Nr katalogowy: SW-1324
16 999,00 zł
Pozycja niedostępna

Jeżeli chcesz dostać powiadomienie gdy pozycja będzie dostępna podaj swój e-mail.

Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Niedostępny

Dostawa

Już wkrótce

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Towar pod zamówienie
Warszawa Towar pod zamówienie
Gdańsk Towar pod zamówienie
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Towar pod zamówienie
Menu

Od 1 Lutego 2017 WYDŁUŻAMY GWARANCJĘ TELESKOPÓW SKY-WATCHER DO 5 LAT!

Na podzespoły elektroniczne i napędowe przysługuje 2-letnia gwarancja.

Firma Sky-Watcher to światowy lider w dziedzinie produkcji teleskopów, zwłaszcza Newtonów na montażu Dobsona. Firma od lat przywiązuje szczególną wagę do najwyższej jakości optyki stosowanej w swoich teleskopach, co znajduje odzwierciedlenie w najpiękniejszych obrazach Wszechświata i w wielu pozytywnych recenzjach na całym świecie. Bogate doświadczenie sięgające 1990 roku powoduje, że Dobsony marki Sky-Watcher są produkowane w najbardziej eleganckiej, dojrzałej i klasycznej formie, która jest najbardziej przystępna cenowo. Choć na rynku znaleźć można wielu naśladowców, nikt nie równa się Sky-Watcherowi w umiejętności tworzenia nie tylko doskonałych optycznie, ale także przystępnych teleskopów Dobsona.

Dobson 16 to potężny teleskop zwierciadlany, marzenie wielu miłośników astronomii. Teleskop ten, ze swoją aperturą wynoszącą 40 cm pozwala na spektakularne obserwacje wszelkiego typu ciał niebieskich i przy swoich rozmiarach jest on zazwyczaj ograniczony jedynie stabilnością atmosfery ziemskiej nie zaś rzeczywistymi możliwościami optycznymi. Ogromna ilość zbieranego światła w tym teleskopie doskonale uwidacznia odległe mgławice, galaktyki i gromady gwiazdowe pod ciemnym niebem.

System Go-To

Teleskop wyposażony jest w system Go-To pozwalający na automatyczne odnajdywanie i śledzenie obiektów. Dzięki precyzyjnym silnikom krokowym system Go-To bardzo poprawia komfort obserwacji. Obiekty można wybierać z listy a teleskop można precyzyjnie ustawiać za pomocą elektronicznych mikroruchów. Dzięki podwójnym enkoderom osi i odkręcanym blokadom osi, można obracać teleskop ręcznie bez utraty możliwości śledzenia. Po ustawieniu na nowy obiekt, teleskop samoczynnie zaczyna podążać za jego ruchem.

System GoTo, dzięki swojej precyzji prowadzenia, doskonale przydaje się w fotografii planetarnej za pomocą prostego aparatu fotograficznego lub specjalistycznych kamer CCD. Poza tym, system śledzący obiekty, pozwoli na wykonywanie krótkoczasowych ekspozycji obiektów głębokiego nieba oraz przekazywanie wysokiej jakości obrazu HD na ekran monitora na żywo, w celach edukacyjnych i pokazowych, po doposażeniu teleskopu w odpowiednią kamerę CCD.

W zestawie brak zasilacza. Neleży dokupić zasilacz sieciowy lub akumulatorowy.

  

System optyczny

Teleskop wykonany został w systemie Newtona. Paraboliczne zwierciadło główne wykonane z Pyrexu ma średnicę 406 mm i ogniskową 1800 mm. Pokryte jest warstwą aluminium i dodatkowo zabezpieczone powłoką kwarcową przez co jest uodpornione na utlenianie i zarysowania. Podobnie wykonane jest też duże zwierciadło wtórne teleskopu. Układ ten przy światłosile f/4,4 pozwala na uzyskiwanie bardzo jasnych obrazów przy niskich powiększeniach i stosunkowo dużym polu widzenia co w rezultacie sprawia że teleskop ten wybitnie dobrze nadaje się do obserwacji mgławic i galaktyk.

Rozsuwana konstrukcja flex-tube

Konstrukcja firmy Sky-Watcher jest unikalna na rynku - duże teleskopy Dobsona mogą być złożone na czas przechowywania dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca. Składanie odbywa się dzięki wysuwanym elementom tubusu, nie jest tu wymagane użycie jakichkolwiek narzędzi ani też nie jest wymagane rozmontowywanie tubusu na osobne elementy. Teleskop w ciągu kilku sekund gotowy jest do obserwacji. Precyzyjnie wykonany mechanizm to brak konieczności każdorazowej kolimacji po rozłożeniu.

