Nr katalogowy: SW-1322
8 899,00 zł
Pozycja niedostępna

Jeżeli chcesz dostać powiadomienie gdy pozycja będzie dostępna podaj swój e-mail.

Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Niedostępny

Dostawa

Już wkrótce

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Towar pod zamówienie
Warszawa Towar pod zamówienie
Gdańsk Towar pod zamówienie
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Towar pod zamówienie
Menu

Od 1 Lutego 2017 WYDŁUŻAMY GWARANCJĘ TELESKOPÓW SKY-WATCHER DO 5 LAT!

Na podzespoły elektroniczne i napędowe przysługuje 2-letnia gwarancja.

Firma Sky-Watcher to światowy lider w dziedzinie produkcji teleskopów, zwłaszcza Newtonów na montażu Dobsona. Firma od lat przywiązuje szczególną wagę do najwyższej jakości optyki stosowanej w swoich teleskopach, co znajduje odzwierciedlenie w najpiękniejszych obrazach Wszechświata i w wielu pozytywnych recenzjach na całym świecie. Bogate doświadczenie sięgające 1990 roku powoduje, że Dobsony marki Sky-Watcher są produkowane w najbardziej eleganckiej, dojrzałej i klasycznej formie, która jest najbardziej ekonomiczna i przystępna cenowo. Choć na rynku znaleźć można wielu naśladowców, nikt nie równa się Sky-Watcherowi w umiejętności tworzenia nie tylko doskonałych optycznie, ale także przystępnych teleskopów Dobsona.

Jest to duży teleskop Newtona wyposażony w zwierciadło o średnicy 305mm (12 cali) i ogniskowej 1500mm. Ze względu na znaczące możliwości optyczne teleskop ten jest świetną propozycją dla początkujących a jednocześnie wymagających miłośników astronomii. Lustro o średnicy 305mm i duża światłosiła sprawia, że teleskop ten świetnie nadaje się zarówno do obserwacji detali na tarczach planet Układu Słonecznego jak też pod ciemnym niebem pozwoli odnaleźć setki obiektów takich jak gromady gwiazd i galaktyki. Przy tej aperturze w wielu obiektach możliwe do zaobserwowania są liczne detale niedostępne dla mniejszych teleskopów.

System Go-To

Teleskop wyposażony jest w system Go-To pozwalający na automatyczne odnajdywanie tysięcy obiektów i automatyczne ich śledzenie w dwóch osiach obrotu podstawy Dobsona, dzięki silnikom krokowym wysokiej precyzji. Zastosowanie systemu Go-To bardzo poprawia komfort obserwacji. Obiekty można wybierać z listy a teleskop można precyzyjnie nastawiać za pomocą elektronicznych mikroruchów. Dzięki podwójnym enkoderom osi można obracać teleskop ręcznie bez utraty możliwości śledzenia. Po ustawieniu na nowy obiekt, teleskop samoczynnie zaczyna podążać za jego ruchem.

W zestawie brak zasilacza. Neleży dokupić zasilacz sieciowy lub akumulatorowy.

  

System optyczny

Teleskop zaprojektowany w klasycznym systemie Newtona. Zwierciadło główne teleskopu ma kształt paraboliczny, średnicę 305mm (12 cali) i ogniskową 1500mm. Światłosiła teleskopu wynosi f/5. Dzięki takim parametrom teleskop pomimo dużej średnicy jest urządzeniem o użytecznej długości. Umiarkowana ogniskowa pozwala na uzyskanie małych powiększeń pozwalających na komfortowe obserwacje subtelnych i słabych obiektów mgławicowych. Jednocześnie możliwe do uzyskania są duże powiększenia typowe dla obserwacji księżycowo-planetarnych.

Rozsuwana konstrukcja flex-tube

Konstrukcja firmy Sky-Watcher jest unikalna na rynku - duże teleskopy Dobsona mogą być złożone na czas przechowywania dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca. Składanie odbywa się dzięki wysuwanym elementom tubusu, nie jest tu wymagane użycie jakichkolwiek narzędzi ani też nie jest wymagane rozmontowywanie tubusu na osobne elementy. Teleskop w ciągu kilku sekund gotowy jest do obserwacji. Precyzyjnie wykonany mechanizm zapewnia brak konieczności każdorazowej kolimacji po rozłożeniu.

