Ostatnio kupiony - dziś
1 399,00 zł

Dostępność
W magazynie
Czas realizacji 1 dzień roboczy
Producent Sky-Watcher
Koszt dostawy od 0,00 zł

Firma Sky-Watcher to światowy lider w dziedzinie produkcji teleskopów, zwłaszcza Newtonów na montażu Dobsona. Firma od lat przywiązuje szczególną wagę do najwyższej jakości optyki stosowanej w swoich teleskopach, co znajduje odzwierciedlenie w najpiękniejszych obrazach Wszechświata i w wielu pozytywnych recenzjach na całym świecie. Bogate doświadczenie sięgające 1990 roku powoduje, że Dobsony marki Sky-Watcher są produkowane w najbardziej eleganckiej, dojrzałej i klasycznej formie, która jest najbardziej ekonomiczna i przystępna cenowo. Choć na rynku znaleźć można wielu naśladowców, nikt nie równa się Sky-Watcherowi w umiejętności tworzenia doskonałych teleskopów Dobsona.

Dobson 6 to średniej wielkości teleskop systemu Newtona o umiarkowanej światłosile, bardzo dobrze nadający się  zarówno do obserwacji planetarnych jak i obiektów mgławicowych. Prosty w obsłudze, bardzo stabilny, dający ostre i wyraźne obrazy z minimalną komą stanowi świetne rozwiązanie dla początkujących i zarazem wymagających miłośników astronomii.

System optyczny

Teleskop SK DOB 6 jest najmniejszy z całej serii dobsonów i jest to konstrukcja nieco odmienna od pozostałych. Światłosiła wynosi f/8 co praktycznie eliminuje podstawową wadę teleskopów Newtona jaką jest koma. Teleskop ten daje wyjątkowo ostre obrazy planet, świetnie nadaje się również do rozdzielania układów podwójnych gwiazd. Obrazy dawane przy umiarkowanie dużej aperturze (15 cm) są spokojne, teleskop ten jest mniej podatny na zły seeing (falowanie atmosfery) niż większe teleskopy.

Montaż

Teleskop osadzony jest na azymutalnym montażu Dobsona. Montaż Dobsona to prosta i bardzo stabilna konstrukcja pozwalająca na łatwe obracanie teleskopu w osi azymutu i wysokości. Teleskop zamocowany jest z dwóch stron w uchwycie widłowym, cała górna część montażu obraca się natomiast u podstawy. Bardzo nisko położony środek ciężkości i sztywna konstrukcja powodują że teleskop zawieszony jest w sposób znacznie stabilniejszy niż w przypadku montaży paralaktycznych.

Wyciąg

Teleskop wyposażony jest w 2" wyciąg okularowy z redukcją na 1,25". Jest to wyciąg typu Rack&Pinion czyli klasyczny wyciąg zbudowany w oparciu o zębatkę.

Obserwacje Astronomiczne

1. Układ Słoneczny

  • obiekty na powierzchni Księżyca o rozmiarach większych niż 1 km;
  • plamy słoneczne i ich struktura, granulacja fotosfery widoczna;
  • wszystkie planety Układu Słonecznego;
  • fazy Merkurego i Wenus
  • tarcza Marsa, czapy polarne w okresach opozycji
  • kilka stref pasów Jowisza i księżyce galileuszowe
  • pierścienie Saturna z przerwą Cassiniego, pas w atmosferze i kilka mniejszych księżyców planety
  • Uran i Neptun widoczne jako gwiazdy o wyraźnie niebieskim zabarwieniu
  • ruch planetoid na tle gwiazd
  • obserwacje wielu słabszych komet, widoczna struktura jaśniejszych komet

2. Gwiazdy

  • około 2,7 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 13,5magnitudo
  • gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 0,9".
  • barwy wielu gwiazd

3. Obiekty mgławicowe

  • wszystkie obiekty katalogu Messiera
  • dziesiątki, a nawet setki gromad kulistych, częściowo w wielu przypadkach rozbijanych na poszczególne gwiazdy
  • setki gromad otwartych z wieloma widocznymi różnicami w budowie
  • kilkadziesiąt mgławic, wraz z pierwszymi szczegółami, bogate szczegóły jasnych mgławic
  • dziesiątki galaktyk wraz z widocznymi delikatnie szczegółami struktur, kształt i położenie kątowe dysków
  • widoczna struktura i budowa wielu mgławic planetarnych
  • widoczne pozostałości po supernowych