Pyrexowe lustro

Wszystkie teleskopy Sky-Watcher Dobson 8" i większe posiadają w standardzie lustro wykonane z PYREX-u, szkła o niskiej rozszerzalności termicznej, dzięki czemu jakość obrazu dawana przez teleskop z takim lustrom jest wyższa niż w przypadku teleskopów z lustrem ze zwykłego szkła.

Lustro tego teleskopu wykonane jest w nowatorskiej technice, jako lustro stożkowe z użebrowaniem wzmacniającym jego konstrukcję. Zaletami tego rozwiązania są przede wszystkim niższa masa, dużo szybsze studzenie i brak konieczności stosowania skomplikowanej mechanicznie celi z pływającymi punktami podparcia. Duże lustro wtórne zastosowane w tym teleskopie zapewnia 100% iluminacji dla dużego pola widzenia, na przykład widocznego w okularze Nagler 31mm.

Montaż

Teleskop zawieszony jest na azymutalnym montażu Dobsona z łożyskowaniem w osi azymutu. Montaż Dobsona to prosta i bardzo stabilna konstrukcja pozwalająca na łatwe obracanie teleskopu w osi azymutu i wysokości. Teleskop zamocowany jest z dwóch stron w widłowym uchwycie, cała górna część montażu obraca się natomiast u podstawy. Bardzo nisko położony środek ciężkości i wykonanie z dość sztywnych materiałów powoduje że teleskop zawieszony jest w sposób znacznie stabilniejszy niż w przypadku montaży paralaktycznych.

Wyciąg

Teleskop wyposażony jest w 2" wyciąg okularowy z mikrofocuserem i z redukcją na 1,25". Jest to wyciąg Crayforda, działający płynnie i bez luzów. Wyposażony w przedłużkę na 2", przedłużkę/redukcję na 1,25". Przedłużek należy używać zamiennie nie łącząc ich w jeden zestaw. Wyciąg kompatybilny jest z napędami autofocuserów produkowanymi przez Sky-Watchera.

Obserwacje astronomiczne

Sky-Watcher Dobson 16" to potężne narzędzie obserwacyjne, nie tylko jeśli chodzi o gabaryty. Najjaśniejsze obiekty głębokiego nieba, takie jak Wielka Mgławica w Orionie M42, Gromada Podwójna w Perseuszu, Gromada kulista M13 w Herkulesie, ten teleskop prezentuje w sposób naprawdę spektakularny, który na długo pozostaje w pamięci każdego obserwatora. W obiektach takich jak M42 czy w mgławicach planetarnych pod ciemnym niebem pokaże subtelne ceglasto-różowe czy zielono-niebieskie barwy, widoczne do tej pory tylko na zdjęciach. Nawet przy średniej jakości niebie wiele obiektów prezentuje się w nim zaskakująco dobrze, a połączenie tak dużej apertury i ciemnego nieba to z kolei gwarancja niezapomnianych widoków w okularze tego teleskopu.

Obiekty głębokiego nieba

Gromady kuliste katalogu Messiera rozpadają się na tysiące pojedynczych gwiazd, mgławice emisyjne takie jak Veil czy M42 ukazują cirrusową, delikatną strukturę, a galaktyki nie tylko swoje jasne jądra, ale i rozległe ramiona spiralne. Tysiące gwiazd podwójnych i wielokrotnych z łatwością rozpada się w tym teleskopie na składniki, a Albireo - najpiękniejsza podwójna na niebie - dosłownie lśni pomarańczowym i niebieskim światłem gwiazd składowych. Wprawny obserwator może dostrzec teleskopem Sky-Watcher Dobson 16" setki galaktyk, gromad gwiazd i mgławic, z powodzeniem można odszukać nim gromady kuliste należące do galaktyki M31 w Andromedzie, słabe obiekty spoza katalogów Messiera i NGC, na przykład obiekty z katalogu Caldwella, Herschela, Abell, Sharpless i wiele wiele innych...

Układ Słoneczny

Ale to nie wszystkie jego możliwości. Potężna apertura, wynosząca ponad 40cm, to przede wszystkim ogromna rozdzielczość kątowa, która może zostać użyta do niezapomnianych obserwacji planet i Księżyca. Jowisz, Mars czy Saturn w tym teleskopie nie są tylko bladymi tarczkami, lecz wyraźnymi obrazami planet pełnych kolorów i szczegółów, które po natrafieniu na szczególnie dobre warunki seeingu są naprawdę spektakularne. Jest możliwe obserwowanie wielu struktur w obrębie pasów atmosfery Jowisza, detalu Wielkiej Czerwonej Plamy, cieni księżyców przesuwających się po tarczy planety, pasów w atmosferze Saturna, pięknej struktury jego pierścieni wraz z przerwą Cassiniego, a także niezwykle ulotnej przerwy Enckego. Mars w okresach sprzyjającej widoczności ukaże nie tylko czapy polarne, ale także obecność złożonej struktury "kontynentów" i zmiany w wyglądzie podczas trwania rozległych burz pyłowych nieraz obejmujących całą planetę.