Pyrexowe lustro

Wszystkie teleskopy Sky-Watcher Dobson 8" i większe posiadają w standardzie lustro wykonane z PYREX-u, szkła o niskiej rozszerzalności termicznej, dzięki czemu jakość obrazu dawana przez teleskop z takim lustrom jest wyższa niż w przypadku teleskopów z lustrem ze zwykłego szkła.

Montaż

Teleskop zawieszony jest na azymutalnym montażu Dobsona. Jest to prosta i bardzo stabilna konstrukcja pozwalająca na łatwe obracanie teleskopu w osi azymutu i wysokości. Teleskop zamocowany jest z dwóch stron w widłowym uchwycie, cała górna część montażu obraca się natomiast u podstawy. Bardzo nisko położony środek ciężkości i wykonanie z dość sztywnych materiałów powoduje, że teleskop zawieszony jest w sposób znacznie stabilniejszy niż w przypadku montaży paralaktycznych.

Wyciąg

Teleskop wyposażony jest w 2" wyciąg okularowy z redukcją na 1,25". Jest to wyciąg Crayforda, działający płynnie i  bez luzów. Wyposażony w przedłużkę na 2", przedłużkę/redukcję na 1,25". Przedłużek należy używać zamiennie nie łącząc ich w jeden zestaw. Wyciąg kompatybilny jest z napędami autofocuserów produkowanymi przez Sky-Watchera.

Obserwacje Astronomiczne

1. Układ Słoneczny

 • obiekty na powierzchni Księżyca o rozmiarach mniejszych niż 1 km;

 • plamy słoneczne i ich struktura, granulacja fotosfery wyraźnie widoczna;

 • wszystkie planety Układu Słonecznego;

 • fazy Merkurego i Wenus

 • tarcza Marsa, czapy polarne w okresach opozycji, pierwsze szczegóły powierzchni widoczne

 • wyraźne kilka stref pasów Jowisza i księżyce galileuszowe

 • pierścienie Saturna z przerwą Cassiniego, pasy w atmosferze i kilka mniejszych księżyców planety

 • Uran i Neptun widoczne jako gwiazdy o wyraźnie niebieskim zabarwieniu
 • ruch wielu planetoid na tle gwiazd

 • obserwacje wielu słabych komet, widoczna struktura komet

2. Gwiazdy

 • około 2,7 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 16 magnitudo

 • gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 0,6".

 • barwy wielu gwiazd

3. Obiekty mgławicowe

 • wszystkie obiekty katalogu Messiera

 • dziesiątki, a nawet setki gromad kulistych, w wielu przypadkach rozbijanych na poszczególne gwiazdy

 • setki gromad otwartych z wieloma widocznymi różnicami w budowie

 • kilkadziesiąt mgławic, wraz z pierwszymi szczegółami, bogate i subtelne szczegóły jasnych mgławic

 • dziesiątki galaktyk wraz z widocznymi szczegółami struktur, wyraźne kształty i położenie kątowe dysków

 • widoczna struktura i budowa wielu mgławic planetarnych, wzrost kontrastu z filtrami mgławicowymi
 • widoczne pozostałości po supernowych

Z racji wzrostu średnicy lustra teleskopu do średnicy wynoszącej 30cm, obiekty widoczne są znacznie wyraźniej a szczegóły prezentują się w bardziej oczywisty sposób niż w przypadku teleskopów o średnicy 150 czy 200mm. Z tego powodu obraz widziany w tak dużym teleskopie staje się podatny na wpływ zaświetlenia nieba światłem sztucznym, zanieczyszczenia powietrza oraz stabilność atmosfery (seeing), jak również na dokładność kolimacji optyki. Prosimy pamiętać o tych ograniczeniach i brać je pod uwagę w celu uzyskania optymalnych obrazów nieba w teleskopach 20cm i większych.