Obserwacje naziemne

Teleskop z tego rodzaju optyką nie nadaje się dość dobrze do obserwacji naziemnych. Do odwrócenia obrazu należy użyć tzw. soczewki prostującej, dzięki której odwrócimy obraz do naturalnego (prostego). Wraz z soczewką prostująca i montażem na którym został zamieszczony można go używać jako prostego przyrządu do obserwacji naziemnych. Z racji tego, że montaż Dobsona umożliwia w prosty sposób sterowanie teleskopem w osiach pionowej i poziomej oraz posiada wysoką sztywność i redukuje wszystkie drgania, staje się możliwe obserwowanie samolotów na wysokościach przelotowych.

Rozwiń opis

Specyfikacja

Nr katalogowy SW-1301
Układ optyczny teleskopu: Newton
Typ montażu: Dobson
Apertura: 150 mm
Ogniskowa: 1200 mm
Światłosiła: f/8,0
Zasięg gwiazdowy: 13,5 magnitudo
Maksymalne użyteczne powiększenie: 300 x
Maksymalna zdolność rozdzielcza (Rayleigh): 0,95 "
Maksymalna zdolność rozdzielcza (Dawes): 0,77 "
Zdolność zbiorcza: 459 x
Masa tubusu: 6,0 kg
Masa montażu: 12,0 kg
Masa całkowita: 18 kg
Długość tuby: 1140 mm
Wysokość statywu: 74 cm
Sterowanie montażem: ręczne
Rodzaj wyciągu okularowego: Rack and pinion
Średnica wyciągu okularowego: 2 "
Średnica zwierciadła wtórnego: 45 mm
Okres gwarancji: 60 miesięcy

Wyposażenie

adapter 2
szukacz 6x30
okular 12.5mm Wide Angle 70°
okular 20mm Wide Angle 70°

Multimedia

Polecane akcesoria

Pytania klientów

?

Czy jest jakaś walizka pokrowiec etui na tubę tego teleskopu ?

karol zapytał o ten produkt 7 lat temu, 2017-02-05

Na ten model teleskopu nie ma przewidzianych pokrowców / osłon itp.

Ekspert Delta Optical odpowiedział 7 lat temu, 2017-02-05
?

Witam, widzę że polecacie okulary 6 mm nawet 5 mm do Synty 6, czy takie powiększenie nie jest za duże? niedawno miałem okazję testować okular SE 5 mm z szerokim polem i nie nadążałem ostrzyć a obiekt uciekał, tzn Jowisz, zdecydowanie przyjemniej oglądało się go przez okular 8 mm. Sam szukam jakiegoś okularu poza kitowym ale nie wiem czy nie skłonić się na 7 mm . Stąd moje pytanie czy 6 czy 7 mm.

Piotr J./Werni74 zapytał o ten produkt 8 lat temu, 2016-03-29

Wszystko zależy od preferencji obserwatora i warunków jakie są w atmosferze, w dobre noce tym teleskopem śmiało można obserwować przy 200-240x takie obiekty, które znajdują się wysoko nad horyzontem, jak np. Jowisz, w sam raz daje to okular 5-6mm. Przeciętne umiejscowienie obiektu w elewacji oraz przeciętne warunki obserwacji faworyzują stosowanie źrenic nie mniejszych niż 1 mm czyli okular 8mm też jest ok.

Ekspert Delta Optical odpowiedział 8 lat temu, 2016-03-29
?

Witam, jestem początkujący i nie wiem co będzie dla mnie lepsze synta dobson 6\ czy 8\ (ta informacja jest dla mnie najważniejsza) mieszkam na wsi w okolicy której nie ma dużych ani nawet średnich miast. to będzie mój pierwszy teloskop więc nie chce kupić ani zbyt dobrego ani też za słabego. Z opini wynika że synty na dobsonie są idealne do DS-ów czy to prawda, czy równie dobrze sprawdzą się przy planetach: Saturn, Jowisz, Mars ????

astr1 zapytał o ten produkt 9 lat temu, 2015-04-25

Jeśli niebo jest tak ciemne, a budżet i możliwości przechowywania/transportu na to pozwalają, warto dołożyć do teleskopu 8\ lub nawet lepiej 10\.

