Nr katalogowy: GS880
2 879,00 zł
Pozycja niedostępna

Jeżeli chcesz dostać powiadomienie gdy pozycja będzie dostępna podaj swój e-mail.

Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Niedostępny

Dostawa

Już wkrótce

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Niedostępny
Warszawa Towar dostępny
Gdańsk Niedostępny
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Niedostępny
Menu

Duży teleskop systemu Newtona Delta Optical GSO Dobson 10" F/5 M-CRF zaprojektowany został z myślą o początkujących, zaawansowanych, aczkolwiek wymagających miłośnikach nocnego nieba. Rewelacyjnie sprawdzi się w prowadzeniu obserwacji wizualnych dając jasne, ostre i klarowne obrazy. Sprzęt tych rozmiarów zdolny jest pokazać wszystkie obiekty z katalogu Messiera oraz większość obiektów z katalogu NGC. Jednakże najlepsze walory użytkowe będzie mieć pod ciemnym, wiejskim niebem. W rękach doświadczonego obserwatora można tym teleskopem prowadzić bardzo zaawansowane obserwacje. Mimo dużych rozmiarów nadal jest zachowana wysoka mobilność. Z powodzeniem zmieści się w średniej wielkości aucie osobowym.

Tubus
Zaprojektowany w klasycznym systemie Newtona. Wykonany został z blachy walcowanej o dużej sztywności. Dodatkowo dobre wyczernienie wnętrza tubusu powoduje mniejsze odblaski i lepszy kontrast jasnych obiektów, w szczególności Księżyca i planet.

System optyczny
Paraboliczne zwierciadło główne wykonane zostało ze szkła BK7 wysokiej jakości. Średnica zwierciadła wynosi 250 mm, światłosiła f/5 a ogniskowa 1250 mm. Zamocowane jest w solidnej celi z trzema punktami mocowania. Zwierciadło wtórne zamocowane na cienkim i trwałym pająku sprawia, że zminimalizowane są wady obrazu spowodowane odblaskami. Dzięki ulepszonym powłokom aluminiowym producent deklaruje współczynnik odbicia powłok odblaskowych zwierciadeł na poziomie około 93%.

Montaż
Ustawienie i przygotowanie teleskopu do obserwacji nigdy nie było takie proste. Teleskop zainstalowany jest na specjalnym montażu skrzyniowym, którego nie trzeba ustawiać zgodnie z kierunkami świata i zgrywać z biegunem północnym nieba. Montaż Dobsona to prosta i bardzo stabilna konstrukcja o dużej nośności, pozwalająca na łatwe obracanie teleskopu w osi azymutu i wysokości. Teleskop zamocowany jest z dwóch stron w widłowym uchwycie, przy pomocy dwóch metalowych czopów. Każdy z nich posiada blokadę w postaci pokręteł i zapewnia porządny docisk. Dzięki zastosowaniu łożysk rolkowych obracanie teleskopu w osi azymutu odbywa się w sposób lekki i płynny. Nisko położony środek ciężkości i wykonanie z dość sztywnych materiałów powoduje, że teleskop zawieszony jest w sposób znacznie stabilniejszy, niż w przypadku montaży paralaktycznych. Dodatkowo teleskopy GSO posiadają system wyważania tuby optycznej w zależności od ciężaru zastosowanego okularu.

Wyciąg
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów teleskopów GSO są wysokiej jakości wyciągi Crayforda wykonane z precyzyjnie obrabianego aluminium w technologii CNC. Dzięki czterem łożyskom i rolce tuleja wyciągu porusza się w sposób płynny i precyzyjny a konstrukcja nie wykazuje żadnych luzów. Wszystkie teleskopy DO GSO posiadają wyciągi wyposażone w mikroruchy z przekładnią 10:1. Zapewniają bardzo wysoką precyzję ustawiania ostrości, nawet przy bardzo wymagających okularach. Wyciąg posiada również dwie duże śruby regulacyjne. Pierwsza z nich służy do całkowitego zablokowania pracy wyciągu, przydatna może być przy zastosowaniu najcięższych akcesoriów lub dla zabezpieczenia przed przypadkową zmianą ostrości. Druga śruba pozwala w sposób płynny regulować opór pracy. Dzięki dołączonej redukcji z wyciągiem współpracują okulary w rozmiarach 1,25” oraz 2”. Całkowita nośność wyciągu wynosi około 3 kg.

Chłodzenie
Teleskopy Delta Optical-GSO Dobson posiadają wentylator umieszczony pod zwierciadłem głównym. Wentylator zasilany napięciem 12V poprawia cyrkulację powietrza wokół zwierciadła i przyspiesza jego chłodzenie. Zasilanie odbywa się przy użyciu dołączonego pojemnika bateryjnego 8xAA.

Obserwacje naziemne
Teleskop z tego rodzaju optyką nie nadaje się dość dobrze do obserwacji naziemnych, ponieważ generowany obraz jest odwrócony. Do „wyprostowania” obrazu należy użyć tzw. soczewki prostującej. Wraz z soczewką prostująca i montażem, na którym został zamieszczony można go używać jako prostego przyrządu do obserwacji naziemnych. Dzięki bardzo prostemu w obsłudze i stabilnemu montażowi teleskop staje się bardzo dobrym narzędziem do obserwowania samolotów na wysokościach przelotowych.