Obserwacje naziemne

Teleskop z tego rodzaju optyką nie nadaje się dość dobrze do obserwacji naziemnych. Do odwrócenia obrazu należy użyć tzw. soczewki prostującej, dzięki której odwrócimy obraz do naturalnego (prostego). Wraz z soczewką prostująca i montażem na którym został zamieszczony można go używać jako prostego przyrządu do obserwacji naziemnych. Z racji tego, że montaż Dobsona umożliwia w prosty sposób sterowanie teleskopem w osiach pionowej i poziomej oraz posiada wysoką sztywność i redukuje wszystkie drgania, staje się możliwe obserwowanie samolotów na wysokościach przelotowych.

Z uwagi na charakter przenośny zestawu, nie jest on fabrycznie wyposażony w zasilacz sieciowy.
W wyposażeniu znajdziemy wyłącznie zasilacz do gniazda samochodowego.
Pasującym zasilaczem sieciowym jest: Zasilacz ESPE 12V/3A

Pokaż więcej
Numer katalogowy:
SW-1322
Układ optyczny teleskopu: Newton
Typ montażu: Dobson Apertura:
305 mm
Ogniskowa:
1500 mm
Światłosiła:
4,9
Zasięg gwiazdowy:
15,9 magnitudo
Zdolność zbiorcza (w porównaniu do oka nieuzbrojonego):
1898 x
Maksymalne użyteczne powiększenie:
458 x
Masa montażu:
24,0 kg
Masa tubusu:
21,0 kg
Wysokość statywu:
740 mm
Długość tuby:
1400 mm
Sterowanie montażem:
SynScan Go-To
Ogniskowe okularów / powiększenie:
25mm/60x, 10mm/150x
Rodzaj wyciągu okularowego:
Crayford
Średnica wyciągu okularowego: 2 " Szukacz:
optyczny 9x50 prosty
Średnica zwierciadła wtórnego:
70,0 mm
Maksymalna zdolność rozdzielcza:
0,46
Okres gwarancji:
60 mies.
Pokaż więcej

Wyposażenie

montaż: składany Dobson
okulary: Super PL 10mm, Super PL 25
pilot: AZ SynScan
szukacz: 9x50
wyciąg okularowy: 2" z adapterem 1.25

Multimedia

Teleskop BKDOB 12" Flex Tube GoTo
Teleskop BKDOB 12" Flex Tube GoTo
Teleskop BKDOB 12" Flex Tube GoTo
Teleskop BKDOB 12" Flex Tube GoTo
Teleskop BKDOB 12" Flex Tube GoTo