Ekspert Delta Optical odpowiedział 9 lat temu, 2015-04-25

Opinie

5,0
Ocena ogólna
16 osób
Pozytywnie oceniło ten produkt
  • HM,
    03.06.2022 napisał:
    Kupilem telep do obserwacji samolotów. Rewelacja
  • Piotr Jedliński,
    18.08.2017 napisał:
    witam :) teleskop kupiłem w zeszłym roku więc już zdążyłem go dobrze przetestować . Mogę śmiało go polecić osobom niezdecydowanym .No i oczywiście sklep DELTA OPTICAL :) Wszystko szybko i bezproblemowo . Sprzęt przerósł moje oczekiwania nie sądziłem że tyle można prze to cacko zobaczyć Dokupiłem okular vixen plossl o ogniskowej 15 mm i 6 mm a takżę akcesoria do obserwacji słońca . Teraz już teleskop jest uniwersalny .Planety oczywiście bajka . Gromady kuliste jaki i mgławice(pierścień , hantle ) bardzo dobrze widoczne :) ograniczeniem jest tylko pogoda no i warunki balkonowe ;)gdyby nie to drugie na pewno byłoby większe lustro .
  • PIKA69,
    02.05.2016 napisał:
    Mam ten teleskop i bardzo dobrze mi się go używa. Mam 3 okulary 25 mm, 10 mm i 6 mm oraz 7 mm. Najlepiej używa mi się okulara 10 mm, gdy patrzę na niebo, ale przez okular 6 mm też mi się dobrze patrzy, aczkolwiek dosyć trudno go ustawić na dany obiekt, nawet jeśli uważa się szukacza. Według mnie warto kupić okular 7 mm ponieważ łatwiej go ustawić i bardzo dobrze przez niego widać.
  • cris13,
    25.06.2015 napisał:
    Cześć W marcu tego roku nabyłem ten teleskop jako prezent dla wnuczki. Wykonałem nim kilka obserwacji obiektów : m.in M31 ,M42 , Marsa , Jowisza ,Saturna oraz Wenus. Księżyc w okularze 6 mm jest bajecznie piękny. Konstrukcja jest stabilna ,obrazy - dobrej jakości. Używamy okularów SW WA/66 15mm i 6 mm oraz do przeglądu nieba - Erfla GSO SV 30 mm/2\. Zainteresowanym służę szczegółami - tel.516 366 889
  • karl,
    10.09.2011 napisał:
    Witam Syntę zakupiłem w marcu tego roku. Minęło trochę czasu nabrałem doświadczenia i teraz mogę wspomnieć co nie co o tej syncie. Obserwacji nią było ok. 10-15. Ale może tak na początek o firmie. Zamówiłem synte w niedziele a we wtorek już była. Zabawna była sytuacja: czekam na nią we wtorek czekam i czekam aż tu nagle podjeżdża pod dom sąsiadów kurier innej firmy a za chwile zjawia się GLS. Pogratulować. Paczka okazała się spora choć wiedziałem z czym będę miał do czynienia. Zaskoczył mnie tylko ciężar. Przez jakiś czas niosłem ją w 2 częściach ale teraz znalazłem sposób by nosić ją w całości. A teraz coś z obserwacji: korzystam z bardzo dobrego miejsca; w lato za nim zgasną latarnie zasięg sięga 6 mag po zgaszeniu nie wiem bo ja noszę okulary a kolega nie chce wracać po zgaszeniu lamp :( (a ma dobry wzrok) Obiekty: Klasyk M13 bardzo fajny obiekt widać granulacje a do tego rozbicie na zewnątrz gromady. M31 jak na galaktykę to nieźle: co najmniej jeden pas materii. M110 widać nawet zarysy kształtu. M33 widać zarys ramion lecz nie skupiłam się na tym obiekcie. M57 widać wyraźnie pączka z dziurką już przy pow. 48x M27 bardzo fajnie się prezentuje przy 120 bardzo duży ładny wyraźny kształt. Jowisz widać 2 pasy ale widząc obrazy planet zdecydowanie sobie je odpuszczam choć na pewno popatrzeć warto. Na Saturnie widać było jeśli dobrze pamiętam pociemnienia na biegunie może pas. Sprawa szukacza u mnie prawie jest przesądzona wymieniam go na szukacz 9x50. A do tego jeszcze słońce: warto kupić filtr szczególnie że teraz zwiększa się aktywność. Przedtem miałem lustro 114 mm. Lustro większe o 3,6cm ale robi różnice a księżyc to w ogóle bajka. Dzięki za uwagę. Pozdrawiam DO i GLS i Was użytkowników.
  • Aro,
    04.12.2009 napisał:

