiennie nie łącząc ich w jeden zestaw. Wyciąg kompatybilny jest z napędami autofocuserów produkowanymi przez Sky-Watchera.


Obserwacje Astronomiczne

Teleskop o średnicy zwierciadła 10" (25cm) to instrument dający bardzo duże możliwości obserwacyjne


1. Układ Słoneczny

  • obiekty na powierzchni Księżyca o rozmiarach mniejszych niż 1 km;
  • plamy słoneczne i ich złożona struktura, granulacja fotosfery wyraźnie widoczna;
  • wszystkie planety Układu Słonecznego;
  • fazy Merkurego i Wenus, detal atmosfery Wenus widoczny z filtrem szarym
  • widoczne podstawowe twory na tarczy Marsa i wyraźnie widoczne czapy polarne
  • wyraźne widoczne kilka stref pasów w atmosferze Jowisza, księżyce galileuszowe, cienie księżyców na tarczy planety w trakcie tranzytów
  • struktura pierścieni Saturna z przerwą Cassiniego, pasy w atmosferze i kilka mniejszych księżyców planety
  • Uran i Neptun widoczne jako tarczki o wyraźnie niebieskim zabarwieniu
  • ruch wielu planetoid na tle gwiazd
  • obserwacje wielu słabych komet, widoczna struktura komet

2. Gwiazdy

  • około 6,5 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 14,3 magnitudo
  • gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 0,6".
  • pięknie widoczne barwy wielu gwiazd

3. Obiekty mgławicowe

  • wszystkie obiekty katalogu Messiera, setki obiektów NGC i IC
  • setki gromad kulistych, w wielu przypadkach rozbijanych na poszczególne gwiazdy aż do samego centrum
  • tysiące gromad otwartych z wieloma widocznymi różnicami w budowie
  • setki mgławic, wiele ze szczegółami, spektakularne szczegóły jasnych mgławic
  • setki galaktyk wraz z widocznymi szczegółami, wyraźne kształty i położenie kątowe dysków, widać ramiona spiralne
  • widoczna struktura i budowa wielu mgławic planetarnych, duży wzrost kontrastu z filtrami mgławicowymi
  • widoczne subtelne szczegóły pozostałości po supernowych


Z racji wzrostu średnicy lustra teleskopu do średnicy wynoszącej 25cm, obiekty widoczne są zdecydowanie wyraźniej a szczegóły prezentują się w bardziej oczywisty sposób niż w przypadku teleskopów o średnicach 130 czy 150 mm. Z tego powodu obraz widziany w tak dużym teleskopie staje się podatny na wpływ zaświetlenia nieba światłem sztucznym, zanieczyszczenia powietrza oraz stabilność atmosfery (seeing), jak również na dokładność kolimacji optyki. Prosimy pamiętać o tych ograniczeniach i brać je pod uwagę w celu uzyskania optymalnych obrazów nieba w teleskopach 20 cm i większych. Światłosiła teleskopu wynosi f/4,8. Z tego powodu kluczowe jest używanie dobrej klasy okularów astronomicznych.

Obserwacje naziemne

Teleskop z tego rodzaju optyką nie nadaje się dość dobrze do obserwacji naziemnych. Do odwrócenia obrazu należy użyć tzw. soczewki prostującej, dzięki której odwrócimy obraz do naturalnego (prostego). Wraz z soczewką prostująca i montażem, na którym został zamieszczony, można go używać jako prostego przyrządu do obserwacji naziemnych. Z racji tego, że montaż Dobsona umożliwia w prosty sposób sterowanie teleskopem w osiach pionowej i poziomej oraz posiada wysoką sztywność i redukuje wszystkie drgania, staje się możliwe obserwowanie samolotów na wysokościach przelotowych.