Do zaobserwowania są także tarcze Urana, Neptuna i Merkurego, detale atmosfery Wenus, a także ogrom struktur na powierzchni Księżyca ukrytych przed mniejszymi teleskopami na dnie kraterów czy wśród łańcuchów gór księżycowych. Tym teleskopem można pokusić się o obserwację Plutona - do niedawna ostatniej planety Układu Słonecznego, który mieści się w zasięgu tego instrumentu. Teleskop Sky-Watcher Dobson 16" to nie tylko teleskop do tzw. "DS-ów" ale także prawdziwy król obserwacji planetarnych, który rywalizuje pod względem jakości obrazu obiektów Układu Słonecznego z dużo droższymi, 14-calowymi konstrukcjami SCT.

Rekomendowane akcesoria

Ze względu na znaczną światłosiłę tego teleskopu, wynoszącą f/4,4 gorąco namawiamy do stosowania wysokiej klasy okularów, dobrze radzących sobie z tak stromym stożkiem światła pochodzącym od szybkiego, parabolicznego lustra. Najlepszym przykładem są okulary Tele Vue Nagler, Delos czy Ethos, okulary Vixen LVW, Pentax z serii XW, czy Morpheus od Badeera. Są one bardzo dobrymi partnerami tak dużego zwierciadła i doskonałym uzupełnieniem toru optycznego tego wyjątkowego teleskopu. Ze względu na występowanie zjawiska komy warto doposażyć ten teleskop w korektor komy - zarówno do celów astrofotografii jak i obserwacji wizualnych. Polecamy także stosowanie filtrów mgławicowych typu UHC oraz innych filtrów, w szczególności wąskopasmowych filtrów takich jak OIII czy H-beta. Doskonale wyizolują one rejony emisji wodorowej czy tlenowej, szczególnie filtr OIII w kombinacji z dużym powiększeniem podczas obserwacji mgławic planetarnych.

Uwaga: Teleskop nie posiada zamontowanego w tubusie zwierciadła głównego. Lustro główne, ze względu na bezpieczeństwo oraz rozmiar, jest dostarczane w osobnym kartonie. Zwierciadło jest przez producenta osadzone w celi i jest przygotowane do montażu w tubusie.

Z uwagi na charakter przenośny zestawu, nie jest on fabrycznie wyposażony w zasilacz sieciowy.
W wyposażeniu znajdziemy wyłącznie zasilacz do gniazda samochodowego.
Pasującym zasilaczem sieciowym jest: Zasilacz ESPE 12V/3A

Pokaż więcej
Symbol u dostawcy:
SW-1324
Układ optyczny teleskopu: Newton
Typ montażu: Dobson Apertura:
406 mm
Ogniskowa:
1800 mm
Światłosiła:
4,4
Zasięg gwiazdowy:
16,5 magnitudo
Zdolność zbiorcza (w porównaniu do oka nieuzbrojonego):
3364 x
Maksymalne użyteczne powiększenie:
609 x
Masa montażu:
45,0 kg
Masa tubusu:
31,0 kg
Wysokość statywu:
850 mm
Długość tuby:
1680 mm
Sterowanie montażem:
SynScan Go-To
Ogniskowe okularów / powiększenie:
25mm/72x, 10mm/180x
Rodzaj wyciągu okularowego:
Crayford mikrofokuser 1:10
Średnica wyciągu okularowego:
2" z redukcją na 1,25 "
Szukacz:
optyczny 9x50 prosty
Średnica zwierciadła wtórnego:
100,0 mm
Maksymalna zdolność rozdzielcza:
0,34
Okres gwarancji:
60 mies.
Pokaż więcej

Wyposażenie

montaż: składany Dobson
okulary: Super PL 10mm, Super PL 25mm
pilot: AZ SynScan
szukacz: 9x50

Multimedia

Teleskop BKDOB 16" Pyrex Flex Tube GoTo
Teleskop BKDOB 16" Pyrex Flex Tube GoTo
Teleskop BKDOB 16" Pyrex Flex Tube GoTo
Teleskop BKDOB 16" Pyrex Flex Tube GoTo
Teleskop BKDOB 16" Pyrex Flex Tube GoTo

Polecane akcesoria

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane

Podobne produkty