    Mojego Dobsona zakupiłem nie cały miesiąc temu przez ten okres zdołałem poświęcić na obserwacje trzy pełne noce :) (nieprzespane oczywiście :D) byłem naprawdę zachwycony możliwością tego teleskopu :) z zapałem przez te trzy noce moja obserwacja skupiła się na Gwiazdozbiorze Oriona :) widoki były przepiękne i to już w środku miasta gdzie od światła nie idzie się odpędzić i niekiedy przez okno (zamknięte) więc z niecierpliwością czekam na to kiedy naprawdę wykorzystam w pełni możliwości Dobsona 6. Myślę że z zachwytu jako laika wbije mnie w ziemie. :) pozdrawiam i szczerze polecam ten sprzęt. Jeśli zaś chodzi o zakup , kupowałem bezpośrednio w salonie w Katowicach i zostałem perfekcyjnie obsłużony. Naprawdę miła obsługa. także polecam :)

  • standhal,
    15.05.2009 napisał:
    Stałem przed dylematem Synta 6 / Synta 8. Ze względów finansowych wybrałem Synta 6, ale widząc gabaryty po złożeniu to - uh - wystarczy :D Tuba bardzo dobrze zabezpieczona. Montaż zajmuje ok 2h. W zestawie brakowało zaślepek, co może nie jest aż tak istotne, ale mimo wszystko świadczy o jakości towaru. To samo dotyczy się montażu 3 nóżek - jest felerny - brak podkładek ?. Dobrze, że zestaw zawiera oryginalną instrukcję, bo ta polska jest momentami niezrozumiała. Okulary dołączone do zestawu sa OK, ale to zdecydowanie mniej niż się spodziewałem. Trzeba dokupić 5mm albo Barlowa. Szukacz całkiem zgrabny. Ogólna ocena przy tej cenie 7,5/10.
  • Delta,
    11.12.2008 napisał:
    Dobson 6 ma najlepszą tubę optyczną w tej klasie cenowej, ale wyposażono go za to w prosty montaż dobsona. 1309EQ2 wyposażono w montaż paralaktyczny pozwalający ustawić teleskop wg mapy nieba. Do dobsona potrzeba trochę więcej wiedzy o lokalizacji obiektów :)
  • Kacper,
    14.11.2008 napisał:
    mam ten teleskop juz rok i jest po prostu kosmiczny! dokupilem do niego baader-UHC-S i planuję zakup okularu lantanowego. Jeszcze nie wiem ktorego :) Pozdrawiam
  • Kuba Kowarczyk,
    26.09.2008 napisał:
    To mój pierwszy teleskop :) Jestem z niego bardzo zadowolony. Miałem w planach zakup Synty 8 ale było krucho z kasą więc zdecydowałem sie na wersje 6. Co udało mi sie zaobserwować przez ten teleskop i 2 standardowe okulary (25mm i 10mm): Księżyc po prostu cudny, tylko trzeba się zaopatrzyć w filtr bo w okresie od pierwszej do ostatniej kwadry Księżyc bardzo oś;lepia. Słońce - bardzo ładne; jak narazie obserwowałem je tylko podczas zaćmienia 1.08.2008. Przy większych powiększeniach widać trochę granulację. Planety: obserwowałem tylko Jowisza, Urana i Neptuna. Te dwa ostatnie wyglądaja jak gwiazdy, ale Jowisz zwala z nóg. Ładnie widać pasy w atmosferze, cienie księżyców na tarczy, nawet Wielką Czerwoną Plamę. Trzeba jednak dokupić okular o krótszej ogniskowej (np. 5 mm) by frajda z obserwacji planet była jeszcze większa :) Co do obiektów DeepSky... ten teleskop jest po prostu do tego stworzony. Przepięknie widać Chichotki w Perseuszu, M11 w Tarczy, M13 w Herkulesie, M57 w Lutni, M31 w Andromedzie, układy podwójne... FULL SERVICE :) Czekam z niecierpliwoś;cią na M44 i M 42. Wcześ;niej czy póś;niej trzeba poszerzyć możliwoś;ci tego teleskopu kupując okular szerokokątny i parę okularów krótkoogniskowych, choć na początek te 2 Plossle co są w zestawie zupełnie wystarczają. ś;wietny sprzęt na początek. Gorąco polecam!!!