Rozwiń opis

Specyfikacja

Nr katalogowy SW-1303
Układ optyczny teleskopu: Newton
Typ montażu: Dobson
Apertura: 254 mm
Ogniskowa: 1200 mm
Światłosiła: f/4,8
Zasięg gwiazdowy: 15,5 magnitudo
Maksymalne użyteczne powiększenie: 508 x
Maksymalna zdolność rozdzielcza (Rayleigh): 0,56 "
Maksymalna zdolność rozdzielcza (Dawes): 0,46 "
Zdolność zbiorcza: 1317 x
Masa tubusu: 13,0 kg
Masa montażu: 12,0 kg
Masa całkowita: 25 kg
Długość tuby: 1130 mm
Wysokość statywu: 74 cm
Sterowanie montażem: ręczne
Rodzaj wyciągu okularowego: Crayford
Średnica wyciągu okularowego: 2 "
Średnica zwierciadła wtórnego: 58 mm
Okres gwarancji: 60 miesięcy

Wyposażenie

adapter 2
szukacz: 9x50
adapter do smartfona
okular 12.5mm Wide Angle 70°
okular 20mm Wide Angle 70°

Multimedia

Polecane akcesoria

Pytania klientów

?

Czy trzeba coś dokupić do tego teleskopu żeby zacząć obserwację?

Tomasz zapytał o ten produkt 8 lat temu, 2016-10-07

Po wyjęciu z pudełka i złożeniu teleskopem można rozpocząć obserwacje. Na pewno przyda się filtr księżycowy do obserwacji Księżyca i filtr słoneczny (folia i mocowanie) w przypadku chęci obserwacji Słońca.

Ekspert Delta Optical odpowiedział 8 lat temu, 2016-10-07
?

Panie Delta. Czy maksymalne powiększenie tego teleskopu w Polskich warunkach jest dobre?Jeśli nie to co zrobić?

phobos zapytał o ten produkt 10 lat temu, 2014-06-12

Maksymalne użyteczne powiększenie tego teleskopu to ok. 380x, ale w polskich warunkach trudno jest obserwować z powiększeniem większym niż 300x.

Ekspert Delta Optical odpowiedział 10 lat temu, 2014-06-12
?

Czy ten teleskop nadaje się do astrofotografii?

Paweł zapytał o ten produkt 11 lat temu, 2013-12-29

Teleskopy na montażu Dobsona są instrumentami stworzonymi do dawania maksimum frajdy z obserwacji wizualnych za minimum wydanych pieniędzy, astrofotografia w ich przypadku jest możliwa ale w niewielkim zakresie - Księżyc, planety i Słońce przy zastosowaniu folii słonecznej. Aby zacząć przygodę z astrofotografią należy sięgnąć po mniejszy teleskop na dobrym montażu paralaktycznym, np 15075EQ3 lub refraktor 80ED na montażu EQ3 lub lepszym.