Obserwacje Astronomiczne
1. Układ Słoneczny
   a. Obiekty powierzchni Księżyca o rozmiarach poniżej 3 km;
   b. Wszystkie planety układu słonecznego;
      -  Fazy Merkurego i Wenus;
      -  Tarcza Marsa, czapy polarne w okresach opozycji i szczegóły powierzchni planety;
      - Wyraźne kilka stref pasów Jowisza i księżyce galileuszowe;
      - Pierścienie Saturna z przerwą Cassiniego. Pasy w atmosferze oraz księżyce planety;
      - Uran i Neptun widoczne jako małe tarczki o wyraźnie niebieskim zabarwieniu;
      - Ruch wielu planetoid na tle gwiazd;
      - Obserwacje wielu słabych komet;
2. Gwiazdy
   a. Gwiazdy na całym niebie o jasności do około 15,5 mag.;
   b. Gwiazdy podwójne i wielokrotne;
3. Obiekty mgławicowe
   a. Wszystkie obiekty katalogu Messiera oraz większość z katalogu NGC;

Dzięki średnicy zwierciadła teleskopu wynoszącej 25 cm, obiekty widoczne są znacznie wyraźniej, a szczegóły prezentują się w bardziej oczywisty sposób, niż w przypadku mniejszych teleskopów. Z tego powodu obraz widziany w tak dużym teleskopie staje się bardzo podatny na wpływ zaświetlenia nieba światłem sztucznym, zanieczyszczenia powietrza oraz stabilność atmosfery (seeing). Znaczącą rolę również odgrywa dokładność kolimacji optyki. Prosimy pamiętać o tych ograniczeniach i brać je pod uwagę w celu uzyskania optymalnych obrazów nieba.

Pokaż więcej
Numer katalogowy:
GS880
Układ optyczny teleskopu: Newton
Typ montażu: Dobson Apertura:
254 mm
Ogniskowa:
1250 mm
Światłosiła:
5,0
Zasięg gwiazdowy:
15,5 magnitudo
Zdolność zbiorcza (w porównaniu do oka nieuzbrojonego):
1276 x
Maksymalne użyteczne powiększenie:
382 x
Masa montażu:
13,6 kg
Masa tubusu:
16,1 kg
Masa całkowita:
30,70 kg
Długość tuby:
1210 mm
Średnica tuby:
305 mm
Sterowanie montażem:
ręczne
Ogniskowe okularów / powiększenie:
30mm/41x, 9mm/139x
Rodzaj wyciągu okularowego:
Crayford mikrofokuser 1:10
Średnica wyciągu okularowego: 2 "
Szukacz:
optyczny 8x50 prosty
Obstrukcja centralna:
63,5 mm
Maksymalna zdolność rozdzielcza:
0,55
Okres gwarancji:
24 mies.
Pokaż więcej

Wyposażenie

okular 1.25" 9 mm
okular 2" 30 mm
przedłużka 2” 35mm
szukacz 8x50 prosty
wentylator chłodzący zwierciadło główne z koszykiem na baterie

Multimedia

Polecane akcesoria

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane
Ocena ogólna
5,0
Pozytywnie oceniło ten produkt
6 osób
 • Najlepsza inwestycja mego życia.
  Obraz powala na kolana. Planety, galaktyki, mgławice, gromady gwiazd, wszystko widoczne przez 10 calowy teleskop.
  Wzbudza trwogę
  5/5
  wt,
 • Bardzo polecam !!!
  Adaś Kaminski,
 • obraz powala na kolano , a obsługa na dwa kolana . Gratulacje dla Delty
  HM,
 • Ten teleskop wg mnie i według tabelek w Excelu jest najlepszym zakupem w stosunku cena/jakość. Pokazuje bardzo dużo obiektów i w wysokiej jakości jednocześnie sprzęt jest jeszcze mobilny na tyle aby dorosła, zdrowa osoba mogła przenosić go na raz, czy przewozić w aucie. Takie smaczki jak wyciąg z mikroruchami, łożyskowane obie osie z naprawdę płynnym ruchem to rzeczy, o których również nie można zapomnieć. Zmieniam teleskopy jak rękawiczki ale ten jest u mnie najdłużej i chyba ma dożywocie pod ciemnym wiejskim niebem.
  LukeSkyWatcher,
 • Przede wszystkim rewelacyjna obsługa. Bardzo miła, profesjonalna. Kontakt na każdym etapie zamówienia. Co do teleskopu to na razie mało co mogę się wypowiedzieć bo pogoda słaba ale księżyc z synem już zaliczyliśmy na olukarze 30mm i 9mm - REWELACJA !!!
  Dziergol,
 • Na początku kilka słów o obsłudze i realizacji zamówienia. Właściwie to jedno słowo - PERFEKCJA. Teleskop zamówiony o 22 wieczorem, następnego dnia o 11 informacja o zapakowaniu i wysłaniu, kolejnego przed południem teleskop u moich stóp. Naprawdę szybciej i sprawniej się nie da.
  Co do teleskopu - nie mam się do czego przyczepić. Jakość wszystkich części i podzespołów jest wysoka (jak na tę cenę), są dobrze zapakowane a montaż intuicyjny w złożeniu niczym taboret z IKEI. Teleskop po pierwszych obserwacjach oceniam na piątkę, przesyłka na piątkę, obsługa na piątkę. Polecam sklep i teleskop.
  Majecha,

Podobne produkty