  • Harvester,
    31.03.2008 napisał:
    Po przemyś;leniu sprawy i - jako , że wypadły mi inne , nieoczekiwane wydatki - zdecydowałem się zakupić ten teleskop , bo nie wiadomo , kiedy udałoby mi się dozbierać do Synty 8. Jak do tej pory sprawuje się ś;wietnie. Nie opiszę niestety , jak wypada w porównaniu z większymi teleskopami - ale jak dla mnie jest wart swojej ceny a nawet...troszkę więcej ;) Księżyc przy zestawowych okularach 25mm i 10mm ( mimo , że są one raczej niezbędnym minimum ) jest ś;wietnie widoczny - można spędzić sporo czasu gapiąc się tylko na niego. Saturn - przy 10mm bardzo dobrze widoczny - ale do ś;ledzenia planet układu słonecznego potrzeba tutaj raczej okularu o ciut krótszej ogniskowej. DS - to , przy czym ten telep sprawdza się najlepiej ;) M42 zapiera dech w piersiach - jest to naprawdę obiekt wart spędzenia większej iloś;ci czasu , przy czym niezwykle łatwy do odszukania. M45 też bardzo dobrze widać - choć niestety przy okularze 25mm nie mieszczą się w całoś;ci w polu widzenia. M35 w Bliś;niętach też bardzo dobrze widać , choć brakuje jej doś;ć dużo do widowiskowoś;ci M42 to i tak jest na co popatrzeć. Zdecydowanie polecam - szczególnie jeś;li ktoś; jest ograniczony przez budżet , a zależy mu na dobrym teleskopie za niezbyt duże pieniądze. Pozdrawiam !!
  • Piotrek,
    30.03.2008 napisał:
    Powiem krótko. Synta is DBest! Odebrałem ją wczoraj i od razu zabrałem sie z rodzicami do montażu. Nie było to trudne. Po godzinie zabraliś;my się do obserwacji. Saturn był po prostu super. Ludzie którzy przyzwyczaili się do lornetki mogą doznać szoku. Polecam sprzęt również jak sam sklep Delta Optical.
  • Jakub Jędrzejewski,
    26.04.2007 napisał:
    Teleskop- masakra. Jak zobaczyłem przez niego już sam Księżyc przy 10mm to wiedziałem na co stać ten teleskop. Mel20 w Perseuszu- ładniw widać wszystkie gwiazdki. Saturn... TO BYŁ DOPIERO WIDOK! Cassini jak wół (nie wspomnę o pierścieniach), tarcza równiez bardzo ładnie wyszła! Niedługo napiszę reckę z DS'ów
  • StandhaL,
    25.05.2009 napisał:
    Teleskop jest super - trzeba tylko dokupić okulary np. 5mm :)
  • przemek,
    14.12.2006 napisał:
    Wczoraj dostałem ten teleskop. Nie sądziłem że będzie taki wielki. Wszystko było dokładnie zapakowane, dlatego potrwało chyba ze dwie godziny zanim go zmontowałem. Jest naprawdę duży, w moim pokoju zrobiło się bardzo ciasno. Niestety pogoda nie dopisała ledwo było widać kilka gwiazdek, przez chwilę mogłem oglądać M31. Ogólnie za te pieniądze to naprawdę duży sprzęt. Jak doczekam się lepszej pogody i coś zobaczę to napiszę.
  • alfonsinio,
    08.09.2006 napisał:
    Zdecydowanie polecam tą synte dobson chodzi bardzo dobrze solidnie wykonany sprzęt .Wcześniej miałem synte 130/900 na eq2 i róznica tak jak i w wykonaniu sprzętu tak w jakości obrazu jest dość spora zdecydowanie POLECAM