Ekspert Delta Optical odpowiedział 11 lat temu, 2013-12-29

Opinie

5,0
Ocena ogólna
6 osób
Pozytywnie oceniło ten produkt
  • Paweł Piotrowski,
    15.01.2019 napisał:
    Długo zastanawiałem się jaki teleskop kupić, aby spełnił moje oczekiwania, jako amatora, na początku przygody z astronomią. Zdecydowałem się na Sky Watchera Dobson 10. Teraz chciałbym podzielić się swoją oceną. Ten teleskop to był strzał w dziesiątkę. Jestem zachwycony realnymi obrazami, które do tej pory udało mi się zobaczyć przy jego użyciu. Wiem, że będzie ich dużo więcej, potrzeba tylko dobrej pogody. Dla mnie znaczenie ma to, aby zobaczyć coś na własne "oczy". Publikowane zdjęcia są piękne, to fakt, ale samodzielnie odnaleźć obiekt na niebie i go dostrzec - bezcenne. POLECAM BO WARTO INWESTOWAĆ W MARZENIA
  • Angela,
    30.12.2010 napisał:
    Witam wszystkich. Mam zamiar skompletować sobie teleskop synte 10\ + filtry + bardzo mi zależny na kamerce do robienia zdjęć. Wiec mam parę pytań. Czy ten teleskop jest dobry do tego typu pracy (wiem ze dużo zależy od kamerki ale czy 250 mm zwierciadła zrobi swoje żeby zdjęcia wyszły w dobrej jakości). nom i czy ktoś może się pochwalić zdjęciami z takiego sprzętu?? Bardzo proszę o odp. i jeżeli ktoś może mi podesłać parę fotek na e-maila proszę ---> angelikastefaniak@wp.pl <---. Pozdrowienia dla wszystkich.
  • Michal,
    07.09.2009 napisał:
    Owy teleskop zakupiłem około miesiąc temu również zastanawiałem nie mocno miedzy 8 a 10 główną bariera była cena lecz zmieniając zakwaterowanie wziąłem kredyt i po zmianie loku zostało jeszcze na teleskop:D (jak by ktoś chciał polecam Demian Godlewski 509284534:) ) wracając do opinii niestety nie miąłem zbyt wielu okazji do obserwacji mimo to księżyc co tu dużo pisać masakra zapiera dech w piersiach to samo planety wenus Jowisz. Obiekty DS mgławice planetarne gromady kuliste cudo jestem bardzo zadowolony z zakupu polecam. Pogodnego nieba:)
  • Koper,
    12.04.2009 napisał:
    Z tego co wiem to Celestron jest firma wykupiona przez Synte i wlasciwie te teleskopy nie roznia sie. Kiedys czytalem negatywne opinie na temat dolaczonych okularow Celestron Ploosl, ze nie rysuja najlepiej. Teleskopy Synty to sprzet dobry w szczegolnosci gdy bedziemy brali pod uwage jakosc - cena a Celestron w adekwatnej klasie nie bedzie lepszym sprzetem.
  • Stacho,
    11.03.2008 napisał:
    Po 2 tygodniach użytkowania teleskopu i kilku nieprzespanych nockach mogę powiedzieć, że to jest b. dobry teleskop pod wieloma względami: 1 - cena, za taką cenę chyba nigdzie nie kupie się tyle lustra; 2 - mobilnoś;ć i prostota w obsłudze, mimo sporej wagi błyskawicznie rozkłada i składa się na 2 częś;ci, także z samochodem nie ma problemu (tuba na tylnim siedzeniu, montaż w bagażniku i heja do ciemnego lasu ;), 3 - rewelacyjny szukacz, o niebo lepszy od tego gorszego Synciatego 6x30; 4 - komfort z kolimacją LG, ś;ruby mają wysunięte główki i nie używa się ś;rubokrętu. Teraz małe minusiki: 1 - okulary, ale to już jest chyba norma z tym naszym SW, z tego zestawu używam tylko SP 25; 2 - chłodzenie, minus może dla tego, że jest to mój pierwszy Newton, to jest niesamowite, jak niewystudzone lustro degraduje obraz. ___ W tym teleskopie widać naprawdę dużo, szczególnie pod ciemnym niebem. Można studiować struktury mgławic planetarnych i gromad kulistych z 200x przybliżeniem, a w gromadzie w Pannie i w Warkoczu wręcz nie idzie się doliczyć galaktyk - cudowny widok. Również Księżyc i planety się dobrze prezentują. Jednym słowem POLECAM teleskop i zakupy w DO.
  • W0l3k,
    07.07.2006 napisał:
    Od wczoraj jestem właścicielem tego teleskopu. Jestem bardzo zadowolony. Wysoka jakość opytki i samego wykonania. Jednak teleskop jest bardzo duży i nie poręczny... Okular SP 10mm jest słabej jakość... Teleskop nadaje się do obserwacji mniej więcej po 1.5h od wystawienia... Jednak ASCT jest niezbędne... Szukacz jest powalający : )) P.S.:Ja zachorowałem, i jestem bardzo zadowolony... Bez problemu można zobaczyć tym sprzętem M57 2 dni przed pełnią, na miejscówce gdzie zasięg mag. w bez księżycową noc wynosi ok. 5.3 mag... Pozdrawiam : )