Polecane akcesoria

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane
Ocena ogólna
5,0
Pozytywnie oceniło ten produkt
1 osoba
 • Dzięki uprzejmości firmy Delta Optical miałem możliwość przetestowania Teleskop Sky-Watcher (Synta) Dobson 12 GoTo.
  Dane teleskopu : układ optyczny: Newton / Reflektor paraboliczny apertura: 305 mm ogniskowa; światłosiła: 1500 mm; f/4.9 maksymane użyteczne powiększenie: 610x zasięg magnitudo: 14.5 rozdzielczość: 0.39 arc sec wyciąg okularowy: 2 cale z adapterem 1.25 cala wymiary tuby: 450 mm x (920 mm - 1400 mm) waga tuby: 21 kg okulary: SP 10, SP 25 szukacz: 8x50 montaż: składany Dobson pilot: AZ SynScan
  Specyfikacja systemu Go-To: zasilanie – 10 do 15V, 1A, wtyk 2.1mm napęd – serwomotory prądu stałego rozdzielczość enkodera silnika: 1620000 zliczeń na obrót rozdzielczość enkodera osi: 11748 zliczeń na obrót prędkości obrotu: 1x, 2x, 8x, 16x, 32x, 200x, 400x, 600x, 800x, 1000x tryby śledzenia: gwiazdowy, księżycowy, słoneczny sposób śledzenia: azymutalny, w dwóch osiach tryby nastawiania: na najjaśniejszą gwiazdę, na 2 gwiazdy baza obiektów: 25 zdefiniowanych przez użytkownika, katalogi Messiera, NGC, IC, część katalogu SAO, łącznie 42900 obiektów dokładność nastawiania: do 5 minut kątowych Nie miałem zbyt dużo czasu na testy , warunki w jakich je przeprowadzałem nie były łatwe : duże zamglenie , niska temperatura – 12* i słaby seeing , przy okazji porównywałem jego możliwości z moim SCT8” i po testach stwierdziłem że pomiędzy 8” a 12” to przepaść . Większe lustro i rozdzielczość daje dużo jaśniejsze obrazy i ilość detalu w obserwacjach planet i DS. Teleskop testowałem wizualnie i za pomocą kamery Lumenera b/w , oraz filtrów RGB , barlowów: TeleVue 2x i 3x oraz w projekcji okularowej przez Orto 12mm i w ognisku głównym teleskopu.
  Na początku omówię prowadzenie teleskopu bo bez niego nie mógł bym używać dużych powiększeń. System GT wyszukiwał obiekty z niedużym błędem a prowadzenie teleskopu działało raz lepiej raz gorzej , nie wiem czy było coś za mocno skręcone czy to wpływ niskiej temperatury ale czasami szarpał ,a czasami prowadził bardzo ładnie tym niemniej udało się przeprowadzić testy nawet z dużymi powiększeniami . Barlow 5x TeleVue Power Mate http://www.youtube.com/watch?v=H7dcx7Mcju8 RGB http://www.youtube.com/watch?v=s0iSEAyepxA&feature=youtu.be Do obróbki używałem programów Castrator , AutoStakkert , Registax 5 , Astra Image , PhotoFiltre. Tubę teleskopu można obniżyć do minimum i przewozić w samochodzie bez konieczności rozkładania ale do przenoszenia potrzebne są 2 osoby bo ma już swoją wagę . Nie obeszło się bez korzystania z suszarki , ponieważ LW często i szybko było zaszronione – przydał by się worek , natomiast LG było czyste non stop będąc głębiej w rurze spełniającej rolę odrośnika . Obiekty DS Obiekty DS w tym teleskopie prezentują się bardzo dobrze i mają zauważalnie większą jasność od SCT8”. Przy M42 trzeba schodzić do minimum z czasami kamery bo już się przepala . M42
  Planety - Jowisz W ognisku gł. Teleskopu prowadzenie było dokładne planeta nie uciekała z kadru 640x480 , ładnie widoczne detale na planecie , punktowe księżyce i gwiazdki w tle .
  Z barlowem Vixen 2x Przejście księżyca Io przez Wielką Czerwoną Plamę . W tych trudnych warunkach i dużych powiększeniach SW 12” pokazał przewagę nad ósemką SCT Gdy seeing nieco się poprawiał wzrastała też ilość szczegółów na Jowiszu , pojawiał się też detal na Ganimedesie( strzałka pokazuje symulację CalSky)
  Moje koło filtrowe nie było kompatybilne z wyciągiem SW 12” i trudno mi było wykonać RGB- brak możliwości ustawienia ostrości.
  Wizualne obserwacje , a szczególnie widok Jowisza na monitorze wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenie , świetny detal po mimo słabych warunków , co zatem można zarejestrować w dobrych ::) Księżyc Księżyc , to już była poezja , przy obserwacjach wizualnych nawet duże powiększenie nie pogarszało obrazów tak jak by seeing nie miał tu znaczenia na kamerze widok był również imponujący z małym powiększeniem , ale przede wszystkim z dużym , te góry i kratery-niezapomniany widok . Księżyc w ognisku głównym SW 12”. Księżyc w projekcji okularowej przez Orto 12mm. Podsumowując , dobry teleskop do obserwacji wizualnych i astro foto planet , w bardzo trudnych warunkach wykazał dobrą optykę , żałuję że nie trafiłem na dobry seeing . Janusz CosmoSky ;)
  Janusz Kosmowski / astrokosmo,

Podobne produkty